عمومی

آشنایی با DotNetNuke

شرکت مایکروسافت در ژانویه سال ۲۰۰۲ محصولی را ارائه کرد که یک نمونه از StarterKit‌  های کنونی بود و پرتال IBusSpy  نام داشت. StarterKit‌ ها نمونه برنامه‌هایی هستند که همراه سورس کامل ارائه شده تا چگونگی پیاده سازی یک فرآیند خاص در برنامه نویسی را نمایش دهد.

این بسته‌ها نمونه‌های کامل اما در حد بسیار ساده‌ای از یک برنامه بوده و هدف از ارائه آنها کمک به برنامه نویسان جهت توسعه پروژه‌های شخصی خود به کمک آنها بوده‌است. هدف از ارائه پرتال IBuySpy  نمایش چگونگی ایجاد یک برنامه تحت وب کاملاً داینامیک و Data-Driven  به کمک زبان ASP.NET  بوده ‌است و انجمن توسعه دهندگان زبان .NET به سرعت پرتال IBuySpy  را به عنوان یک مرجع اصلی پیاده سازی و ایجاد برنامه‌های تحت وب با حق کپی رایت افراد پذیرفتند.

در دسامبر سال ۲۰۰۲ شاون واکر (Shaun Walker) که یکی از اعضای Prepetual Motion Interactive System  بود، یک نسخه ویرایش شده از پرتال IBuySpy  را به زبان VB.NET  انتشار داد. این نسخه از برنامه که همراه سورس کامل بود IBuySpy Workshop  نام داشت که توسط یک لینک در انجمن ASP.NET  مایکروسافت ارسال شده بود و شامل امکانات متنوع تری نسبت به نسخه اصلی IBuySpy  بوده که مهترین آن ویژگی امکان ایجاد بیش از یک پرتال با بهره گیری از یک پایگاه داده بوده‌است. طی گذشت یک هفته بعد از انتشار اولین نسخه این برنامه نسخه بعدی آن که نسخه شب عید نام داشت منتشر شد (IBuySpy WorkShop Christmas Eve) که با استقبال بی نظیر توسعه دهندگان روبرو شد و هزاران نفر از برنامه نویسان این کد را دانلود نمودند.

بعد از انتشار چند نسخه از این برنامه، نام برنامه به Dotnetnuke  تغییر پیدا کرد. این نام برای این انتخاب شد که نمایش دهنده دو اصل مبتنی بودن این برنامه بر زبان .NET و پیروی از اصول و شرایط ( Nuke سیستم‌های مدیریت محتوای کد باز) باشد. در حال حاضر Dotnetnuke  به عنوان یک پروژه کد باز به کمک یک تیم اختصاصی، گروه‌های حمایت کننده و بیش از ۵۰۰٫۰۰۰ هزار کاربر عضو مشغول فعالیت می‌باشد.

ویژگی‌های کلیدی Dotnetnuke:

پرتال Dotnetnuke براحتی و با مراجعه به سایت www.Dotnetnuke.com  قابل دریافت می‌باشد. جهت دانلود این برنامه شما می ‌بایست درون سایت ثبت نام نموده و عضو آن شوید.

بعد از دریافت این برنامه می‌توان اینگونه تصور نمود که حتی کاربرانی که هیچگونه مهارت برنامه نویسی ندارند، قادر به راه اندازی یک وب سایت کاملاً حرفه‌ای و پویا باشند. آنها می‌توانند صفحات جدید ایجاد نموده و از ماژول‌های پیش فرض ارائه شده در پرتال همچون، انجمن، نگارخانه تصاویر، تماس ‌ها، رویداد‌ها و … جهت ارائه محتوا در سایت خود استفاده نمایند. نقش‌های امنیتی مختلفی را تعریف نموده، برای هر نقش خبرنامه ارسال نمایند و همچنین درون سایت خود بنرهای تبلیغاتی نمایش دهند، سایت خود را به موتورهای جستجو تعریف نموده و یا ظاهر سایت خود را ویرایش نمایند.

ویژگی‌های کلیدی:

 1. سهولت نصب و میزبانی پرتال: تکنولوژی روز .Net بکار رفته در پرتال و قابلیت کار با انواع مختلف پایگاه داده از علل سهولت نصب این پرتال بوده بطوری که خیلی از ارائه دهندگان سرویس میزبانی، این برنامه را بصورت رایگان جزء پلن‌های خود گنجانده و به محض دریافت هاست می‌توانید این پرتال را نصب نمایید.
 2. کاملاً توسعه پذیر و قابل پیشرفت: این برنامه برای انواع مختلف پروژه‌ها از کوچکترین سایت‌ها تا بزرگترین وب سایت‌ها مناسب و قابل اجرا بوده و می‌توان آن را بر روی شبکه جهانی اینترنت یا شبکه‌های داخلی اینترانت اجرا نمود و یا میتوان به کمک برنامه‌های جانبی و ابزارهای مختلف آن را کامل نمود.
 3. بطور کامل تحت لیسانس BSD-style: بر اساس این گواهینامه، شما می‌توانید پرتال Dotnetnuke  را با برنامه‌های خود ترکیب نموده، آن را ویرایش نمایید و با توجه به شرایط استفاده خود، آن را بدون اینکه هیچگونه نگرانی در مورد رعایت قانون آن داشته باشید اصلاح نمایید. طبیعت کد باز بودن Dotnetnuke  این امکان را برای برنامه نویسان و توسعه دهندگان فراهم می آورد تا بتوانند کد برنامه را مشاهده و ویرایش نمایند که این امر باعث افزایش سرعت توسعه پرتال می شود.
 4. مدیریت و کاربری آسان: Dotnetnuke قابلیت پشتیبانی از چند پرتال با یک نصب برنامه را با تقسیم نقش های مدیریتی به یک کاربر هاست و مدیران پرتال‌ها دارا می باشد. بدین ترتیب شما با یکبار تهیه فضای هاست قادر خواهید بود تا چندین پرتال که هر کدام دارای مدیر، کاربران و ظاهری منحصر به فرد باشد را ایجاد نمایید.
 5. تقدم در امنیت: تأکید اصلی Dotnetnuek  بر امنیت نظیر اعتبارسنجی فیلدهای ورودی، کد سازی محتوا، رفع باگ‌ها و تهدید های بالقوه بوده‌است.
 6. کاملا قابل سفارشی سازی: شما می توانید با تغییر فایل Style Sheet  اصلی تغییراتی را بر روی کل پرتال اعمال نمایید و یا پوسته هر پرتال را بطور مجزا ویرایش نمایید.
 7. کاملا قابل بومی سازی: ویرایشگر زبان داخلی بکار رفته در پرتال این امکان را برای مدیران سایت فراهم می آورد تا براحتی کلمات بکار رفته در برنامه را ترجمه یا بنابر سلیقه خود ویرایش نمایند.
 8. قالب های کاملاً کاربرپسند: رابط های کاربر بکار رفته در این برنامه نظیر، Wizard ساخت سایت، راهنمای جامع، آیکن‌ها و . . . عمکلرد و کاربری ساده ای را برای کاربران و مدیران سایت فراهم آورده‌است.
 9. دسترسی آسان به پشتیبانی: با توجه به وجود یک تیم برنامه نویسی اختصاصی برای این برنامه و بیش از ۵۳۰٫۰۰۰ کاربر عضو در سایت و شرکت های توسعه دهنده این برنامه، پشتیبانی از این برنامه همواره در کنار شما خواهد بود.

مدیریت امنیت:

 1. نصب یک یا چند پرتال: پرتال Dotnetnuke  طوری طراحی شده‌ است که بتواند با یکبار نصب و بهره گیری از تنها یک پایگاه داده چندین پرتال را راه اندازی و پشتیبانی نماید که به کمک این ویژگی می‌توان با یکبار تهیه فضای هاست صاحب چندین سایت شد. این امر برای شرکت‌هایی که قصد دارند تا وب سایت‌های اختصاصی برای هر یک از بخش‌های شرکت خود داشته باشند بسیار ایده آل می‌باشد.
 2. حساب کاربری Host  و Administrator: تفاوت اصلی بین این دو نقش زمانی محسوس است که قصد راه اندازی و پشتیبانی چند پرتال با یکبار نصب Dotnetnuke  را داشته باشید. شخصی که با نام کاربری Host  وارد سایت می‌شود، می‌تواند تنظیمات مربوط به میزبانی سایت‌ها همچون بهای اولیه راه اندازی پرتال، میزان فضای اختصاص یافته برای هر پرتال، مدت زمان فعال بودن سایت‌های Demo و نظیر آن را مدیریت نماید. این کاربر همچنین به لیست تمام پرتال‌ها به همراه اطلاعات اختصاصی مربوط به هرکدام دسترسی داشته و می‌تواند هر یک از پرتال‌ها را حذف، پیکربندی یا ویرایش نماید. لاگین به سایت با نام کاربری Administrator  این امکان را برای کاربر فراهم می‌آورد تا بتواند تنظیمات و پیکربندی مربوط به پرتال خود را بطور کامل مدیریت نماید. این کاربر می‌تواند قسمت‌های مختلف پرتال خود را ویرایش، پیکربندی و یا حذف نماید اما به سایر پرتال‌های موجود در این هاست دسترسی نخواهد داشت.
 3. نقش‌های امنیتی و محتوای سایت: پرتال Dotnetnuke  این امکان را برای مدیر سایت فراهم کرده که بتواند نقش‌های مختلف را تعریف کرده و این نقش‌ها را به گروه‌های کاربری مختلف انتصاب دهد. نقش‌هایی نظیر اعضاء سایت، مشترکین، مدیران انجمن و … نمونه‌هایی از این نقش‌ها می‌باشند. بنابراین مدیر سایت می‌تواند مجوز ویرایش را به گروه‌های مدنظر خویش اعطا نماید. وقتی کاربری با نام کاربری خود وارد سایت می‌شود می‌تواند قسمت‌هایی را که مجوز ویرایش دارد، ویرایش نماید. این مجوز می‌تواند مربوط به امکان ویرایش کل پرتال، یک صفحه از پرتال و یا حتی یک ماژول از صفحه‌ای خاص باشد. همچنین هر کاربر ممکن است در بیش از یک گروه کاربری قرار گرفته باشد. در اینصورت این کاربر می‌تواند قسمت‌هایی که بنابر گروه کاربری در آن قرار دارد را ویرایش نماید.
 4. گزارش سایت Log: گزارشگر سایت این امکان را برای مدیر سایت فراهم می‌آورد تا بتواند هر دو گروه افرادی که بدون عضویت از سایت بازدید نموده‌اند و یا اعضاء سایت را تجزیه و تحلیل نمایند. این قسمت گزارش‌های مفیدی نظیر: صفحات محبوب سایت، تعداد بازدید یک صفحه در روز، تعداد بازدید صفحه در یک ساعت، تعداد بازدید صفحه در هفته، بازدید صفحه در ماه، آمار ورود و خروج کاربران، عضویت کاربران بر اساس کشور و عضویت کاربران بر اساس تاریخ را برای مدیران سایت ارائه می‌دهد.
 5. مدیریت فروشندگان و تبلیغ دهندگان: پرتال Dotnetnuke  بخشی جهت مدیریت تبلیغات و اشخاصی که قصد نمایش تبلیغات خود در پرتال را دارند در نظر گرفته ‌است. مدیر سایت به کمک این بخش می‌تواند اطلاعات فردی و تماس با شخص تبلیغ دهنده و آبجکت‌های تبلیغاتی (بنرها، فایل‌های فلش، تصویر و …) را درون پرتال ذخیره کرده و گزارش دقیق از تعداد نمایش، هزینه نمایش تبلیغات به ازاری هر بار نمایش یا دوره زمانی خاص را مشاهده نماید.
 6. ارسال ایمیل: برنامه ارسال ایمیل بکار رفته در پرتال Dotnetnuek  امکان ارسال ایمیل از طریق پرتال برای اعضاء سایت به تفکیک گروه‌های کاربری، نقش و یا افراد خاص را فراهم می‌آورد.
 7. خبرنامه: ماژول خبرنامه امکان ارسال خبرنامه به گروه‌های کاربری یا اعضاء خاصی را فراهم می‌آورد. این خبرنامه‌ها با فرمتHTML  ایجاد و ارسال می‌شوند و می‌توانند برای استفاده‌های بعدی بایگانی شوند.
 8. ماژول‌های قدرتمند: در سایتDotnetnuke  ماژول آمار کاربران و اطلاعات متنوعی را از اعضاء سایت نظیر: جزئیات عضویت سایت و افراد آنلاین (اعضاء و بازدید کنندگان) را نمایش می‌دهد. ماژول بازخورد امکان ارسال پیام توسط اعضاء یا بازدیدکنندگان به مدیران سایت را فراهم می‌آورد. ماژول حساب کاربران امکان افزودن، ویرایش یا حذف مشخصات کاربران را فراهم می‌آورد. ماژول نظرسنجی امکان برگزاری یک نظرسنجی آنلاین را فراهم می‌آورد. و نهایتاً ماژول تماس‌ها که اطلاعات مربوط با نحوه تماس با شخص، گروه یا یک تیم را ذخیره می‌نمایید.
به این نوشته امتیاز دهید
[Total: 0 Average: 0]

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید

مدیر بلاگ

مشخصات مدیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن