کسب و کار

از مجوز فروشگاه اینترنتی چه می دانید؟ ۳ مجوز مهم فروشگاه آنلاین

شاید برای شما هم این پرسش ایجاد شده باشد که آیا فروشگاه اینترنتی مجوز می خواهد ؟ در پاسخ به این پرسش بایستی گفت گرفتن مجوز فروشگاه اینترنتی علاوه بر بالا بردن اعتماد خریداران از سایت شما، می تواند روال کارتان را اصولی تر کند و اعتبارتان را افزایش دهد. آشنایی با مجوز های لازم برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی را میتوان پیش قدمی برای آن دانست.

شاید به‌جرات بتوان گفت که امروزه، فروشگاه‌های اینترنتی تبدیل به یکی از محبوب‌ترین مراکز خرید برای کاربران فضای آنلاین شده‌اند. نمایش آنلاین کالا و خدمات، سفارش در لحظه و تحویل در زمان مشخص، ساز و کار ساده‌ی فروشگاه‌های اینترنتی را تشکیل می‌دهند.

بسیاری از کارمندان که هر روز در محل کار حاضر می‌شوند ترجیح می‌دهند تا به‌جای مراجعه به مراکز خرید، تعطیلات هفتگی خود را صرف استراحت و تفریح کنند. یا در طول هفته کاری برای رهایی از ترافیک سنگین مسیر محل کار تا مرکز خرید، محصول مورد نظر خود را در زمان مشخص و محل مورد نظر دریافت کنند. از طرفی دیگر، ارائه دهندگان محصولات و خدمات نیز، با کم‌ترین هزینه برای نیروی انسانی، در حداقل فضای جغرافیایی مورد نیاز و با مدیریت زمان، امکان پاسخگویی به مشتریان را خواهند داشت. در ادامه در مورد مجوز کسب و کار اینترنتی و نحوه گرفتن مجوز کسب و کار اینترنتی صحبت خواهیم کرد.

اگر در حال راه اندازی فروشگاه اینترنتی هستید مقاله نحوه سئو سایت فروشگاهی می تواند به شما کمک کند.

روال راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی

طبیعتا اولین گام پس از تصمیم‌گیری در مورد راه‌اندازی فروشگاه آنلاین، بررسی خدمات و محصولات و امکان‌سنجی ارائه و فروش آنلاین آن‌ها و سپس اخذ جواز سایت فروشگاهی و مجوز کسب و کار اینترنتی است. فروش بعضی محصولات مانند پوشاک، قطعات و لوازم کوچک الکترونیکی به‌صورت کاملا آنلاین امکان‌پذیر است. یعنی هم امکان معرفی کامل آن‌ها در وب سایت وجود دارد و هم این‌که پس از پرداخت هزینه، تحویل کالا به مشتری انجام خواهد شد.
روال راه‌اندازی و مجوزهای فروشگاه اینترنتی
اما بعضی محصولات شرایط فروش کاملا آنلاین را ندارند. برای نمونه، شما نمی‌توانید یک اتومبیل را آنلاین بفروشید و درب منزل به مشتری تحویل دهید.
پس لازم است در ابتدا، نوع خدمت یا محصول را به‌درستی بررسی کنید و ساز و کار مناسبی برای فروش و تحویل آن در نظر بگیرید.

پس از تعیین روال فروش محصولات، بستری را که لازم است وب سایت شما برای روند فروش آنلاین فراهم کند، فهرست کنید تا بتوانید طراحی مناسبی برای آن در نظر بگیرید. ممکن است طراحی وب سایت را به یک متخصص بسپارید یا آن را خودتان انجام دهید. این مورد تا حدودی به ویژگی‌های مورد نظر شما و همچنین، میزان فرصت و مهارت شما برای استفاده از قالب‌های آماده فروشگاه‌ساز و یا به‌کار گیری زبان‌های برنامه‌نویسی و طراحی سایت، بستگی دارد. در این زمان می‌بایست آدرس فروشگاه یعنی دامین خود را نیز انتخاب و خریداری کرده باشید. پس از اتمام طراحی، نوبت به خرید هاست مناسب و راه‌اندازی وب سایت خواهد رسید. برای اینکه با ساخت فروشگاه اینترنتی به طور کامل آشنا شوید می توانید مقاله مهم ترین اقدامات برای راه اندازی فروشگاه های اینترنتی را مطالعه کنید.

حالا می‌توانید در این فروشگاه آغاز به کار کنید؟ بله! اما فروشگاه شما مدت زیادی عمر نخواهد کرد و شانس موفقیت پایینی دارد. چون شما مانند یک فروشگاه بدون تابلو و پروانه کسب برای فروشگاه اینترنتی در حال فعالیت هستید و اعتماد مشتریان زیادی را به‌دست نخواهید آورد. آیا کسب و کار اینترنتی نیاز به مجوز دارد؟ بله، باید مجوز فروش اینترنتی را تهیه کنید!

فعالیت فروشگاه اینترنتی بر اساس مناطق جغرافیایی

فعالیت فروشگاه اینترنتی شما تابع قوانین سه منطقه جغرافیایی است:

۱- منطقه‌ای که خدمات هاست و دامنه خود را از آن‌جا تهیه می‌کنید.

کشوری که در آن خدمات هاست و دامنه خود را تهیه می‌کنید، قوانینی برای محدوده‌ی فعالیت شرکت‌های هاستینگ، بازه‌ی مجاز قیمت‌‌گذاری آنها و چهارچوبی برای تعهدات آنها به خدمات گیرندگان، تعیین کرده‌است. همچنین برای ثبت دامنه‌هایی با پسوند ملی که متعلق به کشور خاصی هستند، لازم است شرایطی هم‌چون اقامت در آن کشور را داشته باشید. برای نمونه خرید دامین هایی با پسوند ir در صورتی‌که دارای اسامی خاص باشند (مثل کلمه اخبار) نیاز به مجوز سایت فروشگاهی از سوی وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی خواهد داشت.

منطقه ارائه دهنده خدمات هاست و دامنه

۲- منطقه‌ای که مشتریان فروشگاه شما در آن ساکن هستند.

در کشورهای مختلف، روال گوناگونی برای گارانتی سلامت کالا و رضایت مشتری وجود دارد. این روال که ممکن است به‌صورت قانونی یا عرفی باشند؛ این امکان را برای مشتریان فراهم می‌کند که تا زمان مشخصی پس از تهیه خدمات، می‌توانند برای تعویض یا مرجوع کردن آن اقدام کنند. پس برای شما که فروشگاه اینترنتی راه‌اندازی کرده‌اید، مهم است که بدانید چه ساز و کاری برای ضمانت خدمات خود در نظر بگیرید.

برای تعبیه سازکار های تعیین خدمات سلامت کالا باید بدانید که مستری شما در کدام مناطق بیشترین حضور را دارند

فروشگاه ساز ایران‌هاست
یک راه حل آسان، سریع و کاربردی
برای ورود به فضای آنلاین

فروشگاه آنلاین راه اندازی کنید

۳- منطقه‌ای که به‌عنوان محل فیزیکی کسب و کار خود معرفی می‌کنید.

هر فروشگاه اینترنتی، مانند سایر فروشگاه‌های فیزیکی که باید جواز کسب فروشگاه اینترنتی ، جواز فعالیت و … از نهادهای مرتبط داشته باشند، نیاز به مجوزهایی برای فعالیت در فضای آنلاین خواهد داشت. بدین ترتیب اعتماد مشتریان فروشگاه خود را نیز به‌دست خواهید آورد. در زیر به معرفی برخی از مجوز فروشگاه اینترنتی که نیار دارید اشاره خواهیم کرد.

مجوز فروشگاه اینترنتی

در زیر به ۳ نمونه از مهمترین مجوز های فروشگاه اینترنتی اشاره خواهیم کرد که برای کسب و کار شما علاوه بر شناسنامه، نماد اعتماد نیز هست. مجوزهای لازم برای فروشگاه اینترنتی به شرح زیر است:

نماد الکترونیکی (Enamad) یکی از مجوزهای لازم برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی

نماد الکترونیک یکی از مجوزهای فروشگاه اینترنتی

یکی از مجوز های لازم برای فروشگاه اینترنتی که می‌بایست از وزارت صنعت، معدن و تجارت تهیه کنید، جواز “نماد الکترونیکی” یا “ای نماد” نام دارد که در صفحه اصلی وب سایت فروشگاهی قابل مشاهده خواهد بود.
برای دریافت این مجوز باید به سایت enamad.ir مراجعه نمایید و درخواست دریافت مجوز خود را ارسال کنید. کلیه مراحل ایجاد درخواست، ارائه مدارک و دریافت مجوز، به‌صورت الکترونیکی خواهند بود.

بیشتر بخوانید: هزینه دریافت اینماد

مجوز نظام صنفی حوزه‌ی فعالیت شما ( پروانه کسب فروشگاه اینترنتی )

برای دریافت دریافت پروانه کسب و کار اینترنتی یا ای نماد که اصلی ترین مجوز فروش اینترنتی است، شما باید جواز کسب برای فروشگاه اینترنتی از نظام صنفی مربوط به فعالیت خود را داشته باشید. به عنوان مثال اگر فروشگاه اینترنتی شما در حوزه ی پوشاک فعالیت می کند باید از اتحادیه ی پوشاک برای دریافت پروانه کسب فروشگاه اینترنتی اقدام کنید.

به‌این ترتیب، جواز صنفی کسب و کار شما که در واقع پروانه کسب فروشگاه اینترنتی شما است، یکی از مجوزهای راه اندازی فروشگاه اینترنتی خواهد بود.

مجوز ساماندهی محتوای فضای مجازی

یکی دیگر از مجوز لازم برای فروشگاه اینترنتی موفق، نماد ساماندهی است که زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعطا می‌شود و تائید کننده‌ محتوای وب‌سایت است. جهت اخذ این نماد می‌بایست به آدرس samandehi.ir مراجعه کنید. تهیه این نماد برای راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی الزامی نیست و بیش‌تر برای فروشگاه‌هایی اهمیت دارد که محصولات سمعی و بصری به فروش برسانند و محتوای آن‌ها می‌بایست مورد تایید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد. یک فروشگاه قابل اطمینان راه‌اندازی کنید.

مجوز های فروشگاه اینترنتی

برای ثبت فروشگاه اینترنتی خود با پرداخت هزینه مجوز فروشگاه اینترنتی، با خاطری آسوده کسب و کار خود را راه‌اندازی کنید. یک فروشگاه اینترنتی که نمادهای فوق را تهیه کرده باشد، محل امنی برای خرید کاربران خواهد بود. کافیست شما به توسعه فروشگاه اینترنتی خود بپردازید و در پی ارتقای کیفیت خدمات و محصولات برای مشتریان وفادار قدیمی و یا مشتریان جدید کسب و کار خود باشید.

امیدواریم با خواندن این مقاله با مجوز سایت فروشگاهی و همینطور قوانین ایجاد فروشگاه اینترنتی آشنا شده باشید در نهایت به شما پیشنهاد می کنیم مقاله ما را برای کسب اطلاعات در حوزه بررسی خرید اینترنتی در جهان مطالعه نمایید.

سوالات متداول درباره مجوزهای فروشگاهی

یکی از مجوز های لازم برای فروشگاه اینترنتی که می‌بایست از وزارت صنعت، معدن و تجارت تهیه کنید،جواز “نماد الکترونیکی” یا “ای نماد” نام دارد که در صفحه اصلی وب سایت فروشگاهی قابل مشاهده خواهد بود. برای دریافت این مجوز باید به سایت enamad.ir مراجعه نمایید و درخواست دریافت مجوز خود را ارسال کنید. کلیه مراحل ایجاد درخواست، ارائه مدارک و دریافت مجوز، به‌صورت الکترونیکی خواهند بود.
نماد ساماندهی نمادی است که زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعطا می‌شود و تائید کننده‌ محتوای وب‌سایت است. جهت اخذ این نماد می‌بایست به آدرس samandehi.ir مراجعه کنید. تهیه این نماد برای راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی الزامی نیست و بیش‌تر برای فروشگاه‌هایی اهمیت دارد که محصولات سمعی و بصری به فروش برسانند و محتوای آن‌ها می‌بایست مورد تایید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد.
سطح اعتماد و کیفیت عملکرد و‌ب‌سایت را نشان می‌دهد. تعداد ستاره‌های بالاتر، نشان‌دهنده سطح بالاتر اعتماد و کیفیت بهتر عملکرد و‌ب‌سایت است.

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید

‫۵ دیدگاه ها

  1. خوشبختانه همه چیز تو پنل اینماد محیا هست و هر مجوزی که نیاز باشه از همون پنل میتونی بگیری قبلا خیلی اذیت می شدیم اما یه بدی که جدیدا برای فروشگاه های مجازی داره اینه که باید کد مالیاتی بگیری که برای فروشگاه های نوپا یکم دردسره . البته کسی که میخواد یک کسب و کار رو جدی شروع کنه باید این مسائل هم در نظر بگیره

    1. شما طبق تبصره های مالیاتی اگر فروش کمتر از ۵۰۰ میلیون در سال داشته باشید از پرداخت مالیات معاف میشید که فکر کنم کسب و کار نوپا کمتر از این مبلغ فروش داره

    1. یکی از درخواست پروانه کسب فروشگاه اینترنتی Enemad هستش که با مراجعه به سایت enamad.ir و ارسال درخواست دریافت مجوزتون می تونید اون رو دریافت کنید

  2. ممنون از مقاله خوبتون. با توجه به مقاله داشتن فروشگاه کار آسانی نیست و واقعا باید شرایط راه اندازی فروشگاه اینترنتی رو محیا کنی و بعد ارجاش کنی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا