معنای لینوکس (Linux) چیست و چه تاثیری در دنیای سیستم عامل ها گذاشت.مقاله متوسط

کلاد لینوکس و تاثیرات آن در یک هاست اشتراکی

کلاد لینوکس و تاثیرات آن در یک هاست اشتراکی

 

CloudLinux یک سیستم عامل لینوکسی ست که در واقع مجموعه ای از تغییرات در کرنل توضیعی از لینوکس است تا قابلیتهایی را در اختیار مدیر سیستم قرار دهد که بتواند بهترین و دقیقترین کنترل ممکن را در مدیریت مصرف منابع سرور داشته باشد و با مجزا کردن کاربرانی که در حال ایجاد اختلال هستند از تحت تاثیر قرار گرفتن کل سرور، از این اختلال جلوگیری کند. کلاد لینوکس از قابلیتی تحت عنوان (LVE (LightWeight Virtual Environment برای یک نوع مجازی سازی برای هر یوزر اکانت استفاده می کند. به هر LVE یک میزان مشخص از منابع اختصاص داده می شود.

اگر یک اکانت به صورت ناگهانی میزان ترافیک بالایی دریافت کند یا شروع کند به مصرف بالای cpu و یا ram ، به جای کند کردن کل سرور، تنها همان LVE کند خواهد شد.

کلاد لینوکس چطور می تواند برای هاستهای اشتراکی مفید باشد؟

یک هاست اشتراکی محیطی است که صدها وب سایت در یک سرور میزبانی می شوند و از منابع سرور اشتراکا بهره می برند. این در حالی است که مدیر سرور تسلط بسیار کمی بر مصرف منابع هر کدام از اکانتها دارد. اگر یک وب سایت منابع غیر عادلانه و زیادی را مصرف کند (به دلایلی همچون مورد حمله قرار گرفتن، طراحی نامناسب، بازدید بالا و…)، تمام سرور تحت تاثیر قرار گرفته، کند شده و یا حتی کاملا از دست رس خارج می شود که به این ترتیب تمام کاربران روی سرور متضرر می شوند. در یک میزبانی سنتی به صورت پیش فرض نمی توان بر مصرف cpu, ram و یا سایر منابع در یک وب سایت مشخص محدودیت اعمال کرد. پیدا کردن وب سایت مشکل ساز کاری بسیار زمان بر بوده و رفع مشکلاتی از این دست در اکثر موارد با تعلیق کردن وب سایت مشکل ساز ممکن خواهد بود. در هر صورت نتیجه این دست مشکلات به وجود آمدن تعدادی کاربر ناراضی خواهد بود که تاثیر منفی بر کسب کار خواهد داشت.

 

کلاد لینوکس و تاثیرات آن در یک هاست اشتراکی

پیشنهاد ایران هاست برای وب سایت های لینوکس، استفاده از سرورهای ابری با سرعت و Uptime بالاست.

همین امروز سفارش دهید

برخورد کلاد لینوکس با مشکلاتی از این دست چگونه است؟

در هاستهای اشتراکی مبتنی بر کلاد لینوکس، زمانی که اکانت یک وب سایت از حد تعیین شده منابع بیشتری مصرف کند، به مرور شروع می کند به کند شدن و نهایتا به صورت موقت استاپ شده تا زمانی که میزان مصرف آن به حالت نرمال برگردد.در عین حال، سایر وب سایتهای سرور بدون مشکل کار خواهند کرد.

در هاستهای مبتنی بر کلاد لینوکس، محدودیتها به جهت جلوگیری از سوءاستفاده کنندگان واسکریپتهای مخرب است و درشرایط نرمال تاثیر منفی بر روی کار یک وب سایت ندارد.

قابلیتهای کلاد لینوکس:

  • تنظیم میزان مشخصی از منابع سررو برای هر کاربر:

با استفاده از تکنولوژی  LVE در کلاد لینوکس، هر وب سایت دارای مجموعه ای از منابع اختصاص داده شده Ram , CPU و.. است .تکنولوژی LVE این اطمینان را می دهد که این منابع با هیچ وب سایت دیگری به اشتراک گذاشته نمی شود.

  • محیط هاستینگ پایدارتر:

افزایش ناگهانی ترافیک برای یک وب سایت تاثیر منفی بر روی کار سرور و یا سایر وب سایتها نخواهد داشت. از آنجا که هر وب سایت منابع مشخص خود را دارا است.

  • کرنل امن و “سخت” شده:

کرنل “سخت” شده ی کلاد لینوکس از فعالیت یوزرهای مخرب و حمله به سایر وب سایتهای روی سرور جلوگیری می کند.

  • استفاده از ورژنهای مختلف PHP:

کلاد لینوکس قابلیتی دارد تحت عنوان PHP selector . این قابلیت امکانی را فراهم می کند تا هر ورژنی از PHP را که مد نظر دارید بدون مشکل انتخاب کنید. همچنین ۱۲۰ extension PHP را در اختیار می گذارد. UI بسیار مناسب کلاد لینوکس پروسه انتخاب و تغییر PHP و extensionها را بسیار ساده کرده است.

  • پایداری عالی دیتابیس Mysql

در هاستهای اشتراکی Mysql یکی از دردسرهای دائمی مدیران سرور است. پایدار نگه داشتن Myql با وجود queryهای دائمی کاربران که هرکدام پتانسیل این را دارند که سرور را کند کنند، کار بسیار مشکلی است. قابلیت MySQL Governor در کلاد لینوکس به مدیران سرورها کمک می کند تا سوء استفاده کنندگان را کاملا ریزبینانه شناسایی و کنترل کنند.با پشتیبانی از آخرین نسخه های Mysql و MariaDB این قابلیت را هر میزبانی اشتراکی باید داشته باشد. ابزار MySQL Governor مصرف CPU و Disk I/O برای هر کاربری وب سایت را به صورت لحظه ای دنبال کرده و queryهای MySQL را با در نظر گرفتن همان محدودیتهای  موجود برای هر LVE ، کنترل و اعمال می کند.

با قابلیتهای پیشرفته استفاده شده در کلاد لینوکس مدیریت یک هاست اشتراکی به جهت دستیابی به پایداری دائمی به راحتی ممکن بوده و کاربران نیز از کیفیت سرویس لذت می برند.

 

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید

سیاوش غلامی

مدیر سرور ایران هاست - کارشناس ICT

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن