عمومی

روسیه و ساخت ابررایانه ۱۰ پتافلاپی

همزمان با اتحادیه اروپا و چین، دانشگاه ایالتی  M.V. Lomonosov مسکو نیز سفارش ساخت ابررایانه ۱۰ پتافلاپی را در هفته جاری به یکی از شرکت های سازنده این سیستم ها در روسیه داده است. این درخواست روسیه را نیز گروه کشورهای پیشرو در امر ابررایانه ها قرار داده و عزم مسکو را در رقابت جهت دستیابی به اولین ابررایانه های exascale جهان (نسل آتی ابررایانه ها) نشان میدهد.

روسیه در رقابت با ژاپن، چین و اتحادیه اروپا برای دستیابی به ابررایانه هایی با توان پردازش ۱۰۰۰ پتافلاپ است.( یک پتافلاپ ۱۰۱۵ پردازش در ثانیه است).

ساخت چنین رایانه هایی رویکردی جدید در ریزپردازنده ها،حافظه، دخیره و تجهیزات اتصال را ایجاب می کند. بر اساس برنامه اعلام شده توسط  T-Platform شرکت روسی سازنده، سرمایه گذاری لازم انجام شده و این شرکت به دنبال ساخت این ابررایانه تا سال ۲۰۱۸ -۲۰۲۰ میلادی است. شرکت T-Platform  قرار است تا سال ۲۰۱۳ نیز ابررایانه  دیگری را برای دانشگاه ایالتی  M.V. Lomonosov مسکو راه اندازی کند. سوپرکامپیوتری ۳/۱ پتافلاپی که با آب خنک میشود و از پردازنده های Intel ،   Nvidia و همچنین پردازنده های MIP شرکت اینتل -البته در صورتی که  تا سال ۲۰۱۲ آماده باشند- استفاده میکند.

رویکرد کشورهای اروپایی نیز مشابه روسیه است، چرا  که آنها نیز یه دنبال استقلال بیشتر از تکنولوژی امریکا در ساخت سیستم های HighTech هستند. البته بنا به نظر “مایک برنهارت” در حال حاضر نمی توان پذیرفت که شرکتی در مقیاس جهانی آگاهی دقیقی نسبت به فناوری ویا قطعات لازم برای ساخت ابررایانه های  Exascale   را داشته باشد، وی می افزاید:  چنین ماشنهایی منحصر به فرد، نا همگن و هیبریدی هستند. البته میتوان انتظار داشت که ابررایانه Exascale   روسیه نیز از کارخانه های خارجی مستقل و یا نسبتا مستقل باشد.

در حال حاضر دنیا وابسته به دانش فنی امریکاست به طوری که  از ۵۰۰ ابررایانه جهان ۴۵% سهم شرکت آی-بی-ام، ۲۸% سهم شرکت هیولت پکارد و  ۴/۵% سهم شرکت کری میباشد. در همین حال اروپا به دنبال یافتن فناوری های جایگزین نظیر پردازنده های ARM گروه شرکت های ARM انگستان میباشد.

مسوول پروژه نرم افزار scale اروپا میگوید: پردازش Exascale چالشی برای اروپاست، چالشی که میتواندفرصتی برای پرچمداری اتحادیه اروپا در HPC باشد.( HPC بکارگیری ابررایانه ها و یا خوشه های کامپیوتری در امور مختلف است).البته چنانچه اروپا سیاستی واقعی برای رسیدن به این هدف داشتخ باشد. وی می افزاید:” اروپا تلاش می کند بکارگیری HPC در تمامی حوزه های راهبردی را مورد حمایت خود قرار دهد، ضمن این که به دنبال پرورش و توسعه قابلیت های تولید این گونه تجهیزات نیز می باشد.

در همین زمان چین نیز تجهیزات اتصال و پردازنده های خود را توسعه داده و آنها را در سامانه های HPC خود به کار گرفته است.

هم اکنون گروه های متعددی در امریکا درتلاشند تا معماری و فناوری پلتفرم های exascale را ارتقا دهند، گرچه این تلاش منوط به پاسخ کنگره امریکا به گزارش وزارت انرژی است. گزارشی که انتظار میرود در آن علاوه بر دلایل پیشقدمی امریکا در exascale و همینطور هزینه ها، شامل اشاره به تلاش های بین المللی برای رسیدن به این تجهیزات نیز باشد.

منبع: ITNews

مدیر بلاگ

مشخصات مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا