هر آنچه که درباره ی سئو (SEO) باید بدانیدافزایش بازدید و رتبه

کلمات کلیدی دنباله دار یا Long Tail چیست و ۶ روش پیدا کردن آنها

با افزایش رقابت در کلیدواژه‌های اصلی، حجم ترافیک در این کلمات کلیدی کمتر شده و هزینه هر کلیک به شدت افزایش پیدا می‌کند. چاره کار جایگزین کردن کلمات کلیدی دنباله دار یا به اصطلاح Long Tail های مناسب برای جبران میزان ترافیک از دست رفته است. معمولا کلمات طولانی‌تر با توجه به هدفمندی بیشتر و رقابت کمتر می توانند جایگزین‌های خوبی در کمپین ما باشند. اما Long Tail چیست و چگونه می توان آنها را انتخاب کرد؟

با ما همراه باشید تا قدمی جلوتر از رقبای خود برداشته باشید.

کلمات کلیدی دنباله دار یا Long Tail چیست ؟

کلمات کلیدی دنباله دار یا long tailکلمات کلیدی دنباله‌دار، کلیدواژه‌‌هایی هستند که حداقل سه سیلابی بوده و از یک کلمه کلیدی اصلی گرفته می‌شوند. به عنوان مثال اگر “هاست وردپرس” را کلیدواژه اصلی در نظر بگیریم، می‌توانیم از عبارت “خرید هاست وردپرس” و یا “خرید هاست وردپرس ارزان” به عنوان long tail در کمپین خود استفاده کنیم.

انواع کلمات کلیدی از نظر اندازه

کلمات کلیدی از نظر اندازه به ۳ بخش تقسیم می‌شوند:

۱- کلمات کلیدی کوتاه:

این کلیدواژه‌ها معمولا مبهم هستند و طیف زیادی از جستجوها را در برمی‌‌گیرند. ویژگی های این کلیدواژه‌ها عبارتند از:

  • حجم جستجوی بالا
  • بیشترین رقابت
  • بیشترین هزینه کلیک

۲- کلمات کلیدی ۲-۳ سیلابی

این کلیدواژه‌ها بین کیوردهای کوتاه و کیوردهای دنباله دار قرار دارند و دارای ویژگی‌های زیر هستند:

  • حجم جستجوی نسبتا مناسب
  • رقابت کمتر نسبت به کلمات کلیدی کوتاه
  • هزینه کلیک کمتر

۳- کلمات کلیدی دنباله دار

این کلیدواژه‌ها حداقل ۳ سیلابی هستند و جستجوهای خاص را پوشش می‌دهند ویژگی های این کلیدواژه‌ها عبارتند از:

  • حجم جستجوی بسیار پایین
  • رقابت کم
  • کمترین هزینه برای هر کلیک

انواع کلمات کلیدی long tail

 

دلایل اصلی استفاده از کلیدواژه های دنباله دار در مقابل کلمات کلیدواژه های کوتاه

۱- رقابت کمتر

رقابت کمتر به معنی هزینه کمتر است. هر چقدر در کلیدواژه‌های انتخابی کمپین رقابت کمتر باشد بابت هر کلیک هزینه کمتری پرداخت کرده و تبلیغات شما مدت زمان بیشتری نمایش خواهد داشت اما کلیدواژه‌های کوتاه با توجه به رقابت بالا دارای هزینه‌های سنگینی هستند و ممکن است اعتبار کمپین شما را به سرعت به اتمام برسانند.

رقابت کمتر در کلمات long tail

۲- هدف‌گیری دقیق‌‌تر

هدف‌گیری دقیق‌‌تر در کلمات کلیدی دنباله دار به هنگام انتخاب کلمه کلیدی با استفاده از کلیدواژه‌های دنباله‌‌‌‌‌‌دار می توانید دقیقا کاربران مورد نظر خود را هدف‌گیری کرده و آنها را به سایت دعوت کنید اما در صورت استفاده از کلیدواژه‌‌‌‌‌های کوتاه ممکن است بخش زیادی از ترافیک به دلیل نامرتبط بودن از دست رود.

 

۳- تبدیل بهتر

Long tail ها به دلیل هدفمندی بهتر و جذب کاربران با کیفیت بالا، از پتانسیل تبدیل مناسب‌‌تری به نسبت short tailها برخوردار هستند.

بهترین روش های پیدا کردن کلمات کلیدی دنباله دار

۱- اضافه کردن مکان جغرافیایی، صنعت یا کلمات مربوط به محصول

به عنوان مثال اگر شرکت شما در زمینه طراحی سایت است می‌توانید از کلیدواژه “طراحی سایت در تهران” استفاده کنید. و یا اگر تمرکز شما بر روی وردپرس است می‌‌‌‌توانید از کلیدواژه “طراحی سایت وردپرسی” استفاده کنید.

۲- جستجوهای انجام شده در کمپین تبلیغاتی

اگر دارای کمپین فعالی در گوگل ادز هستید، می‌توانید با بررسی ستون search terms کلمات کلیدی که کاربران با استفاده از آن وارد سایت شده‌اند را پیدا‌کرده و به لیست خود اضافه کنید.

جستجوهای انجام شده در کمپین تبلیغاتی

۳- گزارش search console

با بررسی کوئری‌‌های جستجوشده در سرچ کنسول، به لیستی از کلمات کلیدی دنباله دار دست خواهید یافت که با آنها سایت در نتایج گوگل نمایش داده شده است. از این لیست می‌توانید برای بهینه سازی صفحات نیز استفاده کنید.

۴- عبارات پیشنهادی گوگل

یکی از سریع‌‌‌‌‌ترین روش‌ها برای پیدا کردن کلمات کلیدی دنباله‌دار، استفاده از کلیدواژه‌های پیشنهادی گوگل است. با وارد کردن یک کلمه، گوگل به شما لیستی از کلیدواژه‌های دنباله دار را مانند تصویر زیر نمایش می‌دهد.

عبارات پیشنهادی گوگل

۵- جستجوهای مرتبط

با رفتن به بخش پایینی نتایج گوگل، لیستی از کلیدواژه‌ها که توسط کاربران جستجو شده اند و از حجم سرچ بالاتری برخوردار هستند را مشاهده خواهید کرد. می توانید کلیدواژه‌هایی که دارای ارتباط بیشتری به حوزه کاری شما هستند را انتخاب کرده و از آنها استفاده کنید.

جستجوهای مرتبط (related search)

۶- ابزارهای انتخاب کلیدواژه

ابزارهای مختلفی وجود دارد که می‌توانید از آن ها برای پیدا کردن کلیدواژه‌‌های مورد نظر خود استفاده کنید. Keywordtool یکی از بهترین ابزارها برای انجام این کار است.

چرا ترافیک کلیدواژه های دنباله دار دارای کیفیت بهتری است؟

از آن جایی که کلیدواژه‌های کوتاه دارای حاشیه سرچ بالایی هستند ممکن است بخش زیادی از بودجه به ورودی‌‌‌های نامرتبط اختصاص یابد اما با توجه به خاص بودن کلیدواژه‌های دنباله دار کاربرانی وارد سایت می شوند که از پتانسیل بیشتری برای خرید برخوردارند. همچنین هزینه‌‌‌های کمپین به طرز چشمگیری کاهش خواهد یافت.

نتیجه‌گیری

استفاده از long tailها یا کلمات کلیدی دنباله دار، می تواند یک بازی برد – برد برای هر دو طرف ( مالک سایت وکاربر) باشد. با استفاده از این کلیدواژه‌‌ها شما هزینه کمتری برای هر کلیک پرداخت خواهید کرد و مشتری نیز می‌‌‌تواند به راحتی به محصول یا خدمت مورد نظر خود دست پیدا کند.

برای تبدیل کلمات کلیدی به کلیدواژه های دنباله دار می‌توانید از ویژگی‌هایی مانند: مدل، رنگ، سایز،جنسیت و … استفاده کنید.

پیشنهاد می کنیم به عنوان مقاله تکمیلی مطلب کلمه کلیدی LSI چیست را مطالعه نمایید.

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا