رایانش ابری

۱۰ پیشنیاز اساسی برنامه های کاربردی رایانش ابری

هر روزه چندین توزیع کننده نرم افزار مختلف، استراتژی هایی را پیرامون سرویس های رایانش ابری اعلام می دارند. (در گذشته مفصل درباره رایانش ابری چیست صحت کرده ایم) از برنامه های کاربردی رایانش ابری بسیار بهره داری شده و می توان آن را به عنوان نشانه ای مثبت که باعث پیش رفت شرکت های نرم افزاری شده، اطلاق نمود.

با این حال، نگرانی بوجود آمده مربوط به زمانی است که فروشندگان برنامه های کاربردی رایانش ابری (که با عنوان نرم افزار به عنوان یک سرویس یا SAAS شناخته می شود)  برای جذب مشتری اقدام به دلالی برنامه های کاربردی رایانش ابری تقلبی می کنند. برنامه های کاربردی رایانش ابری واقعی مزایای باور نکردنی ارائه می دهند، اما تنها در صورتی که برای برنامه های کاربردی رایانش ابری طراحی شده باشند، و در مدل رایانش ابری درست ارائه شوند.

پیشنیاز های برنامه های کاربردی

بنابراین تصمیم بر آن شد که آیتم های مورد نیاز برنامه های کاربردی رایانش ابری را در یک مقاله تحت عنوان ” ۱۰ پیش نیاز اساسی برنامه های کاربردی رایانش ابری” مستند سازیم. در اینجا خلاصه ای از ۱۰ الزامات مورد نیاز آورده شده است:

برای دسترسی آنی به سرور با منابع کاملا اختصاصی از سرور های ابری ایران هاست استفاده کنید.

همین امروز سفارش دهید

۱- چند مالکیتی (مولتی تننت بودن)

چند مالکیتی نرم افزار به عنوان خدمات ارائه شده در رایانش ابری مقوله ای رایج است که بسیاری از مشکلات ایجاد شده توسط ارائه مجوز و ارتقاء نرم افزار سنتی را حذف می کند. این قابلیت تضمین میکند که تمام مشتری ها از یک نرم افزار و از یک مجموعه قابلیت ها استفاده کنند. این بدان معنیست که پس از بروز رسانی نرم افزار توسط ارائه دهندگان سرویس های رایانش ابری، تمام کاربران از این به روز رسانی بهره مند خواهند شد.

پیش نیازهای-برنامه های-رایانش ابری۲- ارائه منظم، مدیریت فروش نسخه های به روز

برنامه کاربردی رایانش ابری یک نسخه واحد از نرم افزاری است که طور مرتب به روزرسانی می شود، اغلب چندین بار در سال، برای تمامی مشتریان و بدون هیچ هزینه اضافی. تغییر هر چهار سال یک بار مدل پایداری نیست ( وهرگز نبوده) زیرا صنایع ما دائماّ در حال تحول و نوآوری هستند، و شرکای تجاری و مشتریان چهار سال منتظر تغییر ما نمی مانند. ما به شرکایی نیاز داریم که با ما همگام باشند نه کسانی که از ما بخواهند سرعتمان را کم کنیم تا با آنها همگام شویم.

۳- یکپارچگی در تقاضا

برنامه های کاربردی رایانش ابری باید به سوی هزینه، زمان و ریسک کمتر در یکپارچه سازی برنامه های کاربردی پر متقاضی موجود پیشرفت کند. شما بعنوان یک مشتری باید از ارائه دهنده رایانش ابری خود انتظار داشته باشید که بستر های نرم افزاری و ابزار های یکپارچه ارائه دهد، یک ارتباط متاقبل بین دو شریک قدرتمند، و به طور کلی هر آن چه به شما کمک میکند که به یکپارچگی بدون زحمت دست یابید.

۴- کسب و کار مبتنی بر قابلیت پیکربندی

برنامه های کاربردی رایانش ابری باید قابل تنظیم باشند تا بخش IT سازمان بتواند برنامه ها را سفارش سازی نموده و از قابلیت های بی کاربرد پرهزینه رهایی یابد و افراد متخصص نیز بتوانند فرایند هایی که پاسخگوی نیازهای خاص سازمان هستند را پیکربندی کنند. این موارد بدان معنا می باشد که شما باید قادر به انتخاب از میان انواع مختلف تنظیمات باشید.

۵- دیتاسنتر های با کلاس جهانی و امنیت بالا

ارائه دهنده نرم افزار رایانش ابری باید قادر به ارائه امنیتی در سطح جهانی و حریم اطلاعات خصوصی بهتر از آنچه که مشتریان می تواند خودشان انجام دهند، و بدون هیچ هزینه اضافی، باشد. این موارد شامل خدمات فیزیکی، شبکه، نرم افزار، سطح امنیت داده ها و همچنین به عنوان یک پشتیبان تمام وقت و بازیابی اطلاعات می باشد. ارائه دهنده باید با قوانین مبتنی بر امنیت و برنامه های حسابرسی، از جمله Safe Harbor، ایزو ۲۰۰۷۱ و Sas70type2 مطابق باشد.

دیتاسنتر با امنیت بالا

۶- زیرساخت شبکه پایدار با کارایی بالا

ارائه دهنده باید یک زیر ساخت شبکه با عملکرد بالا، که شامل مراکز داده، سیستم عامل، شبکه ها و سیستم های ذخیره سازی مورد استفاده برای اجرای برنامه های کاربردی رایانش ابری و مدیریت داده های مشتری است را برخوردار باشد.

۷- هزینه های نهایی قابل پیش بینی و منطقی

برنامه های کاربردی رایانش ابری نباید هیچگونه هزینه های شگفت آوری به همراه داشته باشند. هزینه های اجرا باید قابل پیش بینی باشند، قیمت گذاری مبتنی بر اشتراک باید بدون هیچگونه هزینه پنهانی باشد، و برای حق اعطای مجوز سخت افزار و نرم افزار نباید هیچ سرمایه گذاری درخواست شود.

۸- گسترش سریع تر

از آنجا که برنامه های کاربردی رایانش ابری نیازی به سرمایه گذاری و نصب سخت افزار و نرم افزار ندارند، شما باید قادر باشید در مقایسه با نرم افزارهای سنتی، آنها را در حال اجرا و در کسری از زمان دریافت کنید.

۹- کنترل

برنامه های کاربردی رایانش ابری باید به شما اجازه دهند کنترل اطلاعات سازمان را به دست بگیرید برنامه های کاربردی رایانش ابری باید به شما اجازه دهند کنترل اطلاعات سازمان را به دست بگیرید، حتی اگر این اطلاعات در سرور هایی به صورت اشتراکی ذخیره شوند، شما باید به صورت کامل به دیتا های خود دسترسی داشته باشید. هیچ چیزی نباید مانع توانایی شما برای دریافت، ارسال، پاکسازی و بایگانی داده ها به نرم افزار و از آن بدون نیاز به ارتباط با عرضه کننده SaaS خدمات شود.

 

۱۰- رهایی از مسائل غیر استراتژیک فناوری اطلاعات

برنامه های کاربردی رایانش ابری باید مدیران ارشد اطلاعات و تیم آنها را از صرف انرژی و زمان برای پشتیبانی عملکردهای فناوری اطلاعات و برنامه نویسی نرم افزار غیر استراتژیک آزاد سازند. امروزه و در آینده، مدیران فناوری اطلاعات ارزشمند − کسانی که قهرمانان عرصه تجارت شده اند− کسانی هستند که با طرح های تجارت استراتژیک هم تراز هستند و و پروژه های فناوری اطلاعاتی را رهبری می کنند که حامی آن طرح ها باشند.

سوالات متداول

چند مالکیتی نرم افزار به عنوان خدمات ارائه شده در رایانش ابری مقوله ای رایج است که بسیاری از مشکلات ایجاد شده توسط ارائه مجوز و ارتقاء نرم افزار سنتی را حذف می کند. این قابلیت تضمین میکند که تمام مشتری ها از یک نرم افزار و از یک مجموعه قابلیت ها استفاده کنند. این بدان معنیست که پس از بروز رسانی نرم افزار توسط ارائه دهندگان سرویس های رایانش ابری، تمام کاربران از این به روز رسانی بهره مند خواهند شد.
برنامه کاربردی رایانش ابری یک نسخه واحد از نرم افزاری است که طور مرتب به روزرسانی می شود، اغلب چندین بار در سال، برای تمامی مشتریان و بدون هیچ هزینه اضافی. تغییر هر چهار سال یک بار مدل پایداری نیست ( وهرگز نبوده) زیرا صنایع ما دائماّ در حال تحول و نوآوری هستند، و شرکای تجاری و مشتریان چهار سال منتظر تغییر ما نمی مانند. ما به شرکایی نیاز داریم که با ما همگام باشند نه کسانی که از ما بخواهند سرعتمان را کم کنیم تا با آنها همگام شویم.
ارائه دهنده باید یک زیر ساخت شبکه با عملکرد بالا، که شامل مراکز داده، سیستم عامل، شبکه ها و سیستم های ذخیره سازی مورد استفاده برای اجرای برنامه های کاربردی رایانش ابری و مدیریت داده های مشتری است را برخوردار باشد.

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید

اشکان نصیری

مدیر سرور در ایران هاست با +۵ سال سابقه در صنعت میزبانی وب و کارشناسی ارشد MBA

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا