اولین گام برای راه اندازی یک کمپین کلیکی موفق و افزایش ترافیک سایت از طریق روش‌های ارگانیک، استفاده از یک کیورد پلنر قدرتمند برای پیدا کردن کلیدواژه‌های هدف است.  البته این کار خیلی پیچیده نیست و شما می‌توانید با استفاده از گوگل کیورد پلنر  به راحتی عملیات keyword Research یا تحقیق کلمات کلیدی خود را انجام دهید. حالا این سوال پیش می آید که گوگل کیورد پلنر چیست؟ در این مقاله سعی بر آن است علاوه بر پاسخ به این سوال، به آموزش Google Keyword Planner بپردازیم. با ما همرا باشید تا بعد از این مقاله بصورت حرفه ای Google Keyword Planner استفاده کنید.

اگر هنوز در مورد تبلیغات گوگل نمی دانید، می توانید مقاله تبلیغات گوگل چیست را بخوانید.

گوگل کیورد پلنر یا Keyword Planner چیست؟

اگر از جستجوی کاربران هدف خود بی اطلاع باشید نمی‌توانید استراتژی درستی برای تبلیغات گوگل داشته باشید و بعد از مدتی ناامید خواهید شد. هرچند Google Keyword Planner تنها ابزار تحقیق کلمات کلیدی نیست اما با توجه به داشتن قابلیت‌هایی مهم مانند نمایش میزان سرچ کلیدواژه‌ها در گوگل و تفکیک حجم سرچ بر اساس موقعیت مکانی و زمانی از اصلی‌ترین گزینه‌ها برای سئوکاران محسوب می‌شود.

برای ارزیابی کلمات کلیدی خود در صفحه پیشنهاد می کنیم مقاله Keyword Density یا چگالی کلمات کلیدی چیست را مطالعه نمایید.

پس تا به اینجا اگر کسی از شما بپرسد که گوگل کیورد پلنر چیست ؟ به راحتی می توانید در یک جمله پاسخ وی را بدهید:

ابزاری برای تحقیق و بررسی کلمات کلیدی 

ساخت اکانت گوگل کیورد پلنر 

احتمالا از خود می پرسید آیا استفاده از گوگل پلنر رایگان است؟ در ابتدا باید گفت که برای استفاده از دیتای دقیق کیورد پلنر باید حساب گوگل ادز شما فعال باشد. برای فعال کردن این حساب می توانید از خدمات تبلیغ در گوگل یا گوگل ادز ایران هاست استفاده کنید.

از ورژن رایگان این ابزار برای بدست اوردن حدودی میزان سرچ کلمات می توان استفاده کرد. برای استفاده از کیورد پلنر باید اقدام به ایجاد اکانت google keyword planner نمایید. برای این کار باید حساب جیمیل داشته باشید که در مقاله آموزش ساخت ایمیل در مورد ساخت حساب جیمیل به صورت کامل توضیح داده ایم. در صورت داشتن اکانت می‌توانید با کلیک بر روی عبارت Use my current email address instead مشخصات اکانت خود را وارد کنید.

بعد از ساخت اکانت به آدرس ads.google.com رفته و بر روی New Google Ads Account کلیک کنید.( با توجه به تحریم کشور ایران از برنامه‌‌های تغییر IP استفاده کنید)

در صفحه جدید هدف شما از تبلیغات پرسیده می‌شود که با توجه به عدم اجرای کمپین تبلیغاتی شما باید بر روی قسمت مشخص شده  (Switch to Expert Mode) مانند تصویر زیر کلیک کنید:

بعد از ورود به صفحه ای مشابه تصویر زیر بر روی Create an account without a campaign کلیک کنید.

در بخش بعد بر روی Submit کلیک کنید.

اکانت شما با موفقیت ساخته شد! با کلیک بر روی Explore Your Account به اکانت گوگل ادز خود وارد شوید.

در بالای صفحه با کلیک بر روی آیکون آچار  یا Tools & Setting مانند تصویر از تب planning بر روی Keyword planner کلیک کنید.

در ادامه مقاله به آموزش کیورد پلنر می پردازیم و شما را با قسمت های مختلف آن اشنا می کنیم.

آموزش Google Keyword Planner

تا به اینجای مقاله با ابزار گوگل کیورد پلنر  آشنا شدید و توانستید اکانت keyword planner خود را راه اندازی کنید.

قدم اول در آموزش Google Keyword Planner ورود به صفحه کیورد پلنر است که با گزینه‌های زیر مواجه خواهید شد:

Discover new keywords یا کشف کلیدواژه‌های جدید

با رفتن به این بخش می توانید کلمات کلیدی جدید و مشابه با کلیدواژه مورد نظر را کشف کنید. در صورتی که می‌خواهید یک کمپین کلیکی تبلیغات در گوگل راه‌اندازی کنید و به کلیدواژه‌های مناسب نیاز دارید از این قسمت استفاده کنید.

Get Search Volume and Forecasts یا میزان سرچ کلیدواژه

اگر مقدار سرچ در گوگل و میزان تقریبی هزینه کلیک کلیدواژه‌ها برای شما مهم است می توانید با رفتن به این بخش این اطلاعات را دریافت کنید.

روش استفاده از Google Keyword Planner برای پیدا کردن کلیدواژه های جدید

همانطور که در آموزش Google Keyword Planner در بالا گفته شد با ورود به بخش Discover new keywords به دو شکل می‌توانیم کلیدواژه‌های جدید را پیدا کنیم.

۱- تب START WITH KEYWORDS

در این بخش مانند تصویر، کلیدواژه‌های موردنظر خود را در فیلد مربوطه وارد کرده و زبان مورد نظر را بر روی Persian قرار دهید.همچنین می‌توانید برای هدفمندی بیشتر از دامنه یک رقیب تجاری معتبر استفاده کرده تا هدفمندی جستجو بیشتر شود. البته بهتر است در این قسمت چیزی وارد نکنید. درنهایت بر روی GET RESULTS کلیک کنید.

نکته:  با توجه به تحریم ایران توسط گوگل، امکان انتخاب ایران وجود ندارد و می‌توانید مکان مورد نظر را بر روی All locations قرار دهید.

در صفحه جدید گوگل کلیدواژه‌هایی مشابه کلیدواژه‌های واردشده به شما پیشنهاد می‌کند که می توانید با انتخاب کلمات موردنظر و کلیک بر روی  Add Keywords آنها را به اکانت خود اضافه کنید. همچنین می‌توانید با کلیک بر روی گزینه DOWNLOAD KEYWORD IDEAS تمامی کلیدواژه‌های پیشنهادی را در قالب یک فایل اکسل دانلود کنید.

۲- تب START WITH A WEBSITE

در این بخش می‌توانید مانند عکس زیر با وارد کردن دامنه و یا یکی از صفحات سایت موردنظر کلیدواژه های پیشنهادی گوگل را دریافت کنید.

با قرار دادن دکمه رادیویی بر روی گزینه Use the enter site تمامی صفحات سایت بررسی می‌شود. اما در صورت استفاده از گزینه Use only this page تنها صفحه وارد شده بررسی و کلیدواژه‌های مرتبط با آن صفحه پیشنهاد می‌شود.

 

قیمت و میزان سرچ پیشنهادی توسط گوگل کیورد پلنر

اگر قصد راه اندازی یک کمپین کلیکی گوگل ادز را داشته باشید و یا بخواهید از میزان حجم جستجوی کلیدواژه توسط کاربران مطلع شوید، می‌توانید از ویژگی Get search volume and forecasts گوگل کیورد پلنر استفاده کنید.

برای این کار با وارد کردن کلیدواژه‌های خود در فیلد مشخص شده و کلیک بر روی دکمه GET STARTED به نتایج دست خواهید یافت.

همچنین با آپلود فایل کلیدواژه‌ها می‌توانید در زمان صرفه‌جویی کنید.

در صفحه جدید مانند تصویر زیر اطلاعاتی از کلیدواژه مانند سقف هزینه کلیک، میزان کلیک، نمایش، میانگین هزینه و نرخ کلیک قابل مشاهده است. با رفتن به تب HISTORICAL METRICS نیز، میانگین سرچ کلیدواژه در ماه و هزینه کلیک کلیدواژه برای جایگاه‌های مختلف نمایش داده می‌شود.

در مقاله نرخ کلیک یا CTR چیست می توانید اطلاعات بیشتری کسب نمایید.

نکته: برای دریافت اطلاعات دقیق‌تر و با توجه به تحریم ایران Locations را بر روی All locations و Language را بر روی Persian قرار دهید.

در نهایت با رفتن به تب Plan overview از سایدبار سمت چپ (در تصویر مشخص است) می‌توانید به اطلاعات بیشتری مانند دیوایس کاربران، نمودار رشد سرچ، درصد جستجوی کلیدواژه با توجه مناطق جغرافیایی دست پیدا کنید.

نمودار دستگاه استفاده شده توسط کاربران.

نمودار رشد سرچ

نمودار درصد جستجوی کلیدواژه با توجه مناطق جغرافیایی

حرف آخر

google keyword planner یکی از ابزارهایی است که می‌تواند با استفاده از ویژگی های قدرتمند و منحصر به فرد خود، کمک بسیار زیادی به شما در زمینه یافتن کلیدواژه های جدید و اطلاع از میزان سرچ آنها نماید. شاید مهمترین دلیل آن استفاده از منابع دقیق گوگل باشد اما در مجموع ابزارهای زیادی برای تحقیق کلمات کلیدی وجود دارد که می توانید با یک جستجوی ساده به آنها دست پیدا کنید. و باید به این نکته اشاره کنیم که همه آموزش Google Keyword Planner به این مقاله گنجانده نشده است و دنیای کیورد پلنر بسیار وسیع تر از حوصله این مقاله است.

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید
علی علیخانی

Recent Posts

الکسا و رتبه الکسا چیست؟

رتبه الکسا، مقیاسی برای اندازه گیری مقبولیت یک سایت و معیار اولیه آن میزان بازدید…

6 ساعت ago

سی پنل چیست؛ آشنایی با محیط cpanel

وقتی یک هاست و یا سرور تهیه می‌کنید برای استفاده بهتر از آن نیاز به…

6 روز ago

نحوه اتصال هاست دانلود به هاست اصلی سایت

بسیاری از افراد به دلیل این که فایل های بسیار بیشتری جهت درج در سایت…

1 هفته ago

وب چیست و چه تفاوتی با اینترنت دارد؟

وب چیست؟ world wide web  یا همان شبکه جهانی وب، دسترسی به اینترنت را برای…

1 هفته ago

پسورد چیست؟ آموزش ساخت پسورد پیچیده و معرفی نرم افزار مدیریت رمز عبور پیچیده

همانطور که می دانید هر چقدر رمز عبور شما خاص تر باشد، احتمال حدس زدن…

1 ماه ago

فرق بین ویندوز سرور با ویندوز معمولی چیست؟

تفاوت ویندوز سرور با ویندوز معمولی در چیست؟ این اولین سوالی است که به ذهن…

1 ماه ago