طراحی و توسعه وب سایتطراحی وب سایت

خطای ۴۰۴ چیست و چگونگی مدیریت و بهینه سازی ارور ۴۰۴

مطمئنا این پیغام ترسناک را می شناسید :  ۴۰۴ Error : Page Not Found یا خطای ۴۰۴

زمانی را در نظر بگیرید که قصد خرید دارید و به دنبال مغازه ای در موتور های جستجو هستید. درست زمانی که مکان مورد نظرتان را پیدا کرده اید وقتی بر روی لینک آن کلیک می کنید میبینید که آن لینک و آدرس دیگر وجود ندارد. این مطلب قطعا کاربرانی که زمانی را صرف پیدا کردن محتوای خاصی کرده اند خیلی زود ناامید می کند.

خطای ۴۰۴ چیست

خطای ۴۰۴ می تواند به خاطر اشتباه تایپی باشد و یا ممکن است مربوط به صفحه ای باشد که قبلا وجود داشته است و در حال حاضر حذف شده است. در هر صورت برای بازدیدکنندگان وب سایت شما خوب نیست. خوانندگان تمایل دارند وقتی صفحه ای را پیدا نمی کنند زود ناامید شوند. و گوگل نیز می داند که خطای ۴۰۴ برا هر کسی پیش می آید اما در هر صورت خطاهای ۴۰۴ تاثیر منفی بر روی صفحات شما خواهد گذاشت. در این مقاله قصد داریم به بررسی سناریوهای ارور ۴۰۴ بپردازیم.

اشتباهات تایپی تصادفی

این اشتباهی رایج است. شما آدرسی را وارد می کنید و ممکن است یک یا چند حرف را جا بگذارید. این اتفاق ممکن است به خاطر این بوده که عجله داشته اید و یا لینک اشتباهی را کلیک کرده اید. یکی از مزایای CMS ها این است که اکثریت آنها صفحات خطای ۴۰۴  بسیاری بصورت پیش فرض دارند و به کاربر مهربانانه اعلام می کنند که صفحه مورد نظر را نیافته اند.

مزایای استفاده از این قالبهای آماده این است که بازدیدکنندگان را در سایت شما نگه می دارند. بدون این قالب ها بازدیدکنندگان به یک صفحه خطا در مرورگر فرستاده می شوند و شما نیز آنها را از دست می دهید.برای شروع می توانید صفحات خطای سفارشی خود را ایجاد کنید و آنها را تست کنید. به عنوان نمونه می توانید با وارد کردن یک آدرس اشتباه در وب سایتتان نتیجه را ببینید.

اگر وب سایت شما CMS هایی چون وردپرس،جوملا و . .  است می توانید به سایت رسمی آنها سری بزنید و افزونه های ۴۰۴ را مشاهده کنید. بسیاری از آنها با استفاده از نوعی طنز شوخی جالبی را با این خطاها نشان می دهند.به شما پیشنهاد می شود برای کسب اطلاعات در حوزه CMS چیست مقاله ما را مطالعه نمایید.

صفحات و پست های حذف شده

اگر یک صفحه یا پست را از سایتتان حذف کرده اید شرایط کمی سخت تر است و ممکن است منجر به تاثیر گذاری منفی بر بازدیدکنندگان و موتور های جستجو شود.

به قول معروف : “اگر گوگل راضی نباشد،هیچکس راضی نیست”

زمانی که یک صفحه جدید یا پست جدید ایجاد می کنید،آن صفحه جایی در نتایج جستجو قرار میگ یرد. مهم نیست که  پست مربوطه در صفحه اول وب سایت است و یا جایی در اعماق وب سایت شما قرار دارد. زمانی که صفحه ای را حذف می کنید چند اتفاق رخ می دهد :

بازدید کنندگانی که پست جالب شما را از طریق جستجوی گوگل پیدا کرده اند وقتی به یک خطای ۴۰۴ بر می خورند کاملا نا امید می شوند،حتی اگر آن صفحه خطا سفارشی شده باشد.این کار گوگل را نیز ناراحت می کند. نه تنها گوگل از دیدن خطاهای ۴۰۴ عصبانی می شود بلکه اگر تعدادشان زیاد شود می تواند بر اهمیت ،اعتبار و کیفیت محتوای شما در محیط وب تاثیر بگذارد.

فروشگاه ساز ایران‌هاست
یک راه حل آسان، سریع و کاربردی
برای ورود به فضای آنلاین

فروشگاه آنلاین راه اندازی کنید

خطای ۴۰۴ چیست

بهترین راه حل : یک ریدایرکت ایجاد کنید

ریدایرکت به شما این قدرت را می دهد تا آدرسی که وجود ندارد را به یک صفحه یا پست جدید ارجاع دهید. چالش این کار در این است که باید مکان مناسبی برای ارجاع دادن بازدیدکنندگانی که به دنبال صفحه قدیمی هستند پیدا کنید. برای مثال اگر شما پستی را در مورد موضع SEO حذف کرده اید،به فکر این باشید که پست دیگری را پیدا کنید که موضوع آن شبیه به موضوع SEO باشد و یا تا حدودی به آن مرتبط باشد. اگر از این ریدایرکت استفاده کنید هم بازدیدکنندگان و هم گوگل را خوشحال کرده اید.

چگونه یک ریدایرکت ایجاد کنیم ؟

اگر از CMS هایی چون نرم افزار مدیریت محتوای وردپرس جوملا و غیره استفاده می کنید افزونه هایی بسیاری همانند Yoast SEO وجود دارند که به شما امکان می دهند که نه تنها ریدایرکت ها را ایجاد کنید بلکه کنترل مناسبی بر روی آنها داشته باشید. افزونه های بسیاری در این رابطه وجود دارند که می توانید با مراجعه به سایت رسمی CMS خود آنها را دانلود کنید. اگر قصد دارید ریدایرکت مورد نظرتان را خودتان توسط کد نویسی ایجاد کنید مطمئن شوید که به شخص متخصصی دسترسی دارید،در برخی موارد ریدایرکت اشتباه می توانید تاثیرات بدتری داشته باشد.به شما پیشنهاد می شود برای کسب اطلاعات در حوزه جوملا چیست مقاله ما را مطالعه نمایید.

ریدایرکت به صفحات اصلی وب سایت

می توانید وب سایتتان را به گونه ای تنظیم کنید که در صورت پیغام خطای ۴۰۴ به صفحه اصلی وب سایتتان ریدایرکت شود. این کار باعث می شود بازدید کننده از وب سایت شما دور نشود و مجددا به دنبال مطالب مورد نظرش بگردد.

ابزارهای مناسب برای پیدا کردن خطاهای ۴۰۴

Google Webmaster ابزاری کاملی برای پیدا کردن تمامی صفحات و پست های مفقود شده شماست. این ابزار رایگان بوده و کار با آن راحت است. کنسول جستجوی گوگل نیز می تواند کمک خوبی باشد. اگر از افزونه هایی همانند Yoast SEO استفاده کنید، قابلیت این را دارد که مستقیما به کنسول جستجوی گوگل متصل شده و گزارشهای مفیدی را در کنسول مدیریت وب سایتتان در اختیرا شما قرار دهد.

البته برای رفع این خطا نیز راه حل دیگری وجود دارد که با مراجعه به مقاله زیر علاوه بر آشنایی با خطاهای دیگر با این روش آشنا خواهید شد.

ارائه راه‌حل‌ برای رفع خطاهای رایج وردپرس

صفحات و پست های زیاد دارای لینک های داخلی

این مسئله می تواند مشکلی بزرگی برای کاربران شما باشد.  پیشنهاد می شود خودتان دست به کار شوید و لینک های خراب را پیدا کنید. این نوع  پیشگیری می تواند مانع از دست رفتن کاربران وب سایت شما شود. اجازه ندهید خطاهای ۴۰۴ و لینک های خراب بر روی بازدیدکنندگان و موتورهای جستجوی تاثیر منفی بگذارند. وب سایت تان را پاک سازی کنید و هر زمان که صفحه یا پستی را حذف می کنید کاملا از روی فکر عمل کنید.

هر گونه تغییر در وب سایتتان را ثبت کنید

همیشه یادداشت برداری کنید. نگهداری وب سایت کار مهمی است بنابراین نمی توانید فقط بر روی حافطه تان تکیه کنید. یک دفتر چه یادداشت یا نرم افزار ثبت وقایع داشته باشید و تمامی تغییراتی را که در وب سایتتان اعمال کرده اید ثبت کنید و مطمئن شوید اقدامات لازم برای بهینه سازی موتور های جستجو را نیز برای این تغییرات مد نظر قرار داده اید.

سوالات متداول

خطاهای ۴۰۴ می تواند به خاطر اشتباه تایپی باشد و یا ممکن است مربوط به صفحه ای باشد که قبلا وجود داشته است و در حال حاضر حذف شده است.
اگر از CMS هایی چون وردپرس،جوملا و غیره استفاده می کنید افزونه هایی بسیاری همانند Yoast SEO وجود دارند که به شما امکان می دهند که نه تنها ریدایرکت ها را ایجاد کنید بلکه کنترل مناسبی بر روی آنها داشته باشید. افزونه های بسیاری در این رابطه وجود دارند که می توانید با مراجعه به سایت رسمی CMS خود آنها را دانلود کنید. اگر قصد دارید ریدایرکت مورد نظرتان را خودتان توسط کد نویسی ایجاد کنید مطمئن شوید که به شخص متخصصی دسترسی دارید،در برخی موارد ریدایرکت اشتباه می توانید تاثیرات بدتری داشته باشد.
Google Webmaster ابزاری کاملی برای پیدا کردن تمامی صفحات و پست های مفقود شده شماست. این ابزار رایگان بوده و کار با آن راحت است. کنسول جستجوی گوگل نیز می تواند کمک خوبی باشد. اگر از افزونه هایی همانند Yoast SEO استفاده کنید، قابلیت این را دارد که مستقیما به کنسول جستجوی گوگل متصل شده و گزارشهای مفیدی را در کنسول مدیریت وب سایتتان در اختیرا شما قرار دهد.

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید

اشکان نصیری

مدیر سرور در ایران هاست با +۵ سال سابقه در صنعت میزبانی وب و کارشناسی ارشد MBA

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا