طراحی و توسعه وب سایتامنیت

۹ راهکار افزایش امنیت در پرستاشاپ

اگر فروشگاه آنلاین شما با پرستا شاپ است و نمیدانید چگونه امنیت آنرا تامین کنید، این مقاله مخصوص شما عزیزان نوشته شده است. در این آموزش به ارائه مطالبی در خصوص افزایش امنیت و تنپیمات امنیتی PrestaShop خواهیم پرداخت.

راهکارهای افزایش امنیت در پرستاشاپ و تنظیمات امنیتی Prestashop

پیش از آنکه بخواهیم به راهکارهای افزایش امنیت در پرستاشاپ بپردازیم، لازم است به این نکته اشاره کنیم که برخی از راهکار های امنیتی پرستاشاپ با سایر وب اپلیکیشن‌ها و پلتفرم­های راه ­اندازی سایت یا فروشگاه آنلاین، مشترک هستند، اما برخی از آنها نیز صرفا در PrestaShop قابل اعمال می‌باشند.

۱- مسدود کردن دسترسی به دایرکتوری مدیر پس از نصب Prestashop

مسدود کردن دسترسی به دایرکتوری مدیر پس از نصب Prestashop
Illustration of cyber security concept

به طور پیش‌فرض، پس از نصب PrestaShop از شما خواسته می‌شود تا نام دایرکتوری مدیر را به انتخاب خود تغییر دهید. ایم اقدام یکی از مهمترین تنظیمات امنیتی PrestaShop به حساب می آید.

این رویکرد یک اقدام توسط خود شما برای افزایش امنیت در پرستاشاپ است و باید نامی را انتخاب کنید که حدس زدن آن برای سایرین آسان نیست. پس از تغییر نام دایرکتوری مدیر، می‌توانید با ایجاد یک فایل .htaccess و قرار دادن کدهای لازم در آن، دسترسی به آن را برای همه آدرس‌های IP به جز آدرس خود مسدود نمایید. از این طریق فقط به دایرکتوری مدیر دسترسی خواهید داشت و این باعث می‌شود امنیت بک‌اند فروشگاه شما بهبود یابد.

۲- تعیین رمز عبور قوی برای مدیر و اهمیت آن در تنظیمات امنیتی PrestaShop

با انتخاب بک رمز عبور پیچیده و ترکیبی تصادفی از حروف بزرگ و کوچک، اعداد و نمادها و حداقل طول ۸ الی ۱۰ کاراکتر می‌تواند بهبود قابل قبولی در تنظیمات امنیتی PrestaShop داشته باشد. علاوه بر این، تغییر رمز عبور به‌صورت دوره‌ای و همچنین تهیه نسخه پشتیبان در دوره‌های زمانی معین از دیگر موارد توصیه شده برای ارتقای تنظیمات امنیتی در PrestaShop است.

تعریف رمز عبور قوی برای پنل مدیریت در PrestaShop

۳- به‌روزرسانی نرم­ افزار

راهکار عمومی دیگر جهت افزایش امنیت در پرستاشاپ به‌روزرسانی مرتب آن در زمان عرضه به‌روزرسانی‌ها و نسخه‌های پایدار جدید است. این تنظیمات امنیتی Prestashop به شما کمک می کند از حفره های امنیتی یافت شده در بازه زمانی دو اپدیت مطلع شده و وب سایت خود را از آن مصوم نمایید.

بروزرسانی نرم افزار

۴- تعریف سطوح دسترسی و تعیین مجوزهای فایل‌ها دیگر راهکار تنظیمات امنیتی prestashop

یکی از راهکاری های مهم در حفظ تنظیمات امنیتی Prestashop حصول اطمینان از سطح دسترسی و مجوزهای صحیح برای فایل‌ها و دایرکتوری‌های موجود در حساب میزبانی PrestaShop است. مجوزهای مناسب، برای دایرکتوری‌ها ۷۵۵ (rwxr-xr-x) و برای فایل‌ها ۶۴۴ (rw-r-r-) می‌باشد.

در این مورد آنچه بسیار مهم است، آخرین رقم در مجوزها است که نشان دهنده سطح دسترسی برای همه بازدید کنندگان است. بدین ترتیب که هرگز نباید مجوزهای قابل نوشتن به صورت ۷۷۷ یا ۶۶۶ باشد.

برای رفع مجوزهای نادرست می‌توانید در بخش Files از کنترل پنل Pixie بر روی دکمه Fix Incorrect Permissions که در سمت راست صفحه واقع است کلیک کنید.

۵- دقت در نصب افزونه‌های ایمن و معتبر، یکی از اقدامات مهم در بهبود تنظیمات امنیتی در PrestaShop

به‌طورکلی، نرم‌افزارهای شخص ثالث همواره با درصدی از ریسک و خطرات امنیتی بیشتر همراه هستند. در بعضی اوقات سایت‌ها از طریق نرم‌افزارهای ناامن شخص ثالث مورد تهدید و حمله واقع می‌شوند؛ بنابراین به‌منظور رعایت حداکثری تنظیمات امنیتی Prestashop باید صرفا افزونه‌ها و ماژول‌های مفید و مورد نیاز خود را نصب کنید و افزونه‌هایی که از آنها استفاده نمی‌کنید یا به آنها نیاز ندارید را حذف کنید. در صورتی که نیاز به آموزش نصب ماژول در پرستاشاپ را دارید، در این زمینه مقاله ای تعبیه شده است که علاوه بر روش اتوماتیک، روش دستی را نیز به شما آموزش خواهد داد

۶- غیرفعال کردن توابع خطرناک PHP

غیرفعال کردن توابع خطرناک PHP برخی عملکردها و توابع در PHP وجود دارد که برای فروشگاه به آنها نیاز ندارید و می‌تواند خطرات امنیتی برای سایت شما ایجاد کند. برای بهبود تنظیمات امنیتی در پرستاشاپ می‌توانید با قرار دادن کدهایی در فایل php.ini آنها را غیرفعال کنید. ساختار این کد ها مشابه زیر می‌باشد:

disable_functions = proc_open,phpinfo,show_source,system,shell_exec,passthru,exec,popen

۷- استفاده از پروتکل رمزگذاری SSL در Prestashop

SSL در واقع یک پروتکل رمزگذاری برای انتقال داده بین سرور و مشتری است. این گزینه در تنظیمات امنیتی در PrestaShop به محافظت از داده‌های حساس مانند جزئیات ورود به سیستم و پردازش سفارش‌ها کمک می‌کند. برای استفاده از SSL در PrestaShop به یک گواهینامه SSL خصوصی احتیاج دارید. پس از تهیه و تامین گواهینامه SSL، باید استفاده از SSL را فعال کنید. برای انجام این کار باید به بک‌اند PrestaShop رفته و بر روی تب Preferences کلیک کنید، سپس گزینه Enable SSL را پیدا کرده و بر روی لینک مربوطه کلیک کنید:

فعال کردن پروتکل SSL در تنظیمات امنیتی در PrestaShop

۸- الگوریتم‌های رمزنگاری و حفظ امنیت داده ­ها و اطلاعات برای بهبود تنظیمات امنیتی PrestaShop

در PrestaShop از الگوریتم‌های رمز نگاری برای حصول اطمینان از امنیت جزئیات حساب‌های کاربری استفاده می‌شود. از بک‌اند فروشگاه PrestaShop خود می‌توانید الگوریتم رمزنگاری در حال استفاده از میان دو الگوریتم مختلف موجود را مشاهده نمایید.

یکی از این الگوریتم‌ها Rijndael with mcrypt و دیگری نیز کلاس سفارشی BlowFish است. برای تغییر الگوریتم رمزنگاری، بر روی تب Preferences در پنل مدیر کبک نموده و سپس بر روی تب Performance کلیک کنید. سپس به قسمت Ciphering بروید. به طور پیش‌فرض، این گزینه بر روی الگوریتم Rijndael with mcrypt قرار داده شده است:

استفاده از الگوریتم‌ها Rijndael with mcrypt

۹- استفاده از الگوریتم‌های رمز نگاری در تنظیمات امنیتی در PrestaShop

در خصوص امن‌تر و قوی‌تر بودن هر یک از این الگوریتم‌ها نظرات مختلفی وجود دارد. اگرچه در خصوص جابه‌جایی و تغییر بین این دو الگوریتم و هر گونه تاثیر این تغییر بر امنیت و عملکرد فروشگاه یا سایت تردید وجود دارد، اما حداقل آشنایی با این موضوع به عنوان یکی از گزینه‌های تنظیمات امنیتی در PrestaShop و آگاهی از این ویژگی نیز خالی از لطف نیست. همچنین به خاطر داشته باشید که با تغییر الگوریتم همه کوکی‌ها نیز پاک می‌شود، به این معنی که تمام کاربران که از قبل وارد شده بودند، از سیستم خارج می‌شوند.

سوالات متداول

راهکار های افزایش امنیت در پرستاشاپ

  1. مسدود کردن دسترسی به دایرکتوری مدیر پس از نصب Prestashop
  2. تعیین رمز عبور قوی برای مدیر و اهمیت آن در تنظیمات امنیتی PrestaShop
  3. به‌روزرسانی نرم­ افزار
  4. تعریف سطوح دسترسی و تعیین مجوزهای فایل‌ها دیگر راهکار تنظیمات امنیتی prestashop
  5. دقت در نصب افزونه‌های ایمن و معتبر، یکی از اقدامات مهم در بهبود تنظیمات امنیتی در PrestaShop
  6. غیرفعال کردن توابع خطرناک PHP
  7. استفاده از پروتکل رمزگذاری SSL در Prestashop
  8. الگوریتم‌های رمزنگاری و حفظ امنیت داده ­ها و اطلاعات برای بهبود تنظیمات امنیتی PrestaShop
  9. استفاده از الگوریتم‌های رمز نگاری در تنظیمات امنیتی در PrestaShop

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا