افزایش بازدید و رتبهطراحی وب سایت

۵ چک لیست حیاتی و موثر برای داشتن فروشگاه اینترنتی موفق

در سالی که گذشت، فروش از طریق تجارت الکترونیک ۱.۶ تریلیون دلاری از کل معاملات صورت گرفته را از آن خود کرد که بایستی گفت بدون داشتن فروشگاه اینترنتی موفق امکان پذیر نمی باشد.

جای هیچ شکی باقی نیست که این عدد، که حتی شمارش تعداد صفر های آن برای نگارنده کمی دشوار است، در سال های آینده بسیار بیشتر خواهد شد  و روزی فرا می رسد که از شیوه داد و ستد مرسوم حضوری با واژه “یادش بخیر” یاد خواهیم کرد! حال آنکه سوار شدن بر این قطار پر سرعت اگر چه ساده و کم هزینه به نظر می رسد، اما دست و پا کردن جایگاهی مناسب و مدیریت یک فروشگاه آنلاین موفق برای یک تجارت، یک هنر محسوب می شود.

کم ترین نگرانی موجود برای راه اندازی یک فروشگاه آنلاین می توانید مربوط به تهیه کالا، محصول و یا خدمات باشد و بیشترین مانور لازم می بایست حول محور ارئه یک تجربه کاربری بی نقص انجام شود. در حال حاضر، به روز بودن، طراحی واکنش گرا و سازگار با تجهیزات قابل حمل، راحتی در جستجو، سیستم  پرداختی متنوع و امن و پشتیبانی دلسوزانه را می توان الفبای راه اندازی یک فروشگاه آنلاین نامید که در صورت وجود نقص و کمبود در هر کدام از این موارد، آن فروشگاه آنلاین را کمابیش از درجه اعتبار ساقط می کند. برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله درست کردن فروشگاه اینترنتی را مطالعه کنید

در ادامه  چک لیست های جداگانه برای راه اندازی اولیه یک فروشگاه اینترنتی موفق و کاربر پسند ارائه می شود که می تواند پاسخی برای پرسش های چگونه یک فروشگاه اینترنتی موفق راه اندازی کنیم ویژگی های یک فروشگاه اینترنتی موفق چیست و خصوصیات یک فروشگاه خوب چیست باشد. بی تردید در هر یک از موارد زیر، نکات تخصصی فراوانی وجود دارد که که مهارت و پیاده سازی هر یک، ممکن است چند صد نفر/ساعت هزینه بر باشد.

۵ چک لیست برای داشتن فروشگاه اینترنتی موفق

 • ارائه تجربه کاربری بی نقص
 • سازگاری با پلتفرم ها و دستگاه های مختلف
 • سیستم پرداخت و تسویه حساب
 • تصاویر محصولات و فروشگاه آنلاین موفق
 • فروشگاه اینترنتی موفق با بهینه سازی موتور های جستجو

 

۱-فروشگاه اینترنتی موفق با ارائه تجربه کاربری بی نقص

کسب و کار های سنتی و مرسوم در قالب فروشگاه های حقیقی، با استفاده از المنت هایی مانند موسیقی ملایم و مرتبط، رایحه های دوست داشتنی، فروشندگان و کارمندان خوش بر خورد و خوش اخلاق، ویترین های شکیل و… سعی بر جذب مشتری و همچنین جذب وفاداری مشتری هستند. حال آنکه با خرید هاست فروشگاهی و با بکارگیری المنت های مناسب در یک فروشگاه اینترنتی موفق می توانیدیک تجربه کاربری هم تراز با یک فروشگاه حقیقی لوکس برای مشتری خود ایجاد نمایید.

مسلما هدف اصلی یک کسب و کار آنلاین کاربر محور، بازگشت مشتری و وفاداری به برند است. به زبانی دیگر، کاربر نه تنها برای سفارش، پرداخت و تکمیل خرید خود با مشکلی مواجه نمی شود، بلکه ترغیب به بازگشت خواهد شد. کاری که امروزه در بسیاری از فروشگاه آنلاین موفق انجام می شود، بارائه تخفیف ها و امتیازات مختلف است.

چک لیست:

 • هدف و نوع خدمت را به صورت واضح اعلام نمایید. از به هم ریختگی هایی که باعث سردرگمی کاربر می شود دوری نمایید.
 • طراحی منو ها را به صورتی انجام دهید که استفاده از آنها و جابجایی میان آنها راحت باشد.
 • دسته بندی محصولات را با دقت و ظرافت انجام دهید. توضیحات، تصاویر و قیمت محصولات کاملا واضح باشند.
 • درخواست پشتیبانی را راحت کنید. حتی الامکان در تمامی صفحات خود، لینک دسترسی به پشتیبانی را قرار دهید.
 • گزینه های “اشتراک گذاری” و “دوست داشتن” را به محصولات خود اضافه کنید. کاربران تجارب مشابه شبکه های اجتماعی را دوست دارند!
 • حتی الامکان از قرار دادن صفحات Pop-up در سایت خود داری نمایید. این صفحات باعث می شود کاربر رغبت بازگشت نداشته باشد.
 • سرعت بارگذاری صفحات وبسایت خود را افزایش دهید

فروشگاه اینترنتی موفق با ارائه تجربه کاربری بی نقص

۲- فروشگاه اینترنتی موفق با سازگاری پلتفرم ها و دستگاه های مختلف 

طی آمار تهیه شده، در حال حاضر ۷۱ درصد از کاربران، به صورت آنلاین از طریق موبایل و یا تبلت هوشمند خود خرید می کنند. حال آنکه ۸۸ درصد از این کاربران، تجربه ای نه چندان جالب در مواجه به وبسایت های غیر واکنش گرا (responsive) دارند.  هیچ گاه امکان پیش بینی اندازه صفحه نمایش کاربر شما وجود ندارد و تنها راه حل این مورد، طراحی سایت واکنشگرا است.

چک لیست:

فروشگاه ساز ایران‌هاست
یک راه حل آسان، سریع و کاربردی
برای ورود به فضای آنلاین

فروشگاه آنلاین راه اندازی کنید
 • طراحی فروشگاه خود را ساده و بدون شاخ و برگ زیاد نگاه دارید.
 • از فونت های خوانا و بزرگ استفاده نمایید.
 • اطلاعات مهم را در قسمت های اول هر مطلب قرار دهید.
 • از کلید ها و دکمه هایی استفاده کنید که با انگشت به راحتی قابل انتخاب باشند. چند دکمه را در کنار هم قرار ندهید.
 • از طراحی واکنش گرا با استفاده از نسبت استفاده نمایید که در هر صفحه نمایشی با هر اندازه ای به خوبی قابل مشاهده باشد.

فروشگاه اینترنتی موفق با سازگاری پلتفرم ها و دستگاه های مختلف

۳- سیستم پرداخت و تسویه حساب

طبق آماری رسمی، ۶۸ درصد خرید های آنلاین، در صفحه پایانی خرید و هنگاه پرداخت ترک می شوند. صرف نظر از تعداد خرید هایی که نظر خریدار در لحظه آخر تغییر می کند، این مورد عموما به علت سرعت پایین بخش پرداخت، تردید در امنیت ، عدم ارائه راهکار های مختلف پرداخت و هزینه های اضافی غیر معقول است.

چک لیست:

 • یک نوار نشانگر پیشرفت از زمان ثبت سفارش تا پرداخت ایجاد نمایید.
 • روش های پرداخت متعدد ارائه دهید. کارت های مختلف، روش های مختلف و اعتبار هدید ارائه دهید.
 • برای خرید هایی بیش از مقداری مشخص، امتیاز ارسال رایگان ارائه دهید.
 • هزینه ارسال و مالیات را قبل از صفحه پرداخت مشخص و اعلام نمایید.
 • امکان خرید بدون ثبت نام در سایت را ارائه دهید.
 • در صفحات خطای فروشگاه، مخصوصا در قسمت پرداخت، یک ارتباط مستقیم به بخش پشتیبانی خود قرار دهید.

پیشنهاد می شود مقاله ما در مورد هزینه نماد اعتماد الکترونیکی را بخوانید.

فروشگاه اینترنتی موفق با سیستم پرداخت و تسویه حساب

۴-تصاویر محصولات و فروشگاه آنلاین موفق

مسلما امکان به خاطر سپردن جزئیات یک تصویر، بسیار راحت تر از به خاط سپردن توضیحات مربوط به آن است. چیزی که امروزه از آن با عنوان حافظه تصویری یاد می شود، می تواند شما را در راهبری فروشگاهتان یاری دهد.

چک لیست:

 • بین ۱ تا ۳ عکس با کیفیت که بیشتر جزئیات را پوشش می دهد برای محصولات خود تهیه نمایید. تعداد این تصاویر را در همه محصولات تقریبا ثابت نگاه دارید.
 • جزئیات مثبت و نقاط قوت محصول خود را در ویترین قرار دهید!
 • تصاویری از تمامی رنگ ها و استایل های مختلف محصول خود قرار دهید و به نوشتن این نکات اکتفا نکنید.

تصاویر محصولات و فروشگاه آنلاین موفق

۵- فروشگاه اینترنتی موفق با بهینه سازی موتور های جستجو

عموما از دانش بهینه سازی وبسایت برای موتور های جستجو به عنوان یک هنر یاد می شود. اگر تمامی موارد فوق را با دقت و ظرافت تمام روی وبسایت خود پیاده سازی کنید، زمانی که کاربر برای خرید به فروشگاه شما مراجعه نکند، فروشگاه شما با شکست مواجه می شود. افزایش رتبه الکسای سایت و بهینه سازی وبسایت برای موتور های جستجو یا به اصطلاح SEO، یک کار تخصصی فراگیر و هزینه بر است. با رعایت نکات اولیه زیر، می توانید تا حدودی ترافیک وبسایت خود را از طریق موتور های جستجو بالا ببرید. اما برای ظاهر شدن نام وبسایت شما در صفحات اول موتور های جستجو، نیاز به مهندسی تخصصی SEO وجود خواهد داشت.

چک لیست:

 • در مورد محصولات خود و یا موارد مرتبط به زمینه فعالیت فروشگاه، پست های مختلفی ایجاد کنید. ترجیحا از یک زیر دامنه بلاگ برای این پست ها استفاده نمایید.
 • از کلمات کلیدی مرتبط استفاده نماید. سعی کنید کلمات نام محصول شما، در متن صفحات، آدرس صفحه و متن جایگزین تصاویر وجود داشته باشد.
 • با وبسایت های معتبر و فعال در زمینه کاری خود تبادل لینک داشته باشید.

فروشگاه اینترنتی موفق با بهینه سازی موتور های جستجو

امیدواریم با خواندن این مقاله در حوزه ی تجارت الکترونیک با فاکتور و چک لیست های داشتن فروشگاه اینترنتی موفق آشنا شده باشید.

سوالات متداول

بازگشت مشتری و وفاداری به برند است. به زبانی دیگر، کاربر نه تنها برای سفارش، پرداخت و تکمیل خرید خود با مشکلی مواجه نمی شود، بلکه ترغیب به بازگشت خواهد شد.
طی آمار تهیه شده، در حال حاضر ۷۱ درصد از کاربران، به صورت آنلاین از طریق موبایل و یا تبلت هوشمند خود خرید می کنند. حال آنکه ۸۸ درصد از این کاربران، تجربه ای نه چندان جالب در مواجه به وبسایت های غیر واکنش گرا (responsive) دارند. هیچ گاه امکان پیش بینی اندازه صفحه نمایش کاربر شما وجود ندارد و تنها راه حل این مورد، طراحی واکنش گرا (responsive) است.
طبق آماری رسمی، ۶۸ درصد خرید های آنلاین، در صفحه پایانی خرید و هنگاه پرداخت ترک می شوند. صرف نظر از تعداد خرید هایی که نظر خریدار در لحظه آخر تغییر می کند، این مورد عموما به علت سرعت پایین بخش پرداخت، تردید در امنیت ، عدم ارائه راهکار های مختلف پرداخت و هزینه های اضافی غیر معقول است.

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید

سلیم شهری

علاقه‌مند به IT

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا