طراحی وب سایتمیزبانی وب

آموزش ساده قرینه سازی وردپرس یا WordPress mirror (به همراه تصویر)

خرابی سرور اغلب به صورت غیر قابل انتظار رخ می­دهد. حملات DOS، مشکلات اتصال شبکه، خرابی­ های هارد دیسک و غیره، می­تواند منجر به خارج شدن وبسایت­ها از دسترس شده و سبب ایجاد مشکل در کسب و کار شود. در هاست وردپرس مشتریان انتظار آپ تایم بالا برای سایت­های خود دارند. به همین دلیل قرینه سازی وردپرس پیشنهاد می شود.

فهرست این مقاله ( با کلیک روی هر عنوان به آن قسمت منتقل می شوید) پنهان

قرینه سازی وردپرس ( WordPress mirror ) فرایند ایجاد و نگهداشتن وبسایت­های مشابه است، که در حالت ایده ­آل در دو سرور متفاوت انجام می­گردد، تا اطمینان حاصل شود که کسب و کار حتی در شرایط خرابی سرور دچار مشکل نمی­شود.

نحوه قرینه سازی وردپرس

قرینه­ سازی WordPress شامل نگهداری دو بلاگ WordPress در دو سرور مختلف، به صورت همگام با یکدیگر است. داده­ هایی که در پایگاه داده و فایل­ های WordPress ذخیره شده است باید به روز باشند.

با این قرینه­ سازی، وقتی پستی در یک بلاگ به روز می­شود، تغییرات در هر دو سایت منعکس می­گردد. ولی، تعدادی نکات کلیدی پیش از انجام قرینه ­سازی باید درنظر گرفته شود.

الف. سایت­ هایی WordPress داده­ ها را در پایگاه داده و فایل­ ها ذخیره کنند. هردو این داده ­ها باید برای قرینه­ سازی موفق کپی شوند.

ب. URL وبسایت نقش خیلی مهمی بازی می­کند، و باید در ورودی­ های پایگاه داده به روز شود تا وبسایت کار کند.

دو نوع قرینه ­سازی داریم-یک طرفه و دوطرفه. در مورد اول، یک وبسایت پشتیبان ایجاد شده و مواردی که در سایت WordPress قرار دارد از سایت اصلی به سایت پشتیبان کپی می­شود.

در قرینه­ سازی دوطرفه، به روز رسانی­ های همزمان در هر دو وبسایت وجود دارد تا آن­ها را همگام نگاه دارد.این کار را با استفاده از یک پایگاه داده در هر دو سایت به وسیله تکرار MySQL به همراه یک سرور انتقال به سرور فعال در صورت خرابی انجام خواهد شد.(برای کسب اطلاعات در حوزه mysql چیست به شما پیشنهاد می شود مقاله ما را مطالعه نمایید.)

 

فرایند قرینه­ سازی در وبسایت­های WordPress

۱-ایجاد یک وبسایت قرینه

برای ایجاد یک سایت قرینه، ما معمولا سروری را از محدوده شبکه نزدیک انتخاب می­کنیم تا هزینه پهنای باند کاهش یابد. این سرور سپس با تنظیمات Apache/PHP/MySQL  مشابه مثل سرور اصلی پیکربندی می­شود. در این سرور، ما وبسایت جدیدی را برای میزبانی قرینه WordPress اضافه می­کنیم.

برای حصول اطمینان از دسترس بودن کسب و کار ، وبسایت جدید معمولا با اسم مشابه اصلی ایجاد. سپس WordPress را در آن نصب کرده، یک پایگاه داده و کاربر ایجاد می­نماییم و مطمئن می­شویم که کاربر DB به آن دسترسی دارد.

اگر نام وبسایت برای هر دو سایت یکی باشد، سایت قرینه را، وقتی سایت اصلی نیاز به نگهداری داشت یا خراب شد، می­توان با تعویض DNS یا IP سرور جدید فعال کرد.

برای ایجاد امکان تعویض آسان وبسایت و حداقل کردن خرابی (downtime) آن، یک DNS سرور خارجی را ایجاد کرده و تنظیمات TTL را برای دامین انجام دهید.

۲- کپی کردن مقادیر از سایت اصلی به سایت جدید

بعد از خرید دامین و ایجاد وبسایت، گام بعد کپی کردن موارد موجود از یک سایت به دیگری است. برای کپی کردن، دو راه وجود دارد- ۱. استفاده از گزینه export/import در WordPress 2. انتقال دستی.

در پنل مدیریتی وردپرس (WordPress Admin Dashboard) سایت اصلی، از ابزار Tools -> Export برای انتقال مقادیر سایت WordPress به یک فایل XML استفاده کنید.

آموزش ساده قرینه سازی وردپرس یا WordPress mirror (به همراه تصویر)

فایل XML خروجی را می­توان در یک محل امن ذخیره کرد و سپس با استفاده از Tools -> Import در بخش WordPress Admin Dashboard سایت جدید، در سایت قرینه آپلود نمود.

پلاگین وارد کننده WordPress  باید ابتدا برای WordPress نصب شود و سپس فایل XML را می­توان به سایت قرینه منتقل نمود. حال، مقادیر WordPress در سایت قرینه بازیابی می­شوند.

قرینه سازی وردپرس یا WordPress mirror

برای وبسایت­ های بزرگ یا با محدودیت حافظه، ابزار export/import ممکن است به خوبی کار نکند. در چنین مواردی، کپی را به صورت دستی انجام دهید.

برای انجام کپی دستی قرینه WordPress ، ابتدا باید فایل­های وبسایت را دانلود کرد و از پایگاه داده WordPress در  وبسایت اصلی بکاپ (Export) تهیه نمایید. بکاپ پایگاه داده را می­توان از طریق MySQL یا با استفاده از ابزار  PhpMyAdmin انجام داد:

آموزش ساده قرینه سازی وردپرس یا WordPress mirror (به همراه تصویر)قرینه سازی وردپرس یا WordPress mirror

پایگاه داده را در PhpMyAdmin جستجو کنید و بر روی تب Export کلیک کنید تا پایگاه داده دانلود شود. بکاپ با فرمت فایل SQL دانلود خواهد شد. این بکاپ را در یک مکان امن خارج از سرور وبسایت ذخیره نمایید.

سپس کل فایل­ های پوشه WordPress را از جمله فایل­ های پنهان مثل “.htaccess” را با استفاده از ابزاری مثل “rsync” از سرور اول به سرور جدید، کپی کنید.

سپس، فایل پایگاه داده را از طریق MySQL یا با استفاده از ابزار  PhpMyAdmin در سرور جدید ریستور (Import) نمایید. پیش از ریستور کردن، از اینکه فضای آپلود PHP کافی در سایت جدید وجود دارد، اطمینان حاصل کنید، در غیر اینصورت ریستور دیتابیس ممکنست با شکست مواجه شود.

آموزش ساده قرینه سازی وردپرس یا WordPress mirror (به همراه تصویر)

وقتی وبسایت ­های زیاد وجود دارند و داده ­های بسیار پرحجم درگیرند، و زمان و کار زیادی نیاز است، انجام دستی همگامی سایت­ های قرینه WordPress شدنی نیست.

در چنین مواردی، برای کاهش بار زیاد درگیر در کپی کردن، به صورت خودکار کل فرایند را با استفاده از ابزار زمان­بندی شده روزانه (cron jobs) انجام دهید، که فایل­ های WordPress و پایگاه­ های داده را در ساعات خاموشی از طریق backend همگام می­کند.

۳- آزمودن سایت قرینه WordPress

پس از کپی کردن مقادیر از سایت اصلی به جدید، URLها را به منظور تایید اینکه قرینه WordPress به خوبی کار می­کند چک نمایید. تنظیمات Permalinks و SiteURL برای عملکرد مناسب سایت قرینه به روز شوند.

مالکیت و مجوزهای فایل­های WordPress و پایگاه داده به درستی در سایت جدید به روز ­شوند. همچنین لینک­های خراب را چک کرده و پیش از موجودیت بخشیدن به سایت جدید، آن­ها را تعمیر کنید.

اگر سایت قرینه WordPress در مقایسه با سایت اصلی، یک URL متفاوت و نام پایگاه داده متفاوت دارد، به روز رسانی­ های بیشتری انجام می­شود، مثل نام پایگاه داده و SiteURL.

در فایل پایگاه داده WordPress که ریستور شده بود، URL وبسایت را با نام سایت جدید جایگزین نمایید. همچنین، فایل پیکربندی WordPress، کاربر، و کلمه عبور و SiteURL با نام پایگاه داده سایت جدید به روز شود.

 

چندین نکته در wordpress mirror:

  1. به روز رسانی­ های DNS و وبسایت باید به صورت فعالانه انجام شود تا زمان مورد نیاز برای بارگذاری سایت جدید کاهش یابد.(به شما پیشنهاد می شود برای کسب اطلاعات بیشتر در حوزه دی ان اس چیست مقاله ما را مطالعه نمایید.)
  2. به روز رسانی­ های فایل SQL باید با حداکثر توجه انجام شود در غیر اینصورت وبسایت از دسترس خارج می شود.
  3. ابزار Export/Import تنها انتقال دهنده محتوای WordPress است و پلاگین­ ها و تم ها را منتقل نمی­کند. این موارد را باید به صورت دستی در سایت جدید دوباره نصب و پیکربندی نمود.
  4. برای توازن بار در وبسایت WordPress، از این تکنیک قرینه ­سازی استفاده کنید، بنابراین بار سرور به صورت مساوی بین دو سایت تقسیم شده تا از ایجاد مشکل جلوگیری شود.

سوالات متداول

قرینه­ سازی سایت­ های WordPress شامل نگهداری دو بلاگ WordPress در دو سرور مختلف، به صورت همگام با یکدیگر است. داده­ هایی که در پایگاه داده و فایل­ های WordPress ذخیره شده است باید به روز باشند. با این قرینه­ سازی، وقتی پستی در یک بلاگ به روز می­شود، تغییرات در هر دو سایت منعکس می­گردد. ولی، تعدادی نکات کلیدی پیش از انجام قرینه ­سازی باید درنظر گرفته شود.
۱-ایجاد یک وبسایت قرینه ۲-کپی کردن مقادیر از سایت اصلی به سایت جدید ۳-آزمودن سایت قرینه وردپرس
دو نوع قرینه ­سازی داریم-یک طرفه و دوطرفه. در مورد اول، یک وبسایت پشتیبان ایجاد شده و مواردی که در سایت WordPress قرار دارد از سایت اصلی به سایت پشتیبان کپی می­شود. در قرینه­ سازی دوطرفه، به روز رسانی­ های همزمان در هر دو وبسایت وجود دارد تا آن­ها را همگام نگاه دارد.این کار را با استفاده از یک پایگاه داده در هر دو سایت به وسیله تکرار MySQL به همراه یک سرور انتقال به سرور فعال در صورت خرابی انجام خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا