میزبانی وب

کنترل پنل plesk چیست و نحوه نصب وردپرس روی پلسک

یکی از دغدغه هایی که اکثر افراد در زمینه وردپرس دارند، نحوه نصب آن بر روی کنترل پنل plesk می باشد. از این رو ابتدا در این مقاله به سوالات کنترل پنل Plesk چیست و تاریخچه آن خواهیم پرداخت. سپس به نصب وردپرس روی این کنترل پنل معروف می پردازیم.

کنترل پنل پلسک می‌تواند بر روی سیستم عامل‌های ویندوز و لینوکس نصب شود. دقیقا به همین علت شما می‌توانید بدون نگرانی از نوع سیستم عامل سرویس میزبانی (هاست) خود اقدام به نصب وردپرس (که ساده‌ترین مرحله در شروع کسب و کار آنلاین است) جهت طراحی وب سایت نمایید.

احتمالا برای شما این سوال مطرح خواهد شد که هاست Plesk چیست و اصطلاح هاست ویندوز پلسک و هاست‌لینوکس پلسک، به صورت کلی به چه معناست؟

تاریخچه کنترل پنل پلسک چیست ؟

در مورد تاریخچه کنترل پنل plesk چیست بایستی گفت پلسک (کنترل پنل plesk) در ابتدا توسط یک شرکت به همین نام در سال ۲۰۰۱ ایجاد شد. بعد از چند سال پلسک به شرکتی تحت نام SWsoft فروخته شد. در نهایت شرکت Parallels پلسک را از SWsoft خریداری نمود و در سال ۲۰۱۵ به یک مجموعه مستقل تبدیل شد.

معمولا وقتی اسم پلسک به گوش می‌رسد که بحث در مورد cPanel باشد. cPanel نام کنترل پنل تحت سیستم‌عامل لینوکس است که یکی از رقبای اصلی و قدیمی پلسک، محسوب می‌شود.کنترل پنل پلسک یک نرم افزار تحت سرور است که به ما اجازه می‌دهد منابع فیزیکی سرورها را به اشتراک گذاشته و از آنها به وسیله رابط گرافیکی تحت وب، بهره برداری نماییم.به شما پیشنهاد میشود برای کسب اطلاعات در حوزه مقایسه Plesk و cPanel مقاله اختصاصی ما را مطالعه نمایید.

تارخچه پلسک چیست

پیشنهاد ایران هاست برای وب سایت های لینوکس، استفاده از سرورهای ابری با سرعت و Uptime بالاست.

همین امروز سفارش دهید

رابط گرافیکی کنترل پنل‌ها در سال‌های اخیر، تغییرات قابل توجهی داشته‌اند. تمام کنترل پنل‌ها حداکثر تلاش خود را جهت کاربر پسند بودن رابط گرافیکی خود نموده‌اند.

کنترل پنل پلسک برخلاف سی پنل برای توزیع‌های مختلف لینوکس (مثل Red Hat،  Debian، Ubuntu) و ورژن‌های مختلف ویندوز سرور، عرضه شده است.

پیشنهاد می کنیم مقاله ” آموزش نصب Plesk روی لینوکس ” را حتما مطالعه بفرمایید.

هاست پلسک چیست ؟

شرکت‌های میزبانی وب، پکیج‌های خود را براساس منابع و عملکرد به فروش می‌رسانند. اما برای خیلی از افراد نوع کنترل پنل ارائه شده، یک عامل بسیار مهم در انتخاب پکیج سرویس میزبانی وب است.

پلسک یکی از معروف‌ترین کنترل پنل‌هایی است که با آن در صنعت میزبانی وب، روبرو خواهید شد. کنترل پنل Plesk نام کوتاه شده‌ Parallels Plesk Panel است.

سرویس‌های میزبانی وب یا هاست‌هایی که از این کنترل پنل استفاده می‌کنند، در اصطلاح هاست پلسک نامیده می‌شوند.

هاست پلسک چیست

چرا کنترل پنل پلسک مناسب کسب و کار شماست؟

یکی از دلایل مهم انتخاب هاست پلسک ویندوز یا لینوکس استفاده از قابلیتی تحت عنوان Applications است که به ما این اجازه را می‌دهد تا با چند کلیک اقدام به نصب وردپرس و دیگر سیستم‌های مدیریت محتوا نماییم. به همین دلیل برای افرادی که دانش بخصوصی ترس از اغاز کسب و کار آنلاین و یا در مجموع حضور در دنیای آنلاین کمی کاسته خواهد شد.

آموزش نصب وردپرس روی هاست plesk پلسک

برای راه اندازی سایت در plesk شما به ۲ طریق می‌توانید با استفاده از قابلیت Applications پلسک، این نرم افزار را بر روی هاست ویندوز خود، نصب نمایید.

Quick installation (نصب سریع):

پلسک از نصب سریع پشتیبانی می‌کند که می‌توان با استفاده از آن، بدون نیاز به اعمال تنظیمات خاصی با اطلاعات پیش فرض، اقدام به نصب وردپرس نمایید.

Custom installation (نصب سفارشی):

این روش شما را قادر می‌سازد تمام تنظیمات اولیه وردپرس را قبل از نصب، تعیین و مشخص نمایید.

نصب وردپرس روی هاست پلسک به روش Quick installation

۱- در گام اول باید به هاست Plesk خود لاگین کنید.

۲- در سایدبار سمت چپ بر روی Applications کلیک کنید.

۳- در صفحه Applications بر روی Featured Application کلیک کنید.

۴- در کنار نام WordPress بر روی گزینه‌ی Install کلیک کنید.

۵- در پنجره ی باز شده (Installation of WordPress) در قسمت Specify the location where this web application should be installed پروتکل (http یا https)، دامنه و مسیر نصب را انتخاب کنید.

نکته یک: اگر بر روی وب سایت خود گواهی SSL نصب کرده‌اید یا می‌خواهید در آینده نصب کنید، می‌بایست پروتوکل را https بگذارید.

نکته دو: اگر می‌خواهید دامنه‌ی شما مستقیما به وردپرس اشاره کند، باید اطمینان حاصل کنید فیلد جلوی directory name‌ خالی باشد.

۶- در نهایت بر روی Install کلیک می‌نمایید تا پلسک شروع به نصب اپلیکیشن نماید.

نصب وردپرس روی هاست پلسک

نصب وردپرس روی هاست پلسک به روش Custom installation

۱- برای اینکه وردپرس را با تنظیمات سفارشی نصب کنید باید ابتدا همانند روش اول اقدام به کنترل پنل پلسک نمایید.

۲- در سایدبار سمت چپ بر روی Applications کلیک نمایید.

۳- در صفحه ی Applications بر روی Featured Applications کلیک نمایید.

۴- در کنار گزینه‌ی WordPress بر روی فلش رو به پایین کلیک کرده و بر روی Install (Custom) کلیک می‌کنید.

۵- در صفحه ی Installation of WordPress باز شده بر روی I accept the terms of License Agreement کلیک نموده و سپس Next را بزنید.

۶- در قسمت Specify the location where this web application should be installed پروتوکل (http یا https)‌، دامنه و directory را تعیین نمایید.

نکته یک: اگر بر روی وب سایت خود گواهی SSL نصب کرده‌اید یا می‌خواهید در آینده نصب کنید، می‌بایست پروتوکل را https بگذارید.

نکته دو: اگر می‌خواهید دامنه‌ی شما مستقیما به وردپرس اشاره کند، باید اطمینان حاصل کنید فیلد جلوی directory name‌ خالی باشد.

۷- در قسمت Update Settings گزینه‌ی Automatically update this app when updates are available را انتخاب کنید تا وردپرس را بروز نگهدارید.

همواره به یاد داشته باشید به روز نگهداشتن وردپرس باعث می‌شود سایت شما امن باقی مانده و از هک شدن به میزان قابل توجهی جلوگیری نماید.

۸- در زیر Administrative access یکی از گزینه‌های زیر را انتخاب نمایید:

  • Use administrative credentials not connected to any particular user: این گزینه را وقتی انتخاب‌کنید که می‌خواهید یک اکانت مستقل و اختصاصی برای وردپرس خود، ایجاد نمایید.
  • Grant administrative access to existing user: این گزینه را زمانی انتخاب کنید که می‌خواهید یکی از اکانت‌های موجود و قبلی شما به عنوان مدیریت وب سایت جدید، مشخص شود.

۹- مابقی تنظیمات و گزینه‌های موجود را تعیین و تنظیم نمایید.

۱۰- بر روی Install کلیک نمایید تا پلسک اقدام به نصب وردپرس با تنظیمات سفارشی شما نماید.

در انتها به دلیل اینکه تصمیم دارید پلسک خود را بر روی وردپرس نصب کنید بد نیست که مقاله نکات مهم در خرید هاست وردپرسی را نیز مطالعه نمایید

سوالات متداول

کنترل پنل پلسک یک نرم افزار تحت سرور است که به ما اجازه می‌دهد منابع فیزیکی سرورها را به اشتراک گذاشته و از آنها به وسیله رابط گرافیکی تحت وب، بهره برداری نماییم.
سرویس‌های میزبانی وب یا هاست‌هایی که از این کنترل پنل استفاده می‌کنند، در اصطلاح هاست پلسک نامیده می‌شوند.
یکی از دلایل مهم انتخاب هاست پلسک ویندوز یا لینوکس استفاده از قابلیتی تحت عنوان Applications است که به ما این اجازه را می‌دهد تا با چند کلیک اقدام به نصب وردپرس و دیگر سیستم‌های مدیریت محتوا نماییم. به همین دلیل برای افرادی که دانش بخصوصی ترس از اغاز کسب و کار آنلاین و یا در مجموع حضور در دنیای آنلاین کمی کاسته خواهد شد.

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید

اشکان نصیری

مدیر سرور در ایران هاست با +۵ سال سابقه در صنعت میزبانی وب و کارشناسی ارشد MBA

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا