میزبانی وبلینوکس و تاثیر آن در دنیای سیستم عامل ها

هر آنچه بایستی در مورد مزایای کنترل پنل Plesk بدانید

دو مفهوم کنترل پنل و میزبانی وب عملا جدایی ناپذیر هستند. به شکلی که تقریبا نمی‌توان از یک سرویس هاست بدون اشاره به کنترل پنل ارائه شده در آن نام برد. از این رو یکی از مهمترین مواردی که باید در هنگام خرید یک هاست مورد توجه قرار گیرد، کنترل پنل استفاده شده در آن است. امکانات ارائه شده در پنل، راحتی کار، امنیت و… از جمله مواردی هستند که در این انتخاب باید لحاظ شوند. در بین پنل‌های معروفِ مورد استفاده، دو نام بیش از سایرین به چشم می‌خورند؛ کنترل پنل cPanel  (هاست سی پنل ) و کنترل پنل Plesk ( پلسک ) . در این مقاله سعی خواهیم کرد که به بررسی مزایای کنترل پنل Plesk بپردازیم.

کنترل‌ پنل چیست؟

آنچه که به عنوان یک میزبانی و یا هاست می‌شناسیم، به صورت پیش فرض یک سیستم عامل به همراه سرویس‌های مربوط به وب، میل، دیتابیس و… است که روی آن نصب شده اند. هر کدام از این سرویس‌ها کاملا مجزا از هم بوده و اعمال کوچکترین تغییر در هرکدام بسیار وقت گیر خواهد بود. به عنوان مثال اگر قصد اضافه کردن هاستی جدید برای یک کاربر داشته باشیم، تمامی‌سرویس‌ها اعم از وب و میل باید یک به یک ایجاد شده و پیکربندی شوند. همچنین رابط کاربری یک سرور(لینوکس) با استفاده از محیط Shell و دستورات مربوطه است و عملا از رابط گرافیکی استفاده ای صورت نمی‌گیرد. این امر کار را برای اکثر کاربران که فاقد دانش لازم در این زمینه هستند سخت و حتی ناممکن می‌سازد.

یک کنترل پنل در واقع یک رابط گرافیکی ما بین کاربران و سرویس‌های موجود در هاست است. بسته به نوع کنترل پنل استفاده شده، این رابط گرافیکی می‌تواند برای هر کدام از دسترسی‌ها از روش‌ها و شرایط به منحصر به فرد خود استفاده کند. اما معمولا در تمامی‌کنترپنل‌های امروزی امکانات مربوط به تنظیمات دامین، دسترسی‌ فایل‌ها، مدیریت ایمیل اکانت‌ها و موارد مربوط به دیتابیس‌ها ارائه می‌شود.

امروزه کنترل‌ پنل‌ها از ماهیت رابط گرافیکی بودن فراتر رفته‌اند. کنترل پنل‌های قدرتمند به یک پلتفرم تبدیل شده‌اند و تنها با نصب کردن آن‌ها تمامی‌سرویس‌های لازم همانند وب سرور و میل سرور نیز نصب و به صورت خودکار پیکربندی می‌شوند.برای کسب اطلاعات بیشتر در حوزه کنترل پنل چیست به شما پیشنهاد می کنیم مقاله ما را مطالعه نمایید.

کنترل پنل پلسک

Plesk یکی از معروفترین و شناخته شده‌ترین کنترل پنل‌های مورد استفاده در صعنت هاستینگ است. اولین نسخه این پنل رایج در سال ۲۰۰۱ ارائه شد، و پس از آن به رشد خود تا به امروز ادامه داده است. شما می توانید اطلاعات بیشتر درباره پلسک را در مقاله ” کنترل پنل پلسک چیست ” مطالعه نمایید.  اما چه مزایایی باعث محبوبیت این کنترل پنل شده است؟

مزیت کنترل پنل پلسک

پیشنهاد ایران هاست برای وب سایت های لینوکس، استفاده از سرورهای ابری با سرعت و Uptime بالاست.

همین امروز سفارش دهید

مزایای کنترل پنل Plesk

راحتی در استفاده

از جمله مزایای کنترل پنل Plesk را می توان راحتی در استفاده از آن نام برد. از انجایی که قطعا مهمترین بخش یک پنل که در اولین گام به چشم یک کاربر خواهد آمد، راحتی استفاده از آن پنل خواهد بود. نحوه قرارگیری آیکن‌ها، محیط گرافیکی استفاده شده، منطق استفاده شده در تقسیم بندی دسترسی‌ها از جمله مواردی هستند که تاثیر مستقیم بر نحوه تعامل کاربر با کنترل‌پنل دارد.

کنترل پنل پلسک با استفاده از رابط گرافیکی مناسب و تلفیق آن با سادگی، موجب شده که کاربران آن با هر سطح از آشنایی با موارد مرتبط با هاستینگ، به سرعت بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند.

امنیت

تمامی‌کنترل پنل‌ها از مجموعه‌ای از ابزارهای امنیتی استفاده می‌کنند. این امر برای کنترل پنل پلسک نیز صادق است. کنترل پنل Plesk از ابزارهایی از جمله Fail2ban، امنیت در پلسک Firewall, Revisium Antivirus، آنتی اسپم برای ایمیل و ادغام با active directory استفاده می‌کند تا امنیت کنترل پنل پلسک را در سطوح مختلف برای کاربران سرویس‌های خود به ارمغان آورد.

افزونه‌ها

پشتیبانی از افزونه‌های مختلف که بسیاری از آن‌ها رایگان نیز هستند، یکی از مزایای کنترل پنل Plesk است. افزونه‌هایی هماند Docker، DNSsec، SEO Toolkit و… در این پنل ارائه شده و به خوبی عمل می‌کنند.

پشتیبانی از CMSها

کنترل پنل Plesk این امکان را در پنل خود فراهم کرده تا بتوان CMSهای رایج همانند WordPress، Joomla و… را تنها با چند کلیک نصب و راه‌اندازی کرد. همچنین برای وردپرس امکانات مازادی همانند Wordpress Toolkit را فراهم کرده تا مدیریت این CMS باز هم برای کاربران این پنل ساده‌تر و امن‌تر شود.شایان ذکر است که در صورتی که نصب وردپرس برای شما دشوار است با خرید هاست وردپرس می توانید بدون هیچ دغدغه ای از آن استفاده نمایید.

سیستم عامل‌ها کنترل پنل پلسک در ویندوز و لینوکس

در حال حاضر کنترل پنل پلسک تنها کنترل پنلی است که در حال ارائه یک سرویس قابل قبول هم روی سیستم عامل‌های لینوکسی و هم ویندوزی است. cPanel به عنوان رقیب اصلی پلسک، تنها از سیستم عامل‌های لینوکسی پشتیبانی می‌کند.

پشتیبانی از وب، دیتابیس و میل سرورها

این پنل محبوب در نسخه لینوکسی خود از وب سرورهای Apache و Nginx، از دیتابیس سرورهای Mysql، ‌Mariadb و Potgresql و میل سرویس‌های رایج همانند Dovecot، Postfix و Qmail پشتیبانی می‌کند.

پیش از این در مقاله ای با عنوان ” آموزش نصب پلسک روی لینوکس ” مفصلا در رابطه با ۵ روش نصب آن توضیح داده ایم.

در نسخه تحت ویندوز نیز از وب سرور IIS، دیتابیس سرورهای MSSQL و Mysql و میل سرورهای Smartermail، MailEnable و IceWarp پشتیبانی می‌کند.

SSL رایگان

با توجه به روند رو به رشد مشکلات امنیتی در وب سایت‌ها و به خطر افتادن اطلاعات کاربران اللخصوص در زمینه تراکنش‌های مالی، خرید گواهینامه SSL به امری جدا ناپذیر در عرصه وب تبدیل شده است. در این راستا ارائه‌ SSL رایگان با استفاده از سرویس‌های Let’s Encrypt و Symantec باعث شده تا یکی از مهمترین نیازهای کاربران تنها با استفاده از پنل پلسک پوشش داده شود که از جمله مزایای کنترل پنل Plesk است.

راهکار بک آپ

ابزار بک آپ تعبیه شده در این پنل این امکان را فراهم می‌کند که، تهیه بک آپ با انجام زمان بندی‌های متفاوت، به صورت کلی یا جزئی و با قابلیت انتقال به فضایی دیگر انجام شود. همچنین این پنل امکان همگام سازی با راهکارهای بک آپ همانند Acronis، Dropbox و Google Drive را دارد. به شما پیشنهاد می شود برای کسب اطلاعات در حوزه بک آپ چیست مقاله ما را مطالعه نمایید.

اگر در مورد sync یا همگام سازی اطلاعاتی ندارید می توانید مقاله sync چیست را بخوانید.

پشتیبانی از تکنولوژی‌ها

پنل پلسک امکان پشتیبانی از تکنولوژی‌های به روزی همانند Docker, Git, Node.js، Ruby و DNSSEC را دارد.برای کسب اطلاعات در حوزه داکر چیست مقاله ما را مطالعه نمایید.

سوالات متداول

یک کنترل پنل در واقع یک رابط گرافیکی ما بین کاربران و سرویس‌های موجود در هاست است. بسته به نوع کنترل پنل استفاده شده، این رابط گرافیکی می‌تواند برای هر کدام از دسترسی‌ها از روش‌ها و شرایط به منحصر به فرد خود استفاده کند. اما معمولا در تمامی‌کنترپنل‌های امروزی امکانات مربوط به تنظیمات دامین، دسترسی‌ فایل‌ها، مدیریت ایمیل اکانت‌ها و موارد مربوط به دیتابیس‌ها ارائه می‌شود.
Plesk یکی از معروفترین و شناخته شده‌ترین کنترل پنل‌های مورد استفاده در صعنت هاستینگ است. اولین نسخه این پنل رایج در سال ۲۰۰۱ ارائه شد، و پس از آن به رشد خود تا به امروز ادامه داده است.
راحتی در استفاده - امنیت - افزونه‌ها - پشتیبانی از CMSها - سیستم عامل‌ها - پشتیبانی از وب، دیتابیس و میل سرورها - SSL رایگان - پشتیبانی از تکنولوژی‌ها

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید

سیاوش غلامی

مدیر سرور ایران هاست - کارشناس ICT

‫۳ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا