سرورهای مجازی

مقایسه سرور مجازی ایران و کانادا

یکی از مواردی که باید در هنگام تهیه‌ی سرور مجازی خود به آن توجه کنید، مکان قرارگیری سرور است. اینکه سرور مورد نظرتان در دیتاسنترهای داخل ایران سرویس‌دهی می‌شود یا خارج از کشور، می‌تواند بر برخی فاکتورها در سرویس‌دهی وبسایت تاثیر بگذارد. همین مسئله انتخاب مکان جغرافیایی سرور شما را با اهمیت می‌کند.

در ادامه سعی داریم به مقایسه‌ی تفاوت‌های سرورهای ایران در مقایسه با کانادا بپردازیم. به منظور این بررسی، در ادامه به موارد ذیل اشاره خواهیم کرد.

  • هزینه سرور مجازی
  • دسترسی
  • قوانین
  • SEO

هزینه سرور مجازی

فاکتورهای زیادی می‌تواند در قیمت تمام شده‌ی یک سرویس تاثیرگذار باشد. در عموم موارد قیمت تمام شده‌ی سرویس‌های خارجی بیشتر از سرویس‌های داخلی هستند.

تغییر و بالا رفتن قیمت ارزهای خارجی نسبت به ریال، تاثیر مستقیمی بر قیمت تمام شده‌ی سرور مجازی برای کاربر می‌گذارد. همچنین مقایسه هزینه سرور مجازی ایران و کانادادر برخی موارد، نوع سیستم‌های مورد استفاده و سخت افزارهای ارایه شده در دیتاسنترهای خارج از کشور به دلیل به‌روزتر بودن یا نوع آنها، می‌تواند باعث افزایش هزینه‌ی سرویس شود. این قطعات می‌توانند شامل سخت افزارهای امنیتی پیشرفته و یا سرویس‌های مقابله با حملات DDoS و یا امکاناتی مانند ارتباط سریع‌تر با اینترنت و پهنای باند بیشتر باشد.

همچنین یکی از موارد مهم تاثیر گذار بر قیمت سرویس‌ها، هزینه‌ای است که برای خرید لایسنس نرم افزارها پرداخت می‌شود. در دیتاسنترهای کانادا، امکان استفاده از نرم افزارهای کرک شده مانند ویندوز سرورها وجود ندارد و باید هزینه‌ی قابل توجهی برای خرید لایسنس این نرم افزارها پرداخت شود که بر روی هزینه‌ی تمام شده‌ی سرویس تاثیر می‌گذارد. در مقابل در صورتی که سرور مورد نظر در دیتاسنترهای داخلی ارایه شود، حساسیت زیادی برای خرید لایسنس‌هایی از این دست وجود ندارد.

دسترسی

مکان جغرافیایی قرارگیری سرور شما می‌تواند در سرعت و پایداری دسترسی کاربران و سرویس‌های ثانویه به سایت یا نرم افزار شما تاثیرگذار باشد. مسائلی مانند مشکلات مقطعی ارتباط از داخل ایران به سرورهای کانادا و یا ارتباط از خارج از کشور با سرویس هاست شده در داخل ایران گاها بروز می‌کند. همچنین سرعت دسترسی سرورهای کانادا از داخل ایران می‌تواند تا حدی کندتر از دسترسی به سروری در داخل ایران باشد. این مسئله عموما به دلیل بعد مسافتی زیاد در زمان ارسال و دریافت درخواست‌ها به سرور بروز می‌کند.

عموما بهترین معیار برای انتخاب سرور داخلی یا خارجی،‌ موقعیت جغرافیایی کاربرانی است که قرار است از سرویس استفاده کنند. اگر اکثریت کاربران شما از خارج از کشور به سایت دسترسی دارند و یا تجارت شما عموما با شرکت‌ها یا افرادی در خارج از ایران است،‌ انتخاب یک سرویس در کانادا می‌تواند برای شما بهینه‌تر باشد. در غیر اینصورت بهتر است سرور خود را از دیتاسنترهای داخل ایران تهیه کنید تا کاربران سایت شما با سرعت بالاتر و پایداری بیشتری از سایت یا سرویس ارایه شده استفاده کنند.

مقایسه دسترسی سرور مجازی ایران و کانادا

قوانین

کانادا یکی از کشورهایی است که قانون کپی رایت را پذیرفته و در بررسی محتوای منتشر شده آن را لحاظ می‌کند. این مورد باعث می‌شود امکان انتشار اطلاعات یا نرم افزارهایی که این قانون را نقض می‌کنند، بر روی سرورهای هاست شده در دیتاسنترهای کانادا وجود نداشته باشد. این مورد بر روی سرورهای خریداری شده در دیتاسنترهای ایران صدق نمی‌کند. در نتیجه در صورتی که وبسایت یا نرم افزار شما ارایه کننده‌ی اطلاعاتی است که ممکن است قوانین کپی رایت را نقض کند، سرویس‌های کانادا انتخاب مناسبی برای شما نیستند.

به طور کلی باید در نظر داشته باشید،‌ قوانین حاکم بر سرورهای کانادا به مراتب سخت گیرانه‌تر از سرورهای داخلی هستند. این قوانین می‌تواند شامل مواردی مانند ارسال هرزنامه یا حتی تنظیمات امنیتی بر روی سرور نیز بشوند.

مقایسه قوانین سرور مجازی ایران و کانادا

SEO

موقعیت جغرافیایی سرور می‌تواند بر روی SEO سایت تاثیرگذار باشد. برای مثال یکی از فاکتورهای تاثیر گذار در رتبه بندی سایت از نظر سرویس جست و جوی گوگل، همخوانی IP جست و جو کننده و وبسایت مورد نظراست. در نتیجه در صورتی که اکثر بازدید کنندگان سایت شما از داخل کشور هستند، تهیه‌ی سرور در دیتاسنترهای داخلی بر رتبه‌بندی سایت تاثیر مثبتی خواهد داشت.

در مقابل، گاها مشکلات ارتباطی باعث بروز اختلالاتی در index شدن سایت‌هایی که بر روی سرورهای موجود در دیتاسنترهای ایران قرار دارند می‌شود. این موارد عموما مقطعی و قابل رفع هستند. با این‌حال، مواردی از این دست می‌تواند تا حدی بر روی SEO سایت تاثیر منفی داشته باشد.

اشاره به این نکته مهم است که برخی سرویس‌ها مانند Google Adwords تنها در صورتی قابل استفاده خواهند بود که سرور مورد نظر در دیتاسنترهای خارج از ایران قرار داشته باشد. در صورتی که مد نظر دارید از این سرویس برای درآمدزایی از سایت خود استفاده کنید، سرورهای داخلی انتخاب مناسبی برای شما نخواهند بود.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (هیچ نظری ثبت نشده است)
Loading...

برچسب ها

سامان حمیدی

مدیر سرور در ایران هاست کارشناس مهندسی کامپیوتر برنامه نویس پایتون علاقهمند به مطالعه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن