میزبانی وب

سرورهای اختصاصی (Dedicated servers) یا ابر (Cloud) – کدام مناسب کسب و کار شماست ؟

صدها مقاله در اینترنت ، درباره مزایا و معایب سرورهای اختصاصی و سرورهای ابری به پژوهش می پردازند ، اما تعداد کمی از آنها واقعا به پاسخ این سوال می رسند. چه چیزی برای من مناسب است ؟

این پرسش ، معمولا از مدیران سرورها پرسیده می شود و این مقاله به ارائه دهندگان خدمات (service providers) کمک می کند براساس عوامل مختص به کسب و کارشان ، میان سرورهای اختصاصی ، ابر خصوصی و ابر عمومی یکی را انتخاب کنند.

اینجا می خواهیم متداول ترین عوامل اثرگذار بر انتخاب زیرساخت را مورد بحث قرار دهیم.

  1. روندهای به کارگیری منبع

چه میزان از کل CPU ، حافظه ، پهنای باند یا فضای دیسک ، واقعا توسط مشتریان استفاده می شود؟ در یک pool از سرورهای اختصاصی ، برخی سرورها ، مصرف بالایی خواهند داشت ، درحالی که دیگر سرورها ، تقریبا همیشه بلااستفاده خواهند ماند. اگر اکثر سرورهای شما ، بیشتر زمانها بیکارند ، یک راه حل ابری می تواند سرمایه شما را حفظ کند. اگر مصرف پهنای باند و فضای دیسک شما بالاست (مثلا به دلیل تهیه فایل های پشتیبان به صورت روزانه) ، استفاده از ابر خصوصی (private cloud) ، راه حل مناسب تری برای شما خواهد بود. هرچند ، اگر شما تازه شروع کرده اید ، تا زمانی که تدبیری برای روند استفاده از منابع بیندیشید استفاده از یک ابر عمومی (public cloud) یا یک VPS مناسب تر است.

  1. امنیت داده

تامین کنندگان ابر عمومی ، داده شما را در کنار داده های دیگر مشتریان نگهداری می کنند و برای کل زیرساخت ، امنیت یکسانی را فراهم می کنند. اگر داده شما شامل اسناد مالی یا اطلاعات شخصی و مهم می شود ، توصیه می شود که داده را در سرورهای اختصاصی یا یک ابر خصوصی ، نزد خودتان نگه دارید. این کار به شما این فرصت را می دهد تا نظارت بر دسترسی و سیستم های امنیتی چندلایه را اجرا کنید که خواسته هایتان بهتر برآورده شود.

  1. روندهای رشد داده

برخی سرویس ها مثل میزبانی رسانه یا برنامه هایی که از داده های بزرگ استفاده می کنند ، در مصرف فضای دیسک و پهنای باند ، نرخ رشد بالایی دارند. برای چنین برنامه هایی ، یک ابر خصوصی می تواند گزینه مناسبی باشد. صف های ذخیره سازی را می توان در صورت درخواست ، اضافه کرد به طوری که هزینه ها بالا نرود. پهنای باند را می توان از تمام سرورها جمع و متراکم کرد تا مصرف حداکثر منابع موجود ، تضمین شود. ابر عمومی می تواند بسیار هزینه بر باشد ، در این مورد به دلیل قیمت گذاری برحسب مصرف و سرورهای اختصاصی ، به آسانی قابل سنجش نیست.

  1. محدودیت های موقت و دوره ای در بودجه

ابر عمومی ، تقریبا هیچ هزینه چشمگیری ندارد ، چون در آن صورت براساس استفاده از منابع ، هزینه های دوره ای باید بیشتر از سرورهای اختصاصی و ابر خصوصی می بود. با حدود ۳۰۰ دلار در ماه ، شما می توانید یک سرور اختصاصی را کرایه کنید و با تقریبا ۴۰۰۰ دلار ، شما می توانید یک سرور اختصاصی در مکانی بگیرید که سرور اختصاصی دیگر هم در آن مکان قرار دارند. هزینه های دوره ای از یک ابر عمومی کمتر خواهد بود اما شما گهگاه ناچار می شوید برای به روز رسانی و نگهداری از سخت افزار ، سرمایه گذاری کنید. یک ابر خصوصی در یک محیط اشتراکی ، حداقل به ۱۰۰۰۰ دلار به عنوان سرمایه گذاری اولیه نیاز خواهد داشت ، اما این هزینه ها ثابت می شود و ممکن است در طولانی مدت ، حتی از سرورهای اختصاصی و ابر عمومی ، هم ارزان تر شود.

  1. نیاز به قابلیت دسترسی بالا

اگر حاشیه رقابتی سرویس های شما به قابلیت دسترسی بالا وابسته باشد ، شما به Fail-Over (انتقال به سرور دیگر در صورت قطع سرور) و تنظیم پیمایش خودکار منبع (resource auto-scaling) در سرویس های ابری نیاز دارید. سرورهای اختصاصی می توانند به دلیل جهش بار سرور ، نگهداری از سخت افزار و … ، زمان های بیکاری داشته باشند که منجر به کاهش زمان های کاری می گردد. شما با داشتن یک ابر خصوصی ، روی محدوده مقیاس گذاری منابع و این که کدام نمونه ها باید اولویت بالاتری داشته باشند ، کنترل بهتری دارید.

  1. سربار(overhead) مدیریت زیرساخت

نگهداری از یک pool سرورهای اختصاصی ، چه در یک محیط کرایه ای و چه در یک محیط اشتراکی ، قوی ترین راه حل ممکن است. هر سرور باید به طور مجزا ، نظارت ، به روز رسانی و مدیریت شود. نگهداری از سخت افزار در سرورهای اختصاصی ، متداول تر از ابر خصوصی یا عمومی است. استفاده از یک ابر خصوصی ، به دلیل داشتن واسط های مرکزی مدیریت و تخصیص منبع خودکار ، نسبت به سرور اختصاصی ، کار مدیریتی کمتری نیاز دارد. ابر عمومی در سمت دیگر این طیف است که در آن ، مدیریت فنی ، محدود به بروز رسانی های دوره ای و بروز رسانی های پیکربندی در صورت نیاز ، است.

در واقع ، هیچ راه حلی نیست که به یک میزان ، مناسب همه باشد. سازمان ها از ابر عمومی برای بخشی از نیازهایشان استفاده می کنند درحالی که برای بقیه نیازهایشان از سرورهای اختصاصی بهره می برند. این ها همه خلاصه می شود در این که اولویت های شما چه چیزهایی هستند و تا چه میزان می توانید روی یک راه حل خاص سرمایه گذاری کنید. ما این جا فقط متداول ترین نقطه نظرات را بررسی کرده ایم و ممکن است براساس الگوی کاری شما ، عوامل دیگری هم اثرگذار باشند.

سوالات متداول

روندهای به کارگیری منبع - امنیت داده - روندهای رشد داده - محدودیت های موقت و دوره ای در بودجه - نیاز به قابلیت دسترسی بالا
ر یک pool از سرورهای اختصاصی ، برخی سرورها ، مصرف بالایی خواهند داشت ، درحالی که دیگر سرورها ، تقریبا همیشه بلااستفاده خواهند ماند. اگر اکثر سرورهای شما ، بیشتر زمانها بیکارند ، یک راه حل ابری می تواند سرمایه شما را حفظ کند. اگر مصرف پهنای باند و فضای دیسک شما بالاست (مثلا به دلیل تهیه فایل های پشتیبان به صورت روزانه) ، استفاده از ابر خصوصی (private cloud) ، راه حل مناسب تری برای شما خواهد بود. هرچند ، اگر شما تازه شروع کرده اید ، تا زمانی که تدبیری برای روند استفاده از منابع بیندیشید استفاده از یک ابر عمومی (public cloud) یا یک VPS مناسب تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا