کسب و کار

از مجوز های فروشگاه اینترنتی چه میدانید؟

برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی نیاز به مجوز فروش اینترنتی خواهید داشت. گرفتن مجوز های فروشگاه اینترنتی علاوه بر بالا بردن اعتماد خریداران از سایت شما، می تواند روال کارتان را اصولی تر کند و اعتبارتان را افزایش دهد. آشنایی با مجوز های لازم برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی را میتوان پیش قدمی برای آن دانست.

شاید به‌جرات بتوان گفت که امروزه، فروشگاه‌های اینترنتی تبدیل به یکی از محبوب‌ترین مراکز خرید برای کاربران فضای آنلاین شده‌اند. نمایش آنلاین کالا و خدمات، سفارش در لحظه و تحویل در زمان مشخص، ساز و کار ساده‌ی فروشگاه‌های اینترنتی را تشکیل می‌دهند.

بسیاری از کارمندان که هر روز در محل کار حاضر می‌شوند ترجیح می‌دهند تا به‌جای مراجعه به مراکز خرید، تعطیلات هفتگی خود را صرف استراحت و تفریح کنند. یا در طول هفته کاری برای رهایی از ترافیک سنگین مسیر محل کار تا مرکز خرید، محصول مورد نظر خود را در زمان مشخص و محل مورد نظر دریافت کنند. از طرفی دیگر، ارائه دهندگان محصولات و خدمات نیز، با کم‌ترین هزینه برای نیروی انسانی، در حداقل فضای جغرافیایی مورد نیاز و با مدیریت زمان، امکان پاسخگویی به مشتریان را خواهند داشت.

روال راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی

طبیعتا اولین گام پس از تصمیم‌گیری در مورد راه‌اندازی هاست فروشگاهی، بررسی خدمات و محصولات و امکان‌سنجی ارائه و فروش آنلاین آن‌ها و سپس اخذ مجوز کسب و کار اینترنتی است. فروش بعضی محصولات مانند پوشاک، قطعات و لوازم کوچک الکترونیکی به‌صورت کاملا آنلاین امکان‌پذیر است. یعنی هم امکان معرفی کامل آن‌ها در وب سایت وجود دارد و هم این‌که پس از پرداخت هزینه، تحویل کالا به مشتری انجام خواهد شد.
روال راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی
اما بعضی محصولات شرایط فروش کاملا آنلاین را ندارند. برای نمونه، شما نمی‌توانید یک اتومبیل را آنلاین بفروشید و درب منزل به مشتری تحویل دهید.
پس لازم است در ابتدا، نوع خدمت یا محصول را به‌درستی بررسی کنید و ساز و کار مناسبی برای فروش و تحویل آن در نظر بگیرید.

پس از تعیین روال فروش محصولات، بستری را که لازم است وب سایت شما برای روند فروش آنلاین فراهم کند، فهرست کنید تا بتوانید طراحی مناسبی برای آن در نظر بگیرید. ممکن است طراحی وب سایت را به یک متخصص بسپارید یا آن را خودتان انجام دهید. این مورد تا حدودی به ویژگی‌های مورد نظر شما و همچنین، میزان فرصت و مهارت شما برای استفاده از قالب‌های آماده فروشگاه‌ساز و یا به‌کار گیری زبان‌های برنامه‌نویسی و طراحی سایت، بستگی دارد. در این زمان می‌بایست آدرس فروشگاه یعنی دامین خود را نیز انتخاب و خریداری کرده باشید. پس از اتمام طراحی، نوبت به خرید هاست مناسب و راه‌اندازی وب سایت خواهد رسید.

حالا می‌توانید در این فروشگاه آغاز به کار کنید؟ بله! اما فروشگاه شما مدت زیادی عمر نخواهد کرد و شانس موفقیت پایینی دارد. چون شما مانند یک فروشگاه بدون تابلو و پروانه کسب در حال فعالیت هستید و اعتماد مشتریان زیادی را به‌دست نخواهید آورد.
مجوز فروش اینترنتی را تهیه کنید!

فعالیت فروشگاه اینترنتی بر اساس مناطق جغرافیایی

فعالیت فروشگاه اینترنتی شما تابع قوانین سه منطقه جغرافیایی است:

۱- منطقه‌ای که خدمات هاست و دامنه خود را از آن‌جا تهیه می‌کنید.

کشوری که در آن خدمات هاست و دامنه خود را تهیه می‌کنید، قوانینی برای محدوده‌ی فعالیت شرکت‌های هاستینگ، بازه‌ی مجاز قیمت‌‌گذاری آنها و چهارچوبی برای تعهدات آنها به خدمات گیرندگان، تعیین کرده‌است. همچنین برای ثبت دامنه‌هایی با پسوند ملی که متعلق به کشور خاصی هستند، لازم است شرایطی هم‌چون اقامت در آن کشور را داشته باشید. برای نمونه ثبت دامنه هایی با پسوند ir در صورتی‌که دارای اسامی خاص باشند (مثل کلمه اخبار) نیاز به مجوز فروش اینترنتی از سوی وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی خواهد داشت.

منطقه ارائه دهنده خدمات هاست و دامنه

۲- منطقه‌ای که مشتریان فروشگاه شما در آن ساکن هستند.

در کشورهای مختلف، روال گوناگونی برای گارانتی سلامت کالا و رضایت مشتری وجود دارد. این روال که ممکن است به‌صورت قانونی یا عرفی باشند؛ این امکان را برای مشتریان فراهم می‌کند که تا زمان مشخصی پس از تهیه خدمات، می‌توانند برای تعویض یا مرجوع کردن آن اقدام کنند. پس برای شما که فروشگاه اینترنتی راه‌اندازی کرده‌اید، مهم است که بدانید چه ساز و کاری برای ضمانت خدمات خود در نظر بگیرید.

برای تعبیه سازکار های تعیین خدمات سلامت کالا باید بدانید که مستری شما در کدام مناطق بیشترین حضور را دارند

۳- منطقه‌ای که به‌عنوان محل فیزیکی کسب و کار خود معرفی می‌کنید.

هر فروشگاه اینترنتی، مانند سایر فروشگاه‌های فیزیکی که باید پروانه کسب فروشگاه اینترنتی، جواز فعالیت و … از نهادهای مرتبط داشته باشند، نیاز به مجوزهایی برای فعالیت در فضای آنلاین خواهد داشت. بدین ترتیب اعتماد مشتریان فروشگاه خود را نیز به‌دست خواهید آورد.

فروشگاه ساز ایران‌هاست
یک راه حل آسان، سریع و کاربردی
برای ورود به فضای آنلاین

فروشگاه آنلاین راه اندازی کنید

همانند فروشگاه های فیزیکی، کسب و کار آنلاین نیز باید مجوز کسب داشته باشد

نماد الکترونیکی (Enamad)

نماد الکترونیک

یکی از مجوز های لازم برای فروشگاه اینترنتی که می‌بایست از وزارت صنعت، معدن و تجارت تهیه کنید،جواز “نماد الکترونیکی” یا “ای نماد” نام دارد که در صفحه اصلی وب سایت فروشگاهی قابل مشاهده خواهد بود.
برای دریافت این مجوز باید به سایت enamad.ir مراجعه نمایید و درخواست دریافت مجوز خود را ارسال کنید. کلیه مراحل ایجاد درخواست، ارائه مدارک و دریافت مجوز، به‌صورت الکترونیکی خواهند بود.

انواع نماد الکترونیکی

ای‌نماد به سه شکل مختلف یا به‌عبارتی در دو سطح متفاوت عرضه می‌شود؛

نماد الکترونیک تک ستاره:

با ارسال درخواست برای ای‌نماد، علامت نماد الکترونیکی موقت را دریافت خواهید کرد. پس از آن، با احراز شما توسط سامانه صادر کننده، شما موفق به اخذ نماد الکترونیکی یک ستاره خواهید شد. یعنی اولین سطح اعتباری این نماد را در وب سایت خود خواهید داشت.

نماد الکترونیک ۲ ستاره:

چنانچه بخواهید اعتبار بالاتر یعنی ای‌نماد دو ستاره دریافت کنید، لازم است گواهی‌نامه SSL بر روی آدرس دامنه خود نصب کنید. این گواهی‌نامه بین‌المللی بوده و امنیت اطلاعات رد و بدل شده بین سایت شما و کاربران آن را، تضمین خواهد کرد. یکی از دلایل اهمیت داشتن گواهی‌نامه SSL، جلوگیری از دزدی اطلاعات کارت‌های اعتباری مشتریان شما، توسط سودجویان در دنیای اینترنت است.

مجوز نظام صنفی حوزه‌ی فعالیت شما

برای دریافت ای‌نماد که اصلی ترین مجوز فروش اینترنتی است، شما باید جواز فعالیت از نظام صنفی مربوط به فعالیت خود را داشته باشید. به‌این ترتیب، جواز صنفی کسب و کار شما، یکی از مجوزهای مورد نیاز برای راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی خواهد بود.

مجوز ساماندهی محتوای فضای مجازی

نماد ساماندهی نمادی است که زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعطا می‌شود و تائید کننده‌ محتوای وب‌سایت است. جهت اخذ این نماد می‌بایست به آدرس samandehi.ir مراجعه کنید. تهیه این نماد برای راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی الزامی نیست و بیش‌تر برای فروشگاه‌هایی اهمیت دارد که محصولات سمعی و بصری به فروش برسانند و محتوای آن‌ها می‌بایست مورد تایید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد.
یک فروشگاه قابل اطمینان راه‌اندازی کنید.

مجوز های فروشگاه اینترنتی

با پرداخت هزینه مجوز فروشگاه اینترنتی، با خاطری آسوده فروشگاه اینترنتی خود را راه‌اندازی کنید. یک فروشگاه اینترنتی که نمادهای فوق را تهیه کرده باشد، محل امنی برای خرید کاربران خواهد بود. کافیست شما به توسعه فروشگاه اینترنتی خود بپردازید و در پی ارتقای کیفیت خدمات و محصولات برای مشتریان وفادار قدیمی و یا مشتریان جدید کسب و کار خود باشید.

سوالات متداول درباره مجوزهای فروشگاهی

یکی از مجوز های لازم برای فروشگاه اینترنتی که می‌بایست از وزارت صنعت، معدن و تجارت تهیه کنید،جواز “نماد الکترونیکی” یا “ای نماد” نام دارد که در صفحه اصلی وب سایت فروشگاهی قابل مشاهده خواهد بود. برای دریافت این مجوز باید به سایت enamad.ir مراجعه نمایید و درخواست دریافت مجوز خود را ارسال کنید. کلیه مراحل ایجاد درخواست، ارائه مدارک و دریافت مجوز، به‌صورت الکترونیکی خواهند بود.
نماد ساماندهی نمادی است که زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعطا می‌شود و تائید کننده‌ محتوای وب‌سایت است. جهت اخذ این نماد می‌بایست به آدرس samandehi.ir مراجعه کنید. تهیه این نماد برای راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی الزامی نیست و بیش‌تر برای فروشگاه‌هایی اهمیت دارد که محصولات سمعی و بصری به فروش برسانند و محتوای آن‌ها می‌بایست مورد تایید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد.
سطح اعتماد و کیفیت عملکرد و‌ب‌سایت را نشان می‌دهد. تعداد ستاره‌های بالاتر، نشان‌دهنده سطح بالاتر اعتماد و کیفیت بهتر عملکرد و‌ب‌سایت است.

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫۴ نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن