کسب و کار

آموزش similarweb به زبان ساده + معرفی سیمیلار وب به عنوان جایگزین الکسا

راه اندازی وب سایت و افزایش میزان ترافیک آن نیازمند رعایت نکات و قوانین مختلفی در دنیای اینترنت است. یکی از مهم‌ترین مسائل، تحلیل درست و اصولی وب سایت خود و مهم‌ترین رقبا در حوزه کسب ‌وکار و فعالیت انجام شده است. ابزارهای مختلفی برای تحلیل و بررسی وجود دارد که به کمک آن‌ها می‌توانید وب سایت خود را بهبود دهید. در این مقاله قصد داریم به آموزش similarweb به عنوان یکی از ابزارهای بسیار مفید بپردازیم.

Similarweb چیست؟

سیمیلاروب به عنوان ابزار آنالیز و تحلیل در دنیای وب شناخته می‌شود. ابزاری بسیار مهم و کاربردی که میزان ترافیک دریافتی وب‌سایت‌های مختلف را نشان می‌دهد. همچنین به شما امکان می‌دهد تا منبع و اندازه ورودی ترافیک وب سایت‌ها را تخمین بزنید. به عنوان مثال سایت‌های ارجاع دهنده، ترافیک شبکه‌های اجتماعی و کلمات کلیدی برتر را مشاهده کنید.

این ابزار، ترافیک و منابع مختلف بیش از ۸۰ میلیون وب سایت را بررسی می‌کند و این اطلاعات کامل و عالی می‌تواند برای دیجیتال مارکتر ها بسیار مهم باشد.

چرا ابزار سیمیلار وب مفید است؟

یک از چندین ابزارهای سئو، حتی اگر ۱۰۰درصد دقیق نباشد باز هم منابع ترافیک رقبا را برای شما نمایش می‌دهد. همچنین این ابزار می‌تواند برای تمام افرادی که در زمینه بازاریابی دیجیتال فعالیت می‌کنند، مفید باشد. علاوه بر آن می‌توانید به کمک آن بزرگ‌ترین رقبای خود را بشناسید.

نمونه دیگری از کاربرد ابزار similarweb این است که با استفاده از آن می‌توانید جزئیات بیشتری را در مورد وب‌سایت‌ها ببینید. به عنوان مثال، دقیقاً کدام منابع ارجاع در بین رقبای شما یا در صنعت شما مهم‌تر هستند و یا ارجاع با کدام کلمه کلیدی انجام شده است. یعنی بیشترین ارجاع به سایت از طریق کدام کلمات کلیدی بوده است.

همچنین شبکه‌های اجتماعی که بیشترین میزان ترافیک را به وب سایت هدایت می‌کنند را نشان می‌دهد.

علاوه بر آن می‌توانید با ارتقاء سطح دسترسی خود به این ابزار، امکانات و ویژگی‌های بسیار زیادی را در اختیار بگیرید و تحلیل جامع و کاملی از وب سایت خود و رقبا به دست آورید.

معرفی ابزار تحلیل سایت similarweb

برای استفاده از این ابزار کافی است ابتدا به وب سایت similarweb مراجعه نمایید. از آن جایی که دسترسی به این وب سایت در کشور ما محدود است، از نرم افزارهای تغییر آی پی استفاده نمایید. صفحه اصلی سایت به صورت زیر برای شما نمایش داده می‌شود.

سیمیلار وب

آدرس وب سایت مورد نظر را در کادر وسط صفحه وارد نمایید. پس از آن صفحه‌ای برای شما باز می‌شود که اطلاعات کاملی در مورد این وب سایت در اختیار شما قرار می‌گیرد. در ابتدا اطلاعات کلی در مورد رتبه وب سایت نمایش داده می‌شود.

  • رتبه جهانی (Global Rank): این رقم نشان دهنده رتبه وب سایت از نظر ترافیک است. هر چه عدد کمتر باشد، رتبه بالاتر است.
  • رتبه کشوری (Country Rank): این عدد وب سایت را در کشوری که بیشتر از آن استفاده می‌شود، رتبه‌بندی می‌کند.
  • رتبه‌بندی دسته (Category Rank): این عدد نیز نشان دهنده رتبه وب سایت در میان وب سایت‌های مرتبط است.

اگر وب سایتی رتبه پایینی داشت، به این معناست که ترافیک زیادی دریافت نمی‌کند و احتمالا داده کمی از آن دریافت می کنید. پس حتماً وب سایت‌هایی را برای تجزیه و تحلیل انتخاب کنید که در همان کشور بازدید بالایی داشته باشند.

نمایش منبع ترافیک

بخش مهم دیگری که در این تجزیه و تحلیل نمایش داده می‌شود، میزان ترافیکی است که وب سایت از هر منبع دریافت می‌کند.

نمایش نحوه توزیع ترافیک در سیمیلاروب

منابعی که درصد پایینی دارند را کنار گذاشته و تمرکز خود را بر روی منابعی قرار دهید که بیشترین ترافیک را به سمت وب سایت شما هدایت می‌کنند.

نمایش ارجاع ترافیک

referrals، بخش مهم دیگری است که باید حتماً به آن توجه داشته باشید. این بخش به منابع و وب سایت‌هایی اشاره می‌کند که به وب سایت شما لینک داده‌اند. در تصویر زیر ۵ وب سایت برتر نشان داده شده‌اند که ترافیک را به سمت این سایت هدایت می‌کنند و دانستن این نکته برای وب سایت شما بسیار ارزشمند هست.

نمایش منبع ترافیک referrals

همچنین می‌توانید وب سایت‌هایی که به رقیب شما لینک دارند را پیدا کنید.

  • منبع ارجاع چه نوع وب سایتی است؟ (به عنوان مثال وبلاگ، ابزار، فید، دایرکتوری)
  • رقبای شما چگونه ترافیک ارجاعی را هدایت می‌کنند؟ (به عنوان مثال محتوا، لینک سازی، نظرات)
  • چگونه می‌توانید استراتژی آن‌ها را استفاده کرده و بهبود دهید؟

با یافتن پاسخ این سؤالات می‌توانید از این سایت ها برای خود نیز لینک بگیرید و ترافیکی به سمت وب سایت خود هدایت کنید.

ترافیک از شبکه های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی نیز به عنوان مسیری برای هدایت ترافیک به سمت وب سایت هستند. در این وب سایت می‌توانید آماری را از میزان ترافیک دریافتی هر کدام از شبکه‌های اجتماعی مشاهده کنید. با تجزیه و تحلیل این بخش می‌توانید متوجه شوید افراد مخاطب شما بیشتر در چه فضایی حضور دارند.
با یافتن بهترین شبکه اجتماعی می‌توانید با ایجاد پروفایل کاربری حرفه‌ای در آن، میزان بازدید وب سایت خود را افزایش دهید.

نمایش ترافیک از شوسال در similarweb

نمایش کلمات کلیدی اصلی

یکی از فعالیت‌هایی که برای افزایش بازدید وب سایت انجام می‌شود، استفاده از کلمات کلیدی پرکاربرد است. این ابزار به شما می‌گوید بیشترین بازدید از وب سایت شما یا رقیبانتان با کدام کلمات کلیدی بوده است.

نمایش کلمات کلیدی برتر در سیمیلاروب

یکی دیگر از امکانات سیمیلاروب در زمینه اطلاعات بسیار عالی که در اختیار شما قرار می‌دهد، این است که بهترین فضاها را برای تبلیغات را نشان می دهد. نمودار زیر موفق‌ترین مکان‌ها را برای تبلیغات ppc یا تبلیغاتی نظیر آن را نشان میدهد، که البته امکان استفاده از این وب سایت ها برای سایت های ایرانی کم است.

 

نمایش سایت های مشابه

با وارد کردن سایت خود یا حتی رقبا می تواندی دیگر سایت های مشابه در این زمینه را پیدا کنید. یافتن برترین سایت‌های مشابه می‌تواند به شما در بهبود روند وب سایت خودتان کمک کند. سیمیلاروب پربازدیدترین وب سایت‌های مرتبط را پیدا کرده و اطلاعات مورد نیاز به شما در مورد انها را ارائه می دهد.

نمایش سایت های مشابه در سیمیلاروب

رقبای خود را پیدا کنید و تحلیل‌های مفیدی در مورد آن‌ها پیدا کنید. با این کار می‌توانید به سرعت به بهبود ترافیک وب سایت خود کمک کنید.

آیا similarweb می تواند جایگزین الکسا باشد؟

در حال حاضر که الکسا اعلام کرده است که از سال دیگر خدماتی ارائه نمی دهد، می توان از سیملار وب به عنوان جایگزین الکسا استفاده کرد.

آنچه در این مقاله خواندید تنها بخشی از مهم ترین ویژگی ها و ابزارهای سایت سیمیلار وب بود. امکانات سیمیلاروب به همینجا ختم نمی شود و می توانید با کار بیشتر با آن، قابلیت های متناسب با کار خود را در آن پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا