عمومی

تازه ترین نکات طراحی وب سایت مدرن در سال جدید

با اینکه گذر زمان توسط تمام افراد قابل لمس است، اما شاید هیچ یک از اصناف مانند طراحان وب سایت مجبور نیستند تا با گذر زمان مرتبا خود را وقف دهند….

از طراحان وب سایت همواره انتظار می رود تا خود را با منحنی تغییر زمان و بر طبق تغییر سلیقه مشتریان وقف دهند تا قادر به طراحی وب سایت های کامل برای برقراری ارتباطی مناسب بین انسان و کدهای دیجیتالی باشند. در سال جدید نیز انتظارات جدید در راستای تغییر و ارتقای سلیقه کاربران به وجود آمده است که اطلاع از آن ها توسط طراحان وب سایت باعث افزایش کارایی آن ها و رضایت بیشتر مشتریانشان خواهد شد. به همین جهت در این مقاله سعی بر این داریم تا به معرفی تازه ترین نکات طراحی وب سایت های مدرن در سال جدید اشاره کنیم. با ما همراه باشید تا در صف طراحان وب دنیا جزو نفرات اول باشید.

در امتداد مقاله به برخی ویژگی ها خواهیم پرداخت که با رعایت آنها می توانید تاثیر بسزایی در جذب کاربران خود داشته باشید. در نهایت هشدار هایی به شما خواهیم داد که خالی از لطف نخواهند بود.

نکات مهم در طراحی سایت مدرن

برای یک طراح بروز و پیگیر همیشه نکات کلیدی طراحی جدید سایت همانند ماه در آسمان درخشان و جذاب است. پس همراه ما باشید تا به این نکات دست پیدا کنید.

نکات مهم در طراحی وب سایت

باید به این نکته اشاره کنیم که میتوانیم این نکات را به دو دسته “بصری” و “تکنیکال” تقسیم کنیم.

 

نکات بصری در طراحی وب سایت

اگر بخواهیم نکته های مهم در طراحی وب سایت را تقسیم بندی کنیم بی شک یکی از این گروه ها بخش بصری طراحی می باشد که از نظر گرافیکی و چیدمان برای کاربر جذاب است. توجه داشته باشید که بیشتر کاربران شما با پیاده سازی وب سایت کاری ندارند و فقط به نما و شکل ظاهری برای آنها مورد توجه است.

نکات بصری در طراحی وب سایت

۱- تمرکز بر سادگی

به طور کلی بستر وب محیطی شلوغ و پر هم همه است. اما صاحبان وب سایت های موفق همواره در تلاشند که با حذف موارد و مطالب غیر ضروری ، وب سایت خود را به ساده ترین حالت ممکن و به صورتی که مشاهده و خواندن مطالب سایت برای بازدیدکنندگان بسیار ساده باشد، تبدیل کنند. ساده سازی وب سایت حذف اجزا و مواردی همچون تصاویر پس زمینه، طرح ها و قالب های پیچیده، اسلایدر های بزرگ و … را شامل می شود. حذف چنین مواردی علاوه بر اینکه محیطی بسیار آرام تر و ساده تر را برای خوانندگان محیا می کند، همچنین موجب بهبود زمان بارگزاری وب سایت نیز خواهد شد.

وب سایت خود را از عناصر اضافی خالی کنید

۲- طراحی دایره ای

استفاده از طراحی دایره ای در وب سایت در سال های قبل ایجاد طرح های دایره شکل در وب سایت به شدت دشوار بود. و طراحان وب سایت هیچ گاه قادر به ساخت یک طرح دایره ای کامل نمی شدند. اما هم اکنون با وجود CSS3 طراحان وب می توانند به راحتی انواع نقش های منحنی و گرد را ترسیم کنند وب سایت خود را جذابتر کنند. و استفاده از این نکته در طراحی وب سایت می تواند شما را از رقبایتان متمایز کند.

در مجموع نقش های دایره ای برای قسمت های اصلی سایت به کار می رود اما در برخی از موارد نیز به عنوان منوی ناوبری و یا عناصر متفرقه مورد استفاده قرار می گیرد.

۳- طرح های برداری (وکتوری) بهتر و بزرگتر

تا بحال وب سایت های زیادی از تصاویر وکتوری استفاده می کردند اما اکثر آن ها قالبا تصاویری کوچک و دور از صفحات اصلی بودند. در سال های اخیر توصیه شده است تا از آرم ها و طرح های بزرگ وکتوری در قالب های اصلی وب سایت استفاده شود زیرا این تصاویر به خوبی می توانند مفهوم کسب و کار مورد نظر و یا برند تجاری را نشان دهند.

استفاده از وکتور به عنوان یک یاز نکات طراحی وب در زمینه بصری محسوب می شود

۴- استفاده از انیمیشن های کارآمد

در سال های پیش هرگاه کسی قصد ساخت انیمیشن مناسبی برای وب سایت خود را داشت، می توانست از فرمت های GIF استفاده نماید. ساخت انیمیشن توسط این فرمت ممکن است در بسیاری از موارد خسته کننده بوده و نیازمند مصرف مقدار نسبتا زیادی از حافظه باشد، بنابراین با رونمایی از تکنولوژی های جدید، هم اکنون می توان از ابزارهایی مانند jQuery، CSS3، و HTML 5  برای ساخت چنین انیمیشن های ساده ای در وب سایت استفاده نمود.

۵- تصاویر با کیفیت

وب سایت هایی که با استفاده از تصاویر قصد القاء حسی خاص و یا بیان مطلبی را دارند، از تصاویر بسیار با کیفیت و سفارش سازی شده استفاده می کنند. با استفاده از تصاویر منحصر به فرد شما می توانید اطمینان پیدا کنید که حتی با نگاه سطحی کاربر انتقال پیام مدنظر شما صورت گرفته است و این مورد نکته مهمیست که در طراحی وب سایت خود باید به آن توجه داشه باشید. کاربر وب سایت هنگامی که توجه شما به چنین جزئیاتی را مشاهده کند، این سطح توجه را به محصولات و خدمات شما نیز تعمیم خواهد داد.

استفاده از تصاویر با کیفیت نکته کلیدی در طراحی وب سایت

۶- تایپوگرافی

یکی دیگر از نکات طراحی وب سایت که باید آنرا در نضر گرفت، استفاده از تایپوگرافی می باشد. این روش به طراحان وب سایت کمک میکند تا در استفاده از صفحات وب صرفه جویی کرده و مطالب بیشتری را در یک صفحه قرار بدهند. در واقع تایپوگرافی وب سایت، ابزاری است که شما میتوانید با استفاده از آن سبک و شخصیت را به متن و نوشته خود اضافه کنید و دو تعریف زیر را می‌توان برای آن مطرح کرد:

  • انتخاب نوع تایپ‌فیس، اندازه آن، فواصل حروف و فواصل سطرها، بر مبنای معنایی که متن مربوطه قصد بیان آن‌را دارد.
  • هنر طراحی وب با تایپ.

برای مثال وب سایت هایی که قصد اعلام مطلب مهمی را دارند ، در طراحی وب خود از فونت هایی با سایز بسیار بزرگ استفاده می کنند.

۷- تمرکز برروی پیغام اصلی وب سایت (tagline) 

Tagline یک جمله یا پارگراف است که ماموریت و بیوگرافی سایت را نشان می دهد. این عنصر بایستی آشکارترین بخش در صفحات ابتدایی سایت باشد، و بتواند سایت را در یک جمله کوتاه توصیف کند. آمار نشان می دهد میانگین میزان توجهی که کاربران به تمامی متون یک وب سایت می کنند، روز به روز در حال کاهش می باشد و هنگامیکه شخصی سایت شما را ویزیت می کند، فقط ۸ ثانیه فرصت دارید تا وی را به سایت خود جذب کنید. بدون وجود Tagline این کار بسیار مشکل خواهد بود.

بنابراین به عنوان یک نکته در طراحی وب سایت، باید صفحه اول را به نحوی پیاده سازی نمایید که پیام اصلی تجارت و کسب و کار خود را به سرعت و به راحتی به بیننده برساند و در نتیجه بتوانید کاربران بیشتری را جذب کنید.

استفاده از tagline به عنوان یک نکته در طراحی وب سایت

نکات تکنیکال در طراحی وب سایت

نکات تکنیکال در طراحی وب سایت به بخش کدینگ و عناصری که می تواند در جذف کاربر کمک کند، باز می گردد. در زیر به برخی از آنها خواهیم پرداخت.

۱- سازگاری با مرورگرها و دستگاه ها

اولین و مهمترین نکته در طراحی وب سایت از نظر تکنیکالی این است که خروجی وب سایت شما در تمام دیوایس ها و مرورگر ها یکسان باشد و تداخلی با یکدیگر نداشته باشند.  این فلسفه طراحی وب سایت به این معناست که زمانی که شما وب سایتی را طراحی می نمایید، کاربران باید قادر باشند تا وب سایت شما را در هر صفحه نمایش با هر سایزی به درستی مشاهده نمایند. به این نوع وب سایت اصطلاحا واکنشگرا گفته می شود و می توانید با مطالعه مقاله “طراحی Responsive چیست؟” بیشتر درباره آن بدانید.

در سال های گذشته وب سایت های دنیا تنها در کامپیوترهای رومیزی (Desktop pc) و لپ تاپ ها دیده می شدند اما در هم اکنون پلتفرم های جدیدی مانند انواع موبایل ها تبلت ها نیز به این گروه اضافه شده اند که طراحان وب سایت نیز باید بتوانند وب سایت خود را به نحوی طراحی کنند که با تمامی مرورگرهای موبایل و سایر دستگاه ها سازگاری کامل داشته باشد.

طراحی ریسپانسیو یکی از مهمترین نکات طراحی وب سایت در  حقیقت تا بحال بیشتر وب سایت های دنیا فاقد نسخه مناسب پلتفرم موبایل می باشند و صفحات وب آن ها در موبایل بسیار ریز و کوچک دیده می شوند و متون آن ها غیر قابل خواندن می شود. اما بسیاری از مالکان وب سایت نیاز به داشتن نسخه مخصوص موبایل را در سال جدید به عنوان نیازی ضروری احساس کرده و تصمیم به طراحی نسخه ای سازگار با انواع پلتفرم های موبایل دارند.

 ۲- پیاده سازی سیستم جستجو

استفاده از فضای مناسب برای جستجو در سایت به عنوان یکی از نکات طراحی وب سایت با وجود  tagline که در بالا به عنوان نکته طراجی وب سایت در بخش بصری به آن اشاره کردیم، جستجوی سایت موضوع مهمی به حساب می آید و بهتر است هنگام ساخت یک کادر جستجو حداقل ۲۷ کاراکتر به طول آن اختصاص یابد تا استفاده از آن راحت باشد. کادر جستجو را در بالای صفحه ی وب خود قرار دهید. چرا که بازدیدکنندگان تمایل دارند که جستجو را مطابق الگوی F (از سمت چپ بالا و راست پایین )انجام دهند. در عبارت نوشته شده در دکمه ی جستجو از کلماتی مانند Go,Submit استفاده کنید.

۳- استفاده از Site map

Site maps یکی از ویژگی های جدید وب سایت ها بوده که باعث افزایش بازدید گوگل می شود. Site map نمایشی از ساختار صفحات وب است  که می توانند شامل یک سند در فرم، یا صفحه وب باشد که  سایر صفحات را در وب سایت به صورت سلسله مراتبی لیست می کند.

اخیرا موتور جستجوهایی مانند google وyahooو msn پروتکل site map را پیشنهاد داده اند که کاملا مشابه صفحات site map است فقط داده های آن در قالب XML می باشند، البته تولیدکنندگان XML نیز وجود دارند که اینگونه سندها را برای URL های خاص ایجاد می کنند.

۴- از javascript بیش از حد استفاده نکنید

عدم استفاده از جاوا اسکرپیت یکی از نکاتی که در طراحی وب سایت باید به آن توجه کرد، عدم استفاده از جاوا اسکریپت بیش از حد در وب سایت است. اما بسیاری از کاربران از مرورگرهای Uptodate استفاده نمی کنند و گزینه ی javascript enable را فعال نکرده اند. بنابراین عملا کاربران خود را بلاک کرده اید.

 

 

 

اشتباهات رایج در طراحی وب سایت

حال که نکات طراحی وب سایت را دریافتید بد نیست که برخی هشدار ها را که باید به آنها توجه ویژه داشته باشید بصورت مختصر با شما در میان بگذاریم:

برای عرضه به بازار عجله نکنید

یکی از هشدار ها و البته نکاتی که باید در طراحی وب سایت به آن توجه داشته باشید، داشتن صبر برای پیاده سازی وب سایت می باشد. به جای آنکه وب سایت خود را در اسرع وقت بالا بیاورید، ابتدا زمانی را برای تحقیقات بازار خود صرف کنید. به عنوان مثال ، اگر شما یک بازار هدف قدیمی تر دارید، باید مطمئن شوید که وب سایت شما جهت خواندن ، هضم و  هدایت آسان می باشد.

یکی از نکات طراحی وب سایتتان این اسن که در پیاده سازی و عرضه به بازار عجله نکنید

با داشتن درک درستی از بازار جای این که به سادگی فضا اشغال کنید ، شما قادر خواهید بود که با وب سایت خود به بازار هدف خدمت کنید.

طراحی بیش از حد مرسوم ( مد روز )

موضوعات داغ می آیند و می روند، اما طراحی ناگذرا برای همیشه باقی می ماند.  با ساخت وب سایت خود بر پشتوانه ی اصول طراحی ثابت، وب سایت شما فرای روند و مد باقی می ماند. برزگترین اشتباه در طراحی وب سایت وب سایت هایی است که بر مد تکیه دارند، به سرعت منسوخ خواهند شد.

محتوای منقضی شده

اگر شما مطالب و محتوای وب سایت خود را سال ها به روز نکرده باشید ، احتمالا آن با کسب و کار فعلی شما و یا آخرین استانداردهای وب به روز نمی باشد. در صورتی که مطالب موجو در وب سایت شما قدیمی باشد ، بازدید کنندگان ممکن است فرض کنند شما از کسب و کار کنار رفته اید و یا به اندازه رقبای دیگر ابتکار عمل ندارید.

محتوای منقضی شده

در صورتی که مدیریت یک وبلاگ را بر عهده دارید ، حتما آن را به طور منظم به روز رسانی کنید ، چرا که هیچ چیز بدتر از یک وبلاگ خالی و بدون محتوا نمی باشد.

داشتن عناصر/ لینک های شکسته

هر عنصر از وب سایت شما باید کار کند. بدین معنی که شما باید مرتبا تمام پیوند ها و صفحات موجود در وب سایت خود را آزمایش و بررسی کنید ، که به هیچ عنوان کاربران با صفحه ی ارور ۴۰۴ مواجه نشوند.

لینک شکسته در وب سایت خود نداشته باشید
۴۰۴ numbers on smartphone screen isometric illustration. Page not found alert notification. Website under construction concept. Internet browsing malfunction, disconnected server problem

همچنین باید تمام لینک های داخلی خود را بررسی کنید ، تا مطمئن شوید که کاربران خود را به بن بست نمی رسانید.

بدون تماس جهت اقدام ( Call-To-Action)

شما باید بازدید کنندگان خود را به جایی هدایت کنید که این از طریق( Call-To-Action)امکان پذیر می باشد. یک وب سایت بدون فرم تماس شبیه به چیزی بیش از یک کارت ویزیت مجازی نمی باشد. هنگامی که شما وب سایتتان را به عنوان یک وب سایت با ارزش و معتبر به بازدید کنندگان معرفی کردید ، باید آنها را به انجام عملی همانند ثبت نظر ، پیشنهاد و انتقاد هدایت کنید. این اقدام می تواند ثبت نام برای لیست ایمیل شما ، تماس با کسب و کار شما و یا بسیاری از گزینه های دیگر باشد.

به شما پیشنهاد می کنیم مقاله انگولار چیست را مطالعه بفرمایید.

چنانچه وب سایت شما با وردپرس پیاده سازی شده باشد، می توانید برای ایجاد فرم تماس از افزونه Contact form 7 استفاده کنید و برای نصب و راه اندازی آن، به مقاله آموزش نصب و راه اندازی آن مراجعه نمایید

سوالات متداول

اگر بخواهیم نکته های مهم در طراحی وب سایت را تقسیم بندی کنیم بی شک یکی از این گروه ها بخش بصری طراحی می باشد که از نظر گرافیکی و چیدمان برای کاربر جذاب است. توجه داشته باشید که بیشتر کاربران شما با پیاده سازی وب سایت کاری ندارند و فقط به نما و شکل ظاهری برای آنها مورد توجه است.
وب سایت هایی که با استفاده از تصاویر قصد القاء حسی خاص و یا بیان مطلبی را دارند، از تصاویر بسیار با کیفیت و سفارش سازی شده استفاده می کنند. با استفاده از تصاویر منحصر به فرد شما می توانید اطمینان پیدا کنید که حتی با نگاه سطحی کاربر انتقال پیام مدنظر شما صورت گرفته است و این مورد نکته مهمیست که در طراحی وب سایت خود باید به آن توجه داشه باشید. کاربر وب سایت هنگامی که توجه شما به چنین جزئیاتی را مشاهده کند، این سطح توجه را به محصولات و خدمات شما نیز تعمیم خواهد داد.
اگر شما مطالب و محتوای وب سایت خود را سال ها به روز نکرده باشید ، احتمالا آن با کسب و کار فعلی شما و یا آخرین استانداردهای وب به روز نمی باشد. در صورتی که مطالب موجو در وب سایت شما قدیمی باشد ، بازدید کنندگان ممکن است فرض کنند شما از کسب و کار کنار رفته اید و یا به اندازه رقبای دیگر ابتکار عمل ندارید.

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید

مدیر بلاگ

مشخصات مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا