میزبانی وب

SLA چیست ؟

SLA چیست؟

sla مخفف چیست و sla یعنی چی

در پاسخ به پرسش معنی sla چیست در ابتدا بایستی گفت SLA مخفف Service Level Agreement به معنای لغوی “توافق‌نامه سطح خدمات”، قرارداد sla بین سرویس‌دهنده و سرویس‌گیرنده است که مشخص‌‎کننده تعهدات، مسئولیت‌ها و اولویت‌های ارائه‌دهنده و گیرنده‌ خدمات در قبال سرویس است.

در حقیقت موارد مهمی هم‌چون تعهدات ارایه‌ سرویس از بعد کیفیت، سطح پایداری، زمان‌های مجاز وقفه، امنیت فیزیکی، زیرساخت سخت‌افزاری مناسب و مانیتورینگ و گزارش‌دهی در ارایه خدمت و سایر نکات مرتبط که سرویس‌دهنده و سرویس‌گیرنده ملزم به رعایت آن هستند را توافق‌نامه سطح خدمات می‌خوانند.

حال که با مفهوم sla چیست و sla مخفف چیست آشنا شدید در امتداد مقاله بیشتر با بندهای اساسی توافق‌نامه و جدول sla آشنا خواهیم شد.

کیفیت خدمات درخواست sla چیست

 کیفیت خدمات سطح کیفی و معینی از ارائه یک سرویس یا خدمت است که یک سرویس‌دهنده برای رسیدن به بالاترین حد آن تلاش می‌کند. چنانچه شرکت ارائه‌دهنده خدمت، زیرساخت مناسب و مشخصی برای ارائه سرویس خود فراهم آورد، در واقع کیفیت بالاتری به کاربران ارائه داده و در نهایت توقع آنها از کیفیت مورد نظر را برآورده کرده است.

با این شرایط سرویس گرفتن از شرکت‌هایی که SLA مدونی دارند و در ضمن ارائه سرویس خود ویژگی‌های کیفی را نیز به خوبی لحاظ کرده‌اند، مناسب‌تر است. چرا که ناسازگاری و برخورد میان مشتری و سرویس‌دهنده به دلیل تعریف سطح معین کیفیت خدمات، کاهش می‌یابد.

منظور از سطح پایداری سرویس (Uptime) در sla چیست

پیشنهاد ایران هاست برای وب سایت های لینوکس، استفاده از سرورهای ابری با سرعت و Uptime بالاست.

همین امروز سفارش دهید

ماینتورینگ و گزارش‌دهی در sla چیست؟

تهیه گزارشات دوره‌ای با ابزار مناسب مانیتورینگ که وضعیت سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای سرورها را در هر ساعتی از شبانه‌روز مشخص می‌کند و در صورت نیاز به ارتقا از سمت مدیریت سرور اقدامات لازم صورت می‌گیرد، از دیگر الزامات قابل اجرا در SLA خدمات‌دهندگان سرویس های دیجیتال است.برای کسب اطلاعات به شما پیشنهاد می کنیم مقاله ی ما با موضوع “مروری بر ابزار های مانیتورینگ وب سایت و سرور” را مطالعه نمایید.

سطح پایداری سرویس (Uptime) در sla چیست ؟

پایداری سرویس که با عنوان Availability نیز در مشخصات سرویس‌ها و خدمات درج می‌شود، بیانگر نسبت زمان‌های برقراری سرویس پایدار به کل زمان کاری تعهد شده است که غالبا به‌صورت درصد تعیین می‌شود. غالبا این میزان پایداری را با درصد مشخص می‌کنند (به طور مثال ۹۹/۹۹ درصد) و میزان سطح پایداری سرویس با هزینه‌ها و دشواری عملیات تعهد شده، ارتباط مستقیم دارد. چنانچه زیر‌ساخت پیاده‌سازی یک سرویس با پرداخت هزینه‌های لازم به بهترین نحو انجام شود این میزان پایداری در بالاترین سطح خود قرار خواهد گرفت. اما نمی تواند ۱۰۰ درصد باشد، چرا که برخی اختلالات و مشکلات یک سرویس خارج از اختیار بوده و این زمان را دست‌خوش تغییر خواهد کرد.

منظور زمان‌های مجاز وقفه در sla چیست

منظور زمان‌های مجاز وقفه در sla چیست ؟

زمان وقفه یا Down Time همان مدت زمانی است که سرویس به هر دلیل برای مشتری در دسترس نباشد. با توجه به نوع خدمات دیجیتال و وابسته به سسیستم‌های کامپیوتری که از دسترس خارج‌شدن آن‌ها اجتناب‌ناپذیر است، ارائه سرویس برخی مواقع با این مسئله روبرو خواهد شد. این عدم برقراری، مشتمل بر موارد عمدی توقف سرویس تحت عنوان زمان‌های تعمیرات از پیش تعیین‌شده یا پیشگیرانه، رخ‌دادهای خرابی خارج از کنترل مانند اختلال در زیر‌ساخت سخت‌افزاری، زمان حفظ و نگه داری هم‌چون ارتقای نسخه نرم‌افزارهای نصب‌شده بر روی سرور و یا Upgrade سخت‌افزاری قطعات سرور است. زمان‌های وقفه در حقیقت نقطه ضعف سرویس‌دهنده در ارایه خدمات تعهد شده است که اگر از حدود مندرج در توافق‌نامه تجاوز کند، جرایم متناسبی را برای وی در بر‌خواهد داشت. جبران این مدت زمان چنان‌چه از میزان مشخص‌شده در SLA تجاوز کند برای جلب رضایت سرویس‌گیرنده می‌توان اقدامات خاصی را انجام داد. به‌طور مثال افزایش تاریخ انقضای سرویس یا ارائه یک خدمت ویژه به صورت رایگان از جمله کارهایی است که برای جلب رضایت کاربران طی وقفه‌های طولانی مدت و متجاوز از ساعات تعیین‌شده در SLA صورت می‌پذیرد.

منظور از زیرساخت سخت‌افزاری مناسب در slaچیست

امنیت فیزیکی در sla چیست ؟

قرار گرفتن سرور در دیتاسنتری مطمئن که ویژگی های مهم آن تهویه مناسب و cooling سرور، تکنولوژی اطفای حریق، مانیتورینگ تجهیزات با دوربین‌های مداربسته، برق ثانویه، تامین برق از دو شبکه برق‌رسانی مجزا و امنیت دسترسی به سرور توسط اشخاص قابل اطمینان باشد، امنیت فیزیکی آنرا تضمین می‌کند.

منظور از زیرساخت سخت‌افزاری مناسب در slaچیست

استفاده از تجهیزات سخت افزاری برندهای معتبر دنیا مانند HP، Supermciro، Intel و… در قطعات مهم برد اصلی، حافظه اصلی، هارد دیسک و… که از قبل استفاده شده (دست دوم) و معیوب نباشند، در پیاده‌سازی سرور بسیار حائز اهمیت است و بخش مهمی از SLA خدمات یک سرویس دهنده معتبر را تشکیل می‌دهد.

sla ماینتورینگ و آیا ایران هاست SLA مشخصی دارد؟

کدام سرویس دهنده به SLA خود پای‌بند است؟

باید مفاد توافق‌نامه برای هر یک از مواردی که ذکر شده است، با ابزار و فرایندی مناسب ارزیابی شوند و قابل استناد و پیگیری باشند. همچنین سنجه‌های مورد ارزیابی باید به گونه‌ای تعریف شوند که خاص و مشخص، قابل اندازه‌گیری، قابل دست‌یابی و واقع‌گرایانه باشند. پس سرویس‎دهنده‌ای را انتخاب نمایید که در زمان شروع همکاری به صورت واضح و مشخص شرح خدمات و تعهدات خود را در اختیار کاربران قرار دهد. استناد به هر یک از تعهداتی که یک سرویس‌دهنده ارائه می‌دهد در حین همکاری برای شما حائز اهمیت است و به شما اثبات خواهد شد که در صورت بروز هرگونه مشکل و اختلال، برای جبران خسارت و جلب رضایت کاربران چه اقداماتی خواهند کرد.

آیا ایران هاست SLA مشخصی دارد؟

ایران هاست نیز به‌عنوان یک سرویس‌دهنده حرفه‌ای و با‌ تجربه طبق SLA مدونی در ارائه سرویس به کاربران خود گام برداشته است. از زمان شروع یک سرویس در این مجموعه تمامی موارد توافق نامه ایران هاست که شامل کیفیت خدمات، سطح پایداری و UP Time بالای ۹۹.۹%، امنیت فیزیکی، مانیتورینگ ۲۴ ساعته، گزارش‌گیری دوره‌ای و زیرساخت سخت‌افزاری مناسب ارائه می‌گردد. هم‌چنین در صورت بروز هر‌گونه وقفه از پیش تعیین‌شده و یا غیرقابل پیش‌بینی که منجر به قطعی طولانی‌مدت سرویس کاربر گردد، ایران هاست طبق SLA خود در جهت رضایت کاربر اقداماتی هم‌چون ارائه سرویس رایگان به‌مدت مشخص، افزایش تاریخ انقضای سرویس فعلی و یا ارائه سرویس جایگزین مناسب و… اقدام خواهد کرد.

شرکت‌ها و سرویس‌دهندگانی همچون شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات اینترنت (ISP) ها یا شرکت‌های هاستینگ که نوع خدمات و محصولات آن‌ها از بعد فیزیکی خارج شده و خدمات دیجیتال ارائه می‌دهند، در راستای ارائه SLA مشخص به کاربران بیش‌تر مورد توجه قرار دارند و اصطلاحا بیش از سایرین زیر ذره‌بین هستند. لذا این شرکت‌ها می‌بایست تعهدات خود در ارائه سرویس را به دور از هرگونه کلی‌گویی و به صورت شفاف در اختیار کاربران قرار دهند.امیدواریم با خواندن مقاله با مفهوم sla چیست آشنا شده باشید.

[ratings]

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن