عمومی

مایکروسافت نسخه پنجم Silverlight را ارائه داد.

با اینکه همچنان سئوالات و تردید ها در مورد تعهد مایکروسافت درباره ارائه این پلاگین غنی اینترنتی ادامه دارد، این شرکت نسخه جدید از آن را به امید کسب اعتماد کاربران و منتقدان ارائه می دهد ….

فهرست این مقاله ( با کلیک روی هر عنوان به آن قسمت منتقل می شوید) پنهان

شرکت مایکروسافت در روز جمعه نهم دسامبر به رقم تمام تردیدهای موجود در مورد پلاگین غنی سازی اینترنتی این شرکت، نسخه پنجم Silverlight را رو نمایی نمود.

بررسی جامع نسخه پنجم Silverlight

تیم سیلورلایت مایکروسافت اعلام کرد :« Silverlight 5 شامل سیستم مبدل رسانه ای سخت افزاری H.264 میباشد که باعث ارتقای سرعت و کیفیت در تبدیل محتواهای حفاظت نشده توسط پردازشگر کارت گرافیک (GPU)  میباشد. همچنین این تکنولوژی دارای قابلیت پست اسکریپت برای نمایش صفحات برداری می باشد که باعث ارتقا کیفیت و بهینه شدن سایز فایل ها، و همچنین ارتقای سطح گرافیکی و قابلیت پشتیبانی از طرح های سه بعدی با استفاده از XNA API در ویندوز که باعث دستیابی اندکی به پردازشگر کارت گرافیک برای پردازش شکل های سه بعدی اولیه و نورپردازی های نقطه ای می شود.»

امکان تعریف برنامه های قابل اعتماد در نسخه پنجم Silverlight

یکی دیگر از قابلیت های Silverlight 5  امکان تعریف برنامه های قابل اعتماد (Trusted Application)  میباشد که به مرورگر اضافه می گردد. با فعال کردن این قابلیت می توانید با استفاده از تعدادی از سیاست های Registry و گواهینامه هایی که به برنامه های قابل اعتماد اعطا می شود، کاربر می تواند از پردازش مرورگر بر روی چندین برنامه متفرقه و پیچیده جلوگیری نماید.

تیم سیلورلایت مایکروسافت اضافه نمود : «این پلاگین بخشی از محصولات قابل اعتماد و غنی مایکروسافت می باشد که برنامه نویسان را در امر تولید برنامه های کاربردی برای وب، کامپیوترهای شخصی و تلفن های همراه کمک خواهد کرد.» Silverlight 5  یک پلاگین مجانی با حجم کم ۷ مگابایت به راحتی و درزمان کوتاهی قابل دانلود و نصب می باشد.

مقاله پیشنهادی :

مایکروسافت آژور چیست

اما همچنان منتقدان بر این عقیده اند که تعهدات مایکروسافت در مورد Silverlight 5  چندان قابل اعتماد نمی باشد. اخیرا این کمپانی اعلام نمود که هیچ پلاگینی مانند Silverlight 5  در در فضای metro-style  که برای Internet Explorer  در نظر گرفته شده، کار نمی کند.

Metro فضای کاربری و برنامه ای موبایل محور است که برای ویندوز ۸ در نظر گرفته شده است. در Silverlight 5  را پشتیبانی نمی نماید که طبیعتا HTML5 جایگزین بسیار مناسبی برای آن خواهد بود.با تمام این احوالات مایکروسافت به کار خود در زمینه ارائه Silverlight  ادامه می دهد.

آل هیلوا، تحلیلگر IDC  با تمام این انتقادات هنوز پتانسیل بالایی را در Silverlight 5 می بیند. او می گوید : « این تکنولوژی دارای بدنه ای با گنجایش بالا برای در بر داشتن برنامه ها و وب سایت های مربوطه می باشد و این برنامه ها و کاربرانشان از امکانات برتر Silverlight  از قبیل ارتقای سرعت و کیفیت استفاده از سخت افزار ها بهره می برند. محبوبیت بالای HTML 5 در بین کاربران چالش جدی را در برابر Silverlight  قرار می دهد اما حداقل تا دو سال آینده تعدادی زیادی از افراد همواره از مرورگرهایی که از HTML5  پشتیبانی نمی کنند استفاده خواهند نمود. » هیلوا همچنین پیش بینی می کند که تا ۵ سال آینده تعداد وب سایت هایی که از Silverlight پشتیبانی می کنند کاهش چشم گیری یابد و همین امر یکی از چالش های اصلی این محصول مایکروسافت است.

مدیر بلاگ

مشخصات مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا