سرور مجازی (VPS)

سرور مجازی بهتر است یا هاست؟

زمانی که آماده راه‌اندازی وب سایت خود هستید، خرید هاست مهم‌ترین مرحله است. اما قبلا از خرید هاست یا سرور مجازی، باید به این نتیجه برسیم که کدام نوع سرویس مناسب سایت شماست. در ابتدا می توانید برای اشنایی با انواع سرور مقاله ی انواع سرور و کاربرد آنها را مطالعه کنید.

سرور مجازی یا هاست

بسیاری از صاحبان وب سایت پیش از روش ساخت وب سایت خود به این فکر میکنند که سرور مجازی بهتر است یا هاست؟ تجربه نشان داده است که بیشتر این افراد، کارشان را با هاست اشتراکی آغاز می‌کنند که معمولا ساده و ارزان هستند. اما با رشد سایت و افزایش بازدید، با خرید سرور مجازی (VPS) می‌توانید منابع سایت را افزایش دهید بدون اینکه نیاز باشد هزینه هنگفتی بپردازید.

زمانی که قیمت هاست اشتراکی و سرور مجازی را با هم مقایسه می‌کنید، قطعا ذهن‌تان به سمت سرویس ارزان‌تر خواهد رفت. در نگاه اول این مورد کاملا طبیعی است. اما اگر نگاه دقیق‌تری داشته باشید، علاوه بر تفاوت قیمت، متوجه تفاوت عملکرد و انعطاف‌پذیری سرور مجازی خواهید شد. البته تفاوت هاست و سرور مجازی شامل موارد دیگری هم میشود.

برای دسترسی آنی به سرور با منابع کاملا اختصاصی از سرور های ابری ایران هاست استفاده کنید.

همین امروز سفارش دهید

در این مقاله، قصد داریم به این مطلب بپردازیم که سرور مجازی (VPS) بهتر است یا هاست.

 

[arve url=”https://www.aparat.com/video/video/embed/videohash/jvrX9/vt/frame” align=”center” thumbnail=”۱۹۵۳۴″ title=”سرور مجازی بهتر است یا هاست” description=”در این ویدیو در مورد مزایای سرور مجازی نسبت به هاست توضیح می دهیم ” upload_date=”۲۰۱۹-۰۲-۰۱″ duration=”۱۰M” /]

هاست اشتراکی چیست

تقریبا هر سرویس‌دهنده میزبانی، میزبانی اشتراکی (هاست ویندوز ، هاست لینوکس ، هاست ابری و…) هم ارائه می‌کند و معمولا ارزان‌ترین سرویسی است که می‌توان آن را انتخاب کرد. این ویژگی میزبانی اشتراکی باعث می‌شود بهترین انتخاب برای سایت‌های جدید با بودجه محدود باشد.

هاست اشتراکیزمانی که یک هاست اشتراکی تهیه می‌کنید، در حقیقت فضایی را بر روی یکی از سرورهای شرکت سرویس‌دهنده اجاره می‌کنید. همانطور که از نام آن پیداست، اشتراکی بودن هاست بدین معنی است که سایت شما، منابع سرور را با سایت‌های دیگر بصورت اشتراکی استفاده می‌کند. دلیل اصلی گران قیمت نبودن هاست اشتراکی این مورد است. این نوع از سرویس، برای سایت‌هایی که بازدید کمی دارند و فعالیت گسترده ای ندارند بسیار مناسب است.

 

سرور مجازی چیست

در سرور مجازی، منابع رم و پردازنده تحت یک سرور مستقل در اختیار شما قرار می‌گیرد. اما این منابع بصورت مجازی بر روی یک سرور فیزیکی دیگر راه‌اندازی می‌شود.

کاربرد سرور مجازی به امکانات و انعطاف پذیری بیشتر آن نسبت به میزبانی اشتراکی باز میگردد. شما می‌توانید تنظیمات سرور را تغییر دهید و منابع بیشتری به سایت اختصاص دهید. لذا وب سایت شما در سرور مجازی با سرعت بیشتری پردازش شده و سریعتر بارگذاری می‌شود.

یکی از دلایلی که اکثر کاربران تمایل به استفاده از سرور مجازی VPS دارند، محدودیت‌های هاست اشتراکی است. به عنوان نمونه، ممکن است سایت شما نیاز به منابع رم بیشتری داشته باشد که در سرویس‌های اشتراکی قابل ارایه نیست. بطور کلی می‌توان گفت که سرور مجازی انعطاف پذیرتر، سریع‌تر و امن‌تر از هاست اشتراکی است.

 

ممکن است نسبت به هاست اشتراکی، کمی هزینه بیشتری بپردازید. اما با توجه به منابع بیشتری که در اختیار شما قرار می‌گیرد و ویژگی‌هایی که سرور مجازی دارد، قیمت آن کاملا منطقی است. در نظر داشته باشید، امکانات و قیمت سرور مجازی VPS، چیزی بین سرویس اشتراکی و سرور اختصاصی است.

سرور مجازی

 

مزایا و معایب سرور مجازی VPS و هاست اشتراکی

هر نوع میزبانی ویژگی‌های خاص خودش را دارد. در ادامه به بررسی ویژگی‌های هر دو نوع میزبانی می‌پردازیم:

مزایای هاست اشتراکی

 • قیمت هاست اشترا کی نسبت به سرور مجازی ارزانتر است.
 • راه‌اندازی سایت در آنها ساده است. این سرویس به گونه‌ای طراحی شده که افراد به راحتی بتوانند با آن کار کنند.
 • نیازی به تنظیمات و نگهداری سرور ندارد و حتی نیازی نیست نگران به روزرسانی نرم‌افزارهای سرور باشید.
 • مشکلات سرور و مشکلاتی که مربوط به کدنویسی سایت نباشد، از سمت شرکت میزبانی برطرف می‌شوند.
 • از اطلاعات سایت و حتی ایمیل‌ها، بصورت خودکار پشتیبان تهیه می‌شود، تا در مواقع بروز مشکل به راحتی بتوان اطلاعات را بازگردانی کرد.

مزایای هاست اشتراکی

 

معایب هاست اشتراکی

 • منابع محدودی دارد و سرعت بارگذاری سایت محدود به این منابع است.
 • نمی‌توانید مطابق با نیاز وب سایت، تنظیمات سرور را تغییر دهید.
 • در مواردی که سایت شما، محدودیت‌های هاست اشتراکی را به هر شکل نقص کند، هاست شما غیرفعال خواهد شد.
 • اضافه مصرف سایت دیگری که ترافیک زیادی دارد، می‌تواند بر سایت شما نیز اثر بگذارد. از جمله آن زمانی است که یک سایت دیگر بر روی سرور مشترک با سایت شما، مورد حمله قرار می‌گیرد.
 • همیشه این خطر وجود دارد که مشکلات امنیتی سایت‌های دیگر بتواند بر سایت شما نیز اثر بگذارد.

وقتی سایت شما منابع سرور را با دیگر سایت‌ها بصورت مشترک استفاده می‌کند، بدین معنی است که اگر سایتی، بر روی سرور مشکلی ایجاد کند، این مسئله می‌تواند بر سایت شما نیز تاثیر بگذارد. از طرفی، همیشه این خطر وجود دارد که با آلودگی یکی از سایت‌ها روی سرور مشترک، سایت شما نیز آلوده شود.

ایران هاست با راه‌اندازی یک محیط ایزوله (Isolated) برای هر سایت، محدوده فعالیت و مصرف منابع را محدود به فضای همان سایت کرده است. به عبارتی، استفاده از تکنولوژی Application Isolation Mode، هم باعث پایداری و هم باعث افزایش امنیت سایت‌های اشتراکی شده است.

معایب هاست اشتراکی

 

مزایای سرور مجازی

 • محیط این نوع از میزبانی مجزا بوده و بطور کامل در اختیار شماست.
 • ریسک امنیتی در این سرویس‌ها بسیار کمتر است، ضمن اینکه می‌توانید تنظیمات امنیتی را بصورت سفارشی تغییر دهید.
 • می‌توانید سرور مجازی را برای یک سایت، به‌صورت سفارشی پیکربندی کنید.
 • سرور مجازی قابل ارتقا است و هر لحظه می‌توانید با ارتقا آن، منابع بیشتری به سایت اختصاص دهید.
 • به سرور دسترسی کامل دارید و می‌توانید شخصا آن را مدیریت کنید.
 • می‌توانید سیستم‌ عامل و نرم افزار های دلخواه خود را نصب و راه‌اندازی کنید.
 • سرعت بارگذاری سایت در سرویس مجازی، سریع‌تر است.

مزایای سرور مجازی

معایب سرور مجازی

 • میزبانی سرور مجازی گران‌تر از میزبانی اشتراکی است.
 • برای مدیریت سرور مجازی نیاز به دانش فنی دارید.
  ایران هاست با ارائه پلان خدمات مدیریت سرور، تمامی مراحل راه‌اندازی، نگهداری و مدیریت سرور شما را به عهده می‌‌گیرد.
 • سیستم پشتیبان‌گیری خودکار ندارد و تهیه پشتیبان از اطلاعات سایت بر عهده شماست. از طرف دیگر، به علت عدم وجود Backup برای سرورهای مجازی، در صورتی که مشکلی برای سیستم عامل رخ دهد و سرور شما دیگر قابل استفاده نباشد، با مشکلاتی بزرگی روبرو می‌شوید و شاید نیاز باشد تمام مراحل نصب و راه‌اندازی را، از ابتدا انجام دهید. اگر با مفهوم بک آپ آشنا نیستید مقاله پشتیبان گیری یعنی چه را مطالعه کنید.
  ایران هاست، با راه‌اندازی سرویس Backup، هر روز بصورت خودکار از سرورهای مجازی نسخه پشتیبان تهیه می‌کند تا در صورت بروز مشکل، به راحتی بتوانید همانند تونل زمان، به تاریخی که مد نظر شماست بازگردید.

سرور مجازی

مقایسه ی قیمت هاست در برابر قیمت سرور مجازی

 

با توجه به ماهیت دو سرویس هاست اشتراکی و سرور مجازی همانطور که انتظار می‌رود قیمت سرور مجازی به مراتب بیشتر از قیمت هاست اشتراکی است. دلیل اصلی این تفاوت هزینه‌ای نیز مربوط به منابع اختصاصی می‌شود که در سرور مجازی در اختیار مشتریان گذاشته می شود.

قیمت هاست

کدام نوع سرویس مناسب سایت شماست

هاست اشتراکی، برای اشخاصی مناسب است که :

 • دانش کمی در خصوص هاستینگ و راه‌اندازی سایت دارند.
 • نیاز به سرویسی دارند که ارزان قیمت باشد.
 • منابع محدود هاست اشتراکی برایشان کافی است.
 • بازدیدکننده زیادی ندارند.

سرور مجازی، برای اشخاصی مناسب است که :

 • می‌توانند برای میزبانی سایت، هزینه بیشتری بپردازند.
 • وب سایت آنها، نسبت به منابعی که برای هاست اشتراکی تعریف شده، مصرف بیشتری دارد.
 • میزان بازدید سایت افزایش یافته و یا قرار است در آینده‌ای نزدیک این اتفاق بیافتد.
 • حجم بازدید سایت قابل پیش‌بینی نیست.
 • میزان Uptime سایت بسیار مهم است.
 • قصد دارند، تنظیمات سرور را متناسب با سایت خود تغییر دهند و یا برنامه‌های خاصی را، برای پشتیبانی از سایت نصب کنند.

اگر تنها یکی از شروط فوق در خصوص شما صدق می‌کند، خرید سرور مجازی ، انتخاب هوشمندانه‌ای است، شایان ذکر است که اجاره سرور مجازی ایران و همین طور سرور مجازی کانادا دارای این مزیتها در مقابل هاست اشتراکی می باشند.

 

سرور مجازی یا هاست اشتراکی

 

اگر در حال حاضر، یک هاست اشتراکی دارید و تصمیم گرفتید به سراغ سرور مجازی بروید، بررسی کنید آیا شرکت میزبانی شما، امکان تبدیل هاست اشتراکی فعلی به سرور مجازی را فراهم می‌کند؟

در ایران‌ هاست، شما می‌توانید سرویس اشتراکی فعلی خود را به راحتی تبدیل به سرور مجازی کنید. ضمن اینکه انتقال اطلاعات و راه‌اندازی وب‌سایت در سرور مجازی جدید، توسط کارشناسان فنی انجام خواهد شد.

سوالات متداول

زمانی که یک هاست اشتراکی تهیه می‌کنید، در حقیقت فضایی را بر روی یکی از سرورهای شرکت سرویس‌دهنده اجاره می‌کنید. همانطور که از نام آن پیداست، اشتراکی بودن هاست بدین معنی است که سایت شما، منابع سرور را با سایت‌های دیگر بصورت اشتراکی استفاده می‌کند. دلیل اصلی گران قیمت نبودن هاست اشتراکی این مورد است. این نوع از سرویس، برای سایت‌هایی که بازدید کمی دارند و فعالیت گسترده ای ندارند بسیار مناسب است.
در سرور مجازی، منابع رم و پردازنده تحت یک سرور مستقل در اختیار شما قرار می‌گیرد. اما این منابع بصورت مجازی بر روی یک سرور فیزیکی دیگر راه‌اندازی می‌شود. سرور مجازی امکانات و انعطاف پذیری بیشتری نسبت به میزبانی اشتراکی دارد. شما می‌توانید تنظیمات سرور را تغییر دهید و منابع بیشتری به سایت اختصاص دهید. لذا وب سایت شما در سرور مجازی با سرعت بیشتری پردازش شده و سریعتر بارگذاری می‌شود.
۱-دانش کمی در خصوص هاستینگ و راه‌اندازی سایت دارند. ۲-نیاز به سرویسی دارند که ارزان قیمت باشد. ۳-منابع محدود هاست اشتراکی برایشان کافی است. ۴-بازدیدکننده زیادی ندارند.

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید

نیما حسن زاده

در IT قله های زیادی هست که هنوز فتح نشده اند . . . | مدیر سرور ایران هاست ، کارشناس ارشد مدیریت فناری اطلاعات، کارشناس مهندسی فناوری اطلاعات

‫۱۰ دیدگاه ها

 1. شخصا با توجه به اینکه برخی از پرژه ها منابع زیادی دارند و نیازمند امنیت بیشتری هستند بایستی به هنگام خرید در میان تفاوت هاست و سرورقلمدادشان کرد.به صورت واضح مهمترین تفاوت میزبانی و VPS برای من همیشه در پروژهام نیازمندی به امنیت و در فاکتور دوم منابع بیشتر بوده.

 2. با توجه به این که خرید بهترین هاست در مقایسه با سرور مجازی کاری بسیار ساده ایست و دردسری ندارد.بین سرور مجازی و خرید بهترین هاست موندم کدوم رو انتخاب کنیم؟

  1. به نظر من به قیمت سرور مجازی که مد نظرتونه توجه کنید. چون ممکنه از نظر قیمتی بالا تر از میزبانی وبی باشه که قصد خریدش رو دارید اما شاید از نظر پشتیبانی، ارائه خدمات و امنیت بهتر عمل کنه و قیمتش بهش بیارزه.

 3. سلام.ممنون از مقاله جذابتون. که انقد سهل و ساده تفاوت سرور مجازی و هاست رو به خوبی توضیح داده. فقط اینکه من یه سری موضوعات هنوز برام مبهم هست. به عنوان مثال سرور مجازی اختصاصی و سرور مجازی حرفه ای چه تفاوتی دارند؟

 4. سلام
  دوستان بین سرور مجازی ویندوز و سرور مجازی لینوکس موندم کدوم رو انتخاب کنم.ممنون میشم راهنماییم کنید.

 5. حدود ۲ سال سرور مجازی کانادا رو می خریدم با گذشت ۲ ماه از خرید سرور مجازی ایران واقعا سرعت بالا رو احساس کردم.سرور مجازی کانادا فقط پهنای باندش بالاست همینو بس.

 6. متاسفانه برخی از شرکتهای هاستینگ سودجو فقط فکر فروش سرور مجازی هستند در حالی که بایستی در پلنهای سرویسی که ارائه می دهند جزییات آن گذاشته شود از جمله سیستم عامل و محل جغرافیای هاست شدن سرور مجازی. برای مثال خرید vps ایران؛ خرید vps کانادا و یا خرید سرور مجازی لینوکس خارج کشور.

 7. متاسفانه دلار انقدر توقیمت فروش vps تاثیر گذاشته که دیگه خرید وی پی اس هم غیرممکن شده اگر بحث امنیت، سرعت، حجم داده نبود خرید هاست ویندوز رو ترجیح می دادم.

 8. سلام و احترام
  -) چند وقت قبل از ایران هاست یه دامنه گرفتم و الان قصد دارم سایت را راه اندازی کنم.
  -) قرار است که در این سایت خدمات فروش فایل و آموزش ویدیویی ارایه ارایه شود.
  -) فیلمهایی که در آینده بر روی سایت آپلود خواهد شد حجم های نسبتا زیادی دارد. ( مابین ۱۵۰ مگابایت تا ۴۰۰ مگابایت) اما این اتفاق کاملا تدریجی بوده و در طولانی مدت رخ میدهد.
  -) احتمالا هر ماه یک یا دو فیلم آموزشی روی سایت آپلود خواهد شد.
  -) برای شروع مجبور هستیم با کمترین هزینه شروع کنیم.
  -) احتمال موفقیت یا شکست این پروژه ۵۰ -۵۰ هست.
  -) هیچکدام از افرادی که در این تیم فعالیت میکنند در خصوص مراقبت و امنیت و راه اندازی سایت اطلاعاتی ندارند.
  ———————————————
  با توجه به مواردی که در بالا ذکر شد خواهشمندم راهنمایی بفرمایید که دقیقا چه نوع هاست و با چه حجمی انتخاب کنیم.
  و این انتخاب برای ما چقد هزینه در بر دارد.
  ——-پیشاپیش از راهنمایی شما کمال تشکر را دارم——–

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا