وردپرس (wordpress)

در ۵ مرحله، وبسایت وردپرس خود را نصب نمایید.

امروزه نرم افزار وردپرس به یک سیستم مدریت محتوای کامل و پر طرفدار تبدیل شده است که از اماتور تا حرفه ای می توانند با آن کار کنند. پیش از شروع لازم است بدانید، شما می توانید طراحی انواع وب سایت با وردپرس را داشته باشد. در این مقاله به شما نشان خواهیم داد که راه اندازی سایت وردپرسی چقدر می تواند راحت باشد و تنها ۷ مرحله برای انجام آن لازم است. پس شروع می کنیم:

وردپرس چیست؟

قبل از شروه به شما می گویم که وردپرس یا WordPress یک ابزار منبع باز برای ایجاد وبسایت آزاد است که به زبان PHP نوشته شده است. اما به زبان ساده، باید بگوییم امروزه آسان ترین و قدرتمند ترین سیستم مدیریت محتوا و وبلاگ (CMS) است. اگر به اطلاعات بیشتری در این زمینه نیاز مندید مقاله “وردپرس چیست” را مطالعه نمایید.

نحوه نصب وردپرس به دلیل آسان بودن آن، بسیار مشهور است. در بیشتر شرایط نصب وردپرس یک فرآیند بسیار ساده است و کمتر از پنج دقیقه زمان خواهد برد. همچنین بسیاری از شرکت های میزبانی های وب مانند ایران هاست، اکنون ابزارهایی بنام هاست وردپرس، برای نصب خودکار آن به شما، ارائه می دهند. اما اگر می‌خواهید خودتان وردپرس را نصب کنید، راهنمای زیر می‌تواند به شما در این باره کمک کند.

مراحل گام به گام نصب وردپرس

در اینجا مراحل نصب وردپرس برای افرادی که می‌خواهند خودشان آن را نصب نمایند،‌ به صورت کامل توضیح داده می‌شود:

آموزش گام به گام نصب وردپرس

مرحله ۱: دانلود و استخراج

بسته وردپرس را از آدرس https://wordpress.org/download/ دانلود کرده و از حالت فشرده خارج کنید.

 • اگر در حال آپلود وردپرس در یک وب سرور ویندوزی به صورت ریموت هستید، بسته وردپرس را با یک مرورگر وب در سرور دانلود کرده و بسته را از حالت فشرده(زیپ) خارج کنید.
 • اگر از FTP استفاده می کنید، به مرحله بعدی بروید – بارگذاری فایل‌‌ها در مراحل بعد توضیح داده می‌شود.
 • اگر به وب سرور خود دسترسی شل و SSH دارید و کار با ابزارهای مبتنی بر کنسول برایتان راحت است، می‌توانید وردپرس را مستقیماً با استفاده از wget روی سرور خود دانلود کنید.
  1. ابتدا بسته را دانلود کنید: wget https://wordpress.org/latest.tar.gz
  2. سپس بسته را با استفاده از دستور زیر از حالت فشرده خارج کنید:

tar -xzvf latest.tar.gz

این کار بسته وردرپس را در همان پوشه‌ای که دانلود کرده اید، در پوشه ای به نام WordPress، استخراج می‌کند.

مرحله ۲: ایجاد بانک اطلاعاتی دیتابیس و کاربر

اگر از “هاست اشتراکی” استفاده می‌کنید، ممکن است یک پایگاه داده وردپرس برای شما ساخته شده باشد و یا یک راهکار راه‌اندازی خودکار برای این کار، وجود داشته باشد. صفحه‌های پشتیبانی میزبانی یا کنترل پنل خود را بررسی کنید تا سرنخ هایی در مورد اینکه آیا شما نیاز به ایجاد یک دیتابیس دستی دارید یا خیر،‌ به دست آورید.

اگر مشخص شد که باید یک دیتابیس به صورت دستی ساخته شود، دستورالعمل استفاده از phpMyAdmin را دنبال کنید تا نام کاربری و بانک اطلاعاتی وردپرس خود را ایجاد کنید. و یا برای کنترل پنل های  مانند Plesk ، cPanel و SolidCP از راهنما‌های موجود استفاده کنید.

اگر فقط یک بانک اطلاعاتی دارید و قبلاً نیز برای یک وبسایت دیگر از آن استفاده کرده‌اید، می‌توانید وردپرس را در آن نصب کنید. فقط اطمینان حاصل کنید که یک پیشوند مشخص برای جدول‌های خود در نظر می‌گیرید، تا از تکراری بودن جدول ها و خراب شدن داده دیتابیس قبلی، خودداری کنید.

مرحله ۳: wp-config.php را تنظیم کنید

می‌توانید فایل wp-config.php را خودتان ایجاد کرده و ویرایش کنید، یا می‌توانید از این مرحله صرف نظر کنید و اجازه دهید وردپرس هنگام اجرای اسکریپت نصب، خود این کار را انجام دهد (مرحله ۵)، (اطلاعات دیتابیس در آن مرحله مورد نیاز است)

به مسیری که در مرحله ۱ بسته وردپرس را استخراج کردید برگردید، فایل wp-config-sample.php را به wp-config.php تغییر نام دهید و آن را در یک ویرایشگر متن، باز کنید.

آموزش گام به گام نصب وردپرس

اطلاعات دیتابیس خود را در زیر بخش با برچسب زیر وارد کنید:

// ** MySQL settings – You can get this info from your web host ** //

DB_NAME: نام دیتابیسی که برای وردپرس در مرحله ۲ ایجاد کرده‌اید.

DB_USER: نام کاربری که در مرحله ۲ برای وردپرس ایجاد کردید.

DB_PASSWORD: رمز عبوری که برای نام کاربری وردپرس در مرحله ۲ انتخاب کردید.

DB_HOST: آدرس و یا آیپی میزبانی که در مرحله ۲ تعیین کردید (معمولاً localhost است، همچنین بعضی مواقع باید آیپی سرور را وارد نمایید). اگر لازم است که پورت آن را بنویسید، بعد از آدرس یک دونقطه (:) و سپس پورت آن را اضافه کنید.

DB_CHARSET: مجموعه db charset ، به طور معمول نباید تغییر کنند.

DB_COLLATE: ترکیب بندی بانک اطلاعاتی معمولاً باید خالی باشد.

سپس فایل wp-config.php را ذخیره کنید.

مرحله ۴: فایل ها را بارگذاری کنید

اکنون باید تصمیم بگیرید که در کجای دامنه خود دوست دارید وبسایت وردپرسی خود را، بالا بیاورید:

 • در مسیر اصلی وب سایت خود قرار دهید. (به عنوان مثال ، http://example.com/)
 • در یک مسیر فرعی از وب سایت خود (به عنوان مثال ، http://example.com/blog/)

نصب وردپرس در مسیر اصلی وب سایت

 • اگر می‌خواهید فایل‌های خود را در وب سرور بارگذاری کنید، از یک نرم افزار FTP استفاده کنید تا تمامی محتوای پوشه wordpress (اما نه خود پوشه) را در مسیر اصلی وبسایت خود، بارگذاری کنید.
 • اگر پرونده‌های شما در حال حاضر روی وب سرور شماست، و برای نصب وردپرس از دسترسی ادمین استفاده می‌کنید، کلیه محتویات پوشه wordpress (اما نه خود پوشه) را به مسیر اصلی وبسایت خود منتقل کنید.

نصب وردپرس در مسیر فرعی یا زیر پوشه وبسایت

 • فقط مسیر کپی فایل‌ها فرق دارد، مراحل بالا را برای مسیر دلخواه خود انجام دهید.

مرحله ۵: اسکریپت نصب را اجرا کنید

برای شروع اسکریپت نصب ، مرورگر وب خود را باز کنید:

 • اگر فایل‌های وردپرس را در مسیر اصلی وبسایت قرار داده‌اید، باید به این آدرس مراجعه کنید: http://example.com/wp-admin/install.php
 • اگر به عنوان مثال فایل‌های وردپرس را در زیرمجموعه‌ای به نام blog قرار دادید، باید به این آدرس مراجعه کنید: http://example.com/blog/wp-admin/install.php

فایل پیکربندی را تنظیم کنید

اگر وردپرس نتواند فایل wp-config.php را پیدا کند، به شما پیشنهاد می‌دهد که سعی کنید خودتان فایل را ایجاد و ویرایش کنید. (همچنین می توانید این کار را مستقیماً با لود wp-admin / setup-config.php در مرورگر وب خود بارگیری کنید.) وردپرس از شما جزئیات پایگاه داده را سوال می‌کند تا آنها را در فایل جدید wp-config.php بنویسد. اگر مشکلی اطلاعات درست باشد، می‌توانید به مرحله بعدی نصب بروید. در غیر این صورت ، به عقب برگردید و فایل  wp-config.php را خودتان ایجاد، ویرایش و بارگذاری کنید (مرحله ۳).

پایان نصب

تصاویر زیر نحوه مراحل نصب را نشان می‌دهد. توجه کنید که در صفحه ورود جزئیات، عنوان سایت ، نام کاربری مورد نظر خود، انتخاب رمز عبور (دو بار) و آدرس ایمیل خود را وارد می‌کنید. یک جعبه نمایش نیز وجود دارد که اعلام می‌کند آیا دوست دارید وبلاگ شما در موتورهای جستجو مانند Google و DuckDuckGo ظاهر شود. اگر دوست دارید وبلاگ شما برای همه از جمله موتورهای جستجو قابل مشاهده باشد، تیک را بردارید و اگر می‌خواهید موتورهای جستجو را مسدود کنید، جعبه را علامت بزنید. اما به بازدید کنندگان عادی همچنان  اجازه بازدید می‌دهید. توجه داشته باشید که تمام این اطلاعات بعداً در صفحه مدیریت شما قابل تغییر است.

آموزش گام به گام نصب وردپرس آموزش گام به گام نصب وردپرس آموزش گام به گام نصب وردپرس آموزش گام به گام نصب وردپرس

 

اگر وردپرس را با موفقیت نصب کنید، صفحه ورود به داشبورد به شما نمایش داده می‌شود.

 

 

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید
برچسب ها

امیر بیژنی

مدیر سرور در ایران هاست | کارشناس ارشد مدیریت فناری اطلاعات | کارشناس مهندسی فناوری اطلاعات | برنامه نویس php، پایتون | تسلط بر مفاهیم سرور، شبکه | علاقه مند به امنیت، IOT، مطالعه، ورزش، گیتار و نقاشی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن