طراحی وب سایت

طراحی Responsive چیست؟ + [۴ مزیت اصلی طراحی وب سایت ریسپانسیو موبایل]

responsive چیست؟

اگر کسب ‌وکار شما به هرمیزانی به وب‌سایت خود وابسته باشد و تا به حال به یک طراحی وب واکنشگرا (ریسپانسیو موبایل) روی نیاورده‌اید، شما امروزه، در معرض از دست دادن بسیاری (بخشی) از کسب‌وکار خود قرار دارید.

اهمیت ریسپانسیو بودن سایت دلیل اصلی، تغییر عظیمی است که امروزه در نحوه‌ی گشت‌وگذار مردم در اینترنت اتفاق افتاده است. بر اساس مطالعه‌ای که در انتهای سال ۲۰۱۳ انجام‌گرفته، بینش‌های هوشمندانه دریافته‌اند که از بین تمام مرورهای وبی که انجام‌گرفته، بیش از ۲۵ درصد از آن‌ها از روی گوشی هوشمند یا تبلت بوده است. دلیل از دست دادن این ۲۵درصد در کسب‌ وکار به خاطر تجربه‌ی بهینه نشده ای است که بسیاری از بازدیدکنندگان در اثر مواجه شدن با صفحات وبی که برای دستگاه آن‌ها (بازدیدکنندگان) تنظیم‌نشده‌اند، کسب می‌کنند.

موضوع دیگری که بیشتر قابل‌توجه است این است که تا سال ۲۰۱۵، انتظار می‌رود که گشت‌وگذار با موبایل از استفاده از کامپیوترهای رومیزی پیشی بگیرد و به‌زودی این ضرورت را ایجاد می‌کند که وب‌سایت شما باید برای استفاده توسط هر صفحه‌نمایشی آماده باشد.

طراحی وب ریسپانسیو موبایل

هرچند از حدود ماهِ می سال ۲۰۱۰ تاکنون، طراحی وب ریسپانسیو موبایل هنوز هم یک استراتژی نسبتاً جدید برای اکثر صاحبان مشاغل است. به بیان ساده، معنی ریسپانسیو بودن سایت: یک طراحی برای وب‌سایت که بدون هیچ ‌نقصی خود را برای انطباق با مرورگر یک میز کاری، گوشی هوشمند و تبلت، تنظیم می‌کند. اگر تابه‌حال یک وب‌سایت را روی یک ابزار موبایل آورده  باشید تا ببینید نسخه­ ی رومیزی آن چگونه است، متوجه شده‌اید که زوم کردن، حرکت در صفحه و نهایتاً رسیدن به آنچه قصدش رادارید، در وهله‌ی اول مشکل است.به همین دلیلاکثر شرکتهای میزبانی وب قالب‌های آماده ای با ساختار طراحی وب ریسپانسیو  دارند(سرویس سایت ساز) که نیاز به هیچ تجربه­ای ندارند.

 

طراحی وب ریسپانسیو موبایل  قصد دارد که مرور صفحات از ابزاری به ابزار دیگر را بی نقص نماید، و در نتیجه، بازدیدکنندگان را بدون در نظر گرفتن اینکه چه راهی را برای ورود به وب‌سایت شما انتخاب می‌کنند، حفظ کند.

حال که با مفهوم responsive چیست؟ آشنا شدید در ادامه  به بررسی media query پرداخته همان‌طور که در تصویر بالا می‌بینید، محتوای صفحه­ ی وب تغییر اندازه داده و برای متناسب شدن با محدوده‌ی فضای در دسترس، تنظیم‌شده است.در اصل طراحی ریسپانسیو موبایل از طریق media query صورت می گیرد.تصاویر به صورت انعطاف‌پذیر با تغییر اندازه­ متناسب با سایز مرورگر نمایش داده می شود.

درگذشته، طراحان، یک وب‌سایت برای دسکتاپ و سپس یک نسخه ­ی کاملاً متفاوت موبایل برای استفاده در تمام دستگاه‌های مختلف در حال ظهور توسعه می‌دادند. در نوامبر سال ۲۰۱۲، سایت محبوب Mashable، توسط بیش از ۲۵۰۰ ابزار مختلف مورد بازدید قرار گرفت، عددی که به آن‌ها کمک کرد تا سال ۲۰۱۳ را به نام سال طراحی ریسپانسیو  اعلام نمایند.

فراتر از دسترسی فراگیر، داشتن یک وب‌سایت که بتواند تحت یک نام دامنه(url) بماند مزایای دیگری نیز دارد، اولین آن:

فروشگاه ساز ایران‌هاست
یک راه حل آسان، سریع و کاربردی
برای ورود به فضای آنلاین

فروشگاه آنلاین راه اندازی کنید
  1. طراحی وب ریسپانسیو موبایل بودن سایت را گوگل به‌شدت توصیه می‌کند

شبیه خیلی چیزهای دیگری که گوگل توصیه می‌کند و بازاریابان و حرفه‌ای‌های وب معمولاً به آن­ها مشتاق و علاقه‌مندند. در سال ۲۰۱۲، آن را بهترین عمل برای وب‌سایت‌های بهینه‌سازی شده برای موبایل‌ها دانست. داشتن یک URL و همچنین HTML، به گوگل اجازه می‌دهد تا با استفاده از الگوریتم‌هایش به‌سادگی در وب‌سایت شما بخزد و شاخص گذاری انجام دهد که این خود منجر به سود بعدی می‌شود:

  1. یک کمپین برای بهینه سازی در موتورهای جستجو

به‌منظور ارتقای وب‌سایت در موتورهای جستجو، شما ممکن است اقدام به مدیریت یک کمپین SEO، جهت کمک به رتبه‌ی وب‌سایت خودنمایید. با یک طراحی ریسپانسیو موبایل، دیگر نیازی نیست که نگران رتبه‌ی دو سایت شخصی (نسخه ­ی وب و موبایل) باشید. حالا در عوض تلاش شما می‌تواند روی یک صفحه متمرکز شود. تلاش انجام‌شده بر تمام لینک‌ها و تمام محتواها می‌تواند دو برابر شود تا اطمینان حاصل شود که صفحه‌ی شما در دیده شدن روی دستگاه‌هایی که جستجو می‌شود، مشکلی ندارد. معامله­ی خوبی است!

  1. طراحی ریسپانسیو موبایل و تجربه‌ی مثبت کاربر

بدون رضایتمندی بازدیدکنندگانتان، همه‌ی صحبت‌ها در مورد تکنیک و استراتژی کاملاً بی‌معنا خواهد بود. هدف اصلی طراحی  ریسپانسیو این است که به کاربران صفحه‌ی وب شما اجازه‌ی مرور و همچنین احساس راحتی بیشتر بدهد. اگر یک مشتری بالقوه در حال مرور با یک ابزار موبایل وارد وب‌سایت شما شود و پس از چند ثانیه حس کند که باید از آن خارج شود، شما ممکن است یک فروش بالقوه را ازدست‌ بدهید. تحقیقات انجام‌شده بر روی قابلیت استفاده از موبایل نشان می‌دهد که وب‌سایت‌هایی که responsive و آماده برای موبایل هستند، به‌طور قابل‌توجهی تجربه و رضایت کاربر را بهبود می‌بخشند. تا سال ۲۰۱۵، ۵۰ درصد از بازدیدکنندگان، با ابزارهای موبایل خواهند آمد، آماده‌باشید!

  1. تطبیق برای آینده

ترکیبِ زوج ِ پرس‌وجوهای رسانه‌ای با شبکه‌های مایع، به طرح وب‌سایت شما، پایداری در زمانه­ای را می‌دهد که روندهای تکنولوژیکی به‌سرعت در حال تغییرند. کاربران ممکن است به، به ‌روز نگه‌داشتن دستگاه‌های خود ادامه دهند، اما بدون توجه به اینکه اندازه‌ی صفحه‌نمایش چقدر عوض‌شده است، وب‌سایت شما قادر به تطبیق خود است که یک حس عالی است که بدانید شما در یک طراحی طولانی‌مدت سرمایه‌گذاری می‌کنید.

  1. با سایت ریسپانسیو موبایل صرفه‌جویی در زمان و پول

درحالی‌که هدف طراحی ریسپانسیو موبایل، خدمت گذاری به رضایت بازدیدکنندگان شماست، آخر خط این است که شما زمانی که فقط می‌خواهید یک کسب‌وکار را اداره کنید، از همگام بودن با تمام روندهای بازاریابی خسته شده‌اید. با قطع وب‌سایت‌های دوگانه، کمپین دوگانه‌ی SEO و پشتیبانی از وب‌سایت ثابت خواهد کرد که هم برای حساب بانکی شما و هم مدیریت زمان شما، فوق‌العاده ارزشمند است. حالا زمان برگشت به مسئله ای واقعاً مهم است، حالا کجا ثبت‌نام می‌کنید؟

 

کاملاً شبیه به استخدام یک طراح وب، هنگام پیاده‌سازی طراحی ریسپانسیو موبایل ، هیچ هزینه‌ی ثابتی وجود ندارد. اگر شما یک وب‌سایت بروشور ساده برای کسب‌وکارتان دارید، تغییرات شاید هزینه ی کمی در برداشته باشد. شاید شما بخواهید از ابتدا شروع کنید و اکثر شرکتهای میزبانی وب قالب‌های آماده ای با ساختار طراحی وب ریسپانسیو  دارند(سرویس سایت ساز) که نیاز به هیچ تجربه­ای ندارند. اگر برای در خط مقدم بودن طراحی ریسپانسیو  و یادگیری چگونگی ساخت این سایت‌ها توسط خودتان مصمم هستید، ما به شما خواندن کتابِ پیاده‌سازی طراحی وب responsive را توصیه می‌کنیم. در غیر این صورت، با طراح وب دلخواه خود تماس بگیرید و ببینید که چطور می‌توانید امروز وب‌سایتتان را بهینه کنید. پشیمان نخواهید شد!

[ratings]

به این نوشته امتیاز دهید
[Total: 0 Average: 0]

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید

سلیم شهری

علاقه‌مند به IT

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن