پیشنهاد مادانستنی های هاست و سروررایانش ابری

سرور ابری چیست و چه مزایایی دارد؟

برای خرید سرور باید در نظر داشت که انواع مختلفی از سرور وجود دارد. سرور اختصاصی، سرور مجازی و … در این مقاله شما با سرور ابری آشنا می شوید و می خوانید که سرور ابری چه مزایی دارد و برای راه اندازی سرور ابری باید چه کرد؟ در ادامه مقاله همراه ما باشید تا بدانید سرور ابری چیست؟

پیشنهاد می شود ابتدا مقاله رایانش ابری چیست را مطالعه کنید.

سرور ابری چیست؟

cloud server یا سرور ابری در رایانش ابری ایجاد شده و در می توان گفت که سرورهای ابری همان سرورهای اختصاصی مجازی هستند که بر روی زیر ساخت ابری قرار می گیرند ولی در محیط رایانش ابری ارائه می شوند. سرویس های ابری کاربران به جای اینکه اقدام به خرید یا اجاره سرور های فیزیکی نمایند، فضای سرور مجازی ابری را اجاره می کنند. هزینه اینگونه سرویس ها نیز معمولا براساس ساعت و ظرفیتی که در هر لحظه به کاربران ارائه می شود پرداخت می گردد. از برخی جهات سرورهای ابری همانند سرورهای فیزیکی کار می کنند اما با قابلیت هایی متفاوت.

در cloud server شما به همان اندازه که نیاز دارید دسترسی خواهید داشت، هر لحظه که به آن نیاز داشته باشید، و در نهایت تنها برای چیزی که مصرف کرده اید هزینه پرداخت می کنید.

سرور ابری چیست و مزایای آن

برخلاف سرور های اختصاصی، سرور های ابری می توانند تحت نرم افزارهای رابط مجازی سازی اجرا شوند. وظیفه این نرم افزارهای رابط، کنترل ظرفیت و مصرف منابع سیستم های عامل است تا در صورت نیاز منابع بیشتر به آنها اختصاص داده شود. در میزبانی ابری، سرورهای ابری متعددی وجود دارند که برای هر کاربر در دسترس می باشد. این امر اجازه می دهد تا منابع محاسباتی تنها به یک کاربر خاص اختصاص داده شود. هنگامیکه در ترافیک  وب سایت افزایش شدیدی رخ دهد، ظرفیت اضافه ای به صورت موقت در اختیار وب سایت قرار داده می شود و این ظرفیت اضافه تا زمانیکه وب سایت نیاز به آن داشته باشد در سرویس فعال خواهد بود، پس از کاهش ترافیک و پایان یافتن این نیاز به منابع و ظرفیت بیشتر، وضعیت سرویس به حالت عادی خود برگشته و کاربر تنها برای این ظرفیت مازاد و بازه زمانی استفاده شده هزینه پرداخت می نماید.

سرورهای ابری پایداری بیشتری به نسبت سرویس های سنتی ارائه می دهند. اگر یک سرور قطع شود، سرورهای دیگر جای آن را در شبکه می گیرند.حال که با سرور ابری آشنا شدید حال در امتداد مقاله به بررسی مزیت آن می پردازیم.

مزایای سرور ابری چیست ؟

مزایای سرور ابری

  • انعطاف پذیری و مقیاس پذیری؛ منابع بیشتر هنگامیکه به آنها نیاز داشته باشید قابل دسترس خواهد بود.
  • مقرون به صرفه؛ وقتی که به آن نیاز داشته باشید در دسترس است، کاربران تنها برای زمانی هزینه پرداخت می کنند که از منابع استفاده می کنند.
  • نصب و راه اندازی آسان؛ سرورهای ابری نیاز به نصب و راه اندازی خاص اولیه ندارند.
  • قابل اعتماد بودن؛ به علت تعداد سرورهای در دسترس، اگر یک مشکلی در برخی سرورها پیش بیاید منابع به صورتی تغییر خواهند کرد که این قطعی ها بر روی کاربران تاثیری نگذارد.

نکات مهم در هنگام راه اندازی و انتخاب سرور ابری

۱. قبل از راه اندازی و انتخاب سرور ابری کسب و کار خود را بهتر بشناسید

۲. نرم افزارها و سخت افزارهایی که تمایل دارید در اختیارتان قرار بگیرند را مشخص کنید.

۳. قبل از راه اندازی و انتخاب سرور ابری سرویس دهنده خود را دقیق ارزیابی کنید.

۴. هزینه های واقعه ای را مشخص کنید.

۵. یک گروه ارزیابی برای انتخاب سرور ابری مناسب ایجاد کنید.

۶. بندهای شرایط سرویس (SLA) را به دقت مطالعه کنید.(برای کسب اطلاعات در حوزه sla چیست مقاله ما را مطالعه نمایید)

۷. توضیحاتی در مورد برنامه Disaster Recovery و ادامه کار سرویس بخواهید.

۸. کیفیت و خطاپذیری ارتباطات شبکه را قبل از راه اندازی و انتخاب سرور ابری بررسی کنید

 

۵ پیش نیاز ضروری در راه اندازی سرور ابری

در ادامه به ۷ مقدمه برای راه اندازی سرور های ابری میپردازیم:

۱. پشتیبانی از سیستم ناهمگون: مدیریت سرویس های ابری  باید با سیستم های IT سنتی یکپارچه شود تا نیازهای data center را به درستی  برآورده کند.

۲. مدیریت سرویس: برای اینکه عملکرد صحیح رایانش ابری تبدیل به محصول شود، بسیار مهم است که مدیران ابزار ساده ای برای تشخیص و اندازه گیری ارایه خدمات داشته باشند. عملکرد مدیریت سرویس باید متناسب با ارایه منابع گسترده تر باشد به نحوی که در سرویس های تعریف شده کاربر نهایی به سرعت و به راحتی بتواند آنها را  راه اندازی و مدیریت کند.

۳. حجم بار داینامیک و مدیریت منابع: برای اینکه یک ساختار ابری انعطاف پذیر و متناسب با تقاضا باشد همواره باید بتواند تفاهم نامه سطح خدمات کاربر (SLA) را برآورده کند ، سرویس ابری باید از میزان مصرف منابع و میزان بار آگاهی داشته باشد. رایانش ابری سطح انتزاعی را  افزایش  می دهد تا جایی که تمامی مولفه های دیتاسنتر را مجازی سازی کند.  زمانی که سرویس ابری راه اندازی شد، راه کارهای مدیریتی حتما باید این قابلیت را داشته باشند که سیاست هایی را در رابطه با مدیریت داده ها و میزان بار کاری تعیین کنند تا مطمئن شوند حداکثر کارایی در اختیار سیستم در حال اجرا قرار می گیرد.

۴. قابل اطمینان بودن، در دسترس بودن و امنیت: سرویس ابری برای اینکه کاملا قابل اطمینان باشد، در زمان بروز خطا و مشکل در یک یا چند مولفه، باید قادر باشد به کار خود ادامه دهد و داده ها نیز دست نخورده باقی بمانند.

۵. یکپارچه سازی و ادغام با ابزارهای مدیریت دیتاسنتر: بسیاری از مولفه های مدیریت دیتا سنتر های سنتی هنوز نیازمند ادغام با روش های جدید مدیریت ابری هستند ، حتی با وجود اینکه سرویس ابری  یک روش جدید کاربرد IT  است.  در بسیاری از دیتاسنترها ، از ابزارهای متنوعی برای تامین ، مراقبت از مشتری،صدور صورتحساب،مدیریت سیستم، امنیت و غیره استفاده می شود.  این موارد شامل ابزارهای مجازی سازی Vmware و Citrix می شود اما ابزای های مدیریتی دیتاسنترهای بزرگ از شرکت های IBM  و HP  هستند.

امیدواریم با خواندن این مقاله با مفهوم سرور ابری چیست؟ و مزیت های آن آشنا شده باشید.به شما پیشنهاد می شود برای اطلاعات بیشتر درباره سرور هوشمند چیست مقاله ما را مطالعه نمایید.

این مقاله توسط تیم ایران هاست، ارائه دهنده انواع سرور اختصاصی ایران تولید شده است، نظرات و پیشنهادات خود را در نظرات با ما در میان بگذارید.

اشکان نصیری

مدیر سرور در ایران هاست با +۵ سال سابقه در صنعت میزبانی وب و کارشناسی ارشد MBA

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا