پیشنهاد مارایانش ابریسرور مجازی (VPS)سرورهای ابریسرورهای اختصاصیمقاله های برتر

Docker یا داکر چیست و چه کاربردی دارد؟

ایران هاست مفتخر است اعلام نماید که با موفقیت پروژه ی Docker اختصاصی خود را عملیاتی نموده و به بهره برداری رسانده است. قبل از معرفی این خدمت ارزش افزوده که به صورت رایگان تحت اختیار کاربران گرامی مجموعه قرار می گیرد، ابتدا می بایست به معرفی داکر چیست بپردازیم.

Docker یا داکر چیست ؟

در پاسخ به داکر چیست بایستی گفت داکر به زبان ساده یک ابزاری است که می تواند پروسه ی ایجاد، پیاده سازی و اجرای برنامه ها را با استفاده از Container ها بسیار ساده نماید.

کانتینر داکر چیست ؟

Container (کانتینر) ها به توسعه دهندگان این امکان را می دهند تا بسته کاملی از برنامه ی خود به همراه تمام بخش های مورد نیاز آن همانند کتابخانه ها و دیگر پیش نیازهای آن ایجاد کنند و آن را در قالب یک بسته واحد ارسال کنند. با انجام این کار و به کمک این Container ها، توسعه دهندگان می توانند اطمینان حاصل نمایند که برنامه در هر ماشین لینوکسی دیگری نیز بدون در نظر گرفتن تنظیمات سفارشی آن قابل اجرا و بهره برداری است. این ماشین جدید می تواند تنظیماتی کاملا متفاوت در مقایسه با ماشینی که برنامه روی آن طراحی شده داشته باشد.

برای دسترسی آنی به سرور با منابع کاملا اختصاصی از سرور های ابری ایران هاست استفاده کنید.

همین امروز سفارش دهید

به نوعی Docker در واقع یک نوع ماشین مجازی است. اما برخلاف ماشین مجازی که یک سیستم عامل کامل مجازی ایجاد کند، Docker به برنامه ها این امکان را می دهد تا از یک کرنل واحد لینوکس استفاده نموده اما از امکاناتی بهره مند شود که در سیستم عامل میزبان ارایه نشده و به صورت مستقل و جداگانه از پیش نیازها و امکانات مازادی بهره بگیرد. این امر باعث می شود که سرعت و عملکرد بسیار بهبود یابد و حجم برنامه را کاهش می دهد.

از همه ی این ها مهمتر این است که Docker پروژه ای متن باز (open source) می باشد. این مورد بدان معنا است که هرکسی می تواند در توسعه ی Docker نقش ایفا کند و آن را به نحوی گسترش دهد تا هرچه بیشتر به نیازهای آنها نزدیک تر باشد.

داکر چیست و چه کاربردی دارد ؟

Docker ابزاری است که به صورتی طراحی شده تا هم توسعه دهندگان و هم مدیران سیستم از آن سود ببرند. این باعث شده که Docker بخشی از خیلی از پروژه های توسعه و عملیاتی (DevOps – Developers + Operations) باشد. برای توسعه دهندگان این مورد بدان معناست که آنها می توانند بر روی نوشتن کدهای خود تمرکز داشته باشند و دیگر نگرانی سیستمی که قرار است برنامه در نهایت بر روی آن اجرا شود را نداشته باشند. همچنین این امکان برای آنها فراهم شده است تا بتوانند از هزاران نرم افزاری که از قبل به صورتی طراحی شده اند که در Container Docker اجرا شوند، در برنامه ی خود بهره بگیرند. برای پرسنل اجرایی Docker به آنها انعطاف پذیری می دهد و سیستم های مورد نیاز را کاهش می دهد. زیرا تاثیری کمی بر روی سیستم می گذارد و بار کلی را روی سرور کاهش می دهد.

چگونه می توان از Docker اختصاصی ایران هاست استفاده نمود؟

برای استفاده از این خدمت رایگان و ارزش افزوده ی ایران هاست، نیاز دارید که یکی از سرور های اختصاصی مجازی، ابری و یا سرور اختصاصی ایران هاست را خریداری نمایید.

شما می توانید با کمک مقاله ی دانشنامه ی زیر در پرتال پشتیبانی ایران هاست در سرویس های اختصاصی خود نزد ایران هاست از مزایای Docker اختصاصی ایران هاست بهره مند شوید.

منظور از امنیت داکر چیست

منظور از امنیت داکر چیست ؟

Docker به برنامه هایی که در محیط اشتراکی اجرا می شوند، امنیت می آورد، اما Container ها به تنهایی اقدام امنیتی کافی جهت افزایش امنیت کلی برنامه نیستند.

امروزه چگونه Docker بر روی ما تاثیر می گذارد؟

Docker یک محیط ایزوله شده از لینوکس با اسفتاده از دیواره های نرم افزاری ایجاد می کند. در حال حاضر این ابزار کابردی به صورت ۱۰۰ درصدی از طریق دستورهای Command line مدیریت می شوند اما نسخه های سازمانی آن رابط گرافیکی (GUI) نیز دارد که البته در دسترس همه ی افراد نیست.

تکه دیگر این Docker مربوط نگارش بندی بین توسعه، آزمایش و عملیات م یباشد که باعث شده کاملا غیرقابل تمیز قراردادن باشد و آن را کاملا قابل پیش بینی کرده است. با کمک Docker ها خیلی از مشکلاتی که از قدیم گریبانگیر توسعه دهندگان و مدیران سیستم بوده برطرف می شود:

  • مدیریت برنامه ها: دو برنامه ای که پیش نیازهای متفاوتی هستند می توانند به راحتی در کنار یکدیگر در یک سیستم عامل فعالیت کنند.
  • کنترل نگارش: هر Image از طریق یک فایل Text (Dockerfile) ایجاد می شوند بنابراین هر Image قبلی ایجاد شده، و توسعه Container قابل بازیابی و دسترسی است.
  • مدیریت توزیع شده: یک مخزن مشابه GitHub وجود دارد که امکان مدیریت image ها و توسعه برنامه ها در Container ها را می دهد.
  • بار کم سخت افزاری: برخلاف ماشین های مجازی و مجازی سازها، Docker سبک و خیلی سریع می باشد. Container ها سبک بوده و تقریبا آنی بارگذاری می شوند.

امروزه چگونه Docker بر روی ما تاثیر می گذارد؟

چرا Docker اختصاصی ایران هاست؟

در حال حاضر به دلیل سیاست های تیم ارایه دهنده ی این ابزار کاربردی و مطابق با تحریم های بین المللی انجام شده علیه ایران، امکان دسترسی به مخازج یا Registry های Docker را بر روی IP های داخل ایران بسته است و امکان دسترسی به آنها و استفاده از این مخازن توسعه یافته وجود ندارد.

از انجاییکه این ابزار کاربردی کاملا متن باز می باشد،‌ مجموعه ی ایران هاست برای برطرف سازی این معضل پیش روی کاربران ایرانی اقدام به توسعه ی مخزن یا Registry اختصاصی خود نموده تا کاربران ایران هاست بتوانند به صورت کاملا رایگان و بدون محدودیت از مزایای این ابزار کاربردی استفاده نمایند.

مخازن ارایه شده در Docker اختصاصی ایران هاست شامل تمامی image ها و برنامه های معروف و کاربردی می باشد اما ممکن است به علت حجم و گستردگی این برنامه ها (که به هزاران عدد می رسد)، همه ی آنها موجود نیستند. برای رفع این مورد نیز شرایطی فراهم گردیده تا شما بتوانید با طرح درخواست ارایه برنامه، از Registry اصلی Docker برای شما تهیه گردد.

همچنین در صورت نیاز به طرح درخواست ارایه برنامه های ناموجود، می توانید از طریق راهنمای زیر اقدام به ایجاد تیکت طرح درخواست این مورد نمایید.

تفاوت Virtual Machine و داکر چیست ؟

ماشین های مجازی و Container ها در چندین بعد با یکدیگر تفاوت دارند اما به یک چیز خلاصه می شوند. Container ها راهی ارایه می دهند تا بتوان سیستم عامل را مجازی سازی کرد و چندین بار کاری متفاوت را بر روی یک سیستم عامل واحد اجرا کرد. در نقطه ی مقابل برای ماشین های مجازی، سخت افزار مجازی سازی شده و می توانند چندین سیستم عامل را میزبانی کنند. سرعت، چابکی و انتقال پذیری آسان Container ها باعث شده راهکار مفید تر و بهینه تری برای توسعه و مدیریت برنامه ها باشد.

تفاوت Virtual Machine و داکر چیست ؟

امیدواریم با خواندن این مقاله با مفهوم docker چیست آشنا شده باشید حال به شما پیشنهاد می شود برای کسب اطلاعات در حوزه Software Container چیست مقاله ما را مطالعه نمایید.

Docker (داکر) ابزاری است که می تواند پروسه ی ایجاد، پیاده سازی و اجرای برنامه ها را با استفاده از Container ها بسیار ساده نماید.
Docker ابزاری است که به صورتی طراحی شده تا هم توسعه دهندگان و هم مدیران سیستم از آن سود ببرند. این باعث شده که Docker بخشی از خیلی از پروژه های توسعه و عملیاتی (DevOps – Developers + Operations) باشد. برای توسعه دهندگان این مورد بدان معناست که آنها می توانند بر روی نوشتن کدهای خود تمرکز داشته باشند و دیگر نگرانی سیستمی که قرار است برنامه در نهایت بر روی آن اجرا شود را نداشته باشند.
برای استفاده از این خدمت رایگان و ارزش افزوده ی ایران هاست، نیاز دارید که یکی از سرور های اختصاصی مجازی، ابری و یا سرور اختصاصی ایران هاست را خریداری نمایید.
Docker یک محیط ایزوله شده از لینوکس با اسفتاده از دیواره های نرم افزاری ایجاد می کند. در حال حاضر این ابزار کابردی به صورت ۱۰۰ درصدی از طریق دستورهای Command line مدیریت می شوند اما نسخه های سازمانی آن رابط گرافیکی (GUI) نیز دارد که البته در دسترس همه ی افراد نیست.
در حال حاضر به دلیل سیاست های تیم ارایه دهنده ی این ابزار کاربردی و مطابق با تحریم های بین المللی انجام شده علیه ایران، امکان دسترسی به مخازج یا Registry های Docker را بر روی IP های داخل ایران بسته است و امکان دسترسی به آنها و استفاده از این مخازن توسعه یافته وجود ندارد.

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید
برچسب ها

اشکان نصیری

مدیر سرور در ایران هاست با +۵ سال سابقه در صنعت میزبانی وب و کارشناسی ارشد MBA

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن