دامنه

با انواع دامنه ملی ایران (IR) آشنا شوید و کاربرد هر یک را بدانید

دامنه،‌آدرس مربوط به هر وب‌سایت است. دامنه ها انواع مختلفی دارند و هر کشور، پسوند ملی مخصوص به خود را دارد. دامنه‌ ملی ایران نیز، با پسوند .ir به ثبت می‌رسد. در این مقاله لیست پسوند های دامنه های IR و کاربرد آنان را خواهید دانست.

اگر مایل به رونق کسب و کار خود در حوزه ملی هستید، ثبت دامین‌ ملی، اولین و موثر‌ترین روش برای نمایش حوزه فعالیت کشوری شما به کاربران خواهد بود.

از آنجایی که قیمت این پسوندها نسبت به پسوندهای بین المللی بسیار پایین تر است، می‌تواند در پایین آوردن هزینه‌های اولیه وب‌سایت و کسب و کار به شما کمک کند.

لیست پسوندهایی که می‌توان با .ir به ثبت رساند، به شرح زیر هستند:

  • .ir
  • .co.ir
  • .net.ir
  • .org.ir
  • .ac.ir
  • .gov.ir
  • .id.ir
  • .sch.ir

اگر تمایل دارید دامنه فارسی خریداری نمایید، پیشنهاد می کنیم مقاله “Whois (هویز) در دامنه های ir به چند بخش تقسیم می شود؟“را مطالعه نموده و پس از آن مارا دنبال کنید.

به دلیل کاربرد هر یک از پسوندهای ملی .ir شرایط خاصی جهت ثبت آن‌ها وجود دارد. قبل از اقدام به ثبت دامنه‌ای با این پسوندها حتما قوانین وضع شده توسط تنها مرجع رسمی خرید دامنه‌ ir (پژوهشگاه دانش‌های بنیادی – ایرنیک) را مطالعه نمایید. اما کاربرد هریک از این پسوندها به چه صورت است؟ در ادامه به شرح این موارد خواهیم پرداخت.

پسوند .ir

یکی از انواع دامنه ملی ایران پسوند .ir می باشد. این پسوند به طور عمومی برای تمام وب سایت‌ها، با رعایت قوانین ایرنیک و انتخاب نامی که جزء اسامی غیر مجاز مانند ADSL، IRAN، WEB و… نباشد، قابل ثبت خواهد بود.

ثبت دامنه ir

پسوند .co.ir

co در این پسوند مخفف عبارت Company به معنی شرکت است. همان‌طور که طبق قوانین ایرنیک ثبت دامنه‌ ملی با این پسوند تنها برای شرکت‌ها، نمایندگی‌ها و برند‌های ثبت شده منطبق با نام کامل ثبتی آن‌ها یا متشکل از حروف اول نام مندرج در روزنامه رسمی ثبت آن شرکت‌ها مجاز است، پیشنهاد می‌کنیم که برای مطرح کردن نام شرکت خود در فضای اینترنت ثبت دامین با این پسوند را که منحصرا در اختیار نام شرکت شما خواهد بود، در جهت توسعه کسب و کار آنلاین خود، به‌خاطر داشته باشید.

به شما پیشنهاد می شود که برای کسب اطلاعات در حوزه سایت حراج دامنه مقاله ما را مطالعه نمایید.

ثبت دامنه ir

پسوند .net.ir

با توجه به این‌که net در این پسوند مخفف کلمه Network بوده و هدف از ایجاد این پسوند، استفاده توسط مؤسسات و یا شرکت‌های ISP (Internet Service Provider) است. با ثبت پسوند .net.ir، علاوه بر این که نام وب سایت خود را به عنوان یک شرکت در فضای اینترنت معرفی می‌کنید، از ابتدا این ذهنیت را برای کاربران هم ایجاد می‌کنید که در زمینه خدمات شبکه فعالیت می‌کنید.

* شرکت‌های ISP، سرویس دهنده‌های دارای پروانه ایجاد و بهره برداری از شبکه ارتباطات ثابت (FCP) و یا پروانه خدمات ارتباطی ثابت (Servco.) از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هستند.

ثبت دامنه ir

دامنه آغاز راه دیجیتالی شدن کسب و کار

همین حالا دامنه خود را ثبت کنید

پسوند .org.ir

چنان‌چه شما به عنوان یک شرکت غیر انتفاعی، انجمن علمی، موسسه بین‌المللی ثبت شده و نظایر آن‌ها فعالیت دارید، این پسوند که از مخفف کلمه Organization مشتق شده، گزینه مناسبی برای معرفی حوزه فعالیت دیجیتالی موسسه شما است.

ثبت دامنه ir

پسوند .ac.ir

به‌عنوان یک موسسه آموزش عالی یا پژوهشی که مجوز مربوطه از ارگان‌های دولتی مندرج در بخش قوانین ثبت دامنه را دارید، حتما برای ثبت آدرس وب سایت با نام کامل و این پسوند اقدام نمایید. در حال حاضر کم‌تر وب سایت آموزشی دارای مجوزی را می‌توانید بیابید که برای ثبت دامنه ac.ir اقدام نکرده باشد. فعالیت آکادمیک خود را در پسوندی که نمایانگر عبارت Academic است به اطلاع کاربران موتور‌های جست‌و‌جو برسانید.

ثبت دامنه ir

پسوند .gov.ir

gov که مخفف Government است، جهت اختصاص این پسوند به بخش‌های اجرایی موسسات و وزارت‌خانه‌های جمهوری اسلامی و سایر نهادهای مذکور در قانون اساسی ایجاد گردیده است. عموما ارگان‌های مربوطه، خود به ثبت دامین با این پسوند‌ها اقدام می‌کنند. شما برای کسب و کار عادی خود نمی‌توانید از این پسوند استفاده کنید.

ثبت دامنه ir

پسوند .id.ir

اگر وب سایتی جهت رزومه یا کسب و کار شخصی دارید، می‌توانید دامنه ای با پسوند .id.ir را برای آن ثبت نمایید. با رعایت قوانین پسوند‌های مخفف Identification و ثبت یک دامنه‌ی شخصی، یک معرفی جالب توجه برای کاربران خود در دنیای وسیع اینترنت فراهم سازید.

ثبت دامنه ir

پسوند .sch.ir

از آنجایی‌ که sch برگرفته از عبارتSchool ، برای برند کردن آدرس سایت یک مدرسه مناسب است. برای القای نوع فعالیت آموزشی خود به کاربرانی که با ادرس سایت شما مواجه می‌شوند، می‌توانید از پسوند sch استفاده کنید.

در صورتیکه تمایل به ثبت یکی از پسوند های گفته شده در بالا را دارید می توانید از مقاله “آموزش ثبت دامنه ir همراه با تصویر” استفاده نمایید.

ثبت دامنه ملی ایران مناسب با فعالیت اینترنتی شما

با در نظر گرفتن کاربرد هر نوع پسوند .ir و انتخاب متناسب‌ترین آن‌ها برای فعالیت آنلاین خود، ضمن مطالعه کامل و رعایت قوانین اعلام شده از طرف ایرنیک، به سهولت می‌توانید دامین ملی وب سایت خود را ثبت کنید. آن را به‌عنوان دامنه اصلی یا دامنه دوم در کنار آدرس اصلی سایت خود، به کاربران دنیای اینترنت معرفی کنید و به موازات توسعه بین‌المللی کسب و کار خود، هویتی ملی به وب سایت خود ببخشید.

دامنه ملی بر روی سئو و ابزارهایی مانند google map و … که ایران را تحریم کرده‌اند، و شما احتمالا بر روی وب‌سایت استفاده خواهید کرد، تاثیر می‌گذارد. به همین دلیل پیشنهاد می شود مقاله ” تاثیر دامنه ملی IR در سئو ” را حتما مطالعه بفرمایید.

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن