سرور مجازی (VPS)

کاربردهای VPS یا سرور مجازی چیست ؟[اپدیت ۲۰۲۰]

چندی است VDS  و همینطور سرور مجازی چیست یا vps چیست جای خود را در میان واژگان IT پیدا کرده است. سرور اختصاصی مجازی (virtual dedicated server)  نوعی ماشین (سرور) مجازی است که از منابع سرور فیزیکی استفاده می کند.در این نوع سرویس منابع سرور فیزیکی از جمله RAM  و CPU به طور کاملا اختصاصی برای VDS کنار گذاشته میشوند. در VDS هر سرور مجازی دارای یک سیستم عامل کامل و مستقل است که امکان reboot شدن را هم دارد. با اینکه تقسیم بندی و جداسازی منابع سرور و تبدیل آن به چند سرور مجزای مجازی از زمان کامپیوترهای main frame  و mid-range نظیر IBM AS/400 انجام می شده اما امروزه با تکامل نرم افزارهای مجازی سازی (Virtualisation) قابل نصب روی کامپیوترهای شخصی بیش از پیش متداول شده است.به شما پیشنهاد می شود برای کسب اطلاعات در حوزه تکنولوژی مجازی سازی سرور چیست مقاله ما را مطالعه نمایید.

در VDS، سرور فیزیکی توسط تکنیکی به نام “مدیر ماشین مجازی” یا Hypervisor علاوه بر ایجاد، انتشار و مدیریت منابع جهت ماشین های مجازی، امکان نصب چندین سیستم عامل روی سرور واقعی نیز فراهم می گردد.

با پرکردن شکاف میان سرویس میزبانی اشتراکی (share) و سرور اختصاصی (Dediarted Server)، سرویس VDS بدون هزینه سنگین سرور  اختصاصی به کاربران استقلال عمل (البته نرم افزاری) می دهد چنانکه امکان نصب هرگونه نرم افزار مورد نیاز روی سیستم عامل امکان پذیر است. البته باید به یاد داشته باشیم که VDS ها بر حسب تعداد سرورهای مجازی تعریف شده روی سرور فیزیکی، دارای محدودیت در CPU,RAM  و هارددیسک هستند.

برای دسترسی آنی به سرور با منابع کاملا اختصاصی از سرور های ابری ایران هاست استفاده کنید.

همین امروز سفارش دهید

VDS ها براساس تکنولوژی های ارایه شده نظیر Hyper-V  (شرکت میکروسافت) ،Zone   (شرکت  Sun Microsystems) ، VMware ESX Server (شرکت VMware ) کار میکنند.

در مجموع می توان مزایای vps به میزبانی اشتراکی چیست

 • استقلال در مدیریت سیستم عامل و نصب نرم افزارهای مورد نیاز
 • امکان خاموش، روشن و  reboot نمودن سرور
 • منابع کاملا مستقل
 • امنیت ذاتی بالاتر

برای بسیاری از ما این سوال پیش می‌آید که سرور vps چیست و چه کاربردی دارد و از نظر عملکرد چه تفاوتی با سرویس اشتراکی و سرور اختصاصی دارد؟ در این مقاله با کاربرد سرور اختصاصی مجازی و استفاده از سرور مجازی بیشتر آشنا خواهیم شد.

سرور اختصاصی مجازی (Virtual Dedicated Server) که ماشین مجازی نیز خوانده می‌شود، از تخصیص منابع بالای یک سرور‌ اختصاصی اعم از CPU، RAM، Hard Disk به سرورهای کوچکتر (ماشین‌های مجازی) ایجاد می‌شود.در پاسخ سرور مجازی چیست ؟ بایستی گفت که در مقایسه با سرویس اشتراکی از دسترسی‌ها و امکانات بسیار بالایی برخوردار است. ولیکن از حیث برخی امکانات مانند فضای ذخیره‌سازی اطلاعات و یا هسته‌های پردازنده در رده پایین‌تری از یک سرور اختصاصی قرار دارد. لذا جهت یک سایت پر ‌بازدید که بودجه کافی برای خرید یا اجاره یک سرور اختصاصی نیز در اختیار ندارد، سرور اختصاصی مجازی پیشنهاد مناسبی خواهد بود.

سرور vps چیست

به شما پیشنهاد می شود برای کسب اطلاعات در حوزه تفاوت سرور مجازی و سرور اختصاصی مقاله ما را مطالعه نمایید.

ویژگی های سرور اختصاصی مجازی یا vps چیست؟

 • اختصاصی بودن منابع پردازنده، حافظه اصلی و فضای ذخیره‌سازی اطلاعات
 • امکان مدیریت اختصاصی از راه دور
 • امکان نصب نرم‌افزارهای دلخواه
 • امکان ارتقای منابع در کوتاه‌ترین زمان ممکن
 • امکان میزبانی تعداد بالایی وب‌سایت بدون محدودیت، در صورت کافی بودن منابع
 • در اختیار داشتن IP اختصاصی
 • پرداخت هزینه کمتر در مقایسه با سرور اختصاصی
 • امکان مدیریت سرور مانند خاموش یا روشن کردن سرور با دسترسی به کنترل پنل سرور
 • امکان نصب سیستم عامل ویندوز یا لینوکس بسته به نیاز کاربر بر روی سرور
 • امکان عیب‌یابی سریع و انتقال اطلاعات به ماشین مجازی دیگر

حال با توجه به ویژگی های ذکر شده با تصمیم گیری برای خرید آن می توانید اقدام به خرید سرور مجازی کانادا و یا سرور مجازی ایران کنید.

 

ویژگی های سرور اختصاصی مجازی

همینطور بخوانید  سرور اختصاصی مجازی یا VDS چیست و تفاوت آن با سرورهای VPS

۵ کاربرد سرور مجازی چیست؟

 • وب سرور: جهت سایت‌های پربازدید

بیشترین  کاربرد vps چیست در وب‌سایت هایی مانند فروشگاه‌های اینترنتی که نیازمند ترافیک ماهانه بالاتر، فضای ذخیره‌سازی بیشترو پردازنده قدرتمند‌تر از سرویس‌های اشتراکی هستندمی باشد، سرور اختصاصی مجازی راهکار مناسب و کاربردی خواهد بود.

 • ایمیل سرور: استفاده جهت میل سرور بدون محدویت تعداد ارسال ایمیل در روز در مقایسه با سرویس اشتراکی

در سرویس‌های اشتراکی تعداد ارسال ایمیل در طول روز و هفته محدود می‌باشد، لذا می‌توان VPS را در راستای رهایی از این محدودیت انتخاب کرد. هم‌چنین با دسترسی که به سرور وجود دارد، می‌توان نرم افزار ایمیل دلخواه خود را نیز بر روی سرور نصب کرد.

 • اپلیکیشن سرور: جهت راه‌اندازی اپلیکیشن خاص با منابع اختصاصی

پاسخ به پرسش مهمترین تفاوت هاست و vps چیست بدین صورت می باشد که با توجه به عدم دسترسی به مدیریت سرور در سرویس‌های اشتراکی، امکان نصب نرم‌افزار دلخواه کاربر بر روی آن وجود ندارد. در صورتی‌که می‌توان با پرداخت هزینه‌ای به مراتب کمتر از اجاره یا خرید یک سرور اختصاصی، اپلیکیشن دلخواه خود را بر روی سرور نصب کرد و از امکانات یک سرویس اختصاصی نیز برخوردار شد.

 • دیتابیس سرور: عدم محدودیت استفاده از حجم دیتابیس در استفاده از vps

در برخی از سرویس‌های اشتراکی میزان فضای ذخیره‌سازی دیتابیس متناسب با درصدی از حجم پلان اشتراکی یا نهایتا به اندازه حجم سرویس اشتراکی خواهد بود، در صورتی‌که سرور اختصاصی مجازی بدون این محدودیت، فضای ذخیره‌سازی بیشتری در مقایسه با سرویس اشتراکی در اختیار وب‌سایت می‌گذارد.

 • ارتقای عملکرد وب سایت: با میزبانی بخش‌های متفاوت سایت روی ماشین‌های مجازی کوچکتر

کاربرد سرور مجازی چیست ؟

با قرار دادن بخش های مختلف سایت مانند وب، دیتابیس و ایمیل بر روی هر یک از VDS های ایجاد شده، عیب‌یابی علل بروز اختلال سایت به‌سادگی انجام خواهد شد. چنانچه مشکلی بر روی یکی از ماشین‌ها رخ دهد، بخش‌های دیگر سایت بدون هیچ وقفه‌ای به کار خود ادامه خواهند داد. راهکار در اختیار داشتن چند ماشین مجازی جهت افزایش عملکرد بهینه بخش های مختلف یک سایت از دیگر کاربردهای VDS است.

همینطور بخوانید  کاربرد سرور مجازی میکروتیک چیست؟

میزبانی وب‌سایت بر روی سرور اختصاصی مجازی با منابع اختصاصی

سرور اختصاصی مجازی با امکانات و ویژگی‌های اختصاصی و منحصر به خود انتخاب مناسبی جهت کنار گذاشتن محدودیت‌های سرویس‌های اشتراکی خواهد بود. با راه‌اندازی سریع و امکان مدیریتی که سرور از طریق کنترل پنل دارد، می‌توان به سرعت وب‌سایت خود را بر بستر یک سرویس اختصاصی بارگذاری کرد.

امیدواریم با خواندن این مقاله با مفهوم vps چیست یا سرور مجازی چیست و چه کاربردی دارد را به خوبی درک کرده باشید ولی اما شاید برای شما این پرسش ایجاد شده باشد که سرور ابری چیست؟ از این رو به شما پیشنهاد می شود مقاله ی ما را مطالعه نمایید.

سوالات متداول

اختصاصی بودن منابع پردازنده، حافظه اصلی و فضای ذخیره‌سازی اطلاعات امکان مدیریت اختصاصی از راه دور امکان نصب نرم‌افزارهای دلخواه امکان ارتقای منابع در کوتاه‌ترین زمان ممکن
وب سرور: جهت سایت‌های پربازدید ایمیل سرور: استفاده جهت میل سرور بدون محدویت تعداد ارسال ایمیل در روز در مقایسه با سرویس اشتراکی اپلیکیشن سرور: جهت راه‌اندازی اپلیکیشن خاص با منابع اختصاصی دیتابیس سرور: عدم محدودیت استفاده از حجم دیتابیس در سرور اختصاصی مجازی ارتقای عملکرد وب سایت: با میزبانی بخش‌های متفاوت سایت روی ماشین‌های مجازی کوچکتر
۱- استقلال در مدیریت سیستم عامل و نصب نرم افزارهای مورد نیاز ۲- امکان خاموش، روشن و reboot نمودن سرور ۳- منابع کاملا مستقل ۴- امنیت ذاتی بالاتر

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید

‫۴ دیدگاه ها

 1. با سلام.من روزانه تعداد زیادی طراحی به سایت های گرافیکی خارجی اپلود میکنم اما با وی پی ان خیلی کند اپلود میششه.خیلیا گفتن سرور مجازی بخر.ایا با یه سرور مجازی میتونم کارمو سریعتر پیش ببرم؟( سرعت اپلود ) یا اینکه پیشنهاد شما چیست؟با تشکر

 2. با خواندن این مقاله آخر سر متوجه شدم vps چیه در حقیقت vps چیست و به چه دردی میخوره؟ و در نهایت استفاده از vps چه زمانی کار ساز است

 3. مفهوم Vps چیست ، vps سرور مجازی چیست یا vps چیه اصلا بطور عامیانه تر vps چیست و به چه دردی میخوره؟ با خواندن این مقاله می توان درک کرد.

 4. با جستجو در مورد سرور مجازی vps چیست متوجه شدم این روزها vps بیش از هر نوع سرویسی بکار می آید از این رو vps سرور مجازی چیست و Vps مخفف چیست در نهایت کار سرور مجازی چیست بیش از هر چیزی قبل از انتخاب سرویس هاستینگ حائز اهمیت داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا