طراحی وب سایتعمومی

نکاتی برای طراحی وب سایتی مناسب برای افراد با ضعف بینایی

شما به عنوان یک طراح وب سایت، طبعا وقت قابل توجهی را صرف فکر به تک تک صفحات وب و کاربران سایت خود نموده، روند کار آن را تحت نظر گرفته و به دنبال بهترین ابزار برای آسان تر کردن محیط کاربر بوده اید تا از رضایت کاربرانتان اطمینان حاصل کنید..

اما علی رقم تمامی این رسیدگی ها شما هم ممکن است موردمهمی را باعث افت کسب وکارتان میشود را فراموش کرده باشید; و آن موضوع وجود اختلالاتی در ظاهر دیداری وب سایت شما می باشد.

در گذشته این موضوع کمتر به عنوان یک مشکل تلقی می شد، زیرا بزرگترین مشکل آن برای افرادی بروز داده می شد که سعی می کردند وب سایت خودرا با دستگاه های Reader مشاهده نمایند. در نتیجه تنها با سازگار کردن وب سایت با دستگاه مربوطه مشکل مذکور نیز برطرف می شد.

اما با افزایش میانگین سن افراد استفاده کننده اینترنت به ۵۰ سال، یعنی سنی که افراد در آن دچار مشکلات دیداری می شوند و همچنین افزایش تعداد افراد مصرف کننده عینک و لنزهای طبی، طراحی سایت خود را به گونه ای انجام دهید که تمامی افرادی که دارای اختلال در بینایی هستند نیز قادر به مطالعه و مشاهده آن باشند.

با بکارگیری راهکارهای ارایه شده در ادامه مقاله می توانید طراحی وب سایت خود را بدون تغییر دادن محتوای اصلی به گونه ای تغییر دهید که مشاهده مطالب آن برای تمامی افراد جذاب تر باشد.

۱ – همیشه فاصله کاراکترها را در نظر بگیرید!

در بسیاری از مواقع سایت های زیادی مشاهده شده اند که با حاشیه هایی بسته اجازه بزرگنمایی متن را به کاربرنمی دادند. در چنین حالتی، حتی کاربرانی که دارای اختلالات دیداری می باشند، مجبورند با استفاده از Ctrl+ متن مربوطه را زوم کنند که در بعضی از اوقات اینکار نیز موجب بهم ریختن چهارچوب سایت و ستون ها می شود.

بهترین راه برای حل این مشکل در نظر گرفتن جای خالی در تمامی چهارچوب ها و حاشیه گذاری ها به اندازه ۱۰ تا ۱۶ می باشد. همچنین با امتحان کردن وب سایت خود در سایز های مختلف می توانید از شفاف بودن متون وب سایت در همه حالات اطمینان حاصل نمایید. همچنین در صورتی که با محدودیت فضا در صفحات خود مواجه هستید، قرار دادن فضای کافی تا سایز ۱۴ نیز قابل قبول می باشد.

۲ – ترکیبی از کلیدهای میانبر ساده برای وب سایت خود در نظر بگیرید.

بسیاری از افراد به دلیل مشکلات بینایی خود و عدم توانایی در پیدا کردن نشانه گر ماوس، ترجیح می دهند از کلید های میانبر کیبورد استفاده نمایند. بنابراین با تعریف کلیدهای میانبر ساده و استاندارد در وب سایت خود این کاربران را قادر سازید تا بااستفاده از کلید های اشاره ای و سایر کلیدهای به راحتی مطالب وب سایت شما را جستجو نمایند.

۳ – صفحات وب سایت خود را با رنگ هایی ارایه نمایید که دارای اختلاف در کنتراست رنگی می باشند!

یکی از بهترین راه های ممکن برای برطرف نمودن چنین مشکلاتی استفاده از رنگ های متضاد در صفحات وب سایت می باشد. هر صفحه ای که از رنگ های شبیه به هم یا دارای سایه های هم رنگ تشکیل شده باشد می تواند مشکل ساز باشد. حتی افرادی که مشکلات بینایی ندارند نیز با مطالعه متنی در چنین صفحاتی دچار خستگی چشم می شوند و افراد دارای اختلال دیداری حتی ممکن است قادر به خواندن آن ها نباشند.

خوشبختانه با کمی جستجو در اینترنت خواهید یافت که روند استفاده از رنگ های متضاد و با کنتراست رواج قابل توجهی یافته است و به راحتی می توانید پوسته های آماده متنوعی را در این زمینه برای وب سایت خود پیدا کنید.

 ۴ – مشکل کور رنگی برخی افراد را فراموش نکنید !

کور رنگی یکی از انواع رایج اختلالات بینایی بین مردم می باشد.این موضوع گرچه از نظر بسیاری از مدیران سایت، به عنوان مشکل بزرگی مورد توجه قرار نگیرد اما در صورتی که از رنگ های بی شماری در وب سایت خود استفاده نمایید، در حقیقت تمامی بازدیدکنندگان با مشکل کور رنگی را از دست داده اید.

سایت های متعددی وجود دارند که شما را قادر می سازند تا وب سایت خود را از دید افراد با کوررنگی های مختلف بررسی نمایید. یکی از سایت های محبوب این زمینه سایت ColorFilter می باشد که ابزار های مفیدی در این خصوص را ارایه مینماید.

۵ – دسترسی کاملی برای نسخه موبایل وب سایت خود تعریف نمایید.

برخی از مبتلایان به اختلالات دیداری ترجیح می دهند تا نسخه سازگار با موبایل وب سایت مورد نظرشان را پیدا کنند و با استفاده از دستگاه تلفن همراه خود آن را مشاهده نمایند. دلیل این امر سهولت مطالعه مطالب وب سایت ها از طریق موبایل به خاطر کنتراست بالای رنگ ها و متون بزرگ تر و طراحی های ساده تر می باشد.

همچنین بهترین راهکار ارایه دسترسی کامل به وب سایت از تمامی دستگاه های موجود به جای تنها ارایه نسخه موبایل می باشد.

منبع :

Web Design Tips For Visually Impaired – Making Your Site Accessible!

مدیر بلاگ

مشخصات مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا