پیشنهاد مارایانش ابری

سرور ابری چیست و مزایای آن

از برخی جهات سرورهای ابری همانند سرورهای فیزیکی کار می کنند اما با قابلیت هایی متفاوت در پاسخ به پرسش سرور ابری چیست بایستی گفت در سرویس های ابری کاربران به جای اینکه اقدام به خرید یا اجاره سرور های فیزیکی نمایند، فضای سرور مجازی ابری را اجاره می کنند. هزینه اینگونه سرویس ها نیز معمولا براساس ساعت و ظرفیتی که در هر لحظه به کاربران ارائه می شود پرداخت می گردد.

سرور ابری چیست و مزایای آن

میزبانی های سنتی: میزبانی اشتراکی و میزبانی اختصاصی

به صورت سنتی دو گزینه برای خرید میزبانی وجود دارد:

برای دسترسی آنی به سرور با منابع کاملا اختصاصی از سرور های ابری ایران هاست استفاده کنید.

همین امروز سفارش دهید

میزبانی اشتراکی

خرید میزبانی اشتراکی گزینه ی ارزانتری می باشد، زیرا در این نوع سرویس، سرورها بین کاربران به اشتراک گذاشته می شوند. وب سایت یک کاربر در محلی ذخیره می شود که اطلاعات وب سایت یک کاربر دیگر وجود دارد. این نوع میزبانی چندین نقطه ضعف دارد که شامل عدم انعطاف پذیری (عدم امکان تغییر سخت افزاری و منابع سرور اشتراکی) و عدم قابلیت پشتیبانی ترافیک بالا را می توان نام برد.

میزبانی اختصاصی

نوع میزبانی پیشرفته تری به نسبت هاست اشتراکی می باشد، در این نوع سرویس ها کاربران می توانند کل سرور فیزیکی را خریداری نمایند. این بدان معنا است که کل سرور به آنها تخصیص داده می شود و هیچ کاربر دیگری در منابع آن سهمی ندارد. در برخی مواقع کاربران می توانند چندین سرور را به کار گیرند که همه ی آنها اختصاصی هستند. سرورهای اختصاصی اجازه کنترل کامل بر روی میزبانی را می دهند. مشکل این نوع سرویس این است که شما می بایست از قبل ظرفیت مورد نیاز خود را پیش بینی نمایید، تا بتوانید با منابع کافی و قدرت پردازش مناسب پاسخگوی ترافیک ورودی در سطح های مختلف باشید. اگر این مورد دست کم گرفته شود ممکن است منجربه کمبود منابع مورد نیاز در زمان های شلوغ می شود، که در مقابل آن هنگامیکه دست بالا گرفته شود یعنی هزینه ی فضایی را پرداخت نموده اید که هیچگاه از آن استفاده نمی کنید.

میزبانی ابری

با استفاده از مزیت میزبانی ابری کاربران بهترین دو دنیا (دو نوع میزبانی) را بدست می آورند. منابع می توانند به سمت بالا و یا پایین تغییر کنند، که باعث می شود اینگونه سرویس ها انعطاف پذیرتر باشند و بالطبع مقرون به صرفه تر نیز هستند. زمانیکه تقاضای بیشتری بر روی سرورها قرار می گیرد، ظرفیت آنها می تواند به صورت خودکار افزایش پیدا کند و پاسخگوی تقاضای افزایش یافته باشد. با این کار تنها هزینه ی منابع بیشتر برای زمانی پرداخت می شود که میزان تقاضا بالا بوده است و دیگر نیازی به پرداخت یک مبلغ ثابت و همیشگی برای منابع استفاده نشده وجود ندارد.

شما به همان اندازه که نیاز دارید دسترسی خواهید داشت، هر لحظه که به آن نیاز داشته باشید، و در نهایت تنها برای چیزی که مصرف کرده اید هزینه پرداخت می کنید.

برخلاف سرور های اختصاصی، سرور های ابری می توانند تحت نرم افزارهای رابط مجازی سازی اجرا شوند. وظیفه این نرم افزارهای رابط، کنترل ظرفیت و مصرف منابع سیستم های عامل است تا در صورت نیاز منابع بیشتر به آنها اختصاص داده شود. در میزبانی ابری، سرورهای ابری متعددی وجود دارند که برای هر کاربر در دسترس می باشد. این امر اجازه می دهد تا منابع محاسباتی تنها به یک کاربر خاص اختصاص داده شود. هنگامیکه در ترافیک  وب سایت افزایش شدیدی رخ دهد، ظرفیت اضافه ای به صورت موقت در اختیار وب سایت قرار داده می شود و این ظرفیت اضافه تا زمانیکه وب سایت نیاز به آن داشته باشد در سرویس فعال خواهد بود، پس از کاهش ترافیک و پایان یافتن این نیاز به منابع و ظرفیت بیشتر، وضعیت سرویس به حالت عادی خود برگشته و کاربر تنها برای این ظرفیت مازاد و بازه زمانی استفاده شده هزینه پرداخت می نماید.

سرورهای ابری پایداری بیشتری به نسبت سرویس های سنتی ارائه می دهند. اگر یک سرور قطع شود، سرورهای دیگر جای آن را در شبکه می گیرند.حال که با سرور ابری آشنا شدید حال در امتداد مقاله به بررسی مزیت آن می پردازیم.

نکات مهم در انتخاب سرور ابری

نکات مهم در هنگام راه اندازی و انتخاب سرویس ابری

۱. قبل از راه اندازی و انتخاب سرویس ابری کسب و کار خود را بهتر بشناسید

۲. نرم افزارها و سخت افزارهایی که تمایل دارید در اختیارتان قرار بگیرند را مشخص کنید.

۳. قبل از راه اندازی و انتخاب سرویس ابری سرویس دهنده خود را دقیق ارزیابی کنید.

۴. هزینه های واقعه ای را مشخص کنید.

۵. یک گروه ارزیابی برای انتخاب سرویس ابری مناسب ایجاد کنید.

۶. بندهای شرایط سرویس (SLA) را به دقت مطالعه کنید.(برای کسب اطلاعات در حوزه sla چیست مقاله ما را مطالعه نمایید)

۷. توضیحاتی در مورد برنامه Disaster Recovery و ادامه کار سرویس بخواهید.

۸. کیفیت و خطاپذیری ارتباطات شبکه را قبل از راه اندازی و انتخاب سرویس ابری بررسی کنید

۵ پیش نیاز ضروری در راه اندازی سرور ابری

در ادامه به ۷ مقدمه برای راه اندازی سرور های ابری میپردازیم.

۱. پشتیبانی از سیستم ناهمگون: مدیریت سرویس های ابری  باید با سیستم های IT سنتی یکپارچه شود تا نیازهای data center را به درستی  برآورده کند.

۲. مدیریت سرویس: برای اینکه عملکرد صحیح رایانش ابری تبدیل به محصول شود، بسیار مهم است که مدیران ابزار ساده ای برای تشخیص و اندازه گیری ارایه خدمات داشته باشند. عملکرد مدیریت سرویس باید متناسب با ارایه منابع گسترده تر باشد به نحوی که در سرویس های تعریف شده کاربر نهایی به سرعت و به راحتی بتواند آنها را  راه اندازی و مدیریت کند.

۳. حجم بار داینامیک و مدیریت منابع: برای اینکه یک ساختار ابری انعطاف پذیر و متناسب با تقاضا باشد همواره باید بتواند تفاهم نامه سطح خدمات کاربر (SLA) را برآورده کند ، سرویس ابری باید از میزان مصرف منابع و میزان بار آگاهی داشته باشد. رایانش ابری سطح انتزاعی را  افزایش  می دهد تا جایی که تمامی مولفه های دیتاسنتر را مجازی سازی کند.  زمانی که سرویس ابری راه اندازی شد، راه کارهای مدیریتی حتما باید این قابلیت را داشته باشند که سیاست هایی را در رابطه با مدیریت داده ها و میزان بار کاری تعیین کنند تا مطمئن شوند حداکثر کارایی در اختیار سیستم در حال اجرا قرار می گیرد.

۴. قابل اطمینان بودن، در دسترس بودن و امنیت: سرویس ابری برای اینکه کاملا قابل اطمینان باشد، در زمان بروز خطا و مشکل در یک یا چند مولفه، باید قادر باشد به کار خود ادامه دهد و داده ها نیز دست نخورده باقی بمانند.

۵. یکپارچه سازی و ادغام با ابزارهای مدیریت دیتاسنتر: بسیاری از مولفه های مدیریت دیتا سنتر های سنتی هنوز نیازمند ادغام با روش های جدید مدیریت ابری هستند ، حتی با وجود اینکه سرویس ابری  یک روش جدید کاربرد IT  است.  در بسیاری از دیتاسنترها ، از ابزارهای متنوعی برای تامین ، مراقبت از مشتری،صدور صورتحساب،مدیریت سیستم، امنیت و غیره استفاده می شود.  این موارد شامل ابزارهای مجازی سازی Vmware و Citrix می شود اما ابزای های مدیریتی دیتاسنترهای بزرگ از شرکت های IBM  و HP  هستند.

مزایای سرور ابری چیست ؟

  • انعطاف پذیری و مقیاس پذیری؛ منابع بیشتر هنگامیکه به آنها نیاز داشته باشید قابل دسترس خواهد بود.
  • مقرون به صرفه؛ وقتی که به آن نیاز داشته باشید در دسترس است، کاربران تنها برای زمانی هزینه پرداخت می کنند که از منابع استفاده می کنند.
  • نصب و راه اندازی آسان؛ سرورهای ابری نیاز به نصب و راه اندازی خاص اولیه ندارند.
  • قابل اعتماد بودن؛ به علت تعداد سرورهای در دسترس، اگر یک مشکلی در برخی سرورها پیش بیاید منابع به صورتی تغییر خواهند کرد که این قطعی ها بر روی کاربران تاثیری نگذارد.

مزایای سرور ابری چیست ؟

امیدواریم با خواندن این مقاله با مفهوم سرور ابری چیست؟ و مزیت های آن آشنا شده باشید.به شما پیشنهاد می شود برای اطلاعات بیشتر درباره سرور هوشمند چیست مقاله ما را مطالعه نمایید.

سوالات متداول

از برخی جهات سرورهای ابری همانند سرورهای فیزیکی کار می کنند اما با قابلیت هایی متفاوت در پاسخ به پرسش سرور ابری چیست؟ بایستی گفت در سرویس های ابری کاربران به جای اینکه اقدام به خرید یا اجاره سرور های فیزیکی نمایند، فضای سرور مجازی را اجاره می کنند. هزینه اینگونه سرویس ها نیز معمولا براساس ساعت و ظرفیتی که در هر لحظه به کاربران ارائه می شود پرداخت می گردد.
انعطاف پذیری و مقیاس پذیری؛ منابع بیشتر هنگامیکه به آنها نیاز داشته باشید قابل دسترس خواهد بود. مقرون به صرفه؛ وقتی که به آن نیاز داشته باشید در دسترس است، کاربران تنها برای زمانی هزینه پرداخت می کنند که از منابع استفاده می کنند. نصب و راه اندازی آسان؛ سرورهای ابری نیاز به نصب و راه اندازی خاص اولیه ندارند. قابل اعتماد بودن؛ به علت تعداد سرورهای در دسترس، اگر یک مشکلی در برخی سرورها پیش بیاید منابع به صورتی تغییر خواهند کرد که این قطعی ها بر روی کاربران تاثیری نگذارد.
در میزبانی ابری کاربران بهترین دو دنیا (دو نوع میزبانی) را بدست می آورند. منابع می توانند به سمت بالا و یا پایین تغییر کنند، که باعث می شود اینگونه سرویس ها انعطاف پذیرتر باشند و بالطبع مقرون به صرفه تر نیز هستند. زمانیکه تقاضای بیشتری بر روی سرورها قرار می گیرد، ظرفیت آنها می تواند به صورت خودکار افزایش پیدا کند و پاسخگوی تقاضای افزایش یافته باشد. با این کار تنها هزینه ی منابع بیشتر برای زمانی پرداخت می شود که میزان تقاضا بالا بوده است و دیگر نیازی به پرداخت یک مبلغ ثابت و همیشگی برای منابع استفاده نشده وجود ندارد

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید

اشکان نصیری

مدیر سرور در ایران هاست با +۵ سال سابقه در صنعت میزبانی وب و کارشناسی ارشد MBA

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا