سرویس ها اختصاصی

خرید سرور اختصاصی و سرور مجازی

خرید سرور اختصاصی و سرور مجازی

در یک سرور اشتراکی تمامی وب سایت‌‌ها به‌صورت مشترک از منابع آن استفاده می‌کنند. لذا انتخابی مناسب جهت وب سایت‌‌هایی با فعالیت‌‌های آنلاین نه‌‌چندان گسترده است. اما با افزایش تعداد بازدیدکنندگان وب سایت و نیاز به منابع بیشتر پردازنده، حافظه اصلی، فضای ذخیره سازی اطلاعات و…، خرید سرور مجازی یا سرور اختصاصی الزامی خواهد بود. بدون شک تهیه سرویس اختصاصی با امکاناتی که در اختیار کاربر می‌گذارد، بیشتر محدودیت‌های سرویس اشتراکی را پشت سر خواهد گذاشت.

ویژگی‌های یک سرویس اختصاصی

همه‌ی سرویس اختصاصی در قالب سرور اختصاصی دارای یک سری ویژگی‌های مشابه و یکسان هستند که در ادامه به آنها پرداخته می‌شود:

 • مدیریت سرور از راه دور
 • امکان نصب نرم افزارهای مورد نیاز و دلخواه
 • استفاده از منابع بیشتر حافظه اصلی (RAM) و پردازنده (CPU)
 • فضای ذخیره سازی (حافظه جانبی) بیشتر از سرویس‌های اشتراکی
 • پهنای باند اختصاصی جهت رد و بدل اطلاعات
 • قابلیت ارتقای پردازنده، حافظه اصلی و جانبی
 • استفاده از امکانات جانبی مانیتورینگ، بکاپ و… درسرویس‌‌های اختصاصی

ویژگی‌های یک سرویس اختصاصی

سرور اختصاصی مجازی چیست؟

“سرور مجازی” از تخصیص منابع یک سرور اختصاصی به چند سرور کوچک تر به نام ماشین مجازی (Virtual Machine) تشکیل می‌شود. هر یک از VM های ایجاد شده، از دیسک، پردازنده، حافظه جانبی اصلی و…، به‌صورت اختصاصی بهره‌مند خواهند شد. تهیه سرور اختصاصی مجازی تا اندازه زیادی محدودیت‌های سرویس اشتراکی را برای کاربر مرتفع می‌کند و از طرفی انتخابی مقرون به‌صرفه‌تر از سرور اختصاصی خواهد بود.

سرور اختصاصی چیست؟

سرور اختصاصی چیستسرور اختصاصی از قرار گرفتن اجزایی همچون برد اصلی (Motherboard)، پردازنده، حافظه اصلی (RAM)، منبع برق (Power)، هارد دیسک و…، در یک محفظه به نام کیس (Chassis) تشکیل می‌شود. این منابع به‌صورت کاملا اختصاصی در اختیار وب سایتی خواهد بود که بر روی سرور قرار می‌گیرد. در صورتی‌که زیرساخت سرور پاسخگو باشد امکان ارتقای منابعی همچون Hard Disk ،RAM ،CPU و…، به بالاترین سطح عرضه شده در بازار نیز مقدور است. با توجه به منابع تخصیص داده شده به سرور اختصاصی، امکاناتی به نسبت بیشتر از سرور اختصاصی مجازی در اختیار وب سایت قرار می‌گیرد.

تفاوت سرور اختصاصی و سرور مجازی

 • هزینه تهیه سرور اختصاصی مجازی متناسب با منابعی که به آن تخصیص داده می‌شود در مقایسه با سرور اختصاصی که کل منابع در اختیار آن است، مقرون به‌صرفه‌‌تر است.
 • در سرورهای مجازی به دلیل ساختاری که دارند امکان اتصال مستقیم هیچ سخت افزاری مانند External Hard به آنها وجود ندارد، در مقابل می‌توان از اتصال قطعات سخت افزاری و در صورت نیاز قفل سخت افزاری (Dongle) به سرور اختصاصی بهره‌مند شد.
 • ارتقای منابع سرور مجازی به‌راحتی از طریق کنترل پنل مدیریت آن و اعمال تغییرات بر روی سرور میزبان انجام می‌شود، در مقابل ارتقای قطعات سرور اختصاصی از طریق مراجعه به دیتاسنتر و گاهی مواقع با خاموش شدن آن صورت می‌پذیرد.
 • بر روی سرورهای اختصاصی مجازی تنها امکان نصب سیستم عامل هایی وجود دارد که Image آنها بر روی سرور میزبان قرار داده شده است. در مقابل راه اندازی یک سرور اختصاصی با هر نسخه سیستم عامل دلخواه مقدور است.
 • با توجه به ساختار سرور اختصاصی مجازی که ماشین ها بر روی یک سرور اصلی ایجاد می‌شود، تحت تاثیر هرگونه بروز اختلال از سمت ماشین های دیگر که موجب قطع شدن سرور اصلی می‌گردد، خواهد بود. این در حالی است که سرور اختصاصی بدون اینکه تحت الشعاع عملکرد سرور دیگری قرار بگیرد، مستقل عمل می‌کند.
 • در صورت بروز مشکل در سرور اختصاصی مجازی انتقال اطلاعات به یک ماشین دیگر و راه‌اندازی مجدد سرور جدید به سرعت امکان پذیر است. در صورتی‌که در یک سرور اختصاصی با مشاهده مشکل، عیب یابی یا راه‌اندازی سرور دیگر به زمان بیشتری نیاز خواهد داشت.

با در نظر گرفتن این تفاوتها در صورتی که نیاز به خرید سرور مجازی دارید اعم از سرور مجازی ایران و یا سرور مجازی کانادا اقدام کنید.

خرید سرور اختصاصی و سرور مجازی مناسب

با توجه به هزینه راه اندازی Dedicated Server یا Virtual Server و کاربردی که هرکدام خواهند داشت، می‌توانیم سرور مورد نیاز خود را انتخاب کنیم. با در اختیار داشتن اطلاعات اولیه از منابع مورد نیاز وب سایت و یا نرم افزاری که روی سرور قرار داده می‌شود، انتخاب سرور اختصاصی و یا خرید سرور مجازی به‌راحتی صورت می‌پذیرد. بدیهی است که امکان میزبانی هر وب سایت مستقل بر روی سرور اختصاصی یا سرور اختصاصی مجازی وجود دارد. وب سایتی که عملکرد آن تحت تاثیر وب سایت های دیگر نخواهد بود و به صورت اشتراکی از منابع RAM، پردازنده و دیگر امکانات با آنها استفاده نمی‌کند. الزام به تهیه سرور اختصاصی در مقایسه با سرور اختصاصی مجازی نیز تنها زمانی رخ می‌دهد که بخواهید از منابع بیشتر و اختصاصی تر جهت وب سایت یا نرم افزار بهره‌مند شوید. در این صورت انتخاب سرور اختصاصی گزینه بهتری برای ادامه فعالیت شما خواهد بود.

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا