عمومی

سرویس پرداخت الکترونیکی در ایران

سرویس پرداخت الکترونیکی به پرداختن وجه از طریق اینترنت، در قبال دریافت کالا یا خدمات اطلاق می شود به طوری که این پرداخت بدون نیاز به حضور فیزیکی در بانک یا فروشگاه و از طریق اینترنت انجام شود. در واقع خریدار با استفاده از اعتبار آنلاین خود از جمله کارت بانکی می تواند از اینترنت خرید و هزینه آن را همان موقع پرداخت نماید.

فهرست این مقاله ( با کلیک روی هر عنوان به آن قسمت منتقل می شوید) پنهان

سرویس پرداخت الکترونیکی

 

فرآیند پرداخت اینترنتی

مدیران سایت های اینترنتی با بانک ها قراردادی می بندند و به این ترتیب پول با همکاری بانک از طریق اینترنت از حساب مشتری به حساب مدیر سایت واریز می شود.
در حال حاضر بانکهای ملت، سامان، پارسیان، ملی، اقتصاد نوین و پاسارگاد این امکان را فراهم آورده اند که افراد بتوانند با استفاده از کارت های بانکی تحت شتاب، خرید اینترنتی انجام دهند. یعنی این بانک ها به عنوان دروازه پرداخت یا درگاه پرداخت یا در اصطلاح Gateway عمل می نمایند.

با چه کارت هایی می توان خرید اینترنتی کرد

کارت بانک های ملی، صادرات، پارسیان، سامان، اقتصاد نوین، پاسارگاد، ملت، کشاورزی، توسعه صادرات و صنعت و معدن و بانک سینا امکان خرید اینترنتی دارند.

کارت بانک های پست بانک، تجارت رفاه، سپه، مسکن، کارآفرین و سرمایه فعلاً قابلیت خرید اینترنتی ندارند.

پارامتر های لازم برای خرید اینترنتی

در هنگام خرید اینترنتی ۴ پارامتر کارت بانکی از شما پرسیده می شود :

نکته : برای فعال کردن رمز خرید اینترنتی می توانید به شکل زیر عمل نمایید

از آنجایی که اکثر بانک ها امکان تعریف رمز خرید اینترنتی را در دستگاههای ATM خود قرار داده اند. به دستگاه خودپرداز بانک خود مراجعه کنید. کارت خود را وارد کنید و بخش عملیات رمز را انتخاب و در بخش رمز دوم یا رمز اینترنتی، رمز خود را تعریف کنید.

نکته : کد CVV2

کد CVV2 به صورت یک عدد ۳رقمی (و به ندرت ۴رقمی) مانند شمار? ۱۶رقمی حک شده روی کارت، بر روی اکثر کارت ها حک شده است. مثلاً روی کارت های بانک های ملت، صادرات، پاسارگاد، سامان، پارسیان و… به صورت یک عدد ۳رقمی حک شده است. یا در برخی کارت های بانک ملی ۴ رقمی است .

در برخی کارت های بانک تجارت، کد CVV2 به صورت رقم ۱۷، ۱۸ و ۱۹ بعد از ۱۶رقم شماره کارت حک شده است.

نکته : تاریخ انقضاء

تاریخ انقضاء هم روی اغلب کارت های بانکی حک شده است. اگر روی کارت شما تاریخ انقضاء وجود ندارد، می توانید از عدد ۱۲ به جای ماه و از ۹۹ به جای سال انقضای کارت استفاده نمایید.

چک الکترونیکی

چک الکترونیکی یک ابزار نوین پرداخت است که از امنیت و سرعت تشکیل یافته و دارای فرآیند بازدهی تمام تراکنش‌های الکترونیکی توام با زیرساخت قانونی گسترش یافته صحیح است و قابلیت جایگزینی با چک‌های کاغذی در فرآیندهای تجاری را دارد. اولین بار چک الکترونیکی توسط خزانه‌داری ایالات متحده برای آن‌که پرداخت‌های کلان را در سطح اینترنت ایجاد نمایند، به‌کار گرفته شد.

کار فنی بر روی پروژه چک الکترونیکی در چند مرحله انجام شد. تولید ایده‌های جدید، انجام تحقیقات اولیه، ساخت و تثبیت نمونه‌های اولیه، به قاعده‌ در آوردن خصوصیات برای سیستم آزمایشی و اجرایی سیستم آزمایشی.

مقایسه چک الکترونیکی و سایر ابزارهای پرداخت :

کارت‌ها به وسیله اشخاص حقیقی و در وسعت کسب و کار کوچک‌تری به کار می‌روند تا پرداخت‌ها را در مکان‌های فروش و یا ترمینال‌های نزدیک به مشتریان مقدور سازند. سیستم امنیتی که در اینترنت برای کارت به کار می‌رود می‌تواند در سطح Offline نیز به کار گرفته شود. چک‌های الکترونیکی می‌توانند امنیت پرداخت‌ها را نه تنها در پرداخت‌های جزیی محلی بلکه در سراسر سطح اینترنت برقرار کنند.
برخلاف کارت، چک الکترونیکی می‌تواند برای اشخاص حقوقی مانند وصول پرداخت‌های تجاری به کار گرفته شود. در واقع می‌توان به جای چک‌های معمولی در تجارت از آن استفاده نمود.
به سبب ریسک‌های وابسته به کارت، برخی صادرکنندگان کارت‌ها یک محدودیت روزانه روی مبلغی که می‌تواند در یک کارت شارژ نمود قرار داده‌اند. در حالی که چک‌ الکترونیکی در اختیار مشتری است نه بانک.

مزایای استفاده از سامانه پرداخت اینترنتی شامل موارد زیر می باشد:

خرید کالا و خدمات در هر لحظه از شبانه روز و بدون داشتن محدودیت مکانی.
افزایش تنوع و قدرت مقایسه در فروشگاههای اینترنتی بدون داشتن محدودیت زمان.

کاهش هزینه های مرتبط بامراجعه حضوری.

عدم محدودیت در پاسخگویی به مراجعین حاضر در هر فروشگاه اینترنتی.

کاهش هزینه های جانبی نسبت به یک فروشگاه سنتی مانند اجاره محل ، هزینه ویترین و انبارداری، هزینه فروشنده ، استهلاک سرمایه و …
امکان ارائه خدمت و یا فروش کالا بر روی اینترنت بدون نگرانی از نگهداری وجوه دریافتی.

ابزار مورد نیاز برای فروشنده اینترنتی:

هر یک از متقاضیان استفاده از سامانه خرید/ پرداخت اینترنتی می بایست مجهز به سایت اینترنتی عرضه محصولات خود باشند، تا مشتریان ایشان بتوانند با مراجعه به نشانی سایت مورد نظر، خدمات و محصولات منتخب خود را خریداری و نسبت به پرداخت اینترنتی وجه آن از طریق کارت بانکی معتبر (دارای cvv2 و رمز اینترنتی) اقدام نمایند.

مثلا در صورتی که قصد استفاده از درگاه پرداخت الکترونیکی یکی از بانک های ایران را داشته باشید معمولا نیاز خواهد بود طبق دستور العمل زیر عمل کنید :

– ارسال درخواست استفاده از سامانه پرداخت اینترنتی بانک مربوطه به همراه اطلاعات مورد نیاز این سامانه که متقاضی برای این منظور می تواند به یکی از دو روش زیر اقدام نمایند:

روش اول) تکمیل فرم درخواست پذیرندگی (با مراجعه به سایت شرکت پرداخت الکترونیکی بانک مربوطه )

روش دوم) ارسال درخواست نامه به همراه مشخصات مورد نیاز به نشانی  اداره مرکزی بانک مرتبط و یا پست الکترونیک آن

مشخصاتی که باید در نامه ذکر شود:

– شرح فعالیت شرکت، سازمان و …

– آدرس سایت

– آدرس IP وب سرور

– شماره حساب شخصی شما در بانک

– نام ، شماره تماس ( ثابت و همراه ) و آدرس پست الکترونیک نماینده شرکت

ب) دریافت مستندات مربوط به نحوه فعال سازی خدمات از طریق پست الکترونیک ، پس از ارائه درخواست و پیمودن گام های تعیین شده در آن توسط متخصصین برنامه نویسی.

ج) انجام اقدامات مقتضی جهت مراحل تست و تکمیل سامانه با همکاری شرکت پرداخت الکترونیکی بانک مربوطه (عملیاتی نمودن سامانه در سایت مربوطه و انجام تراکنش های واقعی خرید/ پرداخت اینترنتی)

منبع : bankmellat.ir , banki.ir

سوالات متداول

مدیران سایت های اینترنتی با بانک ها قراردادی می بندند و به این ترتیب پول با همکاری بانک از طریق اینترنت از حساب مشتری به حساب مدیر سایت واریز می شود. در حال حاضر بانکهای ملت، سامان، پارسیان، ملی، اقتصاد نوین و پاسارگاد این امکان را فراهم آورده اند که افراد بتوانند با استفاده از کارت های بانکی تحت شتاب، خرید اینترنتی انجام دهند. یعنی این بانک ها به عنوان دروازه پرداخت یا درگاه پرداخت یا در اصطلاح Gateway عمل می نمایند.
کارت بانک های ملی، صادرات، پارسیان، سامان، اقتصاد نوین، پاسارگاد، ملت، کشاورزی، توسعه صادرات و صنعت و معدن و بانک سینا امکان خرید اینترنتی دارند.
کارت‌ها به وسیله اشخاص حقیقی و در وسعت کسب و کار کوچک‌تری به کار می‌روند تا پرداخت‌ها را در مکان‌های فروش و یا ترمینال‌های نزدیک به مشتریان مقدور سازند. سیستم امنیتی که در اینترنت برای کارت به کار می‌رود می‌تواند در سطح Offline نیز به کار گرفته شود. چک‌های الکترونیکی می‌توانند امنیت پرداخت‌ها را نه تنها در پرداخت‌های جزیی محلی بلکه در سراسر سطح اینترنت برقرار کنند. برخلاف کارت، چک الکترونیکی می‌تواند برای اشخاص حقوقی مانند وصول پرداخت‌های تجاری به کار گرفته شود. در واقع می‌توان به جای چک‌های معمولی در تجارت از آن استفاده نمود. به سبب ریسک‌های وابسته به کارت، برخی صادرکنندگان کارت‌ها یک محدودیت روزانه روی مبلغی که می‌تواند در یک کارت شارژ نمود قرار داده‌اند. در حالی که چک‌ الکترونیکی در اختیار مشتری است نه بانک.

مدیر بلاگ

مشخصات مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا