دسته‌بندی نشده

هارد NVME چیست و چه تحولی در انقلاب سرعت داده است

NVM Express که به صورت اختصار، هارد nvme معرفی می‌شود، استانداردی برای دستیابی به هارد SSD است. استفاده از هارد nvmeباعث کاهش تاخیر ارسال اطلاعات، کاهش مصرف انرژی و افزایش تعداد اعمال ورودی و خروجی می‌شود.

اگر با هارد nvme چیست روبرو شده‌اید، ما در این نوشتار به دنبال پاسخگویی به این سوال هستیم. بسیاری از افراد به دنبال ارتقا سخت افزار کامپیوتر خود هستند و یکی از بهترین راه‌ها می‌توان به ارتقاء ذخیره سازی آن اشاره کرد. هارد nvme یکی از بهترین و موثرترین ویژگی‌ ها برای ارتقاء سیستم ذخیره سازی است.
پیش از این پردازنده های مرکزی کامپیوتر و حافظه رم به سرعت در حال پیشرفت بودند اما این سرعت پیشرفت در مورد هارد دیسک مشاهده نمی‌شد و در هنگام کار با برنامه های کامپیوتری غالباً متوجه می‌شدید که عملیات مربوط به ram و cpu بدون مشکل انجام می‌شد و در هنگام نیاز به عملیات I/O و یا خواندن و نوشتن روی فضای ذخیره سازی عملیات روی برنامه به کندی پیش می‌رفت. از جمله پیشرفت هایی که بر روی فضای ذخیره سازی صورت گرفت ورود درایو جامد یا SSD ها به عرصه حافظه داخلی بود که باعث تغییرات چشمگیری در این زمینه شد.به شما پیشنهاد می شود برای کسب اطلاعات بیشتر در حوزه هارد SSD چیست مقاله ما را مطالعه نمایید.

NVME چیست؟

در بالا به بخشی از چیستی هارد nvme اشاره کردیم. اما بصورت مفصل باید گفت حافظه غیر فرار و مانایی است که سرعت بسیار بالایی دارد. NVME توسط تولیدکنندگان قطعاتی همچون دل، سامسونگ و اپل مورد توسعه و پیشرفت قرار گرفته است. حرف e در مخفف NVME از کلمه express گرفته شده است.

در هارد nvme ارسال و دریافت اطلاعات با سرعت بالاتری نسبت به گذرگاه SATA صورت می‌گیرد و علت آن مستقیم بودن ارتباط درایو با مادربرد است. در مقایسه سه فناوری SATA HDD و SATA SSD و NVME SSD می‌توان گفت سرعت خواندن و نوشتن روی دیسک و زمان جستجو seek time با سرعت بالاتری در NVME SSD صورت می‌گیرد.

NVM Express چیست

تاریخچه هارد NVME چیست ؟

پیش از معرفی هارد NVME و قبل از ادامه بحث،‌ به معرفی نسل قبل هاردهای موجود در بازار یعنی SSD و SATA می پردازیم. SSD سرعت بسیار بالاتری نسبت به SATA دارد و این سرعت به میزان ۵۱۱ درصد بیشتر است. در پاسخ به سوال NVME چیست ؟” باید گفت NVME نوعی هارد در حالت جامد SSD می‌باشد. توسعه هارد nvme از سال ۲۰۰۹ شروع شد و با همکاری ۹۰ شرکت، توسعه NVME تحت رهبری اینتل ادامه یافت. در تاریخ مارس ۲۰۱۱ نسخه ۱.۱ NVME انتشار پیدا کرد. بعد از گذشت مدت زمانی، نسخه ۱.۱ از آن روانه بازار شد. در این نسخه امکان پشتیبانی از SSD به کمک چند درگاه PCIe اضافه شد.
در نوامبر ۲۰۱۴ نسخه ۱.۲ آن به بازار عرضه شد که امکان مصرف بهینه و به روز رسانی و پشتیبانی زنده را برای هارد nvme فراهم می‌کرد. در ژوئن ۲۰۱۷ نسخه پاکسازی شده آن از بلاک‌های لول پایین وارد بازار شد که در حال حاضر هنوز هم از این نسخه استفاده می‌شود. این نسخه تحت ۱.۳ به بازار عرضه شده است.

 

 مزایای هارد NVME چیست؟

 • هارد NVME سرعت فوق‌العاده بالایی دارد.
 • استفاده از هارد NVME باعث می‌شود تاخیر استفاده از حافظه کاهش پیدا کند.
 • در دستیابی به حافظه، تعداد اعمال ورودی و خروجی در ثانیه بیشتر می‌شود.
 • مصرف انرژی به طرز چشمگیری کاهش می‌یابد.
 • هارد NVME ، امکان فرایندهای همروند و موازی سازی را چند برابر افزایش می‌دهد.
 • پروتکل NVME از مسیر PCIe استفاده می‌کند.
 • هارد NVME سیستم caching قدرتمندی دارد که باعث بهینه سازی در زمان دستیابی به دیتابیس های بزرگ می‌شود.
 • سرعت پاسخ‌دهی در هارد NVME بسیار بالاست و کارهای سنگین در دیتابیس و سایت با سرعت مطلوبی انجام می‌گیرد.
 • امکان رفع وقف در پردازش‌ها را فراهم می‌کند.

مزایای NVME

مقایسه هارد NVME با SSD و SATA

پیش از این مطالبی در مورد NVME بیان شد که به سوال حافظه NVME چیست پاسخ داده شد، حال در ادامه به مقایسه ی NVME و SSD و SATA می پردازیم:

 NVME SSD چیست ؟

Serial SATA یک رابط اتصال است که در سال ۲۰۰۳ به بازار ارائه شد و این رابطه توسط SSD ها برای برقراری اتصال با سیستم کامپیوتری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ویژگی ‌های SATA SSD

 • SATA SSD و سازگاری بالا: SATA SSD با هر سیستم کامپیوتری و با هر لپ تاپی سازگار است و می‌توانید به راحتی از آن استفاده کنید.
 • SATA SSD عملکرد به نسبت پایین تری دارد: سرعت انتقال اطلاعات در SATA SSD ، ۶ گیگابیت در ثانیه است، یعنی معادل ۷۵۰ مگابایت در ثانیه، این سرعت انتقال، سرعت انتقال تئوری است و سرعت انتقال عملی برای SATA SSD معادل ۴.۸ مگابیت در ثانیه یعنی معادل ۶۰۰ مگابایت در ثانیه است که این سرعت، سرعت بالایی محسوب می‌شود اما در مقایسه با سرعت SSD های PCIe سرعت بالایی به حساب نمی‌آید.
 • ارزان بودن SATA SSD: قیمت SATA SSD برای کاربران خانگی بسیار مناسب است و تفاوت قیمتی که بین SSD‌های SATA و PCIe وجود دارد بسیار زیاد است و از طرفی بین HDD و SSD نیز همین اختلاف قیمت وجود دارد.

تفاوت NVME با SSD و SATA

در مورد تفاوت NVME و SSD و SATA می توان گفت :

پهنای NVME در مقایسه با هارد SATA و SSD بالاتر است. پهنای باند NVME برای هر خط یک گیگابایت در ثانیه است. توان عملیاتی SATA، ۶ گیگابایت بر ثانیه و ۶۰۰ مگابایت در ثانیه است. ولی توان عملیاتی SSD، ۱۲ گیگابایت و ۸ گیگابایت در ثانیه می باشد. در مورد NVME می‌توان گفت که عملکرد انتقال داده آن شبیه PCIe است. همچنین NVME می تواند صف های بیشتری نسبت به SSD و SATA مدیریت نماید. عملکرد NVME در فضای ذخیره سازی نسبت به SSD و SATA بسیار بالاتر است.

 

تکنولوژی NVME چیست ؟

در مورد تکنولوژی NVME می توان گفت NVME رابطی است برای کنترل میزبان حافظه غیر فرار، NVME پروتکل ارتباطی است که برای استفاده از حافظه فلش به کمک درگاه PCIe و یا به عبارتی PCI express طراحی و تولید شده است. از این تکنولوژی برای استفاده از فرآیندهای همروند و موازی سازی برای حافظه اساسی استفاده می‌شود. پروتکل NVME ترکیبی از PCIe و سرعت بالای خواندن و نوشتن است.

 چگونه از یک حافظه NVME بهره ببریم ؟

رایانه‌هایی که درگاه PCIe دارند، با خرید یک آداپتور می‌توانند حافظه از نوع NVMe را به رایانه مورد نظرشان اضافه کنند. در این صورت سرعت رایانه به صورت چشمگیری افزایش می‌یابد.

میزبانی وب با هارد NVMe

در میزبانی‌هایی که از این نوع هارد دیسک استفاده می‌کنند، سرعت خواندن بسیار بالا بوده و وبسایت با سرعت خیلی بالاتری لود می‌گردد.

سوالات متداول

حافظه غیر فرار و مانایی است که سرعت بسیار بالایی دارد. NVME توسط تولیدکنندگان قطعاتی همچون دل، سامسونگ و اپل مورد توسعه و پیشرفت قرار گرفته است. حرف e در مخفف NVME از کلمه express گرفته شده است. در NVME ارسال و دریافت اطلاعات با سرعت بالاتری نسبت به گذرگاه SATA صورت می‌گیرد و علت آن مستقیم بودن ارتباط درایو با مادربرد است. در مقایسه سه فناوری SATA HDD و SATA SSD و NVME SSD می‌توان گفت سرعت خواندن و نوشتن روی دیسک و زمان جستجو seek time با سرعت بالاتری در NVME SSD صورت می‌گیرد.
هارد NVME سرعت فوق‌العاده بالایی دارد. استفاده از هارد NVME باعث می‌شود تاخیر استفاده از حافظه کاهش پیدا کند. در دستیابی به حافظه، تعداد اعمال ورودی و خروجی در ثانیه بیشتر می‌شود. مصرف انرژی به طرز چشمگیری کاهش می‌یابد. هارد NVME ، امکان فرایندهای همروند و موازی سازی را چند برابر افزایش می‌دهد. پروتکل NVME از مسیر PCIe استفاده می‌کند.
Serial SATA یک رابط اتصال است که در سال ۲۰۰۳ به بازار ارائه شد و این رابطه توسط SSD ها برای برقراری اتصال با سیستم کامپیوتری مورد استفاده قرار می‌گیرد.
رایانه‌هایی که درگاه PCIe دارند، با خرید یک آداپتور می‌توانند حافظه از نوع NVMe را به رایانه مورد نظرشان اضافه کنند. در این صورت سرعت رایانه به صورت چشمگیری افزایش می‌یابد.

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید

سلیم شهری

علاقه‌مند به IT

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا