رایانش ابری

۷ پیش نیاز ضروری در راه اندازی سرویس ابری

ساختارهای ابری  در حال حاضر یک صنعت چند میلیارد دلاری است و رشد آن نیز ادامه دارد. وب ۲ و تجارت های آنلاین در خط مقدم موج اولیه پذیرش سرویس های ابری  قرار دارند،در حالی که  شرکت های IT پتانسیل بیشتری ارایه می دهند. با این حال سازمان ها و سرویس دهندگان باید بدانند که سرویس های ابری آنها چه المان هایی را باید داشته باشد تا یک سرویس موفق باشد.

insightcloud-plan-deploy-operate-chart

امروزه سرویس دهندگان و سازمان های IT علاقه مند به راه اندازی سرویس های ابری و روبرو شدن با چالش یکپارچه سازی نرم افزار ها و مولفه های سخت افزاری سازندگان مختلف هستند لذا هزینه بالای ساخت و مدیریت این سیستم می تواند انگیزه و مزیت های انتقال به پردازش ابری را به حداقل برساند. پلت فرم های پردازش ابری بسیار جذاب هستند زیرا به کسب و کار ها اجازه می دهد که به سرعت به منابع اختصاصی و اشتراکی میزبانی بنا به تقاضای مورد نیاز ، دست پیدا کنند، بدون اینکه درگیر پیچیدگی و صرف  زمان  مورد نیاز برای خرید،نصب ، پیکربندی و راه اندازی ساختارهای فیزیکی سنتی شود.

برای دسترسی آنی به سرور با منابع کاملا اختصاصی از سرور های ابری ایران هاست استفاده کنید.

همین امروز سفارش دهید

سال ۲۰۱۰  سال گفتگو در مورد سرویس های ابری بود اما دیگر زمان راه اندازی آن فرارسیده است. زیرا برای سرویس دهندگان و شرکت های IT بسیار مهم است که درک بهتری از این مطلب داشته باشند که برای ایجاد ساختار ابری  خود به چه چیزی نیاز دارند.  هم برای سرویس دهندگان و هم شرکت های IT ، ایجاد و راه اندازی موفق سرویس های ابری ، پایه و اساس آینده کارشناسان IT آنها می شود تا در سالهای متمادی شروع درستی را از نقطه استارت داشته باشند. متخصصی که برای ساخت یک ساختار ابری استخدام می شود، ۷ پیش نیاز کلیدی وجود دارد که در ساخت استراتژی  ابری باید بدان توجه داشته باشد.

این پیش نیاز ها بدین شرح هستند :

۱. پشتیبانی از سیستم ناهمگون

راه کارهای مدیریت سرویس ابری علاوه بر اینکه  نیازمند  به روزترین  سخت افزارها، مجازی سازها و نرم افزارها است، بلکه باید ساختار فعلی دیتا سنتر را نیز پشتیبانی کنند. زمانی که بسیاری از پیشتازان این امر، رویکردهای  خود را بر اساس تولید محصول  و روش های متن باز پایه ریزی کردند مانند سیستم های x86 که از منابع متن باز Xen (تکنولوژی مجازی سازی متن باز )و نسخه هایی همانند CenOs استفاده می کرده اند ، درمقابل  شرکت های IT و سرویس دهندگان بزرگ هنگامی که سرویس های ابری  خود را می ساختند هم به دنبال محصول ، تولید و هم سیستم های اختصاصی رفتند.  به علاوه  مدیریت سرویس های ابری  باید با سیستم های IT سنتی یکپارچه شود تا نیازهای دیتاسنتر را به درستی  برآورده کند. شرکت هایی که از تکونولوژی هایی مانند Cisco , Red Hat,NetApp,EMC,VMware و Microsoft  پشتیبانی نمی کنند در ارایه  یک محصول مبتنی بر سرویس ابری درست که متناسب با نیازهای آن  باشد، شکست خواهند خود.

۲. مدیریت سرویس

برای اینکه عملکرد صحیح رایانش ابری تبدیل به محصول شود، بسیار مهم است که مدیران ابزار ساده ای برای تشخیص و اندازه گیری ارایه خدمات داشته باشند. ” ارایه خدمات ” یک مجموعه اندازه گیری شده از سرویس ها و اپلیکیشن هایی است  که کاربر نهایی می تواند بواسطه سرویس دهنده آنها را مصرف کند،خواه سرویس ابری اختصاصی باشد خواه اشتراکی.  ارایه سرویس باید شامل تضمین  منابع،قوانین اندازه گیری،مدیریت منابع و چرخه صدور صورت حساب باشد. عملکرد مدیریت سرویس باید متناسب با ارایه منابع گسترده تر  باشد به نحوی که در سرویس های تعریف شده کاربر نهایی به سرعت و به راحتی بتواند آنها را  راه اندازی و مدیریت کند.

۳. حجم بار داینامیک و مدیریت منابع

برای اینکه یک ساختار ابری انعطاف پذیر و متناسب با تقاضا باشد همواره باید بتواند تفاهم نامه سطح خدمات کاربر (SLA)را برآورده کند ، سرویس ابری باید از میزان مصرف منابع و میزان بار آگاهی داشته باشد. رایانش ابری سطح انتزاعی را  افزایش  می دهد تا جایی که تمامی مولفه های دیتاسنتر را مجازی سازی کند.  زمانی که سرویس ابری راه اندازی شد، راه کارهای مدیریتی حتما باید این قابلیت را داشته باشند که سیاست هایی را در رابطه با مدیریت داده ها و میزان بار کاری تعیین کنند تا مطمئن شوند حداکثر کارایی در اختیار سیستم در حال اجرا قرار می گیرد. این امر حتی در زمانی که سیستم ها به مقدار اوج تقاضا می رسند حیاتی تر می شود . سیستم باید قادر باشد بصورت داینامیک سیستم ها و منابع را بر اساس اولویت های کسب و کار و حجم بار های مختلف بصورت مکرر اولویت بندی کند ، تا مطمئن شود که سطح خدمات تعهد شده را برآورده می کند.

۴. قابل اطمینان بودن، در دسترس بودن و امنیت

شاید مدل اینکه سرویس های IT  چطور ارایه می شوند و مصرف می شوند با رایانش ابری تغییر کرده باشد، اما این راهکارهای جدید  حتما باید بتوانند از همان المان هایی پشتیبانی کنند  که پیش از این  برای کاربران نهایی مهم بوده اند. خواه سرورهای ابری به عنوان بستر تست برای ایجاد نمونه های اولیه سرویس دهی  باشند ، و خواه آخرین نسخه یک اپلیکشین بازی پرطرفدار را اجرا می کنند ، در هر صورت  کاربران انتظار دارند که این سرویس در هر لحظه از روز کارایی خود را حفظ  کند.  سرویس ابری برای اینکه کاملا قابل اطمینان باشد ، در زمان بروز خطا و مشکل در یک یا چند مولفه ، باید قادر باشد به کار خود ادامه دهد و داده ها نیز دست نخورده باقی بمانند.  به علاوه به دلیل اینکه  که بیشتر معماری های ابری به واسطه گروه های چندگانه با منابع اشتارکی سروکار دارند، سرویس ها باید قادر باشند تا دسترسی ها را تنها برای کاربران مجاز فراهم کنند  و در مدل مخزن منابع اشتراکی ، کاربران باید بتوانند اطمینان داشته باشند که امنیت داده ها  و اپلیکشین هایشان تامین شده است.

۵. یکپارچه سازی و ادغام با ابزارهای مدیریت دیتا سنتر

بسیاری از مولفه های مدیریت دیتا سنتر های سنتی هنوز نیازمند ادغام با روش های جدید مدیریت ابری هستند ، حتی با وجود اینکه سرویس ابری  یک روش جدید کاربرد IT  است.  در بسیاری از دیتاسنترها ، از ابزارهای متنوعی برای تامین ، مراقبت از مشتری،صدور صورتحساب،مدیریت سیستم، امنیت و غیره استفاده می شود. روش های مدیریت رایانش ابری جایگزین این ابزارها نمی شود و این مطلب نیز مهم است که API های آماده ای  وجود دارند که با سیستم های اپراتور، تامین ، مدیریت و نگهداری (OAM&P)موجود  ادغام می شوند.  این موارد شامل ابزارهای مجازی سازی Vmware و Citrix می شود اما ابزای های مدیریتی دیتاسنترهای بزرگ از شرکت های IBM  و HP  هستند.

   ۶.  میدان دید و گزارش دهی

نیاز به مدیریت سرویس های ابری  از منظر عملکرد، سطح سرویس و گزارش دهی بر راه اندازی موفق سرویس برتری پیدا کرده است. بدون داشتن دید قوی و مکانیزم گزارش دهی مناسب  مدیریت سطوح سرویس مشتری،عملکرد سیستم، برآورده کردن نیازها و صدور صورتحساب بسیار سخت می شود. عملیات مربوط به دیتاسنتر نیاز به دید Real Time  (بلادرنگ) و قابلیت گزراش گیری در محیط ابری را  دارد تا از برآورده شدن نیازها، امنیت و صدور صورت حساب و استرداد وجه  همانند دیگر ابزار ها اطمینان حاصل کند، که نیاز به دید کافی و گزارش دهی مفصل دارد.

۷. مدیر ، برنامه نویس و رابط کاربر نهایی

یکی از مشخصه های ابتدایی  موفقیت سرویس های ابری  موجود در بازار از این حقیقت دریافت می شود که پرتال های کاربری آسان و مدل های راه اندازی self-service ، پیچیدگی سرویس های ابری را از دید کاربران نهایی می پوشاند. در این حالت با بر عهده گرفتن هدایت  و کاهش هزینه های عملیاتی  اکثر فرایندهای میدیریتی به کاربر واگذار می شود. مصرف کنندگان سرویس باید قادر باشند در رابط کاربری خود دیتا سنتر مجازی خود را مدیریت کنند، الگو های خود را ایجاد کنند،ذخیره ساز ها،پردازش و منابع شبکه مجازی خود را مدیریت کنند، و به  آرشیو های Image خود دسترسی داشته باشند تا بتوانند سرویس خود را به سرعت راه اندازی کنند. به همین نحو مدیران در رابط های خود  باید بتوانند در یک صفحه واحد  تمام منابع فیزیکی، ماشین های مجازی،الگو ها، خدمات ارایه شده  و کاربران سرویس ابری را مشاهده کنند. ضمن اینکه تمامی این امکانات باید توسط برنامه نویسان و نرم افزارهای ثالث از طریق API های رایج قابل تغییر باشند.

به این نوشته امتیاز دهید
[Total: 0 Average: 0]

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید

نیما حسن زاده

در IT قله های زیادی هست که هنوز فتح نشده اند . . . | مدیر سرور ایران هاست ، کارشناس ارشد مدیریت فناری اطلاعات، کارشناس مهندسی فناوری اطلاعات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن