افزایش بازدید و رتبهطراحی وب سایت

آموزش تصویری ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول ( Google Search Console )

پیش نیاز این مقاله این است که بدانید کنسول جستجوی گوگل چیست و ما در مقالات پیشین به آن پرداخته ایم و در این مقاله تمرکز بر روی آموزش روشهای مختلف ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول (Google Search Console) است. با ما همراه باشید تا با ساده ترین بیان به شما کمک کنیم.

نحوه ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول ( Google Search Console )

اگر در ارتباط با Google Search Console تازه وارد هستید، قبل از انجام هر کار دیگری باید سایت خود را اضافه و تأیید کنید. این کار ثابت می‌کند که مالک یک سایت، مدیر وب سایت یا مالک وبلاگ هستید. بعلاوه سرچ کنسول انواع و اقسام اطلاعات و بینش‌های بسیار شگفت انگیزی درباره عملکرد یک سایت را در اختیار شما، قرار می‌دهد.

قدم اول

وارد حساب Search Console خود شوید. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید با ورود به صفحه کنسول جستجو از شما آدر URL سایتتان را می خواهد. پس از وارد کردن آن بر روی دکمه ” Add Property” کلیک نمایید.

افزودن سایت به کنسول گوگل

اکنون سایت شما به حساب کنسول جستجوی شما، اضافه شده است!

قدم دوم

از شما خواسته می‌شود برای ثبت سایت در سرچ کنسول،مالکیت سایت خود را تأیید کنید. چند روش مختلف وجود دارد که می‌توانید در این باره از آنها استفاده کنید. این که کدام روش برای شما بهتر خواهد بود، بستگی به موارد زیر دارد:

  • شما تجربه کار با HTML را داشته باشید یا خیر.
  • در صورت دسترسی به آپلود فایل‌ها بر روی سایت، اندازه سایت خود را مشخص کنید.
  • آیا سایر برنامه‌های google را به سایت خود اضافه کردید یا خیر

تمامی این موارد در انتخاب راه حل شما تاثیرگزارخواهند بود، اگر این موارد به نظر پیچیده می‌رسد نگران نباشید، ما به شما کمک خواهیم‌کرد تا آن را راحت تر انجام دهید.

۱- افزودن HTML tag برای ثبت سایت در گوگل:

این روش تأیید برای کاربران و صاحبان سایت که تجربه کار با کد HTML را دارند، بهتر است.

افزودن HTML tag برای ثبت سایت در گوگل

از داشبورد Search Console، از بخش “Manage Property”، ” Verify this property”را انتخاب کنید. اگر گزینه “HTML Tag” در زیر “Recommended method” ظاهر نمی شود، باید بر روی تب “Alternate methods” کلیک کرده و “HTML tag” را انتخاب کنید. این کار کد HTML مورد نیاز برای تأیید را به شما، ارائه می‌دهد.

تب Alternate methods

کد را کپی کرده و از ویرایشگر HTML خود برای باز کردن کد صفحه اصلی سایتتان، استفاده کنید. کد کپی شده را در بخش <Head> HTML سایت خود، وارد کنید. اگر سایت شما در حال حاضر در بخش <Head> دارای یک برچسب متا یا کد دیگری است، مشکلی نیست کد تأیید را در کنار کدهای دیگر قرار دهید. این کد را در بخش <Head> قرار دهید، به همین سادگی.

اگر سایت شما دارای بخش <Head> نیست، می‌توانید برای تأیید سایت یکی را ایجاد کنید. پس از افزودن این قطعه از کد تأیید کد به روز شده را ذخیره و منتشر کنید و صفحه اصلی سایت خود را باز کنید. از آنجا می‌توانید کد منبع سایت را مشاهده کنید. کد تأیید باید در بخش <Head> قابل مشاهده باشد.

پس از اطمینان از افزوده شدن کد تایید به صفحه اصلی سایت، به کنسول برگردید و روی “Verify” کلیک کنید. سپس Google آن را برای کد تأیید، بررسی می‌کند. در صورت یافتن کد، صفحه‌ای را مشاهده می‌کنید که اجازه می‌دهد سایت تأیید شود. اگر اینگونه نشد، در مورد خطاهای پیش آمده اطلاعاتی به شما ارائه می‌شود که بر اساس این اطلاعات باید مشکلات را برطرف و دوباره تلاش کنید.

وقتی سایت شما توسط کنسول جستجو تأیید شد، کد تأیید صحت را از سایت خود حذف نکنید. اگر کد حذف شود، باعث عدم تایید سایت شما می‌شود.

فروشگاه ساز ایران‌هاست
یک راه حل آسان، سریع و کاربردی
برای ورود به فضای آنلاین

فروشگاه آنلاین راه اندازی کنید

۲- بارگذاری یک فایل HTML برای ثبت نام سایت در گوگل:

برای استفاده از این روش برای ثبت سایت در سرچ کنسول، باید دسترسی آپلود فایل‌ها را داشته باشید و بتوانید فایل‌ها را در فهرست اصلی سایت، بارگذاری کنید.

از داشبورد گوگل سرچ کنسول، “Manage site” را انتخاب و سپس” Verify this site”را انتخاب کنید. اگر “HTML file upload” در زیر “Recommended method,” ذکر نشده است، باید در زیر “Alternate method” ذکر شود.

بارگذاری یک فایل HTML

با انتخاب این روش، از شما خواسته می‌شود که یک فایل HTML را دانلود کنید. آن را دانلود کنید سپس فایل دانلود شده را در مکان مشخص شده، بارگذاری کنید. هیچ تغییری در محتوای فایل یا نام فایل ایجاد نکنید. فایل باید دقیقاً با آنچه دانلود کرده‌اید یکسان باشد. در صورت تغییر، کنسول جستجو قادر به تأیید سایت نخواهد بود.

پس از بارگذاری فایل HTML، به گوگل سرچ کنسول برگردید و بر روی “Verify” کلیک کنید. اگر همه چیز به درستی انجام شده باشد، صفحه‌ای را مشاهده می‌کنید که به شما نشان می‌دهد سایت تأیید شده است. پس از تأیید سایت خود با استفاده از این روش فایل HTML را از سایت خود، حذف نکنید.

به شما پیشنهاد می شود برای کسب اطلاعات در حوزه ی GTM چیست مقاله ما را مطالعه نمایید.

۳- گرفتن کد تایید گوگل از طریق ارائه دهنده نام دامنه 

ارائه دهنده نام دامنه، شرکتی است که شما میزبانی دامنه و وبسایت خود را از آن شرکت تهیه کرده‌اید. هنگامی که شما با استفاده از این روش احراز هویت می‌کنید نه تنها شما مالک دامنه اصلی هستید، بلکه صاحب کلیه زیر دامنه‌ها و زیرمجموعه‌های مرتبط با آن نیز هستید. این یک گزینه عالی برای دارندگان وب سایت های بزرگ است.

از داشبورد گوگل سرچ کنسول، ” Manage site,” then”، ” Verify this site”را انتخاب کنید. اگر گزینه ” Domain name provide” را در زیر ” Recommended method” مشاهده نکردید، در زیر برگه ” Alternate method” جستجو کنید.

ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول از طریق دامنه

هنگامی که ” Domain name provide” را انتخاب می‌کنید، از شما خواسته می‌شود ارائه دهنده نام دامنه خود را از لیستی از ارائه دهندگان متداول مانند GoDaddy.com انتخاب کنید. اگر ارائه دهنده شما در این لیست نیست، “Other” را انتخاب کنید. بعد از این، دستورالعمل‌هایی در مورد نحوه ایجاد یک رکورد DNS TXT برای ارائه دهنده خود به شما داده می‌شود. اگر امکان ایجاد رکورد DNS TXT برای ارائه دهنده شما وجود ندارد، می‌توانید به جای آن یک رکورد CNAME ایجاد کنید.

۴- افزودن کد Google Tag Manager برای ثبت دامنه در گوگل:

اگر قبلاً از Google Tag Manager (GTM) برای سایت خود استفاده کرده‌اید، این ممکن است ساده ترین راه برای تأیید سایت شما باشد. اگر می‌خواهید این روش را امتحان کنید، باید مجوزهای مشاهده، ویرایش و مدیریت را برای حساب خود در GTM فعال کنید. قبل از استفاده از این روش، به کد HTML سایت خود نگاه کنید تا مطمئن شوید که کد GTM بلافاصله بعد از برچسب <Body> سایت شما، قرار داده شده است. برای آموزش گوگل آنالیتیکس می توانید از مقاله ای که قبلا در این باره نوشته شده است استفاده نمایید.

از داشبورد کنسول، از بخش ” Manage site”، ” Verify this siteرا انتخاب کنید. اگر گزینه “Google Tag Manager” را در زیر ” Recommended method ” مشاهده نکردید، باید تحت ” Alternate method” ظاهر شود.

افزودن کد Google Analytics

” Google Tag Manager” را انتخاب کرده و روی ” Verify” کلیک کنید. اگر کد Google Tag Manager پیدا شد، باید صفحه‌های را مشاهده کنید که داخل صفحه مشاهده میکنید سایت شما تأیید شده است.

حالا که سایت خود را در کنسول گوگل ثبت کرده اید، پیشنهاد می کنیم قدم بعدی خود را جهت یاد گیری آن بردارید به همین منظور مقاله ای تحت عنوان آموزش ابزار سرچ کنسول گوگل نوشته شده است که نکات کلیدی و مهم در آن اورده شده است.

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید

‫۳ دیدگاه ها

  1. من تو سرچ کنسول قبلا با یک ایمیل دیگه سایتم رو ثبت کردم ولی الان دیگه دسترسی به اون ندارم الان با یک ایمیل دیگه ثبت کنم گوگل فکر میکنه سایت چند تا مدیر داره؟

  2. من سایتم رو چند روز پیش به سرچ کنسول وصل کردم. میخوام بدونم فرقی داره من آدرس سایتم با www داده باشم یا بدون اون؟!
    میشه لطفا اگر کسی میدونه راهنماییم کنه؟

  3. سلام وقتتون بخیر
    امکانش هست سایت و وبلاگ همون سایت رو به صورت جدا گانه در کنسول ثبت کرد. چون مقدار داده ای که توی کنسول میده محدوده، میخوام هر کدوم رو جدا ثبت کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا