دامنه

۶ دامنه سطح بالا یا TLD چیست و مقایسه آن با دامنه های CcTLD

اگر نام مناسب و جذابی برای دامنه خود انتخاب کرده اید، اینک نوبت انتخاب و بررسی آزاد بودن ثبت دامنه با پسوند دامنه tld است. اما TLD چیست و به پسوند هایی اطلاق میشود؟

در این مقاله میخواهیم به بررسی دامنه های سطح بالا یا همان TLD بپردازیم و هر کدام را نامبزده و کاربرد آنها را شرح دهیم.

دامنه سطح بالا یا TLD چیست ؟

اگر صاحب دامنه هستید، بسیار مهم است که بدانید مفهوم TLD چیست و چگونه با در نظر گرفتن آن، پسوند دامنه خود را انتخاب کنید.

TLD مخفف عبارت Top Level Domain می باشد که به معنای دامنه سطح بالا به فارسی ترجمه شده است. TLD ها بالا ترین رتبه در پسوند های دامنه هستند که در محدوده نام و در منطقه ریشه Root Zone قرار گرفته و نصب می‌شود. دامنه‌های سطح بالا یا TLD دارای طبقات مختلفی بوده و به حروف بزرگ و کوچک حساس نیستند.

اگر بخواهیم با مثالی به این سوال که مفهوم دامنه TLD چیست پاسخ دهیم باید بگوییم:

دامنه .IR را در نظر بگیرید. از نظر سطح بندی این دامنه CCTLD نامیده می شود زیرا دامنه سطح بالای کشوری است و به کشور ایران اختصاص دارد. اما پسوند دامنه ای همچون .COM به عنوان پسوند عمومی اما سطح بالای TLD نامگذاری می شود و از IR رتبه بالاتری دارد.

برای آشنایی با روند ثبت دامنه ملی خواندن مقاله راهنمای ثبت دامنه ir به شما پیشنهاد می شود.

علت انتخاب پسوند دامنه .COM به عنوان TLD چیست ؟

اگر نام مناسب و جذابی برای دامنه خود انتخاب کرده‌اید، حالا نوبت انتخاب و بررسی آزاد بودن ثبت دامنه با پسوند دامنه tld مناسب است. حتما ” دات کام” اولین پسوندی است که به ذهنتان می‌رسد؟! اما کمی صبر کنید و با دیگر پسوندهای دامنه نیز، آشنا شوید.

همه‌ی مردم ابتدا در مورد پسوند .com فکر می‌کنند اگر نام دامنه‌ی مورد نظرتان با پسوند .com آزاد می‌باشد آن را به ثبت برسانید.

به دلیل عالی‌ بودن؛ قابل قبول بودن و عامه پسند بودن این پسوند دامنه tld، اکثر نام‌های موجود این پسوند به هنگام بررسی آزاد بودن ثبت دامنه ثبت رسیده‌اند و به سختی می‌توان دامنه‌ای با این پسوند و با نام مورد نظر یافت. شما می‌توانید نام دامنه‌تان را با پسوند دیگری ثبت کنید و یک دامین با پسوند .com را هم، که آزاد است به ثبت برسانید و به دامنه‌ی اصلی خود، متصل کنید. این تکنیک سبب می‌شود تا ترافیک وب سایت شما افزایش یابد.

اگر نتوانستید با پسوند .com دامنه‌ای را به ثبت برسانید، پسوندهای دیگری نیز وجود دارند. البته بعضی از پسوندها ممکن است برای وب‌سایت شما مناسب‌تر باشند. در زیر توضیحاتی جهت شناخت بیشتر این پسوندها آمده است.

معروفترین پسوند های TLD کدامند؟

حالا که میدانید پسوند TLD چیست ، بهتر است با پسوند هایی غیر از .COM نیز آشنا شوید.

در سال ۱۹۸۵ تنها ۶ پسوند به عنوان دامنه TLD تعریف شده بودند که عبارتند از:

 • .com
 • .info
 • .biz
 • .org
 • .net
 • .name

این پسوند ها، متداول ترین TLD ها در جهان هستند. هر چند با گذشت زمان .com دامنه سطح‌بالا بسیار مشهورتری از بقیه شد.

پسوند های رایج TLD چیست

دقت داشته باشید که اگر می‌خواهید دامنه‌ای با پسوند دامنه .org ثبت کنید؛ .org مخفف نام organization (سازمان) است. بهتر است چنانچه سایت شما مربوط به یک سازمان نیست از این پسوند استفاده ننمایید برای مثال چنانچه می خواهید دامنه ای برای یک فروشگاه ثبت کنید و از پسوند .org استفاده نمایید این پسوند سبب گمراهی کاربرانتان می گردد.

طولی نکشید که از پسوندهای .org, .net, .com استقبال شد و مردم دامنه‌های خود را با این پسوندها به ثبت رساندند و اکثر نامهای رایج و مناسب این پسوند ها ثبت شدند. بنابراین شرکت‌های اینترنتی ۳ پسوند دامنه .biz ، .info ، .name را اضافه کردند. در ادامه به مفاهیم این پسوند ها اشاره خواهیم کرد.

دامنه آغاز راه دیجیتالی شدن کسب و کار

همین حالا دامنه خود را ثبت کنید

.Biz به عنوان Top Level Domain چیست

.biz دامنه سطح‌بالا مخفف business (تجارت) است و می‌تواند توسط هر شخصی به ثبت برسد امّا اصولاً مناسب وب‌سایت‌هایی است که در ارتباط با تجارت می باشند.

.info به عنوان Top Level Domain چیست

مخفف information (اطلاعات) است و جهت استفاده در وب سایت های اطلاع رسانی مناسب است.

.name به عنوان TLD چیست

یک پسوند دامنه tld بسیار عالی برای وب‌سایت‌های شخصی است.

.ws به عنوان پسوند دامنه TLD چیست

این پسوند دامنه tld اینترنتی که در واقع مخفف «ساموآی غربی» است، اکثراً به عنوان مخفف «Web Site» عرضه می‌گردد‌ و بسیاری از وب‌سایت‌ها با این پسوند، هیچ‌گونه ارتباطی با ساموآ ندارند.

.mobi به عنوان پسوند دامنه TLD چیست

mobi. دامنه اینترنتی مرتبط با موبایل mobile و دستگاه‌های همراه می‌باشد، و برای دسترسی به اینترنت به وسیله‌ی این دستگاه‌ها راه اندازی شده‌است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پسوند دامنه مقاله ی ما با موضوع جدیدترین پسوندهای دامنه که از آنها چیزی نمی دانید را مطالعه نمایید.

حالا که با مفهوم TLD یا Top Level Domain چیست آشنا شده اید، دامنه های سطح بالای کشوری یا به عبارتی CcTLD را به شما معرفی خواهیم کرد.

پسوند دامنه tld کشوری (Country code Top-level Domain)

دامنه کشوری Country code domain

پسوند دامنه tld کشوری  یا CcTLD که از عبارت Country code Top-level Domain گرفته شده است، جهت نمایش وب سایت‌های شخصی و سازمانی داخل کشورها ارائه می شود.

امروزه ۲۰۰ پسوند دامنه tld کشوری جهت ثبت دامنه‌ها وجود دارد این پسوند ها جهت تجارت‌هایی که در داخل کشورها انجام می شود و یا جهت دامنه های جانشین  یا Domain Aliases برای وب سایت‌هایی که مربوط به شرکت‌های چند ملیتی می‌باشند بسیار مناسب است. در مقالات پیشین بصورت مفصل به مفهوم دامنه های جانشین یا Domain Alias چیست پرداخته ایم.

برای مثال در کشور ما ایران دامنه ی .IR به عنوان دامنه داخلی استفاده می شود برای کسب اطلاعات بیشتر در حوزه انواع دامنه ir چیست به شما پیشنهاد می شود مقاله ما را مطالعه نمایید.

به شما پیشنهاد می شود برای کسب اطلاعات در حوزه تفاوت هاست و دامنه مقاله تخصصی ما را مطالعه نمایید.

سوالات متداول

دامنه سطح بالا یا TLD چیست ؟

TLD مخفف عبارت Top Level Domain می باشد که به معنای دامنه سطح بالا به فارسی ترجمه شده است. TLD ها بالا ترین رتبه در پسوند های دامنه هستند که در محدوده نام و در منطقه ریشه Root Zone قرار گرفته و نصب می‌شود. دامنه‌های سطح بالا یا TLD دارای طبقات مختلفی بوده و به حروف بزرگ و کوچک حساس نیستند.

معروفترین پسوند های TLD کدامند؟

 • .com
 • .info
 • .biz
 • .org
 • .net
 • .name

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید

مدیر بلاگ

مشخصات مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا