رایانش ابری

رایانش ابری و انواع مدل های ارائه سرویس در آن

مفهوم ابر:

 به معنی مجموعه ای از زیر ساخت های شبکه و سخت افزار است که کاربر آن امکان دسترسی به زیر ساخت ها را بصورت مستقیم نداشته باشد و از نحوه عمل کرد و نحوه ارتباطات داخلی آن اطلاع نداشته باشد و به وسیله رابطی با این مجوعه از سرویس ها در ارتباط باشد. این تعریف مفهوم ابر را برای ما تداعی می کند.

ساده ترین مثال برای این مفهوم شبکه تلفن می باشد که معمولا با یک رابط ساده به نام گوشی تلفن با آن در ارتباط هستیم و اصطلاح ابر نامشخص بودن وسعت آن و نا معلوم بودن نحوه ارتباط های پشت پرده بین زیر ساخت های آن را باز گو می کند. دلیل تشبیه این نوع شبکه ها به ابر در این است که آنها مانند ابر جزئیات فنی خود را از دید کاربران پنهان می کند.

رایانش ابری:

 رایانش ابری یا Cloud Computing روشی برای پردازش اطلاعات است که از شبکه های کامپیوتری برای ارتباط بین اجزاء خود استفاده می کند و روشی تازه برای ارائه خدمات رایانشی (شامل زیرساخت، نرم‌افزار، بستر، و سایر منابع رایانشی) با استفاده از شبکه ارائه می دهد.

برای دسترسی آنی به سرور با منابع کاملا اختصاصی از سرور های ابری ایران هاست استفاده کنید.

همین امروز سفارش دهید

رایانش ابری

در این مدل تمام زیر ساختها و سخت افزار ها از طریق یک رابط منسجم ارائه می شوند بطوری که کاربر متوجه نمی شود زیر ساخت پشت پرده چه وسعتی دارد و نمی تواند از گستردگی و توانمندی آن اطلاع یابد. از طرفی کاربر نیازی به تخصص یا کنترل در مورد فناوری زیرساخت ابری که از آن استفاده می‌کند را ندارد.

ارائه سرویس در این روش به گونه ای است که کاربر بر اساس نیاز خود سرویس را تنظیم می نماید و بنا به مصرفی که داشته پرداخت انجام می دهد. در این نوع سرویس کاربر در هر لحظه که بخواهد می تواند میزان مصرف بخش های مختلف سرویس خود را که سرویس دهنده در اختیارش گذاشته تغییر دهد. به عنوان مثال در سرویس سرور مجازی که بصورت ابری ارائه شده کاربر می تواند مشخصات سرور مجازی خود را مانند میزان حافظه دیسک سخت، حافظه مجازی و توان پردازنده سرور خود را در هر لحظه که اراده نمود تغییر داده و ملزم به انتخاب از میان پلان های از پیش تعیین شده نمی باشد در ادامه ی به بررسی انواع سرویس های رایانش ابری می پردازیم.

مدل های سرویس دهی بر پایه

رایانش ابری:

 به طور کلی انواع رایانش ابری به سه دسته زیر تقسیم می شود:

  • Platform as a service (PaaS) ارائه بستر به عنوان سرویس
  • Infrastructure as a service (IaaS) ارائه زیرساخت به عنوان سرویس
  • Software as a service (SaaS) ارائه نرم افزار به عنوان سرویس
مدلهای رایانش ابری
مدلهای رایانش ابری

در حقیقت این سه تعریف تعاریف کاملا مرز بندی شده ای نمی باشند و گاها دیده شده که حتی ارائه دهندگان سرویس ها بر پایه رایانش ابری سرویس خود را در مدلی اشتباه دسته بندی کرده اند.

برای اینکه بتوانیم به خوبی بین این سه مدل تفکیک قائل شویم بهتر است ابتدا با تعریف مدل PaaS آشنا شویم:

همانطور که از اسم آن بر می آیددر این مدل یک بستر به عنوان سرویس ارائه می گردد. در اینجا منظور از بستر مجموعه ای منسجم از زیر ساخت (متشکل از سخت افزار، رسانه و سیستم های وابسته) و نرم افزار می باشد و همین تعریف است که ممکن است فرد را برای تشخیص مدل رایانش ابری به اشتباه بیندازد به این دلیل که در مدل IaaS هم برای ارائه سرویس به یک رابط گرافیکی که در حقیقت یک نرم افزار است نیاز است و در مدل SaaS هم برای اجرای نرم افزار به سخت افزاری پشت پرده نیاز است در نتیجه در هر سه مدل سخت افزار و نرم افزار می بایست در کنار هم ارائه گردد.

برای تفکیک این سه مدل فقط کافیست تعریف مدل PaaS به خوبی درک شود، پس از درک این مدل تشخیص دو مدل دیگر به راحتی مقدودر می باشد.

در سرویس PaaS نرم افزار ارائه شده خود از نوع زیر ساخت است و می توان گفت یک زیر ساخت نرم افزاری و زیر ساخت سخت افزاری دست به دست هم داده اند که مدل PaaS را به وجود آورند. به عنوان مثال یک سیستم عامل نوعی نرم افزار زیر ساخت است و با نرم افزار Office که یک نرم افزار کاربردی است تفاوت های فاحش دارد.

مدلهای رایانش ابری
مدلهای رایانش ابری

یکی از بهترین مثال هایی که برای مدل PaaS می توان عنوان نمود Microsoft Windows Azure می باشد که مجموعه ای وسیع از خدمات ارائه می دهد. این بستر برنامه نویسی تمامی امکانات سخت افزاری و نرم افزاری لازم برای یک برنامه نویس را فراهم کرده که از ان جمله به امکان ایجاد VPS با سیستم عامل های متفاوت، امکان ایجاد هاست و انتشار وب سایت ایجاد شده بر روی آن، بستر برنامه نویسی قدرتمند با امکان برنامه نویسی به زبان های مختلف و … اشاره کرد. با مقایسه این مثال با Microsoft Office 365 که ارائه دهنده نرم افزار های Office بصورت آنلاین می باشد و یکی از مثال های مدل SaaS است کاملا تفاوت این دو مدل را مشخص می نماید.

در حقیقت Microsoft Windows Azure یک بستر برنامه نویسی است که تمام امکانات لازم برای یک برنامه نویس را گرد هم آورده و Microsoft Office 365 ارائه یک پکیج نرم افزار کاربردی بصورت آنلاین است. در Microsoft Office 365 با توجه به اینکه امکان ذخیره اسناد ایجاد شده بصورت آنلاین وجود دارد می توان گفت که بخش حافظه ذخیره سازی لایه سخت افزار به همراه پکیج نرم افزاری Office ارائه شده اما چون نرم افزار ارائه شده نرم افزار کاربردی است این سرویس جزو مدل SaaS دسته بندی می شود.

مدل PaaS معمولا شامل اجزایی مانند سیستم عامل، محیط اجرایی زبانهای برنامه نویسی، دیتابیس، وب سرور می باشد.

در مدل IaaS سخت افزار و زیر ساخت های مخاربراتی به عنوان سرویس ارائه می شود از جمله خدمات این مدل به ارائه خدماتی مانند فایروال، load balancer، محیط ذخیره سازی، پهنای باند و یا حتی Hyper V می توان اشاره کرد.

مثال هایی برای مدلهای سرویس دهی ابری:

برای فهم بهتر موضوع بهتر است به نمونه های موجود که در حال ارائه سرویس می باشند رجوع کنیم. البته لازم به ذکر است که مفاهیم مطرح شده در حال تکمیل شدن است و همواره در حال تغییر و بهبود. این بدین معنی است که ممکن است مدلهای بیشتری در آینده به وجود بیاید و دسته بندی شرکت های ارائه دهنده خدمات ابری تغییر کند. در حال حاضر به آخرین تعاریف ارائه شده بسنده می کنیم.

IaaS:

Amazon Elastic Compute Cloud (Amazon EC2)، Rackspace و Google Compute Engine سه نمونه موفق از این مدل هستند. شما می توانید مقیاس پذیر بودن سرویس های Amazon EC2 را از طریق ویدئو ارائه شده در وب سایت این شرکت به آدرس زیر مشاهده نمایید و با تفکر پشت پرده این مدل بیشتر آشنا شوید در حقیقت در این مدل و در تمامی مدل های رایانش ابری که تجاری سازی شده اند هدف این است که شما دقیقا به اندازه مصرفتان هزینه کنید و مجبور نباشید بیش از نیازتان خریداری کنید:

http://aws.amazon.com/ec2

Google Compute Engine
Google Compute Engine

در این ویدئو سناریویی توضیح داده شده که در یک شرکت محاسبات مالی و انبارداری ممکن است در مقاطعی از سال بیشتر از توان سرور های آن شرکت پردازش انجام شود، از طرف دیگر تهیه سرور های قوی تر برای بالابردن توان محاسبه باعث می شود در بقیه روز های سال این توان بالا بلا استفاده بماند. سرویس ابری این شرکت از طریق یک API واسط این امکان را می دهد تا شما توان کامپیوتر خود را از طریق سرور های قدرتمند این شرکت بالا ببرید و در پایان دوره پر کاری، این توان را در حد نیاز خود تقلیل دهید تا در هزینه ها صرفه جویی کنید. در این مدل شما می توانید بنا به نیاز خود هر کدام از بستر های پردازشی مانند RAM، CPU یا فضای ذخیره سازی را تغییر دهید و در هر لحظه ای که نیاز باشد بصورت لحظه ای مقدار مناسب را انتخاب کنید و در انتها متناسب با استفاده ای که داشتید پرداخت کنید.

SaaS:

Google Apps، Microsoft Office 365 و Google Docs نمونه هایی از مدل سرویس ابری SaaS می باشند به عنوان مثال در سرویس Microsoft Office 365 شما پک نرم افزاری Office را به صورت آنلاین در دسترس دارید و از طریق هر Device واسطی چه PC باشد چه Mac و چه موبایل می توانید به راحتی به ابزارهای Office خود دسترسی داشته باشید در این مدل کاملا مشخص است که در کنار مزایایی که رایانش ابری برای کاربران به وجود آورده دقدقه فروش نرم افزار و ارائه لایسنس را برای ارائه دهندگان نرم افزار را نیز از بین برده.

Microsoft Office 365
Microsoft Office 365

PaaS:

AWS Elastic Beanstalk، Force.com، Apache Stratos و Windows Azure از نمونه های این مدل هستند. بهترین مثال برای این مدل Windows Azure است که از ایجاد یک کد ساده با هر زبان برنامه نویسی دلخواه تا انتشار پروژه برنامه نویسی بصورت آنلاین و ایجاد سرور مجازی ویندوز یا لینوکس در آن ممکن است.

Apache Stratos
Apache Stratos

[ratings]

به این نوشته امتیاز دهید
[Total: 0 Average: 0]

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید

سلیم شهری

علاقه‌مند به IT

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن