لینوکس و تاثیر آن در دنیای سیستم عامل ها

آموزش نصب و راه اندازی centos در ۷ مرحله (تصویری) – مدیریت سرور لینوکس

آموزش نصب و راه اندازی centos از جمله آموزش­های مهم است که تمام متخصصین سرور که وظیفه کانفیگ و آماده ­سازی سرور را دارند می‌بایست با آن آشنا شوند.

با توجه به اینکه سرور­های لینوکسی دارای کانفیگ آسان­تری هستند و هسته اصلی آن در مقابل حمله هکرها و ویروس­ها مقاوم­تر عمل می­نماید به همین خاطر طرف داران بیشتری دارد. سرور لینوکس در بحث آموزش نصب و راه اندازی centos دارای توزیع­ های متفاوتی است. بهترین و بهینه ­­ترین نسخه آن، نوع centos است که بر پایه redhat ارائه می‌شود. نکات نصب این سیستم عامل به همراه تصویر در ادامه ذکر شده است.

آشنایی کلی با سرور­های لینوکسی و آموزش نصب و راه اندازی centos

باید در نظر داشت که centos دارای ورژن­های مختلفی است و در هر ورژن به نسبت نسخه قبل، باگ­ها و مشکلات برطرف شده است. لذا قبل از کانفیگ سرور، پیشنهاد می‌شود حتما امکانات ورژن نصبی را مطالعه نمایید. به طور مثال در ورژن ۷ این سیستم عامل دیتابیس mariadb جایگزین نوع mysql گردیده است. همچنین به این نسخه firewall اضافه شد.

نکته: در آموزش نصب و راه اندازی centos پیشنهاد می­گردد که حداقل پیش نیاز­های سرور، دارای ۲ گیگ رم و ۸ گیگ هارد باشد تا در پروسه کانفیگ اختلالی ایجاد نشود.

گام اول در آموزش نصب و راه اندازی centos – مرحله اسکرین

در ابتدای پروسه نصب به یک فلش مموری و DVD نصب centos نیاز می­باشد. پس از فراهم آوردن این موارد و قرار دادن در سرور، لازم است تا سرور را یکبار ری‌استارت نمایید تا مرحله نصب سیستم عامل، نمایش داده شود.

نصب و راه اندازی centos

پیشنهاد ایران هاست برای وب سایت های لینوکس، استفاده از سرورهای ابری با سرعت و Uptime بالاست.

همین امروز سفارش دهید

در پنجره جدید باز شده، بر روی install centos کلیک نموده و گزینه enter را انتخاب نمایید تا وارد مرحله بعدی شوید. چنانچه در آموزش نصب و راه اندازی centos از این مرحله عبور نمودید، مرحله نصب و اسکرین آغاز می­گردد.

مرحله نصب centos

گام دوم نصب centos – تنظیم زبانی سیستم

چنانچه بسته نصبی کامل باشد و از مرحله اسکرین گذر نماید لازم است تا در پنجره جدید، زبان سیستم را انتخاب نمایید.

انتخاب زبان در زمان نصب centos

پس از تایید زبان، در نصب centos در پنجره جدید می­توانید اطلاعات سرور را به صورت سفارش تغییر دهید. به طور مثال با انتخاب date&time امکان تغییر تاریخ را خواهید داشت.

تغییر اطلاعات سرور در زمان نصب و راه اندازی centos

با استفاده از نقشه‌ای که برای این بخش تهیه شده است می­توانید کشور و ساعت را انتخاب نموده و گزینه done را کلیک کنید.

انتخاب کشور و ساعت

گام سوم – تنظیمات کیبورد

در مرحله سوم آموزش نصب و راه اندازی ،centos پس از آنکه زمان سرور را تنظیم نمودید نوبت به تنظیمات کیبورد می­باشد. حالا بخش keyboard را انتخاب نمایید و زبان مد نظر را به کیبورد استاندارد، اضافه کنید. به طور مثال می­توانید گزینه Persian را با انتخاب” + ” به کیبورد خود اضافه کنید.

تنظیمات کیبور در centos

گفتنی است که اگر مایل نیستید تا از زبان انگلیسی به عنوان زبان پیش فرض سرور استفاده کنید، می­توانید گزینه language support انتخاب کنید.

در صورت عدم تمایل به استفاده از زبان انگلیسی گزینه اگر مایل نیستید تا از زبان انگلیسی به عنوان زبان پیش فرض سرور استفاده کنید، می­توانید گزینه language support انتخاب کنید را انتخاب کنید

به صورت کلی در تمام dvd های نصب و آموزش، زبان بر روی انگلیسی قرار دارد که با توجه به تصویر زیر می­توانید این مورد را تغییر دهید.

گام چهارم – تنظیم توابع از پیش تعریف شده مانند HTTP و FTP

در مرحله چهارم از آموزش نصب و راه اندازی centos چنانچه نیاز داشته باشید که توابع از پیش تعریف شده خاصی همچون ftp,http و یا موارد دیگر را بر روی سرور خود فعال نمایید، می­بایست از بخش installation source اقدام نمایید.

تنظیم توابع از پیش تعریف شده مانند HTTP و FTP

گام پنجم نصب centos – پیکربندی سرور

در مرحله پنجم از نصب centos از بخش software selection امکان پیکربندی سرور مهیا شده است. پیشنهاد می­شود در این بخش از گزینه minimal استفاده نمایید و اجازه دهید تا پیش­نیازهای تعریف شده سرور لینوکس نصب شود. چنانچه در آینده به مورد دیگر نیاز داشتید، می­توانید آنها را نصب نمایید.

پیکربندی سرور در زمان centos

اگر مایل هستید تا هارد‌های متصل به سرور لینوکس را بخش‌بندی نمایید لازم است تا گزینه installation destination  را انتخاب کنید.

اتصال هارد به سرور لینوکس

البته گفتنی است که در این بخش دو گزینه automatically و غیر اتوماتیک قرار دارد. پیشنهاد می­شود از نوع اتوماتیک استفاده کنید.

گام ششم – network&hostname

در این مرحله از نصب centos لازم است تا وارد بخش network&hostname شوید.

network&hostname

Hostname را وارد نموده و بر روی Configure کلیک نمایید.

network&hostname - hostname

لازم است تا آی­پی اینترنت خود را در سر برگ ipv4 و گزینه manual وارد نمایید.

ثبت IP سیستم

با انجام این مراحل کانفیگ اولیه انجام شده است و می­توانید بر روی begin installation کلیک نمایید.

begin installation

آغاز کانفیگ در آموزش نصب و راه اندازی centos

گام هفتم نصب centos – تنظیم رمز عبور برای یوزر روت

پس از اینکه پروسه نصب آغاز می­شود در اواسط نصب از شما درخواست می­شود تا برای یوزر روت، یک رمز وارد نمایید. در بحث آموزش نصب و راه اندازی centos لازم است پسورد شما قوی باشد. زیرا هر شخصی با استفاده از این رمز به تنظیمات پایه­ ای سرور دسترسی خواهد داشت. البته نگرا فراموش رمز عبور خود نباشید، در صورتی که این اتفاق افتاد پیشنهاد می کنیم مقاله  فرایند بازیابی پسورد روت در centos را مطالعه فرمایید.

تنظیم رمز عبور برای بوزر روت

مرحله هفتم آموزش نصب و راه اندازی centos

اگر تمام این مراحل را به درستی طی نموده باشید در انتها پیامی برای اتمام پروسه نصب centos به شما نمایش داده خواهد شد.

در این مرحله بر روی گزینه reboot کلیک نمایید تا سیستم مجدد راه اندازی گردد.

راه اندازی مجدد سیستم بعد از نصب و راه اندازی centos

حالا که تا اتمام نصب پیش آمده اید، اگر هنوز نیاز به آموزش نصب افزونه در وردپرس بصورت دقیقتر و گام به گام دارید، می توانید به مقاله تخصصی آن مراجعه نمایید و همچنین تنظیمات فایروال روی CentOS را به عنوان اتمام کار خود نیز انجام دهید.

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا