میزبانی وب

Application Pool چیست؛ مزایا application pool

وب سرور IIS از سرویس های سیستم عامل ویندوز سرور محصول شرکت مایکروسافت جهت افزایش کارایی، پایداری و امنیت وب سایت ها از ابزاری تحت عنوان Application Pool برای ایزوله کردن پروسه هر وب سایت استفاده می نماید. در این مقاله می خوانید Application Pool چیست؟

فهرست این مقاله ( با کلیک روی هر عنوان به آن قسمت منتقل می شوید) پنهان

منظور از ایزوله سازی با Application Pool چیست؟

وب سرور iis از سرویس های سیستم عامل ویندوز سرور محصول شرکت مایکروسافت جهت افزایش کارایی، پایداری و امنیت وب سایت ها از ابزاری تحت عنوان Application Pool ابرای ایزوله کردن پروسه هر وب سایت استفاده می نماید. مفهوم ایزوله سازی محاسبات به این معناست که برای مثال کدهای وب سایت مشتری الف در یک فرایند اجرا و محاسبه شده و کدهای وب سایت مشتری ب نیز به صورت کاملا جداگانه در فرایندی مستقل اجرا می گردند.

وب سرور IIS به طور معمول قادر است تا تمامی فرمت های استاندارد مانند HTML استاتیک و … را به راحتی پردازش کند. اگر بازدیدکننده ای به وب سایت شما رفته و قصد مشاهده فایل index.html را داشته باشد، هسته مرکزی وب سرور IIS فایل مورد نیاز را از حافظه بازیابی کرده و پس از پردازش آن، نتیجه را به مرورگر بازدیدکننده ارسال می کند.اما وب سرور برای پردازش کدهای داینامیک و یا اسکریپت های فایل بیس مانند ASP و یا ASP.Net، درخواست ها را به یک Application Pool ارجاع می دهد.

Application Pool با روند پردازشی مستقل و جداگانه، میزبان مناسبی برای پردازش این نوع کدهای داینامیک می باشد. با استفاده از این قابلیت شرکت های ارایه دهنده خدمات میزبانی اشتراکی  می توانند با در نظر گرفتن Application Pool های اختصاصی برای هر وب سایت، تدبیری بیاندیشند تا کدهای هر وب سایت با استفاده از شناسه ای منحصربفرد از یکدیگر جدا شده و به صورت مستقل اجرا می شوند.

مزایای Application Pool

این قابلیت برتری های مهمی مانند پایداری بیشتر و امنیت بالا را برای کل سیستم به ارمغان می آورد که در ادامه توضیحات بیشتری در این زمینه ارایه شده است :

  • در صورتی که وب سایت Domain1.com با کدهای ASP نامناسب و سنگینی نوشته شده باشد که باعث هنگ کردن مراحل پردازش گردند، این مشکل تنها در حیطه Domain1.com رخ خواهد داد و به هیچ وجه بر روی روند محاسبات Domain2.com تاثیری نمی گذارد. زیرا کدهای Domain2.com در Application pool جداگانه و مستقل خود اجرا می شوند.
  • با ایجاد Application Pool اختصاصی برای هر وبسایت، عملکرد دیگر وبسایت ها در وبسایت شما بی تاثیر می شود.
  • سطح دسترسی های هر وب سایت فقط مختص به کاربران خود خواهد بود، بنابراین محاسبات انجام شده ای که تحت Application Pool سرویس Domain1.com رخ داده اند، بر روی فایلهای Domain2.com اعمال نخواهند شد.
  • اگر وب سایت Domain3.com اقدام به انجام عملیات مخرب یا غیر مجازی نماید، تمامی کدهایش تحت شناسه منحصر بفرد کاربری آن اجرا می گردند. این امر به شرکت های هاستینگ کمک می کند تا افراد خاطی و مسئول را به سرعت شناسایی نمایند.
  • Application Pool اختصاصی امنیت وبسایت شما را به مراتب افزایش می دهد.

 شرکت ایران هاست نیز با استفاده از این قابلیت در تمامی پلان های میزبانی اشتراکی خود، سعی در افزایش پایداری، امنیت وسرعت کارکرد وب سایت های تحت میزبانی خود دارد.

 

تدابیر امنیتی ایران هاست با اپلیکیشن پول

بسیاری از افراد اکثرا در تشخیص User ID که کد های ASP خود تحت آن ها به اجرا در می آیند، دچار اشتباه می شوند. این موضوع به دلیل برخی وجود سوتدبیر هایی از مقالات درج شده در سایت مایکروسافت می باشد. مقالات ارایه شده توسط مایکروسافت معمولا شامل مطالب مفید و دقیقی می باشند، اما اکثر آن ها در مورد زمانی است که وب سایت شما در یک سرور اختصاصی میزبانی شده است و توضیحی در مورد نحوه نام گذاری User ID های Application Pool در میزبانی های اشتراکی ارایه نشده است.

در وب سرورهای ویندوزهای ۲۰۰۳ و ۲۰۰۸ برای هر وب سایت ایجاد شده به صورت پیش فرض یک Application Pool اختصاصی ایجاد می شود و این Application Pool پیش فرض تحت کاربری پیش فرض NETWORK SERVICE اجرا می گردد (این کاربر در نسخه های قبلی IIS به نام ASPNET بود). در صورتی که تنظیمات به همین صورت پیش فرض رها شوند، کد تمامی وب سایت ها، تحت نام کاربری NETWORK SERVICE به اجرا در آمده و در نتیجه هر کاربر می تواند به فایل های سایر وب سایت ها دسترسی داشته باشد. این امر موجب کاهش ضریب امنیتی و همچنین پایداری سرویس ها می گردد. در هاست اشتراکی ایران هاست نیز از این تنظیمات پیش فرض استفاده نشده و تدابیری اندیشیده شده است تا کدهای هر وب سایت تنها تحت شناسه کاربری مختص به خود اجرا شده و هیچ یک از کاربران قادر به دستیابی به فایل های وب سایت های دیگر نباشد.

ایران هاست

مشخصات مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا