طراحی وب سایت

مقایسه جوملا و وردپرس

در این مقاله به مقایسه جوملا و وردپرس ، دو CMS شناخته شده میپردازیم .

استفاده از جوملا، آری یا نه ؟

اگر شما قصد ایجاد شبکه ای با قابلیت عضو گیری ، سایت خبری ، انجمن ، مقاله ، ارائه مقالات دیگر نویسندگان و …. را دارید جوملا انتخاب خوبی است چون برای همین منظور طراحی و ایجاد شده است ، ایجاد یک ساختار زمانیکه کار کردن با آن را فرا بگیرید آسان است و البته نیازی به فراگیری دانش مرتبط با html  ندارید، همچنین میتوانید زمان حذف یا انتشار اتوماتیک مقالات را تنظیم نمایید.

بنابراین ، جوملا قدرت مانور زیادی به شما میدهد و این قدرت در بخش admin جوملا قابل توجه هست ، تا جایی که آن قدر انتخابهای زیادی دارید که بار اولی که با این محیط روبرو میشوید باعث گیج شدن شما می گردد. برای اینکه با این مشکل مواجه نگردید میتوانید از راهنماهای متعددی که در این مورد در فضای اینترنت قابل یافتن هست استفاده نمایید در غیر اینصورت ممکن است کار با این بخش سبب سرگردانی شما گردد.

اگر مایل به تغییر رنگ محیط جوملا و لوگوهای وبسایت هستید شخصی سازی و تنظیم این موارد در جوملا ساده است.ولی برای انجام تنظیمات بیشتر و جزئی تر در این بخش ، با ساختار پیچیده جوملا مواجه میگردید ، که حتی طراحان و برنامه نویسان نیز نیاز به یادگیری و گذراندن دوره های مقتضی قبل از کار با layout  جوملا دارند و این یادگیری بر اساس layout template  انتخابی متفاوت است.

 

جوملا قابلیت چندزبانه بودن (multi-lingual) را به صورت built-in  دارا میباشد.این قابلیت بسیار خوب کار میکند ولی کار با آن خیلی هم ساده نیست. شما باید ترتیب و نظم خاصی را جهت کارکرد صحیح آن دنبال نمایید ولی با این وجود این قابلیت بسیار کارامد می باشد.خوشبختانه ویدیوهای زیادی در این مورد در اینترنت قابل مشاهده میباشد، فقط کافی است عبارت “joomla multilingual” را در سایتهای به اشتراک گذاری ویدئو جستجو نمایید .

 

اگر نمی خواهید درگیر این مباحث پیچیده شوید نیز میتوانید layout template  های حرفه ای را در ازای مبالغ منطقی از وبسایت های ارائه دهنده این خدمات تهیه نمایید و یا template  مورد نظر خود را با سفارش به یک طراح وبسایت  تهیه نمایید ، این نکته را نیز حتما مدنظر داشته باشید که طراح مورد نظر شما سابقه و نمونه کاری مرتبط با  جوملا داشته باشد وگرنه شاید مجبور به پرداخت مبلغ یادگیری طراح به جای پرداخت هزینه طراحی وبسایت خود شوید و این چیزی است که مطمئنا شما مایل به انجام آن نیستید.

 

معایب جوملا

انتقال مقالات از وبسایتی به وبسایت دیگر آسان نیست.extension هایی برای این منظور وجود دارند ، ولی انتقال article  ها از یک ورژن به ورژن بعدی مشکل ساز خواهد بود.

 

مشکلی که وجود دارد این است که core system در این بخش  بسیار پیچیده است و منابع بسیار زیادی از سمت سرور مورد نیاز میباشد، این ایراد در جوملا ۲.۵ برطرف نگردیده و در واقع بدتر نیز شده است ، اگر تا حدود ۵۰۰ مقاله دارید با مشکلی مواجه نخواهید بود ولی اگر مقالات به حدود هزاران مورد میرسد شاید مطالعه لینک زیر کمک کننده باشد:

http://www.itoctopus.com/how-we-optimized-a-large-joomla-2-5-website-and-made-it-over-200-times-faster

 

در حال حاضر جوملا upgrades های  کلی و عمده ای به طور مرتب ارائه میدهد.این ارتقا ها extension های زیادی را از کار می اندازند و مهاجرت از ورژنهای قدیمی به جدید کار آسانی نیست .مخصوصا اگر در جوملا سیستم عضوگیری و یا انجمن هم وجود داشته باشد.این واقعا مشکلی است که ارائه دهندگان جوملا باید برطرف کنند ، چون ارتقا به ورژنهای بالاتر پروسه ی وقت گیری است ، امیدواریم این مشکل در upgrade های بعدی مرتفع گردد.

بروزرسانیهای معمول(update) بین ارتقا ورژنها (upgrade) پروسه ی آسانی است که با کلیک بر روی یک گزینه به راحتی انجام میگردد و به ندرت سبب از کار افتادن extension ها میگردند.

 

کلام آخر:

قدرت جوملا در پیچیدگی آن است ، قابلیت پیمایش قوی و عمیق ، بخش در بخش ، دسته بندیها و…..صفحات و پستهای ثابتی دارد ، بخش پستها در انجمنها بسیار مفید هستند.شما میتوانید با جوملا یک وبسایت معمولی و ساده داشته باشید ولی قابلیتهای جوملا بسیار بالاتر از آن است.

 

wordpress-vs-joomla.1

 

استفاده از وردپرس، آری یا نه؟

WordPress  یک سیستم کاملا کاربر پسند بلاگینگ (بلاگ نویسی) میباشد ولی از آن به عنوان یک وبسایت معمولی بدون داشتن دانش html (مشابه جوملا) نیز میتوانید استفاده نمایید.میتوانید پست ها و صفحات مختلفی ایجاد کنید و با پلاگینها میتوانید امکانات متعددی را که در جوملا به صورت پیشفرض موجود میباشد به wordpress  اضافه نمایید.چون wordpress  یک سیستم بلاگینگ میباشد گوگل علاقه زیادی به آن دارد ، بنابراین از نقطه نظر مارکتینگ و تجاری ، چشم پوشی از وردپرس دشوار می باشد.

محیط کاربری آن ساده میباشد و نیازی به یادگیری مباحث پیچیده ندارید.شخصی سازی ظاهر وردپرس نیاز به دانش جزئی css  دارد.وایجاد تغییرات در آن مثل جوملا پیچیده نمی باشد ، ولی به هرحال اگر تمایل به درگیر شدن با مباحث مرتبط با css  ندارید میتوانید از کمک یک طراح وبسایت بهره مند گردید.از آنجا که wordpress  ساختاری منطقی دارد طراحی و جابجایی المانهای گرافیگی برای یک طراح وبسایت دشوار نمی باشد ودوباره تاکید میگردد که ترجیحا از یک طراح متخصص در وردپرس استفاده نمایید.

وردپرس به راحتی راه اندازی میگردد و میتوانید پس از ۲ روز در گوگل لیست شوید.برای جوملا این امر ۱۴ روز زمان می برد ، البته که با کمک ابزار SEO میتوانید این مدت زمان را کاهش دهید.لیست شدن یک وبسایت معمول html  در گوگل میتواند تا یک ماه زمانبر باشد ، این موردی است که باید مد نظر قرار گرفته شود ، هرکسی نهایتا تا ۲ ساعت میتواند تولید محتوا با wordpress  را فرا گیرد.(شامل کار با زیر صفحه ها و دسته بندیها ) .وردپرس قابلیت چندزبانه بودن را ندارد ولی با کمک پلاگینهایی مانند polylang میتوانید این قابلیت را اضافه نمایید که البته کار با آن نیز بسیار ساده میباشد.

وردپرس بازدیدکنندگان (کاربران) با تعداد بسیار بالا را به راحتی مدیریت میکند و به راحتی از کار نمی افتد ، حتی با وجود تعداد زیادی مقاله و مطلب در وبسایت.

ارتقاهای عمده در وردپرس به تعدد جوملا نیست و معمولا اقدامات اضافه زیادی نمیطلبد ، به عنوان مثال هیچ کدام از پلاگینها در ارتقا از ورژن ۳.۱ به ۳.۶ از کار نیفتادند که این مضوع وردپرس را به عنوان پلتفرمی بسیار پایدار معرفی میکند.

انتقال اطلاعات از دیگر وبساتهای وردپرسی ساده میباشد ، برای این امر ابزار انتقال built – in  در وردپرس موجود میباشد.

فروشگاه ساز ایران‌هاست
یک راه حل آسان، سریع و کاربردی
برای ورود به فضای آنلاین

فروشگاه آنلاین راه اندازی کنید

معایب وردپرس:

به عنوان مثال اضافه یا حذف نمودن تاریخ پستها نیاز به اعمال تغییرات در design mode  دارد و در واقع نیازمند داشتن دانش در ارتباط با scripting وردپرس میباشد.ساختار پیمایش با توجه به layout template  انتخابی شما مشخص میگردد.تغییر دوباره این ساختار نیاز به دانش فنی در ارتباط با زبان scripting وردپرس و مباحث مرتبط با css دارد.

در جوملا شما با چنین مشکلی مواجه نمی گردید چون منوها از طریق کنترل پنل مدیریت میگردند و مقدار دهیهای مرتبط با تاریخ ، نام نویسنده مطلب و … میتوانند برای یک مقاله ی خاص یا به طور کلی برای کل وبسایت فعال یا غیرفعال گردند.بنابراین از این منظر در مدیریت محتوا، جوملا پیشرو میباشد .

همچنین تغییر ترتیب صفحات در وردپرس با زحمت قابل انجام میباشد و نیازمند مراجعه به هر یک از دسته ها و تغییر ترتیب هرکدام به صورت دستی میباشد ، توسعه دهندگان وردپرس به دنبال رفع این مشکل میباشند ولی زمان دقیقی برای انجام این مهم اعلام نگردیده است.

ویجتها تا حدی جبران گر کمبود یک سیستم منوی قوی در مقایسه با جوملا  هستند ولی این قابلیت دارای کارکرد آسانتری در جوملا می باشد.

کلام آخر:

وردپرس ساده است و میتوانید به آن به چشم یک بلاگ یا وبسایت معمولی نگاه کنید.پستها ، صفحات و دسته بندیها در آن ثابت می باشند.

با استفاده از پلاگینها میتوانید کارکرد آن را گسترش داده و تا حد مورد نظر خود رشد و پیچیدگی آن را افزایش دهید . با این وجود کارکردن با همه ی  پلاگینها یکسان و راحت نیست بنابراین داشتن یک طراح وبسایت در کنار خود ایده ی بدی نیست.

بررسی وردپرس و جوملا از نقطه نظر امنیت

تمامی سیستمهای مدیریت محتوای منبع باز در برابر هکرها آسیب پذیر میباشند چون هکرها با سیستم به خوبی آشنا هستند ، جوملا و وردپرس به طور مرتب مورد حمله قرار می گیرند ، برای کاهش تهدیدها حداقل باید با اقدامات زیر آشنایی نسبی داشته باشید:

۱.بروزرسانی وبسایت به محض ارائه آپدیت امنیتی

۲.نصب فایروال جهت دفع حمله های معمول هکرها

۳.برای جوملا از admintools و برای وردپرس از wordfence استفاده کنید ، ترجیحا از ورژن پولی استفاده نمایید چون ورژنهای رایگان این دو ، تنها آسیب پذیریهای محدودی را پوشش میدهند.

تعداد زیادی firewall دیگر نیز موجود میباشد که البته میتوانید تعدادی از آنها را برای امنیت بیشتر با هم ترکیب نمایید.

۴.اگر کاربرن در وبسایت شما عضو میشوند آنها را ملزم به استفاده از رمزهای پیچیده نمایید.

 

برای ایجاد کانال ویدئویی خودم به چه چیزی احتیاج دارم ؟

شما میتوانید قابلیت عضوگیری را به وردپرس اضافه نمایید ولی جوملا از این منظر بسیار کاربردی تر بوده و بهتر عمل میکند چون اصولا برای کاربردهای اینچنینی ساخته شده است. برای  مواقعی که scripting  و کدنویسی جزو انتخابهای شما نمیباشد ، موارد زیر قابل بررسی و انتخاب میباشد:

اگر میخواهید اعضا وبسایت بر پایه خریداری اشتراک به ویدئوها دسترسی داشته باشند و اعضایی با سطح دسترسی متفاوتی داشته باشید(بر مبنای اشتراک خریداری شده ) جوملا بهترین گزینه میباشد.

اگر تنها میخواهید ویدئوهای خود را در وبسایت نمایش دهید و یا تنها یک نوع عضویت در وبسایت خود دارید و میخواهید همه چیز ساده و تمیز انجام گیرد وردپرس این کار را برای شما انجام خواهد  داد.

اگر مخواهید ویدئوهای مختلفی در صفحات اصلی وبسایت از دسته های مختلف در template  خود نمایش دهید( کم و بیش شبیه یک مجله ویدئویی) دوباره جوملا برای این مقصود تجهیز شده تر میباشد.

اگر میخواهید یک ژورنال ویدئویی داشته باشید ، وردپرس زندگی را برای شما آسان خواهد کرد.

هر دو پلتفرم دارای template های واکنش گرا (responsive) میباشند.

 

مضطرب نشوید

خبر خوب اینکه اگر به این نتیجه رسیده اید که پلتفرم اشتباهی را برای خود برگزیده اید ، به بن بست نرسیده اید و میتوانید سیستم مورد استفاده خود را با مقصود خود سازگار کنید ، هر دو پلتفرم منبع باز میباشند که این یعنی از هر منظر قابل تغییر و شخصی سازی میباشند.گاهی اوقات برای بعضی از تغییرات مجبور به پرداخت مبلغی هستید و برای بعضی دیگر خیر، کاملا بستگی به نوع شخصی سازی و یا اضافه نمون قابلیت مورد نظر شما دارد و البته راه سومی هم وجود دارد : هر دو را در کنار هم استفاده کنید.

نکته: اگر مایلید میتوانید بهترینهای هر دو پلتفرم را در کنار هم داشته باشید . یکی از این دو را در زیر دامنه نصب کنید .

سختی نصب CMS :

با توجه به این واقعیت که این دو جزو سیستم های مدیریت محتوای قدرتمند می باشند ، نصب آنها آسان است ولی با این عبارت گمراه نشوید ، اگر نمیدانید (FTP(File Transfer Protocol یا database  چیست ، بهتر است فضای میزبانی را تهیه نمایید که نیازها و تنظیمات خاص مورد نظر شما را به طور پیش فرض در اختیار شما قرار دهد ، این نکته نیز قابل ذکر است که میزبانیهای اشتراکی عموما کندتر از سرویس های اختصاصی می باشند ولی برای شروع از همین میزبانی استفاده نموده و زمانی که ترافیک وبسایت به مقدار قابل توجهی افزایش پیدا کرد به سرور اختصاصی و یا سرور اختصاصی مجازی مهاجرت نمایید.

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید

سلیم شهری

علاقه‌مند به IT

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن