امنیتعمومی

سرقت پسوردها از طریق عملیات BruteForce

 حملات Bruteforce یکی از قدیمی ترین راهکار های سرقت اطلاعات با ارزش و محرمانه بوده که همواره نیز در حال گسترش می باشد و هرروزه با پیدایش تکنولوژی های جدید پیشگیری، روش های سو ء استفاده جدیدتری نیز به وجود می آید.

منظور از اصطلاح Bruteforce در مبحث امنیت کامپیوتر و فناوری اطلاعات، استراتژی های خاصی جهت هک و به سرقت بردن رمز عبور کاربران می باشد. در واقع این روش یکی از رایج ترین راهکارهای سرقت پسوردها می باشد. نحوه عملکرد Bruteforce  در واقع به صورتی است که برنامه نوشته شده برای این منظور، تمامی حالت های ممکن را امتحان می کند تا در نهایت به پسورد صحیح دست پیدا کند. برای مثال فرض کنید پسورد مورد نظر شما شامل ۲ کاراکتر است و احتمال تشکیل شدن آن از اعداد و حروف (بزرگ و کوچک) وجود دارد. در این صورت عملیات Bruteforce ناچار به امتحان ۳۸۴۴ حالت مختلف می باشد. توضیحات زیر دلیل این موضوع را شرح می دهند.

–     برای بدست آوردن کاراکتر : امتحان ۲۶ کاراکتر حروف کوچک انگلیسی + امتحان ۲۶ کاراکتر حروف بزرگ انگلیسی + امتحان ۱۰ حالت از اعداد = در مجموع ۶۲ حالت مختلف

–  برای بدست آوردن کاراکتر دوم رمز عبور نیز ۶۲ حالت مختلف باید مورد بررسی قرار گیرند.

–   مجموع حالت های مورد نیاز برای بررسی = ۶۲ * ۶۲ = ۳۸۴۴

همانطور که مشاهده کردید انتخاب پسورد های طولانی تر و پیچیده تر، عملیات Bruteforce  را وادار به امتحان و بررسی موارد بیشتری می کند که در نتیجه زمان مورد نیاز برای بررسی آن ها نیز به مراتب افزایش می یابد.

برخی از فرضیات BruteForce

عملیات BruteForce اغلب برای کاهش دادن زمان مورد نیاز برای هک نمودن پسوردها، از برخی الگوهای محبوب برای حدس زدن کلمات استفاده می نماید. برای مثال تصور کنید کلمه milford پسورد مورد نظر ما می باشد. در این صورت، عملیات BruteForce حالت های زیر را در ابتدا امتحان می کند :

–  milford

–  Milford

–  MILLFORD

حدس های فوق بر اساس محبوبیت های خود بین کاربران، الویت می گیرند. این موضوع بدین معناست که کاربران اگر قصد در نظر گرفتن کلمه milford برای پسورد خود را داشته باشند، به ترتیب یکی از حالت های فوق را ترجیح خواهند داد. هکرها نیز برای طراحی متدهای Bruteforce به رفتار و روان شناسی انسان ها توجه خاصی دارند و همیشه سعی می کنند تا با درنظر گرفتن این موارد، پسورد اهداف خود را در کمترین زمان به سرقت ببرند. بنابراین در صورتیکه این پسورد  به صورت “MilLFoRd” که کمتر قابل پیشبینی است در نظر گرفته شود، مدت زمان لازم برای کرک کردن آن به مراتب افزایش می یابد.در اجرای عملیات BruteForce ، به افراد مورد نظر نیز توجه خاصی می شود و برنامه نویسان برنامه های Bruteforce با استفاده از مطالعه رفتار آن ها به حدس پسوردهای محبوب آن ها نیز می پردازند زیرا هر دسته از افراد از پسورد های خاصی (که به خاطر سپرد نشان راحتتر است) استفاده می کنند. قابل ذکر است که در همه حالات عملیات Bruteforce تمام حالات ممکن را امتحان می نماید اما برای این کار ابتدا از پیش فرض های فوق الذکر برای صرفه جویی در زمان استفاده می نماید.

پیچیدگی رمز عبور

زمان مورد نیاز برای هک شدن یک پسورد چه قدر است ؟

زمان مورد نیاز برای به سرقت بردن یک پسورد به دو مورد زیر بستگی دارد:

–   تعداد کاراکترهای به کار رفته در پسورد

–  انواع کاراکترهای به کار رفته در پسورد (حروف بزرگ، حروف کوچک، اعداد، کاراکترهای خاص)

امنیت پسوردها

اگر تصور می کنید از پسوردهای ایمنی برای اکانت های خود استفاده کرده اید، ممکن است در اشتباه باشید! حتی ترکیب کاراکترهایی که توسط باهوش ترین افراد نیز به عنوان پسورد خود در نظر گرفته می شوند نیز از نرم افزارهای هک پسوردی مانند L0phtcrack (که در گذشته توسط سایت  www.atstake.com ارائه می شد. این سایت اکنون توسط شرکت Symantec تصرف شده است.) که در یک کامپیوتر شخصی نیز قابل اجرا است در امان نخواهد بود. حتی ساده ترین نرم افزارهای موجود نیز ۹۹% از ترکیب های حروف انگلیسی رایج برای پسورد را شامل می شوند. این ابزار بسیار هوشمند، مخفیانه و مهلک بوده و از همه بدتر، به طور وسیعی در سطح اینترنت قابل دانلود می باشند. وب سایت زیر یکی از نمونه های ارایه دهنده این ابزار می باشند. (البته هیچ تضمینی در امنیت فایلهای قابل دانلود ارائه شده در سایت زیر وجود ندارد.)

http://www.hackingspirits.com/eth-hac/tools/brute_force.html

راه های پیشگیری

راه های مختلفی برای جلوگیری از حملات Bruteforce در شبکه های خصوصی، جهانی و وب سایت ها وجود دارد که باید با تدبیر و مطالعه و بررسی امکان حمله در نظر گرفته شود. برخی از راه های اصلی و موثر و رایج در این زمینه به شرح زیر می باشند.

–  محدود نمودن تعداد دفعاتی که کاربر می تواند پسورد خود را اشتباه وارد نماید (Failed Login Attemp)

–  منع نمودن آدرس IP افرادی که چندین بار لاگین ناموفق داشته اند.

–  بررسی دقت فایل های لاگ برای یافتن عملیات مشکوک به Bruteforce

–   استفاده از متدهای تشخیص انسان از روبات ها مانند استفاده از تصاویر Captcha و عبارات امنیتی .

BruteForec Captcha

بعضی از سرویس‌های میزبانی ابزارهایی در دسترس کاربران قرار می‌دهند که می‌توانند با کمک فایروال و Captcha از بروز BruteFore جلوگیری نمایند.

در برخی از موارد با توجه به امکانات سیستم ارائه شده توسط شما، شاید لازم باشد تا از تمامی متدهای فوق به صورت ترکیبی در نقاط مختلف برنامه خود استفاده نمایید. برای مثال می توانید برای قسمت لاگین به مدیریت وب سایت خود از هریک از متدهای Captcha یا منع نمودن IP های مشکوک استفاده کنید، اما به یاد داشته باشید که همواره باید فایل های لاگ وب سایت خود را برای حملات دیگری مانند DoS و DDoS نیز بررسی نمایید.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (هیچ نظری ثبت نشده است)
Loading...

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید

مدیر بلاگ

مشخصات مدیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن