کسب و کار

نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟ ( شرایط گرفتن اینماد برای سایت )

برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی نیاز به مجوز هایی است که باید در اولین فرصت آنها را تهیه کرد. در این مقاله ما به شما می گوییم که نماد الکترونیک چیست؟ نماد اعتماد به چه دلیل باید تهیه شود و در سایت قرار بگیرد؟ نماد اعتماد مناسب چه سایت‌هایی می‌باشد؟ هزینه نماد اعتماد الکترونیکی چقدر می‌باشد؟ در این مقاله قصد داریم صفر تا صد فعال‌سازی و گرفتن نماد اعتماد الکترونیک را توضیح دهیم.

نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟

در صورتی‌که می‌پرسید اینماد چیست؟ باید بگوییم اینماد یا نماد اعتماد الکترونیک (E-Namad) نشانه‌ایست که توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به کسب‌وکارهای مجازی ارائه می‌شود. در اصل باعث اعتماد بیشتر کاربران در استفاده از سایت شما می‌شود. یکی از عوامل مهم تجارت الکترونیک، ایجاد اعتماد بین کاربران می‌باشد. با تجربه متخصصان دیجیتال مارکتینگ ایران هاست ( ارائه دهنده ی بهترین منابع سرور اختصاصی خارج ) با دریافت نماد اعتماد هویت صاحب سایت و محل کسب‌وکار احراز می‌شود و کاربران با اعتماد بیشتری وارد سایت شما می‌شوند.

لوگوی نماد اعتماد مناسب سایت‌های فروشگاهی می‌باشد. پس اگر سایت شما بصورت شرکتی و یا شخصی است نیازی به دریافت نماد الکترونیک ندارید. اما اگر یک سایت فروشگاهی دارید و کاربران از طریق درگاه پرداخت بصورت آنلاین خرید می‌کنند، حتما باید نماد اعتماد الکترونیک را روی سایت فعال کنید.

این نکته را مد نظر داشته باشید در صورت نیاز به درگاه پرداخت، حتما نسبت به ثبت نام اینماد اقدام کرده باشید، در غیراینصورت امکان فعال کردن درگاه پرداخت آنلاین را ندارید.

سایت اینماد

برای مشاهده عکس با وضوح بیشتر بر روی عکس کلیک کنید

انواع مختلف اینماد

نماد اعتماد موقت

بعد از بارگذاری مدارک لازم در سایت اینماد و احراز مالکیت سایت از طریق کدی که سایت اینماد در اختیار صاحب سایت قرار می دهد و تائید اولیه به صاحب سایت گواهی نماد اعتماد موقت داده می شود که بدون ستاره است و به مدت مشخصی اعتبار دارد.

نماد اعتماد یک ستاره

بعد از بررسی کامل سایت و دارا بودن تمام شرایط مورد نیاز سامانه تجارت الکترونیک اعم از مجاز بودن محصولات، غیر شرعی نبودن تصاویر سایت، دارا بودن صفحاتی در مورد مکان فروشگاه و اطلاعتت تماس به سایت نماد اعتماد یک ستاره داده می شود.

نماد اعتماد الکترونیک دو ستاره

نماد اعتماد دو ستاره بالاترین درجه اعتماد خرید اینترنتی برای کسب‌وکارهای آنلاین می‌باشد. تعداد ستاره‌های بالاتر نشان دهنده سطح بالاتر اعتماد و کیفیت بهتر عملکرد وب‌سایت است. نماد اعتماد الکترونیک دو ستاره در حال حاضر بالاترین درجه قابل اعطا از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در ایران است.

برای تهیه نماد اعتماد دوستاره چک لیستی از سمت اینماد ارائه می‌شود که باید تکمیل گردد، که لازمه آن داشتن گواهینامه امنیتی SSL می‌باشد.

تفاوت انواع اینماد در چیست؟ می‌توان گفت تنها تفاوت نماد تک ستاره و دو ستاره داشتن گواهینامه SSL است. نماد اعتماد الکترونیکی دو ستاره یعنی نه تنها وب‌سایت شما معتبر است، بلکه از لحاظ امنیتی هم در سطح بسیار بالایی است. در ادامه اموزش دریافت ای نماد و گرفتن نماد الکترونیکی را خواهید خواند.

بیشتر بخوانید: تجارت الکترونیک چیست

 

شرایط گرفتن اینماد برای سایت

برای دریافت اینماد برای سایت ابتدا باید یک سایت فروشگاهی داشته باشید. یعنی در سایت خود حداقل یک محصول داشته باشید تا امکان ثبت سفارش و افزودن به سبد خرید را داشته باشد. حتما باید محصولی که در سایت وجود دارد، دارای قیمت و توضیحات کاملی باشد. همچنین نماد اعتماد به نام مالک دامنه ثبت می‌شود.

در صورتی‌که کاربر حقیقی باشید نماد نیز بصورت حقیقی صادر می‌شود و می‌بایست حداقل ۱۸ سال داشته باشید. اما در صورتی‌که کاربر حقوقی باشید، اینماد به نام شرکت و یا مدیرعامل شرکت صادر می‌شود.

در حال حاضر نماد اعتماد به مدت دوسال به کاربران ارائه می‌شود، و پس از دوسال امکان تمدید مجدد آن وجود دارد.

خب بعد از معرفی نماد اعتماد در این بخش مقاله آموزش دریافت اینماد را توضیح خواهیم داد.

 

 

چگونه نماد اعتماد الکترونیک بگیریم؟

جهت گرفتن اینماد برای سایت ابتدا وارد لینک سایت https://reg.enamad.ir/Panel شوید و بصورت حقیقی و یا حقوقی ثبت‌نام کنید. پس از ثبت اطلاعات کدی نمایش داده می‌شود، که باید کد را با شماره همراه خود از طریق پیامک به شماره نماد ارسال کنید.

نکته مهم اینجاست زمان ثبت نام باید حتما شماره همراه به نام مالک سایت باشد.

پنل ثبت نام نماد اعتماد الکترونیک
مرحله اول ثبت نام در سایت اینماد

برای مشاهده عکس با وضوح بیشتر بر روی عکس کلیک کنید

 

در مرحله بعد در بخش تکمیل اطلاعات، وارد بخش بارگذاری مدارک شوید، و مدارک اعلام شده را آپلود کنید.

برای کاربران حقیقی تصویر کارت ملی و شناسنامه و کاربران حقوقی تصویر روزنامه رسمی و اساسنامه‌ای که در آن آدرس درج شده است را آپلود کنید.

بارگذاری مدارک در اینماد

برای مشاهده عکس با وضوح بیشتر بر روی عکس کلیک کنید

 

در مرحله بعد در بخش تکمیل اطلاعات، زیر منوی تکمیل فرم اطلاعات را انتخاب نمایید و آدرس و کد پستی و شماره تماس را وارد نمایید.

اطلاعات وارد شده می‌بایست در ادامه فعال‌سازی اینماد احراز شود. شماره موبایل از طریق ارسال پیامک و شماره ثابت از طریق تماس با تلفن گویا تایید می‌شود.

وارد کردن اطلاعات در نماد اعتماد الکترونیکی

برای مشاهده عکس با وضوح بیشتر بر روی عکس کلیک کنید

 

در این مرحله وارد منوی کسب و کار، و افزودن کسب‌وکار شود و اطلاعات سایت را بصورت فرم زیر تکمیل نمایید و آدرس فروشگاه را بر روی نقشه بصورت دقیق مشخص نمایید.

توجه کنید که شماره تماس و آدرس برای کاربران قابل مشاهده می‌باشد.

ثبت اطلاعات در پنل اینماد

برای مشاهده عکس با وضوح بیشتر بر روی عکس کلیک کنید

 

در انتهای صفحه پس از ثبت نام دامنه، باید اعتبارسنجی آدرس انجام شود. نام شهر را انتخاب کنید و سامانه اعتبار سنجی آدرس را بر روی پست قرار دهید و دکمه نارنجی رنگ اعتبار سنجی آدرس را بزنید.

پس از آن وارد صفحه‌ای می‌شوید که می‌بایست هزینه ارسال پست به شهر خود را به مبلغ ۲۰ هزار تومن پرداخت کنید. با این کار یک بسته پستی حاوی یک تعهدنامه جهت احراز آدرس، برای شما ارسال می‌گردد. می‌توانید تا زمان ارسال نامه پستی ادامه روند نماد را پیگیری کنید.

در انتهای همین صفحه به شما یک نام کاربری و رمزعبور نمایش داده می‌شود. با این اطلاعات در سایت خود یک اکانت به عنوان مشتری ایجاد کنید تا مسئولان اینماد با این نام کاربری و رمزعبور مراحل خرید را در وب‌سایت شما بررسی می‌کنند.

اعتبار سنجی ای نماد

برای مشاهده عکس با وضوح بیشتر بر روی عکس کلیک کنید

 

خب حالا وارد منوی مدیریت کسب‌وکار شوید و تمامی مراحل را به ترتیب انجام دهید. در این صفحه هر دکمه‌ای که به رنگ نارنجی نمایش داده می‌شود را کلیک و تکمیل کنید.

در این مرحله، اینماد برای آن که مطمئن شود دامنه در اختیار شما قرار دارد، یک ایمیل به آدرس info@domain.ir ارسال می‌کند. کافی است کد ارسال شده به این ایمیل را در این بخش وارد کنید تا تایید شود.

ثبت کسب و کار در سایت نماد اعتماد الکترونیکی

برای مشاهده عکس با وضوح بیشتر بر روی عکس کلیک کنید

 

در مرحله بعد فرم نظرسنجی را پر کنید. پس از انجام چک لیستی که مرحله به مرحله در اختیار شما قرار می‌دهد، نوبت به پرداخت هزینه می‌شود.
چندسالی است که هزینه دریافت اینماد ۱۷۵۰۰۰ تومان می‌باشد. پس از پرداخت هزینه نماد اعتماد الکترونیکی، ای نماد صادر می‌شود و کد آن در اختیار شما قرار داده خواهد شد.

کد نماد اعتماد را در فوتر سایت خود قرار دهید، تا لوگو نماد در سایت برای کاربران نمایش داده شود.

قرار دادن کد نماد اعتماد در فوتر سایت

برای مشاهده عکس با وضوح بیشتر بر روی عکس کلیک کنید

 

با توجه راهنمایی که درباره فعال‌سازی نماد اعتماد در این مقاله ارائه دادیم به راحتی می‌توانید اینماد خود را در سایت فعال کنید. اما در پکیج‌های فروشگاه ساز اینترنتی صفر تا صد طراحی سایت شما، فعال‌سازی نماد اعتماد و درگاه پرداخت خود را به ایران‌هاست بسپارید.

در پایان به این نکته اشاره می کنیم که برای شناخت مخاطب های خود در فروشگاه اینترنتی و این که چطور مخاطبان به خریدار تبدیل می شوند، قیف فروش برای بیزینس خود ایجاد کنید. برای آشنایی با باقی مجوزها می توانید مقاله مجوزهای فروشگاه اینترنتی را بخوانید.

سوالات متدوال:

قبل از دریافت اینماد می توانیم عکس اینماد را در سایت بگذاریم؟

علامت نماد اعتماد علامتی دولتی است و اگر پیش از گرفتن و تایید اینماد عکس از ای نماد در سایت گذاشته شود تخلف حساب شده و پیگرد قانونی دارد. اگر قصد دارید از صحت اینماد یک سایت مطمئن شوید بر روی عکس نماد اعتماد الکترونیکی کلیک کنید و اطلاعات کسب و کار از جمله: تاریخ اخذ اینماد، تلفن، آدرس، ایمیل و… را مشاهده کنید.

‫۱۰ دیدگاه ها

 1. برای خریدازیک سایت اینترنتی که دارای اینماد هم هست روی نماد اینمادکلیک می کنم مشخصات صاحب شرکت رو میاره ولی وقتی همون آدرس فروشگاه رودرسایت پلیس فتا استعلام میکنم میگه این آدرس موجود نیست باوجود اینکه آدرس درسته خیلی ازفروشگاههای دیگه راهم امتحان کردم درست بودند غیرازچندمورد کسی میدونه چرا اینطوریه ممنون

  1. سلام
   چند روش برای افزودن کد اینماد داخل فوتر وب سایت است. ساده ترین روش در وب سایت های وردپرسی استفاده از افزونه « Insert Headers and Footers by WPBeginner » است. بعد از نصب و فعال سازی این افزونه می توانید تکه کد مربوط به اینماد را داخل بخش مربوط به Footer افزونه کپی نمایید.

 2. ای نماد سایت ما به خاطر عدم تمدید کارت پایان خدمت لغو شده، یعنی مالک سایت ما کارت پایان خدمت قدیمی داره.
  اول پیغام آمده: سایت شما به علت عدم درج ساعت کاری و نحوه مرجوع شدن سفارش به حالت تعلیق درآمده.
  بعد از تیکت گذاشتن، پیغام اومده: پلیس اماکن، مدارک پایان خدمت شما را مورد تایید قرار نداده اند.
  به این صورت پنل ما به طور کامل قفل شده است و بجز گزینه تیکت، تمامی منو ها غیر فعال شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا