رایانش ابری

۱۰ نکته برای راه اندازی موفق سرویس هایتان در سرویس های ابری

نیازمندی  به امکانات کمتر ،به روز رسانی مکرر وبرخوردار بودن از لایه های امنیتی بیشتر، از جمله مزایایی هستند که در هزاران مقاله در رابطه با سرویس های ابری گفته شده اند. لذا در این مقاله به توضیح ۱۰ نکته برای راه اندازی موفق سرویس هایتان در سرویس  های ابری خواهیم پرداخت.

cloud42-1280x680

در ابتدا باید گفت سرویس های ابری یعنی فراهم کردن پردازش،دسترسی به شبکه و استفاده از منابع ذخیره سازی  که توسط یک سرویس دهنده به کاربر یا گروهی از کاربران ارایه می شود.

پردازش ابری  به سه نوع معماری اشاره دارد :

Saas :

در این معماری سرویس دهنده از طریق یک وب سایت امکانات نرم افزاری را در اختیار کاربران قرار می دهد. در این معماری تمامی وظایف به روز رسانی،مدیریت و ارایه سرویس با کیفیت بر عهده سرویس دهنده است.

Paas :

در این مدل سرویس دهنده علاوه بر نرم افزارها و اپلیکیشن ها، دسترسی به پشته های بیشتری از لایه های نرم افزاری را برای کاربر فراهم می کند. همانند دسترسی به سیستم عامل ، وب سرور و دیتابیس.

Iaas :

در این معماری علاوه بر امکانات نرم افزاری ، سرویس دهنده امکانات سخت افزاری را نیز بر اساس میزان مصرف منابع کاربر در اختیار وی قرار می دهد.

برای اینکه بتوانید بهترین استفاده را از این مزایا داشته باشید لازم است هنگام انتخاب وراه انداری سرویس خود نکات ذیل را در نظر داشته باشید :

۱. کسب و کار خود را بهتر بشناسید.

بسیار مهم است که نیاز های کارکنان و سازمان را بدانید و دقیقا مشخص کنید که برای نیل به چه هدفی قصد مهاجرت به سرویس های ابری را دارید. این نکته برای راه اندازی موفق بسیار مهم است.

۲. نرم افزارها و سخت افزارهایی که تمایل دارید در اختیارتان  قرار بگیرند را مشخص کنید.

تمام اپلیکیشن ها نامزدهای خوبی برای انتقال به سرویس ابری نیستند. پیش از اینکه بخواهید از مزایای اپلیکیشن های جدید سرویس ابری استفاده کنید، بهتر است ابتدا کار خود را با اپلیکیشن های غیر مهم آغاز کنید و در همان ابتدا تمامی سرویس های خود را بر روی سرویس ابری قرار ندهید.

برای دسترسی آنی به سرور با منابع کاملا اختصاصی از سرور های ابری ایران هاست استفاده کنید.

همین امروز سفارش دهید

۳. سرویس دهنده خود را دقیق ارزیابی کنید.

سرویس دهندگان مختلف را آزمایش کنید. زمانی بیشتری برای آزمایش و یافتن سرویس دهنده مناسب صرف کنید و مطمئن شوید سرویس دهنده ای را انتخاب می کنید که بیشترین تطابق را با نیازهای شما دارد و در آینده نیز خواهد داشت.

۴. هزینه های واقعه ای را مشخص کنید.

معمولا سرویس دهندگان هزینه های اشتراک ،پیکربندی، دسترسی،پشتیبانی و آموزش را بصورت جداگانه ارایه می کنند. در نظر داشته باشید برخی از سرویس دهندگان بعضی از هزینه ها را واضح اعلام نمی کنند مانند هزینه های ذخیره سازی مازاد،هزینه کنسل سرویس و غیره.

۵.یک گروه ارزیابی برای انتخاب سرویس ابری مناسب ایجاد کنید.

گروهی از بخش های کلیدی سازمان همانند حسابداری،منابع انسانی،فروش و غیره ایجاد کنید. به صحبت ها و نیازی ها آنها گوش بدهید و نظرات آنها را هنگام انتخاب سرویس مناسب در نظر بگیرید.

۶.بندهای شرایط سرویس  (SLA) را به دقت مطالعه کنید.

توافق نامه شرایط سرویس ظرفیت های سرویس دهنده  را دقیقا مشخص می کند.  ممکن است شرایط سرویس ارایه شده، توافق انجام شده بین سازمان شما با شرکت های نرم افزاری یا سخت افزاری را تحت تاثیر قرار دهد. مهم ترین مواردی که در مطالعه شرایط سرویس باید بدان دقت کنید عبارتند از : میزان Uptime ، ضمانت کیفیت عملکرد سیستم،امنیت،مالکیت داده و خطاهای احتمالی.

۷.بررسی امنیت

به مبحث امنیت بسیار دقت کنید. می توانید سوالاتتان را بر روی این موارد متمرکز کنید که داده های شما کجا ذخیره می شوند،چه کسانی در سرویس دهنده مربوطه به داده های شما دسترسی دارند،چه لایه های امنیتی در زیرساخت وجود دارد و از ارتباطات از راه دور چگونه محافظت می شود؟

۸. توضیحاتی در مورد برنامه Disaster Recovery و ادامه کار سرویس بخواهید.

اولین مزیت معماری ابری توانایی ادامه کار در هنگام بروز حوادث طبیعی و دیگر انواع اتفاقات پیشبینی نشده است. این مزیت در صورتی خوب است که سرویس دهنده دارای رویکرد و برنامه مشخصی برای مواجه با حوادث غیر مترقبه داشته باشد.

۹.کیفیت و خطاپذیری ارتباطات شبکه را بررسی کنید

داشتن ارتباطات شبکه ای سریع و پایدار در راه اندازی یک سرویس ابری بسیار مهم است. برای اجتناب از خطاهای احتمالی،حداقل دو ارتباط اینترنتی از دو ISP مختلف برای ارتباط با سرویس ابری خود تهیه کنید. البته هزینه این اتصالات اضافه را باید در محاسبات هزینه سرویس ابری لحاظ کنید.

۱۰.متون قرار داد را دقیق و مانند یک حرفه ای مطالعه کنید.

زمانی که قرار دادی با یک سرویس دهنده امضا می کنید، به آنها اعتماد کرده و اطلاعات خود را در اختیار ایشان می گذارید. در برخی از سازمان ها اطلاعات مهم ترین دارایی آنهاست. اگر تیم حقوقی سازمان شما دارای تجربه لازم جهت گفتگو با سرویس دهندگان را ندارند از یک گروه حقوقی با تجربه کمک بگیرید.

با توجه به رشد روز افزون سرویس های ابری ودرک لزوم استفاده از سرویس های بصورت از راه دور، انتقال به سرویس های ابری دیر یا زود درک می شود. با مطالعه و بررسی دقیق نکات گفته شده خواهید توانست سرویس دهنده مناسبی با نیازهای سازمان خود  بیابید.

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید

اشکان نصیری

مدیر سرور در ایران هاست با +۵ سال سابقه در صنعت میزبانی وب و کارشناسی ارشد MBA

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن