امنیت

bitlocker چیست؛ مزایا استفاده از نرم افزار بیت لاکر

همیشه امنیت اطلاعات حرف اول را در فرایندهای هر سازمان می زند و مدیران نهایت تلاش خود را خواهند کرد تا از بروزترین و قویترین نرم افزار ها و ترفند ها جهت حفظ امنیت اطلاعات خود بهره مند شوند. از این رو در این مقاله به شما می گوییم Bitlocker چیست و نحوه استفاده از آن چگونه است؟

bitlocker چیست؟

قابلیت bitlocker در ویندوز چیست؟ بیت لاکر قابلیت امنیتی است که به صورت نرم افزار قفل گذاری روی درایو ارائه شده است. در حقیقت bitlocker قابلیت رمزگذاری و قفل تمام Volumeهای پارتیشن‌ها را با استفاده از کلیدهای ۱۲۸ یا ۲۵۶ بیتی و با الگوریتم رمزگذاری AES در حالت CBC دارد.

چه نسخه هایی از ویندوز دارای بیت لاکر است؟

  • نسخه تجاری ویندوز ۸ و ویندوز ۸.۱
  • نسخه تجاری ویندوز ۷
  • نسخه تجاری ویندوز ویستا
  • ویندوز سرور ۲۰۰۸ و نسخه‌های بعدی از جمله ۲۰۱۲

نحوه رمزنگاری در BitLocker

برای بیت لاکر سه حالت رمز نگاری داریم که شرح زیر است:

عملیات نامرئی: بیت لاکر با قابلیت عملیات نامرئی می‌تواند از  Trusted Platform Module برای نگه داری اطلاعات رمزنگاری استفاده کند. به همین دلیل دسترسی به داده‌ها تا زمانی که TPM آن‌ها را نشناسد غیرممکن است. TPM روی برخی از مادربوردها برای حفظ اطلاعات رمزنگاری قرار گرفته است.

تایید اعتبار دستی: در این حالت، سیستم از کاربر قبل از بوت شدن سیستم عامل درخواست pin دارد تا داده ها را رمز گذاری کند.

دستگاه USB:  با کمک یک USB که دارای کدهای اجرایی است سیستم عامل بوت می شود. البته سیستم باید قبل از بوت شدن به محتوای USB دسترسی داشته باشد.

Bitlocker چیست

استفاده از نرم افزار بیت لاکر یا (BitLocker Drive Encryption) کمک می کند تا از کلیه فایلهای ذخیره شده بر روی درایوی که ویندوز بر روی آن نصب شده است، یا بر روی درایوهای دیتای موجود بر روی همان کامپیوتر محافظت کند.

برای دانلود BitLocker به این سایت مراجعه کنید

حال که با نرم افزار bitlocker آشنا شدید در امتداد مقاله به نحوه استفاده از آن می پردازیم.

مزایا و قابلیت های BitLocker

برخلاف فایل سیستم رمز گذاری شده (EFS) که به شما امکان رمز گذاری فایلهای شخصی را می دهد، بیت لاکر کل درایو، شامل فایلهای سیستمی ویندوز مورد نیاز برای استارت آپ و لاگین کردن را رمزگذاری می نماید. شما می توانید به صورت عادی لاگین نمایید و با فایلهای خود کار کنید. اما نرم افزار bitlocker می تواند کمک نماید تا جلوی هکرها را در دسترسی به فایلهای سیستمی بگیرد که در پیدا کردن پسورد شما از آنها استفاده می کنند.

همچنین امکان سوء استفاده و مشاهده فایلها توسط برداشتن هارد دیسک شما از روی کامپیوترتان و نصب آن بر روی کامپیوتری دیگر را می گیرد. BitLocker تنها می تواند فایلهایی که بر روی درایو ویندوز  و دیگر درایو های دیتای یک کامپیوتر قرار دارند را محافظت کند. اگر قصد رمز گذاری یک درایو دیتا را دارید، لازم است که درایو ویندوز را نیز رمزگذاری نمایید. چرا که کلید درایو دیتا بر روی درایو ویندوز ذخیره شده است. همچنین می توانید فایلها و فولدرهای موجود بر روی یک درایو رمزگذاری شده توسط BitLocker را برای امنیت بیشتر بر روی یک کامپیوتر اشتراکی مجددا رمزگذاری نمایید.

هنگامی که فایلهای جدید به درایوی که با بیت لاکر قفل شده است منتقل شوند، bitlocker آنها را به صورت خودکار رمزگذاری می کند. فایلها تنها تا زمانی که بر روی درایو رمزگذاری شده قرار دارند، رمزدار می مانند. فایلهایی که بر روی یک درایو بدون رمزگذاری و یا کامپیوتری دیگر کپی می شوند، از حالت رمزدار خارج می شوند. اگر فایلها با کاربران دیگر به اشتراک گذاشته شوند، تا زمانی که بر روی درایو رمزدار هستند، بصورت رمزدار می مانند، ولی توسط کاربران مجاز قابل استفاده هستند.

استفاده از BitLocker

نحوه کار بیت لاکر

در حین استارت آپ کامپیوتر، اگر BitLocker وضعیتی را تشخیص دهد که بتواند یک ریسک امنیتی محسوب شود (برای مثال، خطای دیسکها، تغییری در بایوس، یا تغییری در فایلهای استارت آپ)، درایو را قفل می کند و برای خارج نمودن از حالت قفل شده نیاز به یک پسورد بازیابی BitLocker دارد.

نرم افزار BitLocker معمولا از چیپ (TPM (Trusted Platform Module بر روی کامپیوتر استفاده می کند تا کلیدهایی را که برای بازگشایی فایلهای رمزی بر روی هارددیسک استفاده می شوند، ذخیره کند. هنگامی که به کامپیوتر خود لاگین می کنید، BitLocker از TPM کلیدهای هارد دیسک را درخواست می کند و آن را باز می نماید.

فعال نمودن BitLocker 

برای قفل گذاری روی درایو مراحل زیر را دنبال کنید:

۱- از طریق Start Menu > Control Panel > Security > BitLocker Drive Encription ، آن را باز نمایید. اگر پسورد Administrator و یا تأییدیه آن درخواست شد، آن را وارد نمایید.

۲- بر روی Turn On BitLocker کلیک کنید. این کار ویزارد تنظیمات بیت لاکر را اجرا می نماید. مراحل را یک به یک انجام دهید.

مطمئن شوید که در حین فعال نمودن BitLocker، پسورد بازیابی را ایجاد کرده اید؛ در غیر این صورت، ممکن است دسترسی به فایلهای خود را به کلی از دست بدهید.

از آنجا که TPM کلیدها را فورا پس از ورود شما به سیستم در اختیار بیت لاکر قرار می دهد، امنیت کامپیوتر شما بستگی به اعتبار پسورد ورود شما دارد. اگر شما پسورد معتبری داشته باشید که از ورود کاربران غیرمجاز جلوگیری کند، هارد دیسک محافظت شده توسط bitlocker همچنان قفل می ماند.

فعال نمودن BitLocker 

چگونه بیت لاکر را غیر فعال کنیم؟

می توان BitLocker را در هر زمان غیر فعال نمود؛ یکی به صورت موقت با غیر فعال نمودن آن و دیگری با رمز گشایی کامل درایو.

۱- از طریق Start Menu > Control Panel > Security > BitLocker Drive Encription ، آن را باز نمایید. اگر پسورد Administrator و یا تأییدیه آن درخواست شد، آن را وارد نمایید.

۲- بر روی Turn Off BitLocker کلیک کنید. این کار، کادر محاوره ای  BitLocker Drive را اجرا می نماید.

۳- به منظور رمزگشایی درایو، بر روی Decrypt the volume کلیک نمایید. به منظور غیرفعال سازی موقت BitLocker ، بر روی Disable BitLocker Drive Encryption کلیک کنید.

غیرفعال نمودن BitLocker 

امیدواریم با خواندن این مقاله با bitlocker و نحوه استفاده از نرم افزار قفل درایو بیت لاکر آشنا شده باشید حال به شما پیشنهاد می شود برای کسب اطلاعات در حوزه جرم هک کردن مقاله ما را مطالعه نمایید.

ایران هاست

مشخصات مدیر

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا