عمومی

مهم‌ترین رویداد نمایشگاهی آی‌تی در ایران : الکامپ بدون سازمان!

نمایشگاهی کهاین روزها بی‌سرو صداتر از دوره‌های گذشته خود ، هفده سالگی خود را آغاز کرد. این دوره از نمایشگاه الکامپ همچون دوره‌های یازدهم تا پانزدهم مورد مناقشه بین سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، شرکت بین‌المللی نمایشگاه تهران و وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفت، اما گویا باز هم سازمان نظام صنفی در این مناقشه شکست خورده و با تمام انتقاداتی که نسبت به مسوولان برگزارکننده این نمایشگاه داشته، نتوانسته برگزارکننده الکامپ ۱۷ باشد.

مروری بر هفدهمین نمایشگاه ایران الکامپ ۲۰۱۱

در حالی قرار است گروه بین‌المللی آوین برگزارکننده الکامپ هفدهم باشد که پرویز رحمتی، رییس سابق سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، بعد از پایان الکامپ شانزدهم اعلام کرد که آنقدر سازمان در برگزاری این دوره از نمایشگاه موفق بوده که تلاش خواهد کرد که برگزارکننده الکامپ هفدهم هم باشد. اما گویا شرایط آنگونه که مدیران سازمان نظام صنفی انتظار داشتند پیش نرفت تا اینکه این سازمان در نشستی در اواخر شهریورماه، در خصوص آخرین گزارش و مواضع سازمان نظام صنفی در مورد الکامپ هفدهم، با صراحت اعلام کرد: مسوولان مربوطه خیال ندارند سازمان نظام صنفی را مجری برگزاری الکامپ هفدهم کنند و حتی این سازمان‌ها و نهادها با سازمان نظام صنفی تعامل نداشته و آنها را در جلسات خود هم راه نمی‌دهند.

رحمتی در همین جلسه اعلام کرد که پیشنهاداتی را برای بهبود شرایط مطرح کرده و امیدوار است که با قبول این پیشنهادات، دوباره سازمان متبوعش سکان برگزاری الکامپ هفدهم را به دست بگیرد. اما با گذشت چند ماه از این نشست تاکنون نه خبری از سازمان نظام صنفی رایانه‌‌ای بوده نه خبری از دیگر نهادهای مرتبط با این موضوع.

تا اینکه روز گذشته وزارت صنعت معدن و تجارت با حضور معاون وزارت ارتباطات و مجری برگزاری الکامپ هفدهم، توضیحات لازم را در خصوص این نمایشگاه اعلام کرد.

به دنبال برگزاری الکامپ‌های بعدی

در ابتدای این نشست مفتح، قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت، برگزاری چنین نمایشگاهی را فرصت خوبی برای ورود به بازارهای منطقه و افزایش صادرات دانست و اعلام کرد یکی از محورهایی که بعد از ادغام وزارت صنعت و بازرگانی مورد توجه مسوولان مربوطه قرار گرفته است بحث نمایشگاه‌داری و توسعه این بخش است. مفتح با اعلام فعالیت‌‌های گسترده ایران در بخش آی‌تی گفت: «برای پیشتاز بودن در منطقه، افق دوری را برای کشور نمی‌بینم چرا که در بخش آی‌تی و تجارت الکترونیک، ایران در غرب آسیا جایگاه اول و برتر را به خود اختصاص داده است.»

وی تاکید کرد که با برنامه‌های خوبی که وزارت ارتباطات و وزارت صنعت و معدن برای این دوره از نمایشگاه در نظر گرفته امیدواریم، این فعالیت‌ها مقدمه‌ای برای برگزاری سلسله نمایشگاه‌های بعدی الکامپ باشد.

نمایشگاه ایران الکامپ ۲۰۱۱

خادم، معاون نمایشگاه شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران و یکی دیگر از حاضران در این نشست، اعلام کرد که به خاطر حمایت از فعالان این حوزه یک روز به روزهای نمایشگاه الکامپ افزوده شده است.

وی در خصوص میزان شرکت‌کنندگان در این نمایشگاه گفت: «در الکامپ هفدهم حدود ۶۰۰ شرکت داخلی و خارجی شرکت خواهند کرد که این میزان نشان‌دهنده رشد ۲۰ درصدی در بخش شرکت‌کنندگان است.

همچنین از نظر متراژ هم این نمایشگاه با رشد ۸ درصدی نسبت به سال گذشته مواجه است. فضای مفید اشغال شده توسط شرکت‌ها در حدود ۲۵ هزار متر مربع خواهد بود.» براساس اظهارات وی در این نمایشگاه‌ کشورهایی همچون چین، تایوان، اندونزی، فرانسه، نروژ، ژاپن، کره‌جنوبی، هلند، انگلستان، ایتالیا، سنگاپور، آلمان، سوئیس، کانادا، هند و روسیه حضور خواهند  داشت.

تعامل وزارت صنعت و سازمان نظام صنفی بالا است

در ادامه این نشست، ‌مفتح در پاسخ به این سوال که چرا در برگزاری الکامپ هفدهم سخنی از همکاری سازمان نظام صنفی نیست، گفت: «طی جلساتی که با مسوولان سازمان نظام صنفی‌رایانه‌ای داشتیم، این سازمان حمایت کامل خود را از نمایشگاه اعلام کرد.

همچنین یکی از کسانی که باعث شد الکامپ شانزدهم را این سازمان برگزار کند، بنده بودم؛ اما امسال به دلیل کمبود وقت و به دلیل برخی اتفاقات خارج از اراده سازمان نظام صنفی، در جلسه‌ای در دفتر بنده، این سازمان اعلام کرد که نمی‌تواند برگزار کننده این نمایشگاه باشد.»

وی در ادامه با اظهار این نکته که مدافع این تشکل است، افزود: «براساس تعاملی که در این جلسه با سازمان داشتیم قرار شد که امسال را کماکان ما برگزار کنیم و سال بعد با هماهنگی‌های صورت گرفته با مدیریت نمایشگاه‌ها و در وقتی بیشتر، همچون دوره شانزدهم این سازمان متولی برگزاری این نمایشگاه باشد.»

اظهارات مفتح در این خصوص در حالی مطرح می‌شود که در جلسه‌ای که اواخر شهریورماه توسط سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در خصوص مواضع این سازمان برای الکامپ هفدهم برگزار شد، این سازمان آمادگی خود را برای برگزاری الکامپ هفدهم اعلام و تصریح کرده بود که سازمان نظام صنفی تا جایی که توانسته سعی با سازمان‌ها و نهادهای مربوطه تعامل داشته باشد؛ اما به نتیجه دلخواه نرسیده است.

مفتح در پاسخ به این اظهارات تاکید کرد که به شخصه تعامل خوبی با مدیران این سازمان داشته و تاکنون چنین اتفاقی رخ نداده است. وی تاکید کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت تعامل بالایی با این سازمان داشته و از تمامی جلسات، این سازمان را باخبر کرده است.

امسال مشکل ارزی و ریالی نخواهیم داشت

یکی دیگر از مشکلاتی که هر ساله و در برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی کشور دیده می‌شود و شرکت‌کنندگان با آن مواجه هستند، مربوط به بخش ارزی و ریالی آن است. در واقع تا قبل از برگزاری یک نمایشگاه شرکت‌کنندگان همچنان نسبت به نحوه واگذاری غرفه‌ها، نرخ غرفه‌ها و… اعتراض دارند.

قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص تمهیداتی که نهادهای مربوطه برای کاهش این گونه مشکلات در نظر گرفته‌اند، گفت: «در این زمینه چندین موضوع مطرح است.

اول اینکه ضوابط شرکت نمایشگاه‌ها در ارزی، ریالی به چه معنا است و فلسفه اینکه چه بخشی ریالی پرداخت و چه بخشی ارزی پرداخت می‌شود، چیست. در واقع مشخص نیست که چه شرکتی با چه ویژگی مشمول تعرفه ارزی می‌شود و در مقابل چه شرکتی مشمول تعرفه ریالی و همین مشخص نبودن باعث ایجاد مشکل بین یک تشکل و شرکت بین‌المللی نمایشگاه‌ها می‌شود.»

وی در ادامه افزود: «اما طی توافقاتی که در یک ماه گذشته با شرکت نمایشگاه‌ها داشتیم، تصمیم گرفتیم که از روز اول نمایشگاه تا پایان روز دوم، تمام غرفه‌هایی که مشمول بخش ارزی می‌شوند، با تشکیل گروهی مشترک بین شرکت نمایشگاه‌ها و برگزارکننده این نمایشگاه، به شرکت‌ها اعلام کنند که چه مقدار از فضایی که در اختیار دارند، مشمول تعرفه ارزی می‌شود تا اگر شرکتی تصمیم به تغییر داشته باشد، بتواند این کار را انجام دهد.»

مشکل ارز در نمایشگاه ایران الکامپ ۲۰۱۱

وی با تاکید بر اینکه موضوع ارزی و ریالی یکی از مشکلاتی بود که بعد از برگزاری نمایشگاه باعث دردسرهای زیادی می‌شد، تصریح کرد که با برنامه‌هایی که امسال مسوولان مربوطه با برگزاری این نمایشگاه در نظر گرفته‌اند، سعی شده که این‌گونه شکایات کاهش پیدا کند و به نوعی در حین برگزاری نمایشگاه شرکت‌کنندگان از میزان تعرفه خود آگاه شوند.

وی در پاسخ به دونرخی بودن تعرفه غرفه‌ها و بروز چنین مشکلاتی هم گفت: «از آنجا که این مشکل مربوط به این نمایشگاه نمی‌شود؛ باید اجازه داده شود که بررسی آن در جلسه دیگری صورت بگیرد.

در این جلسه صحبت از دریافت هزینه برای ثبت نام از شرکت‌ها شد که این هزینه هم بابت هزینه خدمات ریالی بوده است که اعتدالی مسوول ستاد برگزاری نمایشگاه الکامپ با تکذیب این خبر گفت: «تاکنون هیچ مبلغ اضافی از شرکت‌ها بابت ثبت‌نام در نمایشگاه گرفته نشده و اگر هم مبلغی دریافت شده باشد، شاید به خاطر یکسری خدمات خاصی بوده که به درخواست شرکت‌ها برای آنها در نظر گرفته شده است.»

حضور پر رنگ چین در نمایشگاه ایران الکامپ ۲۰۱۱

همچنین شرکت‌کنندگانی از کشورهای چین، تایوان، اندونزی، فرانسه، نروژ، ژاپن، کره جنوبی، هلند، انگلستان، ایتالیا، سنگاپور، آلمان، سوئیس، کانادا، هلند و روسیه در نمایشگاه الکامپ هفدهم حضور دارند.

خیرالله خادم تشریح ویژگی‌های نمایشگاه الکامپ هفدهم، اظهار داشت: استاندارد برگزاری نمایشگاه در ایران چهار روزه است اما به دلیل حمایت از شرکت‌کنندگان در نمایشگاه، یک روز به نمایشگاه اضافه است. وی در خصوص زمینه‌های فعالیت‌های الکامپ هفدهم گفت:‌ در بخش گروه کالایی از بخش سخت‌افزار، کامپیوترهای بزرگ، سیستم‌های صوتی و تصویری، تجهیزات شبکه، سیستم‌ها و تجهیزات ایمنی و کنترل، تجهیزات جانبی و چاپگر وجود دارد.

وی گفت: همچنین در بخش نرم‌افزار، نرم‌افزارهای اداری و سازمانی، نرم‌افزارهای تخصصی، نرم‌افزارهای عمومی و کاربردی، نرم‌افزارهای آموزشی، نرم‌افزارهای فرهنگی و دینی، نرم‌افزارهای امنیتی و تخصصی و نرم‌افزارهای سرگرمی و بازی‌های رایانه‌ای وجود دارد.

وی با بیان اینکه امسال هفدهمین دوره برگزاری نمایشگاه الکامپ است گفت: در نمایشگاه امسال ۶۰۰ شرکت داخلی و خارجی حضور دارند و با توجه به اینکه الکامپ شانزدهم با حضور ۵۰۰ شرکت داخلی و خارجی برگزار شد، تعداد شرکت‌های شرکت‌کننده در الکامپ هفدهم نسبت به الکامپ شانزدهم، ۲۰ درصد رشد داشته است.

رشد ۸ درصدی مساحت نمایشگاه ایران الکامپ ۲۰۱۱

خادم ادامه داد: همچنین الکامپ هفدهم از نظر متراژ نیز نسبت به سال گذشته ۸ درصد رشد داشته است.

وی گفت: فضای نمایشگاهی الکامپ هفدهم در ۲۵ هزار متر فضای مفید و ۵۰ هزار متر فضای غیرمفید برگزار می‌شود که البته شما ۵۰ هزار متر را در نظر داشته باشید.

حضور شرکت های خارجی در نمایشگاه ایران الکامپ ۲۰۱۱

خادم افزود: ۵۷ شرکت خارجی در هفدهمین نمایشگاه ایران الکامپ ۲۰۱۱ شرکت کرده‌اند.

معاون نمایشگاهی شرکت سهامی نمایشگاه در خصوص شرکت‌کنندگان خارجی نمایشگاه الکامپ ۲۰۱۱ توضیح داد: شرکت‌کنندگانی از کشورهای چین، تایوان، اندونزی، فرانسه، نروژ، ژاپن، کره جنوبی، هلند، انگلستان، ایتالیا، سنگاپور، آلمان، سوئیس، کانادا، هلند و روسیه در این نمایشگاه حضور دارند.

معاون نمایشگاهی شرکت سهامی نمایشگاه ادامه داد: در بخش شبکه الکترونیک و خدمات ICT نیز تجارت الکترونیک، خدمات وب و میزبانی، امنیت شبکه و خدمات اینترنت، دولت الکترونیک و کشورداری دیجیتال قرار گرفته است.

وی یادآور شد: نخستین روز برگزاری الکامپ هفدهم جمعه ۱۸ آذر ۱۳۹۰ است، اما مراسم افتتاحیه نمایشگاه ساعت ۹.۵ صبح شنبه با حضور وزرای ارتباطات و فناوری اطلاعات و صنعت، معدن و تجارت در سالن کنفرانس شماره ۱ برگزار می‌شود.

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید

مدیر بلاگ

مشخصات مدیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن