عمومی

نکات مهم برای انتخاب یک میزبان اینترنتی(Web Hosting)

از زمانی که اینترنت و سایتهای وب به جمع خانواده بزرگ علوم کامپیوتر پیوستند، میزبانی وب مفهوم پیدا کرد. هر وب سایت فضایی را روی یکی از سرورها در شبکه اینترنت نیاز دارد که محتویات سایت روی آن سرور قرار گیرد. شرکتهایی که این خدمات را ارائه می دهند شرکتهای “میزبان وب” Web Hosting companies نام دارند.

در ظاهر تمام این شرکتها خدمات مشابهی ارائه می دهند،‌اجاره دادن فضایی معین برای اینکه شخص یا شرکت صفحات سایت خود را برای مدت معینی بر روی سرورهای آن شرکت قرار دهد. اما این کل ماجرا نیست، دهها پارامتر در نوع سرویس دهی این شرکتها دخیل هستند که بی توجهی به هر یک از این پارامترها و توجه به شعارهای بی پایه و قیمتهای بسیار پایین برخی از شرکتها ضررهای جبران ناپذیری را به اشخاص و وب سایتهای آنها می رساند. در این مقاله سعی بر آن شده که مهمترین پارامترها را معرفی کرده و به توضیح مختصری از هریک بسنده نماییم. ذکر این نکته ضروری است که از میان تمامی موارد ذیل دو اصل کلی مهمترین نقش را در انتخاب شرکت مناسب دارند که هیچ یک به تنهایی قادر به راضی کردن مشتری نخواهد بود:‌ کیفیت سرویس و پشتیبانی مشتری.

قابلیت اطمینان در انتخاب میزبانی سایت

هنگام انتخاب شرکت میزبان،‌ باید به سرعت، سخت افزار، نرم افزار و تنوع ارتباطات اینترنت آن شرکت توجه داشت. قابلیت اطمینان یک سرور، یعنی زمان بالا بودن سرور و بالطبع سایت شما

زمان بالا بودن سرور

داشتن تنوع ارتباطهای اینترنتی در شرکتهای میزبان(محل استقرار سرورها) نکته مهمی است که باید حتما مد نظر داشت. هر چه تعداد ارتباطهای اینترنی بیشتر باشد، اندازه و سرعت سرورها بیشتر بوده و در نتیجه با قطع شدن احتمالی یک ارتباط اینترنتی، سرور و سایت شما همچنان ارتباط خود با اینترنت را برقرار می بیند و بالا خواهد بود. (این پارامتر برای شرکتهای ایرانی که اکثر قریب به اتفاق آنها سرورهایشا ن در خارج از ایران است برای محل استقرار سرورها مصداق دارد.) شرکتهایی در کشورهای پیشرفته آمریکایی و اروپایی وجود دارند که بصورت تخصصی فعالیتشان تامین اماکنی است که ویژگیهای لازم برای استقرار سرورهای میزبان را داشته باشد که اصطلاحا مراکز داده (Data Center ) نامید می شوند.
سؤال مهم: سرور شما در کدام مرکز داده قرار دارد؟

پهنای باند سرور در انتخاب میزبانی سایت

پهنای باند سرور یکی از پارامترهایی است که در میزان قابل دسترس بودن سایت شما تاثیر به سزایی دارد. بسیاری از شرکتها برای اینکه از پهنای باندی که در اختیار دارند بتوانند بدرستی استفاده کنند، ‌مشتریهای خود را محدود به استفاده از پهنای باند معینی در ماه می کنند. برخی شرکتها نیز ادعا می کنند که پهنای باند نامحدودی دارند که این قضیه تا حد زیادی غیر واقعی است زیرا هیچ شرکتی نمی تواند پهنای باند نامحدودی بصورت رایگان در اختیار شما قرار دهد،‌ ولی ذکر این نکته ضروری است که برخی از شرکتها از پهنای باند قابل توسعه(Burst mode band width) استفاده می کنند که این سرویس حداقل این مزیت را دار د که فعالیت سرور هیچگاه متوقف نمی شود و در ازای پرداخت مبلغ بیشتر پهنای باند بیشتر در اختیار شرکت میزبان قرار می گیرد.
سؤال مهم:از چه میزان پهنای باندی در ماه می توانم استفاده کنم؟

حفاظت در برابر قطعی برق در انتخاب میزبانی سایت

حفاظت در برابر قطعی برق نیز پارامتر مهمی است که باید حتما آنرا در نظر داشت، هر چند که در خارج از ایران و خصوصا در مراکز داده در کشورهای آمریکایی و اروپایی امکان قطعی برق کمتر از ۵% است ولی وجود باتری یا ژنراتور برای در دسترس بودن دائم سایت شما حائز اهمیت می باشد.
سؤال مهم:آیا سرورهای شما به UPS مجهز هستند؟

حفاظت در برابر بلایای طبیعی در انتخاب میزبانی سایت

وقوع بلایای طبیعی هیچوقت قابل پیش بینی نیست و حتی شاید برای یک شخص فنی این فاکتور خیلی مهم نباشد ولی برای صاحب یک سایت مهم تجاری باید این مساله مهم باشد که محل نگهداری سرورها چه وضعیتی دارد. مسلما مراکز داده،‌ با توجه به تخصصشان در اینگونه امور، در هنگام ساخت محلهای نگهداری سرورها به این مسائل توجه کافی دارند.
سؤال مهم:سرورها در چه محلی نگهداری می شوند؟

خدمات پشتیبانی در انتخاب میزبانی سایت

نکته مهم در پشتیبانی مشتریان این است که وی هنگام برقراری ارتباط با مسئولین پشتیبانی اطمینان داشته باشد که به وی و مشکلاتش توجه و اهمیت داده می شود. این پارامتر را نباید کم اهمیت قلمداد کرد. مهمترین اصل در انتخاب شرکت میزبان مناسب، نحوه پشتیبانی آن شرکت از شما و سایت شماست. برای حصول به این اطمینان می توانید از سایر مشتریان این شرکت در مورد نحوه پشتیبانی شرکت مشورت بگیرید. همچنین داشتن یک وب سایت تخصصی و حرفه ای امتیاز مهمی برای شرکتهای میزبان به حساب می آید.

زمان پاسخگویی در انتخاب میزبانی سایت

بسیاری از شرکتهای میزبان،‌ علاوه بر خدمات پشتیبانی تلفنی بصورت الکترونیکی نیز خدمات پشتیبانی ارائه می دهند که در صورتی که این نوع پشتیبانی بصورت صحیح و بموقع انجام شود روش بسیار مناسبی برای حل مشکلات مشتریان می باشد. برای امتحان می توانید یک نامه الکترونیکی به مسئولین فنی شرکت بفرستید یا از طریق وب سایت آن شرکت یک نامه به بخش پشتیبانی بفرستید،‌ اگر زمان پاسخگویی به نامه شما کمتر از ۱ ساعت بود این شرکت را در بالای لیست خود قرار دهید.
سؤال مهم:نحوه پاسخگویی به مشکلات مشتری در روزهای تعطیل به چه ترتیب خواهد بود؟

تنوع خدمات در انتخاب میزبانی سایت

تنوع خدمات یک شرکت، پارامتری است که برای مشتری اهمیت دارد. هر چه خدماتی که شرکت میزبان ارائه دهد متنوع تر و کامل تر باشد، مشتری در انتخاب سرویس خود راحتتر تصمیم می گیرد. قیمت مناسب سرویسها نیز می تواند قابل ذکر باشد.
سؤال مهم: آیا امکان ارتقا سرویس خود را در هر زمان از سال خواهم داشت؟

میزان امنیت سرور در انتخاب میزبانی سایت

امن بودن سرورها از نظر مشتری بسیار مهم است. تنظیمات سرورها، وجود سرورهای مجزای مخصوص هر سرویس،‌ وجود دیواره های آتش، وجود نرم افزارهای ضد ویروس، سیاستهای مقابله با خرابکاران و مدت زمان عکس العمل پس از حملات احتمالی خرابکاران، پارامترهایی است که باید به آنها توجه داشت. این نکته را هم در نظر داشته باشید که هیچگاه سراغ شرکتی که ادعا می کند هیچوقت مورد حمله قرار نخواهد گرفت نروید چون یا با شما صادق نیستند و یا اصلا هیچ تخصصی در زمینه فعالیتی که می کنند ندارند.

 منبع : forum.microrayaneh.com

 

مدیر بلاگ

مشخصات مدیر

‫۳ دیدگاه ها

  1. چگونه یک میزبان را در اینترنت شناسایی و نحوه ارائه خدمات و نحوه گردش کار آن راارائه دهنده را توصیف نمایید…

    1. متاسفانه پرسش شما کمی گنگ است، اگر امکان دارد کمی واضح تر بیان کنید تا بتوانیم راهنمایی سودمندی به شما بازدید کننده محترم ارائه دهیم. ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا