هارد SSD چیست و چگونه کار می کند + تفاوت هارد SSD با HDD و SAS

در پاسخ به SSD چیست بایستی بگوییم امروزه نسل جدیدی از هارد یا همان حافظه بنام SSD به منظور ذخیره سازی اطلاعات به بازار عرضه شده است و در این مقاله می خواهیم آنرا به شما عزیزان معرفی کنیم. در ادامه به بررسی تفاوت میان هارد SSD و HDD خواهیم پرداخت و در انتها بخش کوچکی از مبحث هارد های SAS را مطرح کرده و تفاوت آن را با SSD شرح خواهیم داد.

Solid State Drive یا هارد SSD چیست ؟

هارد SSD یا درایو حالت جامد (Solid State Drive) همانطور که در بالا اشاره کردیم، نسل جدید از هارد است که برای ذخیره سازی اطلاعات از آن استفاده می شود و چند سالیست که به بازار عرضه شده است.

ساختار پیاده سازی شده حافظه SSD به این صورت است که هیچ بخش متحرک و یا حتی دیسک چرخان را شامل نمی‌شوند و در واقع همین مورد  تفاوت اصلی آن‌ها با سایر هارد های ذخیره کننده‌ی اطلاعات به حساب می‌‌آید. این قطعه ها، مدار های مجتمعی هستند که مثل انواع مختلف مموری، اطلاعات را به سرعت بسیار زیاد می‌خوانند و بدون هیچ گونه استفاده‌ای از نیرو هایی چون برق، آن اطلاعات را در خود ذخیره می‌کنند.

از آنجا که یکی از جنبه های محتوای این مقاله توضیح در رابطه با تفاوت میان هارد SSD و HDD است. بر آن هستیم تا تعریفی کلی از هاردهای HDD هم داشته باشیم.

هارد HDD چیست

درایو دیسک سخت (HDD) یک دستگاه ذخیره سازی سنتی است که از پلاترهای مکانیکی و هد خواندن / نوشتن متحرک برای دسترسی به داده ها استفاده می کند. درایو حالت جامد (SSD) نوع جدیدتر و سریعتری است که داده ها را بر روی تراشه های حافظه فوری قابل دسترسی ذخیره می کند. هارد HDD دارای قطعات مکانیکی متحرک داخل خود هستند که با چرخش به اطلاعات ذخیره شده بر روی آنها می‌توانید دسترسی داشته باشید. به دلیل اینکه دارای قطعات مکانیکی هستند بیشتر از هاردهای SSD دچار مشکلات سخت افزاری می‌شوند.

مزیت هارد SSD چیست ؟

حافظه SSD مزیت های بسیاری دارند که همین عامل باعث شده تا طرفداران بسیاری در این روزها داشته باشند. هنگام مقایسه SSD و HDD ، درایوهای حالت جامد (SSD) واقعاً می درخشند.

در زیر به چند مورد از مهمترین مزیت های آن خواهیم پرداخت:

 1. سرعت بالا: حافظه SSD به نسبت هارد های HDD از سرعت بسیار زیادی برخوردارند. حتی سریعترین هارد دیسک ۱۵K نیز نمی تواند با عملکرد SSD های NAND flash رقابت کند
 2. مقاوت در برابر ضربات: از آنجا که در ساختار پیاده سازی شده این نوع از هاردها، دیسک چرخان و متحرک وجود ندارد، مقاومتشان در برابر ضربات بسیار بالا بوده و صاحبان آنها دیگر نگران از بین رفتن اطلاعات مهم خود بر اثر اصابت نخواهند بود.
 3.  دیلی های بسیار کم و عملکرد کاملا بی صدا: در مقایسه با سایر انواع رایج در بازار مصرف ذخیره کننده ها از دیلی و صدای کمی برخوردار هستند.
 4. مصرف کم انرژی – HDD هایی که قطعات مکانیکی را جابجا می کنند، به انرژی بیشتری نسبت به مقدار کم جریان الکتریکی منتقل شده از سلول های حافظه SSD نیاز دارند
 5. دوام متناسب – مقایسه دوام SSD و HDD پیچیده تر از آن چیزی است که به نظر می رسد. قطعات مکانیکی HDD و سطح درایو نسبت به SSD در معرض آسیب محیطی هستند ، اگرچه فناوری جدید هارد دیسک های ضد ضربه در برابر ضربه های فیزیکی است. و SSD ها نمی توانند برای مدت طولانی بدون نشتی خاموش شوند ، اما HDD های خاموش می توانند دهه ها در محیط های تحت کنترل محیط زیست دوام بیاورند. با این وجود ، دوام SSD به لطف هوش ذخیره سازی اضافه شده به کنترل در حال رشد است. این فن آوری ها از SSD در برابر نشت داده یا خرابی محافظت می کنند و شامل کد تصحیح خطا (ECC) ، جمع آوری زباله و ذخیره خواندن و نوشتن می شوند.

شایان ذکر است که شما با خرید سرور ابری از مزیتهای این هارد پر قدرت بهرمند می شوید.

تفاوت هارد ssd با hdd چیست ؟

در راستای بررسی فرق هارد ssd با hdd بایستی گفت دیسک‌های سخت سنتی (HDD) از صفحات چرخانی برخوردار هستند که اطلاعات را روی آن ها ذخیره می‌ کنند. بنابراین هر تایمی که رایانه قصد کند به اطلاعاتی دسترسی پیدا کند، یک سر سوزنی به مکان استقرار اطلاعات رفته، آن را خوانده و نهایتا اطلاعات مربوطه را در اختیار رایانه می‌گذارد.در امتداد مقاله به بررسی بیشتر تفاوت ssd با hdd خواهیم پرداخت.

در راستای تفاوت ssd و hdd بایستی گفت هم چنین نوشتن داده ها نیز روی دیسک های سخت سنتی از روندی بسیار مشابه هاردSSD برخوردار است. در دیسک های سخت جامد هیچ حرکت و یا حتی هیچ چرخشی در کار نیست، این در حالی است که داده ها در بلوک های ویژه ای ذخیره می گردند و هر تایمی که رایانه به اطلاعات ویژه ای احتیاج داشته باشد، هارد SSD به سرعت این توانایی را دارد که آن داده ها را یافته و در اختیار قرار دهد. در واقع، کارایی زیاد هارد SSD به سبب همین مسیر مستقیم و بدون واسطه‌ ای که در دسترسی به داده ها دارد، است. این امر به نوبه ی خود یکی از اصلی‌ترین مزایای هارد SSD در مقایسه با هارد دیسک سنتی به حساب می‌آید.

به هنگام مقایسه و بررسی فرق ssd و hdd بایستی گفت یک هارد SSD نو این قابلیت را دارد تا به روش‌های مختلف سرعت کامپیوتر شما را بالا ببرد. از جمله ی این راه ها می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • کم کردن تایم بوت یعنی بالا آمدن رایانه به طور قابل توجه، اجرا و هم چنین بارگذاری انواع مختلف نرم افزارها به شکل فوری از جمله تفاوت hdd و ssd می باشد
 • خیره کردن و یا باز کردن انواع اسناد و فایل ‌های مختلف بدون هیچ گونه هدر رفت زمان یکی از مهمترین فرق hdd و ssd می باشد.
 • سرعت زیاد در کپی کردن انواع مختلف فایل را می توان در بررسی تفاوت hdd با ssd بعنوان یک فاکتور مهم شمرد

حال که تفاوت حافظه ssd و hdd را بررسی کردیم در امتداد مقاله به بررسی نقاط ضعف هارد SSD می پردازیم.

هارد ssd یا hdd

جهت انتخاب بین هارد SDD یا HDD اول باید فرق حافظه HDD یا SSD را یادآوری کنیم. هاردهای SDD کوچک بوده و از سرعت بسیار بالایی برخوردار هستند اما به علت هزینه‌ی بالای آنها در حجم‌های کم در دسترس می‌باشند. در مقابل حافظه HDD قیمت پایینتر و حجم بالاتر داشته اما از سرعت مطلوبی به نسبت حافظه SSD برخوردار نیست.

با این شرایط اگر به سادگی به دنبال یک روش ارزان برای ذخیره فایل ها هستید ، هنوز هم می توانید با HDD ها به اهداف خود برسید. این نوع از هاردها مقدار زیادی ترابایت را با قیمت های مقرون به صرفه ارائه می دهند.

اما برای درایو “اصلی” (سیستم عامل ، برنامه های کاربردی و پرونده های پرکاربرد) باید به SSD ارتقا پیدا کنید ، زیرا سرعت فوق العاده بهبود یافته را ارائه می دهد.

با توجه به مطالب فوق اگر بخواهیم برای جمع بندی مقایسه هارد SSD با HDD به یک نتیجه واحد برسیم باید بگوییم که شما الزاما نباید بین یکی از این ۲ دیسک یکی را انتخاب کنید. بهترین حالت این است که نرم افزارهای اصلی همانند سیستم عامل خود را بر روی SSD ذخیره نمایید و در کنار آن یک هارد HDD جهت ذخیره سازی اطلاعاتی که کمتر با آنها سروکار دارید استفاده نمایید.

نقاط ضعف هارد SSD چیست ؟

در عین حال که هارد SSD مزیت هایی دارد، نقاط ضعفی هم دارد که باید به آنها اشاره شود. در زیر سه مورد از نقاط ضعف این هارد های پر طرفدار آورده شده است:

 1. بازیابی نکردن اطلاعات: یکی از اصلی ترین نقطه ضعف‌های‌ هارد SSD، نداشتن قابلیت بازیابی اطلاعات به حساب می‌آید. هنگامی که دیسک HDD از کار می‌افتد، کارشناسان غالبا قادر هستند دست کم تا حدودی داده ها را بازیابی کنند که البته این امر خود نیز وابسته به عواملی که موجب خرابی شده اند و هم چنین شرایط فیزیکی دیسک ها است که این قابلیت در هاردSSD وجود ندارد.
 2. میزان دفعات نوشتن: نقطه ضعف بعدی هارد SSD، عمر مفید آن‌ها است که با توجه به Write Cycle تعداد دفعات نوشتن در مقایسه با دیسک‌های HDD به نسبت از عمر کم تری بهره می‌برد.
 3. ظرفیت: هم اکنون هارد SSD با در نظر گرفتن ظرفیت، قابلیت رقابت با دیسک  HDD را ندارد اما قطعا این قبیل محدودیت‌ها موقتی هستند و در آینده ای نه چندان دور مرتفع خواهند شد.

مختصری درباره هارد های SAS و تفاوت آن با هارد SSD چیست ؟

هارد SAS در واقع، ورژن توسعه یافته‌ی هارد SATA به حساب می‌آید. SAS مخفف Serial Attached SCSI است. سرعت انتقال در این قبیل هارد‌ ها حدودا ۷۶۸ مگابایت است که در مقایسه با هارد دیسک های SATA بسیار سریع تر است. چرخش صفحه های هارد SAS در هر دقیقه از فاکتور های اصلی تعیین کننده‌ی سرعت آن محسوب می شود.

به منظور مقایسه‌ی هارد SSD و هارد SAS بهتر است فرق هاردSSD و SAS  را بررسی کنیم. به همین دلیل در این جا به مقایسه ی سرعت می‌پردازیم.

هاردهای SATA و SAS از منظر نقاط تفاوت با هارد SSD، از بخش چرخانی روی صفحه ی ذخیره سازی برخوردار هستند. معمولا هر چقدر سرعت چرخش روی این صفحه‌ها بیشتر باشد، به همین ترتیب سرعت خواندن و هم چنین نوشتن داده ‌ها نیز بالاتر خواهد رفت. انواع مختلف رایج در بازار این هارد‌‌ها از سرعت ۹۰۰ دور در دقیقه یا ۷.۲ برخوردار هستند. هم اکنون با در نظر گرفتن نیاز روز افزون جهان به سرعت بالا، انواع مختلف دیگری با سرعت‌های بسیار زیاد ۱۰۰۰۰ دور در دقیقه و یا ۱۵۰۰۰ دور در دقیقه نیز مورد بهره گیری قرار گرفته اند. با بالا رفتن سرعت چرخش دیسک، سرعت دسترسی به داده‌ها نیز بیشتر می شود، ولی در عین حال مصرف انرژی دستگاه، سر و صدا و لرزش حاصل نیز افزایش می‌یابد و  بنابراین هزینه‌های نگهداری سیستم نیز افزایش می‌یابد.امیدواریم با خواندن این مقاله با مفهوم هارد SSD چیست و تفاوت هارد ssd و hdd آشنا شده باشید و به هنگام خرید بهترین انتخاب را کنید.در نهایت به شما پیشنهاد می شود مقاله ما را برای کسب اطلاعات در مورد هارد nvme چیست مطالعه نمایید.

سوالات متداول

Solid State Drive یا هارد SSD چیست 

هارد SSD یا حافظه‌ی حالت جامد (Solid State Drive) همانطور که در بالا اشاره کردیم، نسل جدید از هارد است که برای ذخیره سازی اطلاعات از آن استفاده می شود و چند سالیست که به بازار عرضه شده است.

هارد HDD چیست

درایو دیسک سخت (HDD) یک دستگاه ذخیره سازی سنتی است که از پلاترهای مکانیکی و هد خواندن / نوشتن متحرک برای دسترسی به داده ها استفاده می کند. درایو حالت جامد (SSD) نوع جدیدتر و سریعتری است که داده ها را بر روی تراشه های حافظه فوری قابل دسترسی ذخیره می کند. هارد HDD دارای قطعات مکانیکی متحرک داخل خود هستند که با چرخش به اطلاعات ذخیره شده بر روی آنها می‌توانید دسترسی داشته باشید. به دلیل اینکه دارای قطعات مکانیکی هستند بیشتر از هاردهای SSD دچار مشکلات سخت افزاری می‌شوند.

مزیت هارد SSD چیست

سرعت بالا: حافظه های SSD به نسبت هارد های HDD از سرعت بسیار زیادی برخوردارند. حتی سریعترین هارد دیسک ۱۵K نیز نمی تواند با عملکرد SSD های NAND flash رقابت کند

مقاوت در برابر ضربات: از آنجا که در ساهتار پیاده سازی شده این نوع از هارد ها، دیسک چرخان و متحرک وجود ندارد، مقاومتشان در برابر ضربات بسیار بالا بوده و صاحبان آنها دیگر نگران از بین رفتن اطلاعات مهم خود بر اثر اصابت نخواهند بود.

دیلی های بسیار کم و عملکرد کاملا بی صدا: در مقایسه با سایر انواع رایج در بازار مصرف ذخیره کننده ها از دیلی و صدای کمی برخوردار هستند.

مصرف کم انرژی – HDD هایی که قطعات مکانیکی را جابجا می کنند، به انرژی بیشتری نسبت به مقدار کم جریان الکتریکی منتقل شده از سلول های حافظه SSD نیاز دارند

دوام متناسب – مقایسه دوام SSD و HDD پیچیده تر از آن چیزی است که به نظر می رسد. قطعات مکانیکی HDD و سطح درایو نسبت به SSD در معرض آسیب محیطی هستند ، اگرچه فناوری جدید هارد دیسک های ضد ضربه در برابر ضربه های فیزیکی است. و SSD ها نمی توانند برای مدت طولانی بدون نشتی خاموش شوند ، اما HDD های خاموش می توانند دهه ها در محیط های تحت کنترل محیط زیست دوام بیاورند. با این وجود ، دوام SSD به لطف هوش ذخیره سازی اضافه شده به کنترل در حال رشد است. این فن آوری ها از SSD در برابر نشت داده یا خرابی محافظت می کنند و شامل کد تصحیح خطا (ECC) ، جمع آوری زباله و ذخیره خواندن و نوشتن می شوند.

هارد ssd یا hdd

جهت انتخاب بین هارد SDD یا HDD اول باید فرق حافظه HDD یا SSD را یادآوری کنیم. هاردهای SDD کوچک بوده و از سرعت بسیار بالایی برخوردار هستند اما به علت هزینه‌ی بالای آنها در حجم‌های کم در دسترس می‌باشند. در مقابل حافظه HDD قیمت پایینتر و حجم بالاتر داشته اما از سرعت مطلوبی به نسبت حافظه SSD برخوردار نیست.

نقاط ضعف هارد SSD چیست

بازیابی نکردن اطلاعات: یکی از اصلی ترین نقطه ضعف‌های‌ هارد SSD، نداشتن قابلیت بازیابی اطلاعات به حساب می‌آید. هنگامی که دیسک HDD از کار می‌افتد، کارشناسان غالبا قادر هستند دست کم تا حدودی داده ها را بازیابی کنند که البته این امر خود نیز وابسته به عواملی که موجب خرابی شده اند و هم چنین شرایط فیزیکی دیسک ها است که این قابلیت در هاردSSD وجود ندارد.

میزان دفعات نوشتن: نقطه ضعف بعدی هارد SSD، عمر مفید آن‌ها است که با توجه به Write Cycle تعداد دفعات نوشتن در مقایسه با دیسک‌های HDD به نسبت از عمر کم تری بهره می‌برد.

ظرفیت: هم اکنون هارد SSD با در نظر گرفتن ظرفیت، قابلیت رقابت با دیسک  HDD را ندارد اما قطعا این قبیل محدودیت‌ها موقتی هستند و در آینده ای نه چندان دور مرتفع خواهند شد.

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید
آتوسا کهنازی

View Comments

 • فرق هارد ssd و hdd به خوبی توضیح داده شده با خوندن مقاله تونستم تفاوت حافظه ssd و hdd رو درک کنم

 • فرق هارد ssd و hdd به خوبی توضیح داده شده با خوندن مقاله تونستم تفاوت حافظه ssd و hdd رو درک کنم

 • فرق بین هارد ssd و hdd از مهمترین مباحث تو انتخاب هارد هست خیلی خوب تفاوت هارد hdd و ssd شرح داده شد انتخاب همیشه من هارد sdd هستش

Recent Posts

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

وردپرس یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌های طراحی سایت است که بیش از یک سوم وب سایت‌ها…

1 هفته ago

وب گردی امن‌تر از طریق HTTPS با گوگل کروم

نسخه‌ی جدید گوگل کروم (Google Chrome) بزودی منتشر خواهد شد و با انتشار آن استانداردهای…

3 ماه ago

نحوه تنظیم چک لیست گوگل ادز

تجربه نشان داده است که افراد حرفه ای با داشتن چک لیستی از کارهایی که…

3 ماه ago

معرفی بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ [ایرانی و خارجی]

با رشد دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) یا همان بازاریابی آنلاین در ایران، تمایل افراد به…

3 ماه ago

DSA یا تبلیغات داینامیک در گوگل ادز چیست

تبلیغات داینامیک در گوگل ادز یا DSA) Dynamic Search Ads) که اصطلاحا به آن تبلیغات…

3 ماه ago

لینک سازی داخلی چیست و چرا باید به آن اهمیت دهیم ؟

یکی از بخش‌های مهم سئو که معمولا افراد توجه کمتری به آن نشان می‌دهند لینک…

3 ماه ago