طراحی وب سایت

نکات مهم در طراحی سایت

بستر وب دائما در حال تغییر و تحول است و تنها با توجه نمودن به مسائل داغ و مهم طراحی وب می توان از به روز بودن وب سایت خود اطمینان حاصل کنید. در این مقاله به بررسی موارد مهم طراحی وب در سال جاری و تاثیر آن بر وب سایت شما خواهیم پرداخت.

۱- تمرکز بر سادگی در طراحی وب سایت

به طور کلی بستر وب محیطی شلوغ و پر هم همه است. اما صاحبان وب سایت های موفق همواره در تلاشند که با حذف موارد و مطالب غیر ضروری ، وب سایت خود را به ساده ترین حالت ممکن و به صورتی که مشاهده و خواندن مطالب سایت برای بازدیدکنندگان بسیار ساده باشد ، تبدیل کنند. ساده سازی وب سایت حذف اجزا و مواردی همچون تصاویر پس زمینه ، طرح ها و قالب های پیچیده ، اسلایدر های بزرگ و … را شامل می شود. حذف چنین مواردی علاوه بر اینکه محیطی بسیار آرام تر و ساده تر را برای خوانندگان محیا می کند ، همچنین موجب بهبود زمان بارگزاری وب سایت نیز خواهد شد.

وب سایت خود را از عناصر اضافی خالی کنید

۲-همه چیز درباره ی پیمایش (scrolling)

در صورتی که معمولا فرآیند بازدید از وب سایت های مختلف را انجام می دهید ، قطعا متوجه این موضوع شده اید که حجم اطلاعات موجود در صفحه ی اصلی وب سایت ها رو به افزایش است و به عبارت دیگر وب سایت ها در حال طولانی تر شدن می باشند. بدین صورت که کاربران با اسکرول کردن در صفحه ی اصلی می توانند حجم قابل توجهی از مطالب موجود در یک وب سایت را مشاهده نمایند. قطعا برای کاربران مشاهده ی مطالب به وسیله ی اسکرول کردن بسیار ساده تر از جستجوی آن در صفحات مختلف وب سایت می باشد. نمونه ی عملی و بسیار کاربردی این روش در طراحی parallax قابل مشاده است. پارالاکس در لغت به معنای اختلاف منظر است ولی در طراحی وب به معنی تکنیک‌های پیمایش در صفحه برای عمق بخشی به وب سایت است. بدین ترتیب با اسکرول نمودن در صفحه ی اصلی ، بخشی از مطالب اصلی موجود در وب سایت به صورت انیمیشن و با جلوه های خاص به نمایش در خواهند آمد. قطعا مشاهده ی یک مطلب به صورت منسجم و یکپاچه بسیار ساده تر از آن است که کاربر  بخواهد برای مشاهده ی بخش بعدی کلیک کند.

۳-تصاویر با کیفیت

وب سایت هایی که با استفاده از تصاویر قصد القاء حسی خاص و یا بیان مطلبی را دارند ، از تصاویر بسیار با کیفیت و سفارش سازی شده استفاده می کنند. با استفاده از تصاویر منحصر به فرد شما می توانید اطمینان پیدا کنید که حتی با نگاه سطحی کاربر انتقال پیام مدنظر شما صورت گرفته است. کاربر وب سایت هنگامی که توجه شما به چنین جزئیاتی را مشاهده کند ، این سطح توجه را به محصولات و خدمات شما نیز تعمیم خواهد داد.

استفاده از تصاویر با کیفیت نکته کلیدی در طراحی وب سایت

۴-منو های قابل گسترش

در سال اخیر پنهان سازی لینک های مربوط به بخش های مختلف سایت به نکته ی قابل توجهی در طراحی وب سایت تبدیل شده است. بدین صورت که اکثریت لینک ها در منوهای وب سایت مخفی هستند و تنها با نگه داشتن نشانگر موس و یا کلیک کردن بر روی آن جزئیات مربوطه به نمایش در آمدند. در بسیاری دیگر از وب سایت ها نیز حتی خود منو نیز به صورت مخفی می باشد و تا زمانی که کاربر بر روی گزینه ی نمایش منو کلیک نکند ، به نمایش در نخواهد آمد. انجام چنین موردی در طراحی یک وب سایت ساده بسیار ضروری می باشد. ضمنا افزایش میزان استفاده از دستگاه های با صفحه ی نمایشگر کوچک همچون موبایل در طراحی وب سایت واکنش گرا ، اهمیت این موضوع را دوچندان نموده است.

۵-تایپوگرافی

این روش به طراحان وب سایت کمک میکند تا در استفاده از صفحات وب صرفه جویی کرده و مطالب بیشتری را در یک صفحه قرار بدهند. در واقع تایپوگرافی وب سایت، ابزاری است که شما میتوانید با استفاده از آن سبک و شخصیت را به متن و نوشته خود اضافه کنید و دو تعریف زیر را می‌توان برای آن مطرح کرد:

  • انتخاب نوع تایپ‌فیس، اندازه آن، فواصل حروف و فواصل سطرها، بر مبنای معنایی که متن مربوطه قصد بیان آن‌را دارد.
  • هنر طراحی وب با تایپ.

برای مثال وب سایت هایی که قصد اعلام مطلب مهمی را دارند ، در طراحی وب خود از فونت هایی با سایز بسیار بزرگ استفاده می کنند.

۶- تمرکز برروی پیغام اصلی وب سایت (tagline)

Tagline یک جمله یا پارگراف است که ماموریت و بیوگرافی سایت را نشان می دهد. این عنصر بایستی آشکارترین بخش در صفحات ابتدایی سایت باشد، و بتواند سایت را در یک جمله کوتاه توصیف کند. آمار نشان می دهد میانگین میزان توجهی که کاربران به تمامی متون یک وب سایت می کنند، روز به روز در حال کاهش می باشد و هنگامیکه شخصی سایت شما را ویزیت می کند، فقط ۸ ثانیه فرصت دارید تا وی را به سایت خود جذب کنید. بدون وجود Tagline این کار بسیار مشکل خواهد بود.

بنابراین به عنوان یک نکته در طراحی وب سایت، باید صفحه اول را به نحوی پیاده سازی نمایید که پیام اصلی تجارت و کسب و کار خود را به سرعت و به راحتی به بیننده برساند و در نتیجه بتوانید کاربران بیشتری را جذب کنید.

استفاده از tagline به عنوان یک نکته در طراحی وب سایت

۷- طراحی دایره ای

در سال های قبل ایجاد طرح های دایره شکل در وب سایت به شدت دشوار بود. و طراحان وب سایت هیچ گاه قادر به ساخت یک طرح دایره ای کامل نمی شدند. اما هم اکنون با وجود CSS3 طراحان وب می توانند به راحتی انواع نقش های منحنی و گرد را ترسیم کنند وب سایت خود را جذابتر کنند. و استفاده از این نکته در طراحی وب سایت می تواند شما را از رقبایتان متمایز کند.

در مجموع نقش های دایره ای برای قسمت های اصلی سایت به کار می رود اما در برخی از موارد نیز به عنوان منوی ناوبری و یا عناصر متفرقه مورد استفاده قرار می گیرد.

۸- طرح های برداری (وکتوری) بهتر و بزرگتر

تا بحال وب سایت های زیادی از تصاویر وکتوری استفاده می کردند اما اکثر آن ها قالبا تصاویری کوچک و دور از صفحات اصلی بودند. در سال های اخیر توصیه شده است تا از آرم ها و طرح های بزرگ وکتوری در قالب های اصلی وب سایت استفاده شود زیرا این تصاویر به خوبی می توانند مفهوم کسب و کار مورد نظر و یا برند تجاری را نشان دهند.

استفاده از وکتور به عنوان یک یاز نکات طراحی وب در زمینه بصری محسوب می شود

۹- استفاده از انیمیشن های کارآمد

در سال های پیش هرگاه کسی قصد ساخت انیمیشن مناسبی برای وب سایت خود را داشت، می توانست از فرمت های GIF استفاده نماید. ساخت انیمیشن توسط این فرمت ممکن است در بسیاری از موارد خسته کننده بوده و نیازمند مصرف مقدار نسبتا زیادی از حافظه باشد، بنابراین با رونمایی از تکنولوژی های جدید، هم اکنون می توان از ابزارهایی مانند jQuery، CSS3، و HTML 5 برای ساخت چنین انیمیشن های ساده ای در وب سایت استفاده نمود.

مطالب عنوان شده در حال حاضر از مهم ترین موارد در خصوص ایجاد یک وب سایت کارآمد و ساده می باشند. انجام این موارد باعث می شود که پیام وب سایت شما در زمان کوتاهی به کاربران القاء شود و به عبارت دیگر کاربر در همان لحظه ی اول ورود به سایت و با یک نگاه اجمالی از حوضه ی فعالیت وب سایت شما مطلع شود.

بعضا ما نیاز داریم که یک حساب کاربری را از گوگل حذف کنیم، در انتها پیشنهاد می کنیم برای انجام دادن این کار مقاله ی چگونه حساب گوگل را حذف کنیم را مطالعه کنید.

مدیر بلاگ

مشخصات مدیر

‫۲ دیدگاه ها

  1. ممنونم مقاله ی مفیدی بود مدتیه که به فکر راه اندازی وب سایت خودمم اما دانشی در این زمینه ندارم، این نکته ها برای فردی که طراحی وب سایت بلده مفبده اما من که نمیدونم چطور میتونم ازش استفاده کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا