تاثیر گوگل ادز و تبلیغات آنلاین در کسب و کار شما

جامع ترین اصطلاحات گوگل ادوردز در ۲۰۲۱ به زبان ساده

اگر به تازگی با تبلیغات گوگل آشنا شده اید و قصد فعالسازی کمپین تبلیغاتی خود را دارید آشنایی با لغت ها و اصطلاحات گوگل ادز یک امر ضروری است که به شما در اجرای یک کمپین موفق کمک خواهد کرد.

فهرست این مقاله ( با کلیک روی هر عنوان به آن قسمت منتقل می شوید) پنهان
اصطلاحات گوگل ادز به ترتیب حروف الفبا

در این مطلب ما تلاش کرده ایم تا تمامی اصطلاحات گوگل ادز را با بیانی ساده توضیح دهیم.

اصطلاحات گوگل ادز به ترتیب حروف الفبا

تمامی اصطلاحات گوگل ادز در قالب فهرست و توضیحات آن به شرح زیر است:

A.

 A / B تست

A / B تست - اصطلاحات گوگل ادزاولین مورد از اصطلاحات گوگل ادز مربوط به تست A / B می باشد. یک استراتژی بهینه سازی آگهی است که با توجه به تغییرات عملکرد دو فاکتور را با یکدیگر مقایسه می کند. برخی از انواع مهم برای آزمایش در گوگل ادزعبارتند از:

استفاده ازصفحات فرود مختلف (URL نهایی)

تغییرات در متن تبلیغ برای مقایسه بهترین عملکرد

 

Ad Delivery

Ad Delivery - اصطلاحات گوگل ادزنحوه نمایش تبلیغات به کاربران است. گوگل در نمایش تبلیغات به دو روش Delivery Standard و Accelerate Delivery نمایش می دهد.این تنظیم در اکانت بصورت پیش فرض بر روی Delivery Standard قرار دارد.

(Ad Delivery (Accelerated: تبلیغات بصورت بهینه شده و در بازه زمانی ست شده، تبلیغات نمایش خواهد داشت.

(Ad Delivery (Standard: تبلیغات بصورت مستمر و تا اتمام کامل بودجه نمایش داده می شود.

Ad Extensions

افزونه های گوگل ادز، که می توانید با استفاده از آنها اطلاعات بیشتری مثل شماره تلفن به تبلیغ اضافه کنید. انواع مختلفی از افزونه‌ها برای گوگل ادز وجود دارد که می توانید با اضافه کردن آنها، به دریافت کلیک بیشتر تبلیغ، کمک کنید.

 • App Extension یا افزونه اپلیکیشن
 • Call Extension یا افزونه شماره تماس
 • Location Extension یا افزونه منطقه جغرافیایی
 • Review Extension یا افزونه بررسی
 • Sitelinks Extension یا افزونه لینک های مهم سایت
 • Callout Extension یا افزونه فراخوان
 • Structured Snippets یا افزونه توضیحات ساختارمند
 • Price Extensions یا افزونه قیمت

Ad Group

از دیگر اصطلاحات گوگل ادز می توان به Ad Preview اشاره کرد.

به مجموعه ای از کیوردها، متن های تبلیغاتی و افزونه ها، یک گروه تبلیغاتی یا Ad Group گفته می شود.

Ad Group Default Bids

به هزینه ای پیش فرض که برای یک گروه تبلیغاتی اعمال می شود، گفته می شود.

Ad Preview and Diagnosis Tool

Ad Preview - اصطلاحات گوگل ادزیک ابزار جادویی برای تست نمایش تبلیغ است. شما می توانید به کمک این ابزار از نمایش تبلیغات خود در نتایج گوگل اطمینان پیدا کنید.

برای دسترسی به این بخش، بر روی آیکون آچار در بالای اکانت کلیک کرده و از تب Planning گزینه Ad Preview and Diagnosis Tool را انتخاب کنید.

Ad Rank

رتبه بندی تبلیغات، یکی دیگر از اصطلاحات گوگل ادز می باشد که بر اساس فرمول زیر محاسبه می شود:

رتبه‌بندی تبلیغات = حداکثر پیشنهاد هزینه کلیک * نمره کیفیت یا Quality Score کلیدواژه.

Ad Relevance

این شاخص نشان می دهد که چقدر کلیدواژه شما با صفحه فرود و متن تبلیغ ارتباط دارد. ( هرچقدر این ارتباط بیشتر باشد جایگاه و هزینه تبلیغ بهینه تر خواهد بود)

Ad Rotation

چرخش آگهی، یکی از قابلیت های مهم گوگل ادز است و اصطلاح مهمی در گوگل ادز به حساب می آید. این قسمت تعیین می کند که نمایش تبلیغات با متن های مختلف به چه صورت باشد.

Optimize: Prefer best performing ads : با قرار دادن تنظیمات بر روی این گزینه تبلیغ با توجه به کلمه کلیدی سرچ شده، دیوایس، مکان و سایر موارد توسط گوگل بهینه شده و مرتبط ترین متن تبلیغ به کاربر نمایش داده می شود.

Do not optimize: Rotate ads indefinitely :  با تنظیم این مورد بهینه بودن متن های تبلیغ در نظر گرفته نمی شود و تمامی آگهی ها بصورت یکنواخت نمایش داده می شوند.

Ad Scheduling

زمان بندی تبلیغات مشخص می کند که تبلیغات در چه روزها و چه ساعاتی نمایش داده شود. این بخش برای کسب و کارها به جهت ارائه پشتیبانی در ساعات حضور در شرکت بسیار با اهمیت است.

Ad Scheduling - اصطلاحات گوگل ادز

Ad Status

این ستون در تمامی قسمت های یک کمپین قابل مشاهده است و در اکثر موارد در حالت Eligible قرار دارد. اگر نمایش تبلیغ در مواردی دارای اشکال باشد می توان با حرکت موس بر روی این قسمت از دلایل آن مطلع شد.

Advertising Policies

قوانینی که تعیین می کنند تبلیغات شما چه می توانند بگویند و تبلیغ کنند. تبلیغاتی که این خط مشی ها را نقض می کنند “رد شده” یا “تعلیق” علامت گذاری می شوند ، به این معنی که اجازه اجرا ندارند. لیست کامل خط مشی ها و محتوای ممنوعه را اینجا مشاهده کنید.

Google Ads API

API مخفف Application Program Interface است. این فناوری که به عنوان یکی از اصطلاحات گوگل ادز معرفی می شود، به کاربران این امکان را می دهد تا بتوانند برنامه‌های مورد نظر خود را با پلتفرم تبلیغاتی گوگل همسان کنند و تغییرات لازم را از طریق پنل های سفارشی شده خود انجام دهند. برای انجام این کار به حساب My Client Center و حساب توسعه دهنده نیاز خواهید داشت.

Google Ads Editor

Google Ads Editor  ابزار رایگان است که این امکان را می دهد تا بتوانید تغییرات عمده ای را در اکانت های خود ایجاد کنید. به کمک این ابزار می توانید تمامی کمپین های تبلیغاتی خود را به اکانت های مورد نظر دیگر منتقل کنید.

Google Ads Promotional Coupon Code

هدیه ای است که گوگل پس از مصرف مقداری از اعتبار اکانت، در اختیار تبلیغ کنندگان قرار می دهد. مقدار این مبلغ بستگی به هزینه مصرف شده در اکانت و حداکثر تا تاریخ اعلام شده توسط گوگل دارد.

Google Ads Promotional Coupon Code - اصطلاحات گوگل ادز

All Conversions

از دیگر اصطلاحات گوگل ادز All Conversions است. تمامی تبدیل ها در اکانت گوگل ادز شما است. برای بررسی این مورد می توانید از ستون    Conversionsقسمت All Conversions را به لیست ستون ها اضافه کنید.

Advanced Bid Bdjustments

تنظیمات هزینه کلیک پیشنهادی به شما کمک می کند برای برخی از موارد خاص مثل نوع دیوایس، منطقه جغرافیایی، زمان و یا …  مقدار مبلغ خود را کاهش یا افزایش دهید.

Google Analytics

یک ابزار بررسی و تحلیل بسیار قوی در گوگل ادز به حساب می آید. با فعالسازی گوگل آنالیتیکس می توانید با سینک کردن دو اکانت به یکدیگر اطلاعات بسیار مفیدی درباره نحوه رفتار کاربران پس از کلیک بر روی تبلیغات و ورود به سایت دریافت کنید.

Audiences

بخش Audiences به عنوان یکی از اصطلاحات گوگل ادز، با تعریف لیست مخاطبان خود تبلیغات را تنها به دسته ای خاص از کاربران نمایش می دهد و یا می توانید برای بخشی از کاربران محدودیت نمایش تبلیغات قائل شوید.

Approved

وضعیت تایید به تبلیغاتی که مجاز به اجرا در شبکه تبلیغاتی گوگل می باشند.

Approved (Limited)

وضعیت تایید شده محدود، به تبلیغاتی داده می شود که به قوانین گوگل پایبند هستند اما به دلایلی متداول مثل محتوای قمار، لوازم بهداشتی و یا … در منطقه جغرافیایی مورد نظر نمایش آنها محدود شده است.

Auto-tagging

ویژگی‌ای که به Google Ads کمک می کند تا از طریق پارامترهایی که در URL پویا تولید شده، با Google Analytics در ارتباط باشد.

Automated Rules

این ویژگی به شما کمک می کند تا بتوانید مقادیر بودجه  و هزینه های کمپین را بطور خودکار تغییر دهید. برای استفاده از این ویژگی حواستان به حداقل و حداکثر در نظر گرفتن مقادیر باشد.

Automatic Bidding

این استراتژی به گوگل این امکان را می دهد که حداکثر مبلغ پیشنهادی را برای کلیدواژه ها تعیین کند. اگر تعداد زیادی کلیدواژه در کمپین های خود دارید می توانید با استفاده از این استراتژی در زمان خود صرفه جویی کنید.

Automatic Payments

یکی از روش هایی که در گوگل ادز می توانید هزینه تبلیغات خود را بپردازید. پرداخت خودکار به ۲ صورت توسط گوگل انجام می شود:

 • ۳۰ روز پس از آخرین پرداخت
 • رسیدن هزینه ها به سقف مبلغ در نظر گرفته شده توسط گوگل

Automatic Payments - اصطلاحات گوگل ادز

Automatic Placements

مکانهای وب سایت که Google بر اساس هدفمندی که در کمپین بنری شما تعیین شده است ، تبلیغات شما را به کاربران مورد نظر نمایش می دهد.

Average Cost-Per-Click (Avg. CPC)

متوسط هزینه برای هر کلیک (میانگین CPC). میانگین مبلغی که بعد از کلیک کاربر بر روی تبلیغ از اعتبار شما کم می شود.  میانگین CPC با تقسیم هزینه کل تبلیغات شما بر تعداد کل کلیکها محاسبه می شود.

به عنوان مثال اگر کمپین شما دارای ۱۰۰۰ کلیک و هزینه آن ۱۰۰ دلار است، میانگین هر کلیک تبلیغ ۱۰ سنت خواهد بود.

Average Position (Avg. Pos.)

میانگین قرارگیری تبلیغات در نتایج گوگل است. به عنوان مثال تبلیغات شما یکبار در رنک ۱ و یکبار در رنک ۱۰ قرار می‌‌‌‌گیرد.میانگین جایگاه نمایش تبلیغ ۵ است.

B.

Below First Page Bid

این پیام در ستون Status کلیدواژه های قابل مشاده است و این حالت زمانی پیش می آید که هزینه کلیک ست شده برای کلیدواژه از هزینه مورد نیاز برای نمایش در صفحه اول کمتر باشد.

Bid Adjustment

شما می توانید با استفاده از مشخص کردن مقداردرصد موردنیاز، هزینه کلیک را برای بخشی از کمپین مثل نوع دیوایس، جنسیت، زمان بندی، مکان و سایر موارد کاهش یا افزایش دهید.

Billing Threshold

آستانه صورتحساب، زمانی اتفاق می افتد که در پرداخت خودکار هزینه ها شما به سقف مبلغ گوگل نزدیک شود.

Bounce Rate

نرخ پرش به بازدیدکنندگانی اطلاق می شوند که پس از ورود به سایت، صفحه دیگری را مشاهده نکنند و از سایت شما خارج شوند.

Bounce Rate - اصطلاحات گوگل ادز

Broad Match

پراکنده ترین تطبیق کلیدواژه در گوگل ادز است. در این نمونه از اصطلاحات گوگل ادز با تعریف این مورد تبلیغات شما به طیف وسیعی از کاربران که کلیدواژه هایی مشابه کلیدواژه های شما را سرچ کنند نمایش داده می شود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر به مقاله حالت کلیدواژه های گوگل ادز مراجعه کنید.

Broad Match Modifier

حالت کنترل شده ای از حالت Broad Match است. کاربران تنها در صورتی قادر به مشاهده تبلیغ خواهند بود که کلمات مورد نظر در عبارت جستجوی آنها وجود داشته باشد. مانند +طراحی +سایت +ارزان

مشخصه تشخیص این حالت علامت + است.

Budget Order

ترتیب بودجه این امکان را به شما می دهد تا میزان مصرف اعتبار خود و همچنین بازه زمانی مورد نظر را مشخص کنید. این بخش تنها در بخش پرداخت‌های ماهیانه که مختص پارتنرهای باسابقه گوگل بوده، فعال است.

Bulk Edit

ویرایش کردن دسته جمعی کلیدواژها، متن ها و انجام گروهی کارها در اکانت به عنوان یکی از اصطلاحات گوگل ادز با نام Bulk Edit معرفی می شود.

C.

Cache

Cache یا حافظه پنهان از دیگر اصطلاحات گوگل ادز در بخش اغازی حرف C، داده هایی که هنگام بازدید از وب سایت های مختلف توسط مرورگر، به طور موقت در رایانه شما ذخیره می کند.

Call Extensions

این ویژگی به شما امکان می دهد شماره تلفن خود را در متن تبلیغ درج کنید تا کاربران بتوانند با مشاهده متن تبلیغ در صفحه نتایج با شما تماس بگیرند.

Call Extensions - اصطلاحات گوگل ادز

Callout Extensions

متن های فراخوانی برای جلب توجه هر چه بیشتر کاربران استفاده می شود. متونی که معمولا برای این قسمت تعیین می شوند ویژگی های از کسب و کار شما هستند. مانند پشتیبانی ۲۴ ساعته، ارسال رایگان، تخفیف ویژه و…

Call Only Campaigns

در این کمپین کاربران پس از جستجوی کلیدواژه ها، تنها می توانند از طریق شماره تلفن ثبت شده در تبلیغ با شما ارتباط برقرار کنند. اگر برای شما تماس تلفنی با اهمیت تر از مشاهده سایت توسط کاربران است می توانید این کمپین را فعال کنید.

Call to Action

یک کلمه یا عبارت برای ترغیب کاربران برای کلیک و ورود به سایت است. مانند اکنون تماس بگیرید! هم اکنون خرید کنید!

Call Tracking

امکان ردیابی تعداد تماس های کسب و کار شما از طریق فعالسازی کمپین های گوگل ادز است. این مورد یکی از مهمترین اصطلاحات گوگل ادز به حساب می آید.

Campaign

یک ساختار در گوگل ادز است که می توانید بر اساس آن کلیدواژه، گروه های تبلیغاتی مختلف را در آن فعال کنید. یک اکانت می تواند تا چندین کمپین را در خود جای دهد و هر کمپین می تواند مربوط به یک دامنه باشد.

Campaign Status

شاخص تعیین وضعیت کمپین که مشخص می کند کمپین در حال حاضر در چه وضعیتی قرار دارد؟ واجد شرایط بودن ، مکث ، حذف و یا اتمام کمپین

(Card Verification Number (CVN

شماره امنیتی ۳ رقمی است که اغلب در پشت کارت اعتباری شما قرار دارد. CVN برای تکمیل شرایط صدور صورت حساب Google Ads مورد نیاز است.

Change History

گزارشی که به شما امکان می دهد همه تغییراتی که در حساب و کمپین های خود ایجاد کرده اید را مشاهده و یا به عقب برگردانید.

Click

زدن بر روی تبلیغ و مشاهده وبسایت را یک کلیک در نظر می گیرند.

(Click Through Rate (CTR

CTR به عنوان یکی از مهمترین اصطلاحات گوگل ادز ،نمایانگر درصد افرادی است که پس از مشاهده تبلیغ بر روی آن کلیک می کنند. فرمول تعیین CTR تعداد کلیک ها بر تعداد نمایش تبلیغ در نتایج گوگل است.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله CTR چیست را مطالعه نمایید.

CTR - اصطلاحات گوگل ادز

Contextual Targeting

روشی که Google برای هدف قرار دادن وب سایتهای خاص در شبکه نمایش با استفاده از کلیدواژه ها استفاده می کند. به عنوان مثال اگر یکی از کلمات کلیدی شما “خرید کامپیوتر” باشد ، Google تمام وب سایتهایی را که شامل آن کلید واژه است پیدا می کند و تبلیغات شما را در آن سایت ها نمایش خواهد داد.

Conversion

به اقدام دلخواه ما توسط کاربر در سایت تبدیل می گویند. تعریف تبدیل در سایت ها بیشتر برای موارد فروش، تکمیل فرم ثبت نام، تماس با شرکت و … استفاده می شود.

Conversion Rate

Conversion Rate به عنوان یکی از مهمترین اصطلاحات گوگل ادز، میانگین تعداد تبدیل ها از تقسیم تعداد تبدیل ها بر کلیک ها * ۱۰۰

در مقاله نرخ تبدیل چیست می توانید کامل با این اصطلاح آشنا شوید.

Conversion Rate - اصطلاحات گوگل ادز

Conversion Tracking

روش ردیابی اقدامات مهم کاربران در سایت مثل تماس، تکمیل فرم و ثبت نام، خرید و…

Cookie

از دیگر اصطلاحات گوگل ادز ، کوکی می باشد. یک پرونده کوچک که توسط وب سایتهایی که بازدید می کنید در رایانه شما ذخیره می شود. از کوکی ها برای بازاریابی مجدد کاربران در گوگل ادز استفاده می شود.

(Cost per Click (CPC

کاربر بر روی تبلیغ شما کلیک می کند، به ازار هر کلیک هزینه به Google می پردازید.

(Cost per Click (CPC - اصطلاحات گوگل ادز

(Cost-per-thousand Impressions (CPM

هزینه ای که به ازای هر ۱۰۰۰ نمایش تبلیغ خود در شبکه نمایش گوگل، به گوگل پرداخت می کنید.

(Cost-per-view (CPV

مبلغی که هر زمان شخصی یکی از تبلیغات ویدیویی شما را مشاهده کند ، به Google می پردازید.

Customer ID

شماره ای که پس از ساخت گوگل ادز به شما تعلق می گیرد به عنوان Customer ID  تعریف می شود. این یک شماره ۳ قسمتی است که در گوشه سمت راست بالای داشبورد اکانت Google Ads شما یافت می شود.

D.

Daily Budget

بودجه روزانه مقدار اعتبار اختصاص یافته در یک روز برای هر کمپین تبلیغاتی است. با تعیین بودجه روزانه شما می توانید تعیین کنید که هر کمپین مجاز به مصرف چه مبلغی در یک روز می باشد.

Deep Link

نوع خاصی از URL که مشتریان شما را به یک صفحه خاص در اپلیکیشن هدایت می کند را اصطلاحا دیپ لینک می گویند.

Description

توضیحات مربوط به تبلیغ که می توانید در آن به معرفی بیشتر کسب و کار خود بپردازید.

Destination URL

آدرس اینترنتی که کاربران پس از کلیک بر روی تبلیغات شما به ان هدایت می شوند.

Disapproved

اگر تبلیغات شما دارای نقض قوانین گوگل ادز باشد احتمالا این پیغام را مشاهده خواهید کرد. یکی از مهمترین اصطلاحات گوگل ادز در حل مشکلات عدم تائید متن تبلیغ از سوی گوگل می باشد.

Display Network

شبکه نمایش گوگل ادز یکی از بزرگترین شبکه های نمایش تبلیغات در جهان است. این شبکه نمایشی بیش از ۳ میلیون وب سایت را در بر می گیرد.

Display Partners

وب سایت هایی که شریک گوگل برای ارائه نمایش تبلیغات هستند.

Display URL

حالت نمایشی URL مورد نظر برای تبلیغات که می تواند از URL اصلی مجزا باشد.

URL صفحه نمایش شما می تواند مانند این باشد:

https://iranhost.com/

در حالی که مقصد نهایی شما لینک زیر است:

https://iranhost.com/googleads/

Display URL - اصطلاحات گوگل ادز

E.

Eligible

وضعیتی که آگهی شما قبل از بررسی رسمی توسط Google دریافت می کند. البته در این حالت تبلیغ می تواند در نتایج گوگل نمایش داشته باشد.

End Date

ویژگی ای که به شما امکان می دهد مدت زمان اجرای تبلیغات خود را انتخاب کنید. پس از آن تاریخ ، تبلیغات شما متوقف خواهد شد.

(Enhanced CPC (ECPC

از دیگر اصطلاحات گوگل ادز ECPC است. یک ویژگی پیشرفته برای تعیین مقدار هزینه کلیک بصورت هوشمند است. زمانی که این گزینه را فعال کنید به گوگل اجازه می دهید که حداکثر تا ۳۰% افزایش هزینه کلیک را در مواردی که احساس می کند نمایش تبلیغ به کلیک منجر می شود انجام دهد.

Exact Match

حالت دقیق کلیدواژه برای نمایش تبلیغات در نتایج گوگل است. این حالت باعث می شود مشتریان برای مشاهده تبلیغات شما کلمه کلیدی را دقیق وارد کنند. شما با قرار دادن براکت ها در اطراف کلمات کلیدی ، کلیدواژه های دقیقی را ایجاد می کنید: [کلاه های زنانه]

Expanded Text Ads

به بخش های مختلف یک متن تبلیغاتی گفته می شود که دارای موارد زیر است:

 • تعریف ۳ عنوان با حداکثر ۳۰ کاراکتر
 • آدرس نهایی صفحه Final Url
 • تعریف ۲ بخش توضیحات با حداکثر ۸۰ کاراکتر

F.

Family Status

که معمولا در بخش متن های تبلیغ نمایش داده می شود دارای ۳ حالت زیر است:

Family Safe — Approved

خانواده ایمن – تأیید شده است

(Non-family safe — Approved (non-family

امن غیر خانوادگی – تأیید شده (غیر خانوادگی)

(Adult — Approved (adult

بزرگسال – تأیید شده (بزرگسال)

وضعیت خانواده بر وضعیت نمایش تبلیغ در وب سایت ها و کشورهایی که تبلیغات شما را نمایش می دهند تاثیرگذار خواهد بود.

Filter

یک قابلیت کاربردی در گوگل ادز که می توانید با بهره گیری از آن می توانید نوع داده‌هایی را که در جداول و نمودارهای خود مشاهده می کنید را محدود کنید.

First Page Bid Estimate

یکی از دیگر اصطلاحات گوگل ادز ، First Page Bid Estimate است. این پیام نشان می دهد که برای نمایش یک کلیدواژه در صفحه اول به چه مقدرا هزینه کلیک نیاز است (البته با توجه به دقیق نبودن تخمین هزینه برای کلیدواژه های فارسی پیشنهاد می شود بصورت دستی هزینه های خود را تعیین کنید)

First Position Bid Estimate

تخمین قیمت برای قرار گرفتن در لینک اول می باشد.

Frequency Capping

ویژگی که به شما امکان می دهد تعداد دفعات تبلیغات خود را در شبکه نمایش گوگل کنترل کنید.

G.

Geo-Targeting

هدفمند کردن تبلیغات بر اساس مکان جغرافیایی مورد نظر. با توجه به تحریم گوگل، ایران در لیست کشورها وجود ندارد اما می توان از سایر روش ها ایران را هدف گرفت.

Google Account

حساب کاربری گوگل، که می توان از آن برای همه محصولات گوگل از جمله ادوردز استفاده کرد.

Google My Business

محصولی از گوگل، که به شما امکان می دهد ضمن استفاده از محصولات Google مانند Google Merchant Center و Google Ads (از طریق برنامه افزودنی موقعیت مکانی) ، یک لیست تجاری در Google Maps ایجاد کنید و مدیریت کنید.

Google Network

در شبکه گوگل کاربران می توانند تبلیغات خود را انجام دهند که به دو بخش جستجو و نمایش تقسیم می شود.

H.

Headline

یکی دیگر از اصطلاحات گوگل ادز عنوان یا headline است. اولین خط از یک تصویر یا متن که کاربران به محض مشاهده تبلیغات آن را خواهند دید. در پلتفرم گوگل ادز شما می توانید تا ۳ عنوان را در یک متن داشته باشید.

Historical Quality Score

این ویژگی به شما امکان می دهد که که نمره کیفیت کلمات کلیدی را بر اساس تاریخچه تبلیغات مقایسه کنید. امتیاز کیفی تاریخی، بر اساس موارد زیر محاسبه می شود:

 • ارتباط آگهی تاریخی
 • CTR تاریخی
 • تجربه صفحه تاریخ فرود

I.

Image Ad

نوعی آگهی نمایش است که شامل تصویر ، عنوان ، توضیحات و پیوند به صفحه فرود شما است.

(Impressions (Impr

این متریک به شما نشان می دهد که تبلیغات شما چند بار درنتایج جستجو و شبکه نمایش، نشان داده شده است.

Impressions - اصطلاحات گوگل ادز

Interactions

یک متریک عملکرد اصلی است که به شما می گوید چند بار کاربر یک عمل اصلی را با توجه به قالب تبلیغات انجام داده است. به عنوان مثال:

 • کلیک کردن بر روی بلیغات متنی و بنری
 • مشاهده ویدئو در تبلیغات ویدیویی
 • نصب برنامه در تبلیغات اپلیکیشن

Invalid Clicks

ادعای گوگل مبنی بر تشخیص کلیک های فیک و تکراری از کلیک های سالم است. گوگل کلیک های فیک را بر اساس موارد زیر دسته بندی و مشخص می کند:

 • کلیک های غیرعمد
 • کلیک های ایجاد شده توسط نرم افزار (خزنده یا نرم افزار مخرب)
 • کلیک از صاحبان سایتی که تبلیغات شما را نمایش می دهند
 • کلیک ربات ها
 • دوبار کلیک

IP Address

آدرس IP: یک شماره شناسه برای هر رایانه یا دستگاه متصل به اینترنت. می توانید با استفاده از آدرس ip برخی از کاربران را از مشاهده تبلیغات خود محروم کنید.

K.

Keywords

کلمات یا عباراتی که محصول یا خدمات شما را برای کاربران توصیف می کند. هنگامی که کلمه کلیدی شما با آنچه افراد در Google جستجو می کنند مطابقت دارد ، تبلیغ شما نمایش داده می شود.

Keyword Insertion

Keyword Insertion به عنوان یکی از اصطلاحات گوگل ادز ، ویژگی ای است که باعث می شود متن تبلیغ شما با کلیدواژه جستجو شده توسط کاربر مطابقت داشته باشد. مثلا اگر تبلیغات شما در مورد لباس فروشی آنلاین است و شما فروشنده “لباس مردانه” “لباس زنانه” و “لباس بچه گانه” هستید، می توانید با قرار دادن این ویژگی، متن خود را با توجه به جستجوهای کاربر سفارشی‌سازی کنید. این کار علاوه بر جلب نظر بیشتر کاربران باعث افزایش نرخ کلیک و در نتیجه بهبود نمره کیفیت و کاهش هزینه کلیک خواهد شد.

Keyword Matching Options

انواع تطبیق(حالت) کلیدواژه است. با استفاده از این قابلیت می توان تعیین کرد که جستجوهای کاربران باید تا چه اندازه به کلیدواژه شما نزدیک باشد تا تبلیغات شما در نتایج گوگل به آنها نشان داده شود. انواع حالت تطبیق کلیدواژه ها عبارتند از:

 • Broad
 • Broad modifier
 • Pharse
 • Exact

Keyword Mining

جستجو برای یافتن بهترین کلمات کلیدی برای استفاده در تبلیغات است. این مورد از مهمترین و پرکابردترین اصطلاحات گوگل ادز به حساب می آید. برای این کار می توانید از ابزارهای جستجوی کلیدواژه استفاده کنید. یکی از آنها keywordtool.io است.

Keyword Planner

یک ابزار ضروری است که به شما امکان می دهد که به اطلاعاتی از حجم جستجو، تخمین هزینه و رقابت برای کلمات کلیدی انتخابی دست پیدا کنید.

Keyword Planner - اصطلاحات گوگل ادز

Keyword Status

این ستون وضعیت کلیدواژه ها در گوگل را نمایش می دهد.

L.

Landing Page

لندینگ پیج یا همان صفحه فرود که کاربران پس از کلیک بر روی تبلیغات شما قادر به مشاهده آن صفحه هستند. به شما توصیه می کنیم مقاله طراحی لندینگ پیج را نیز مطالعه نمایید.

Landing Page Experience

تجربه کاربری صفحه، تاثیر به سزایی در تعیین مقدار نمره کیفیت کلیدواژه ها و در نهایت کاهش هزینه ها در گوگل دارد.

برای بهبود تجربه کاربران در صفحه می توانید سرعت صفحات را افزایش دهید، از دکمه های فراخوانی جذاب (CTA) در صفحه استفاده کنید و نکته بسیار مهم نوشتن محتوای مرتبط با کلیدواژه هایی که در تبلیغات استفاده می کنید.

هر قدر ارتباط بین کلیدواژه ها و صفحه فرود بیشتر باشد احتمال موفقیت یک کمپین بیشتر خواهد بود.

Language Targeting

Language Targeting یا هدف گذاری زبان از دیگر اصطلاحات گوگل ادز و می توان گفت از مهمترین آنها است و یکی از گزینه های اصلی هدف گذاری برای کمپین های جستجو و نمایش به حساب می آید. قبل از فعالسازی تبلیغ ، زبان سایتهایی را که می خواهید تبلیغات شما در آن نمایش داده شود ، انتخاب کنید.

Limited by Budget

این وضعیت به شما اطلاع می دهد که بودجه شما کمتر از بودجه پیشنهادی روزانه است.

Location Extensions

یکی از مهمترین اصطلاحات گوگل ادز و افزونه هایی که در گوگل ادز می توانید از آن استفاده کنید. این افزونه موقعیت جغرافیایی شما را در تبلیغات مشخص می کند.

Location Targeting

با استفاده از این ویژگی می توانید کاربران خود را بر اساس محل جغرافیایی مورد نظر، هدف گذاری کنید. البته با توجه به تحریم گوگل امکان هدف قرار دادن کشور ایران وجود ندارد.

Location Options

گزینه های موقعیت مکانی تنظیمات بیشتر برای کمپین های Display است که به شما امکان کنترل دقیق تر در مورد موقعیت مکانی را می دهد.

Low Search Volume

Low Search Volume به شما نشان می دهد کلیدواژه های انتخاب شده برای تبلیغات از حجم جستجوی بسیار پایینی توسط کاربران برخوردار هستند. این مورد در ستون Status پس از اضافه کردن کلیدواژه جدید به کمپین قابل مشاهده است.

Managed Placements

با مدیریت مکان های نمایش در تبلیغات Display می توانید تبلیغات هدفمندتری را اجرا کنید.

Manual Bidding

از مهمترین اصطلاحات گوگل ادز تعریف دستی هزینه هر کلیک است. در استراتژی هزینه ها بصورت دستی شما می توانید هزینه هر کلیک را خود تعیین نمایید. اگر کلیدواژه ها، مکان ها و سایر تنظیمات مورد نظر دارای هزینه های متفاوتی هستند می توانید از این استراتژی تعیین قیمت استفاده کنید.

Manual Extensions

افزونه های تبلیغاتی که بصورت دستی به تبلغ اضافه می شوند. این افزونه ها با توجه به جایگاه نمایش تبلیغ در نتایج گوگل نمایش داده می شوند.

Manual Payments

پرداخت هزینه تبلیغات بصورت دستی. منظور این است که شما قبل از انجام تبلیغات هزینه آن رابه گوگل می پردازید، سپس گوگل با توجه به هزینه های شما از این اعتبار کسر می کند.

Maximize Clicks

یک استراتژی پیشنهادی هزینه کلیک که کمپین های شما را برای بیشترین کلیک بهینه می کند. این مورد از مهمترین اصطلاحات گوگل ادز است.

Maximize Conversions

یک استراتژی تعیین هزینه خودکار است که گوگل هزینه تبلیغات را بر اساس بیشترین نرخ تبدیل بهینه می کند.

(Maximum CPC Bid (Max CPC

بیشترین مبلغی که مایل به پرداخت هزینه کلیک برای تبلیغات خود هستید. برای تعیین سقف هزینه کلیک ها ارزش هر کلمه کلیدی را برای خود مشخص کرده و سپس عملیات قیمت گذاری را انجام دهید.

به شما پیشنهاد می کنیم مقاله روش های کاهش هزینه تبلیغات را مطالعه بفرمایید

Mobile Ad

تبلیغی که در تلفن های همراه یا تبلت ها نمایش داده می شود. می توانید از بخش Devices در این قسمت محدودیت اعمال کنید.

Mobile Only

انتخاب نمایش تبلیغ تنها در دیوایس های موبایلی می باشد.

Monthly Invoicing

صورتحساب ماهانه مناسب افراد یا شرکت هایی است که می خواهند هزینه تبلیغات خود را بصورت ماهیانه به گوگل پرداخت کنند.

N.

Negative Keywords

یکی از مهمترین اصطلاحات گوگل ادز، کلمات کلیدی منفی یا negative keywords است. اگر نمی خواهید تبلیغات شما با کلماتی به کاربران نشان داده شود می توانید با تعریف آن کلمات در بخش کلمات منفی، از نمایش تبلیغ به کاربران جلوگیری کنید. به عنوان مثال اگر کسب و کار شما طراحی سایت است و نمی خواهید با آموزش طراحی سایت در نتایج دیده شود می توانید با تعریف کلمه آموزش از نمایش تبلیغ با استفاده از این کلمه جلوگیری کنید.

Negative Keyword List

با تعریف لیست کلمات منفی عمومی که تقریبا برای همه کمپین ها کاربرد دارند می توانید در زمان خود صرفه جویی کنید.

Networks

با توجه به تبلیغات مورد نظر می توانید یکی از شبکه های تبلیغاتی گوگل ادز را انتخاب کنید. انواع شبکه های نمایش تبلیغات در تصویر قابل مشاهده است.

 

(Not Serving (video ads

اگر در تبلیغات ویدئویی از قوانین گوگل پیروی نکنید تبلیغات شما تایید نخواهد شد و این پیام نمایش داده خواهد شد.

O.

Overview

در این بخش یک نمای کلی از تمامی اکانت گوگل ادز خود مشاهده خواهید کرد.

Organic Search Results

نتایجی که بصورت طبیعی و رایگان و بدون صرف هزینه در صفحات گوگل نمایش دارند.

نتایجی که در کنار آنها حروف AD نمایش داده نمی شود نتایج طبیعی یا به اصطلاح ارگانیک هستند.

Over-delivery

مصرف بیش از مقدار در نظر گرفته شده برای بودجه روزانه. به عنوان مثال ممکن است بودجه روزانه بر روی ۱۰ دلار قرار گرفته باشد اما هزینه تبلیغات بیش از این مقدار باشد. البته با توجه به سیاست های گوگل این مقدار حداکثر تا ۲ برابر بودجه روزانه می باشد و بیش از آن هزینه نخواهد شد.

P.

Pacific Time (PST or PDT)

منطقه زمانی پیش فرض برای حساب AdWords است. منطقه زمانی را تنها در هنگام ساخت اکانت می توانید تغییر دهید.

Parked Domain Site

پارک دامنه بر خلاف قوانین گوگل ادز است و اگر گوگل این مورد را متوجه شود تبلیغات شما را رد می کند.

Path Length

برای مشاهده گزارش های مسیرتبلیغات می توانید به ترتیب زیر عمل کنید.

روی برگه [Tools] کلیک کنید

روی گزینه Attribution  کلیک کنید.

از ستون سمت راست می توانید گزارشات ثبت شده را مشاهده نمایید.

Paused

وضعیت تبلیغات در حالت توقف است و به این معنی است که در حال حاضر تبلیغ شما قابل مشاهده نیست.

Payment Method

روشی که شما برای پرداخت هزینه تبلیغات به گوگل انتخاب می کنید.به عنوان مثال:  پرداخت بصورت حواله بانکی و یا کارت های اعتباری

Pending

در انتظار، وضعیت یک کمپین وقتی که هنوز روند تأیید گوگل را طی می کند.

Phrase Match

یکی از ۴ نوع تطبیق کلیدواژه است. اگر این نوع تطبیق برای کلیدواژه ها استفاده شود تبلیغ تنها به کاربرانی نمایش داده می شود که در عبارت مورد جستجوی آنها کلیدواژه شما با رعایت ترتیب لحاظ شده باشد.

Placements

مکان های مورد برای نمایش تبلیغات در شبکه نمایش Display گوگل. اگر می خواهید بدانید که تبلیغات شما در سایت هایی نمایش داده شده است می توانید با مراجعه به این بخش به آن دست پیدا کنید.

Play Rate

متریک کلیدی برای تبلیغات ویدئویی که نشان می دهد ویدئوی شما چندبار نمایش داده می شود. این متریک مشابه متریک CTR  درصد مشارکت را نمایش می دهد.

Price Extensions

افزونه قیمت گذاری یکی از افزونه هایی است که می توانید برای توجه بیشتر کاربران برای تبلیغات خود استفاده کنید.

Price Extensions - اصطلاحات گوگل ادز

Promotion Extension

یکی دیگر از افزونه های جدید گوگل ادز که از می توانید برای ارائه تخفیف بر روی محصولات خود در نتایج گوگل استفاده کنید.

Q.

Quality Score

گوگل با توجه به ارتباط کلیدواژه ها با متن تبلیغ و صفحه فرود به هریک از کلمات کلیدی یک نمره کیفیت که میزان آن از ۱ تا ۱۰ متغیر است اختصاص می دهد. هر چقدر این اعداد به ۱۰ نزدیک تر باشند کلیدواژه دارای ارتباط بیشتر و هر چقدر به ۱ نزدیک شود دارای ارتباط کمتری است.

مقدار نمره کیفیت بطور مستقیم بر روی مقدار هزینه کلیک شما تاثیر می گذارد.

برای اطلاعات بیشتر مقاله quality score چیست را مطالعه کنید.

Quality Score - اصطلاحات گوگل ادز

R.

Recommended Daily Budget

با توجه به تعداد کلیدواژه و هزینه ها اعمال شده، گوگل یک بودجه روزانه به شما پیشنهاد می دهد که تایید آن به اختیار شما انجام خواهد شد.

Recommendations

در این بخش شما قادر به تماشای تمامی پیشنهادهایی که گوگل در جهت بهینه سازی کمپین ارائه می دهد، خواهید بود.

Relevance

مؤلفه ای از امتیاز کیفیت که قضاوت می کند تا چه اندازه عناصر تبلیغ شما با آنچه کاربر جستجو می کند مطابقت دارد.

Remarketing

ویژگی ای است که به شما فرصت می دهد به افرادی که قبلاً در سایت شما حضور داشته اند، دسترسی پیدا کنید. این امکان با ذخیره کوکی ها انجام می شود.

پیشنهاد می شود مقاله ریتارگتینگ یا ریمارکتینگ چیست را مطالعه بفرمایید.

Removed

هنگامی که شما به صورت دستی تبلیغ را از کمپین خود حذف کنید ، این وضعیت را مشاهده می کنید.

(Return on Ad Spend (ROAS

یکی از استراتژی های تعیین هزینه در گوگل ادز است. به کمک این استراتژی می توانید برای بهینه سازی نرخ تبدیل کمپین خود و افزایش مقدار ROA  استفاده کنید.

فرمول آن به شکل زیر محاسبه می شود:

بازگشت هزینه تبلیغات = درآمد/ هزینه تبلیغات *۱۰۰

(Return on Investment (ROI

کل سود حاصل از هزینه تبلیغات شما است.

فرمول: ROI = (درآمد – هزینه کالاهای فروخته شده) / هزینه کالاهای فروخته شده

ROAS - اصطلاحات گوگل ادز

S.

(Search Engine Results Page (SERP

هر صفحه از نتایج گوگل، که به کاربران نمایش داده می شود. روزانه بیش از یک میلیارد نفر در گوگل به جستجوی کلیدواژه های خود می پردازند.

Search Funnels

ابزاری که نشان می دهد افراد هنگام مراجعه به سایت شما چه مراحلی (مسیرهایی) را طی می کنند. از نظر کنترل وب سایت این بخش از مهمترین اصطلاحات گوگل ادز است.

برای دسترسی به این ابزار، مراحل زیر طی کنید.

Tools > Attribution > Top Paths

Search Network

یکی از ۶ شبکه تبلیغاتی گوگل ادز است که در آن کاربران با جستجوی کلیدواژه ها می توانند تبلیغات شما را مشاهده کنند.

Search Term

عباراتی که کاربران با استفاده از آنها توانسته اند تبلیغات شما را مشاهده کنند.

Search Terms Report

یکی از مهمترین گزارش های گوگل ادز است که نشان می دهد تبلیغات شما با چه کلیدواژه هایی نشان داده شده است. با استفاده از این گزارش می توانید تا حدود زیادی تبلیغات خود را بهینه کنید.

Segment

روشی برای دستکاری جدول ها یا نمودارهای Google Ads یا Analytics برای نشان دادن یک معیار یا مخاطبان خاص. این بخش ممکن است یک دیوایس، گروه سنی ، جنسیت ، منطقه جغرافیایی و یا موارد دیگر باشد.

Seller Ratings

یک افزونه گوگل ادز است که با توجه به امتیازاتی که گوگل از منابع مختلف جمع آوری می کند یک علامت ۵ ستاره در تبلیغات قرار می دهد. این افزونه یکی از افزونه های خودکار گوگل ادز است.

(Serving (video ads

وضعیتی برای تبلیغات ویدیویی که بیان می کند تبلیغات توسط گوگل تأیید شده است و آماده اجرا شدن است.

Shared Budget

با تنظیم کردن این بخش می توانید برای تمامی کمپین‌هایی که در اکانت شما در حال اجرا هستند یک بودجه واحد درنظر بگیرید.

Shortform and Longform Videos

طبقه بندی فیلم ها بر اساس طول فیلم ها که به دو دسته کوتاه و بلند تقسیم می شود.

Sitelink Extension

یکی از پرکاربردترین افزونه های گوگل ادز که می توانید لینک های برجسته سایت خود را در آن قرار دهید.

Site Suspended

هنگامی که یک سایت قوانین گوگل را نقض کند، این پیغام نمایش داده خواهد شد. برای برطرف کردن این مشکل می توانید قوانین گوگل را مطالعه نمایید.

T.

Target CPA (Cost-per-acquisition) Bidding

یکی از اصطلاحات گوگل ادز و استراتژی های تعیین هزینه تبلیغات است که در صورت استفاده از این استراتژی شما به ازای تبدیل، به گوگل هزینه پرداخت خواهید کرد.

Target Outranking Share

در این استراتژی قیمت گذاری، گوگل هزینه های شما را بطور خودکار تعیین می کند تا تبلیغات شما در یک بخش خاص نمایش بیشتری داشته باشد.

Target Search Page Location

یک استراتژی قیمت گذاری است که به شما کمک می کند تبلیغات خود را در صفحه اول نمایش دهید.

Text Ad

متن تبلیغ در نتایج گوگل نمایش داده می شود که دارای ۳ عنوان ۳۰ کاراکتری، ۲ بخش توضیحات ۹۰ کاراکتری و آدرس نهایی صفحه فرود است.

Top of Page Bid Estimate

پیشنهادی که باید برای کلیدواژه های خود تعیین کنید تا تبلیغات در بالای صفحه نتایج جستجو ظاهر شود.

TrueView Video Formats

نوعی آگهی ویدیویی است که به بینندگان این امکان را می دهد تا انتخاب کنند کدام تبلیغ را ببینند.از نظر اینکه خود را در جایگاه بیننده یا مخاطب ببنینید، این مورد از مهمترین اصطلاحات گوگل ادز محسوب می شود. تبلیغات TrueView از استراتژی هزینه برای هر بازدید (CPV) استفاده می کند. آنها در YouTube و فیلم های دیگر درGoogle Display Network نمایش داده می شوند.

In-stream

تبلیغات ویدئویی که قبل از پخش یا بعد از یک فیلم در YouTube نمایش داده می شوند. بیننده موظف است ۵ ثانیه از تبلیغات درون جریان را تماشا کند تا بتواند ویدئو اصلی را مشاهده کند.

In-display

تبلیغات ویدیویی که در حاشیه های YouTube ظاهر می شوند از مهمترین اصطلاحات گوگل ادز به حساب می آیند که با عنوان in-ddesplay تعریف می شوند و به عنوان یک فیلم اختیاری برای پخش در شبکه نمایش نشان داده می شوند.

U.

Under Review

تمامی تبلیغات بایستی از سوی گوگل تایید شوند. اگر تبلیغاتی در حل بررسی قرار گیرد به اصطلاح Under Review می شود. این روند ممکن است تا حداکثر ۴۸ ساعت زمانبر باشد.

URL Parameter

یکی دیگر از اصطلاحات گوگل ادز ، URL Parameter است. این مورد برچسب هایی در URL که اطلاعات خاصی را منتقل می کنند. مثل نام کمپین کیورد سرچ گروه و یا گروه تبلیغاتی

V.

Video Publisher

ناشر ویدیو: سایتهای شریک گوگل که بیشتر حوزه کاری آنها در رابطه با پخش  محتوای ویدیویی است. YouTube مهمترین سایت ناشر ویدیو است.

W.

With Issues

این وضعیت نشان می دهد که تبلیغات ویدئویی شما توسط گوگل رد شده است.

X.

Xpert

یکی دیگر از اصطلاحات گوگل ادز اکسپرت است ، برای توصیف مهارت ها و دانسته های شما که با خواندن مقاله گوگل ادز کسب خواهید کرد.

Y.

Your Time

مدت زمان. شما می توانید برای صرفه جویی در زمان از یک شرکت معتبر در زمینه تبلیغات کمک بگیرید. این کار علاوه بر صرفه جویی در هزینه کلیک ها(با توجه به تجربه بالا) در زمان شما نیز صرفه جویی خواهد کرد.

Z

تبریک. شما در حال مشاهده آخرین بخش از این مقاله هستید. و تمام اصطلاحات گوگل ادز را میدانید.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا