دامنه

نحوه ساخت شناسه ایرنیک و آموزش ثبت دامنه ir

با توجه به تحولات سال‌های اخیر در کسب‌و‌کارها و ورود بسیاری از تجارت‌های سنتی به بازار دیجیتال، نیاز به داشتن یک سایتِ فعال، بیشتر از قبل احساس می‌شود. همه ما می‌دانیم که قدم اول در ساخت یک وب سایت، انتخاب دامنه برای آن است. برای کسب و کارهای ایرانی دامنه ir می تواندگزینه ی خوبی باشد. به همین منظور در این مقاله بر آن شدیم تا به آموزش ثبت دامنه IR همراه با تصویر بپردازیم.

چگونه دامنه ir ثبت کنیم؟

اگر مقاله “پسوند های دامنه” ما را قبلا مطالعه کرده باشید، حتما دریافته اید که دامنه‌ها با پسوندهای مختلف، معانی متفاوتی را هم به کاربران انتقال می‌دهند و حیطه فعالیت سایت را مشخص می‌کنند. دامنه cctld در ایران، همان دامنه ملی ir می باشد، رو با توجه به اهمیت این پسوند در ادامه بحث مفصلی در خصوص ثبت دامنه ملی ir و الزامات فعال شدن آن خواهیم.

ثبت دامنه با پسوند ir که به پسوند ملی و ایرانی نیز معروف است، تحت نظارت تنها مرجع آن پژوهشگاه بنیادی فیزیک نظری (مرجع ثبت دامنه ir یا همان ایرنیک) انجام می‌شود و طبق قوانین و شرایط این سازمان دامنه‌ها امکان ثبت شدن از یک، تا ۵ سال را دارند. با توجه به اینکه ثبت دامنه تنها با نام‌های استانداردِ مورد تایید این مرجع امکان‌پذیر است، لذا می‌بایست در نهایت رد یا تایید نیز توسط کارشناسان این مرجع انجام شود.

نحوه ثبت دامنه ir

شما می‌توانید از طریق “ایرنیک” و مستقیما با ورود به سایت www.nic.ir نسبت به ثبت دامنه اقدام کنید. اولین مورد ضروری برای ثبت دامنه، داشتن یک شناسه کاربری فعال در ایرنیک است که ایجاد آن از طریق “سایت ایرنیک” مقدور است. در این مسیر چنانچه با سوال یا موردی هم مواجه شوید آموزش‌های لازم در سایت این سازمان و بخش پرسش‌های متداول آن، وجود دارد.

آموزش ایجاد شناسه ایرنیک

پیش از آنکه بخواهیم به آموزش ثبت دامنه آی آر بپردازیم، باید به شما نحوه ایجاد شناسه ایرنیک را بیاموزیم.

در زمان ثبت دامنه در ایرنیک، ثبت نام در این وب سایت و ایجاد شناسه کاربری الزامی است. از همان ابتدا باید مالکیت دامنه خود را مشخص فرمایید. جهت ایجاد شناسه کاربری در ایرنیک با اطلاعات حقیقی یا حقوقی، لازم است اقدامات زیر را انجام دهید:

ابتدا در مرورگر خود آدرس www.nic.ir را وارد نمایید. سپس از منوی سمت چپ بالای سایت، بر روی دکمه”مشخصه‌های شناسه” کلیک کرده و گزینه ساختن شناسه کاربری را انتخاب نمایید.

ساختن شناسه کاربری در ایرنیک

سپس با توجه به نوع فعالیت وب سایت خود نوع کاربری حقیقی، حقوقی جهت شرکت یا موسسه غیر دولتی، وزارتخانه، سازمان یا نهاد دولتی یا مرکز پژوهشی و آموزشی را در ایرنیک مشخص نمایید. در اینجای آموزش ثبت دامنه در ایرنیک  بهتر ایست بدانید که از ابتدای کار باید نوع کاربری شخصی یا شرکتی و سازمان غیردولتی یا دولتی خود را مشخص نمایید و توجه داشته باشید که در ادامه روال ایجاد شناسه و ثبت دامنه نیز، ارائه اطلاعات و مدارک متناسب با نوع شناسه انتخابی شما پیگیری خواهد شد. پس باید این انتخاب، حساب شده ‌ انجام شود.

 

آموزش مراحل ثبت دامنه ir

در مرحله بعدی آموزش ثبت دامنه IR. با انتخاب شناسه حقیقی، در ادامه می‌بایست اطلاعات شخصی خود را به فارسی و انگلیسی، اطلاعات هویتی همچون کد ملی برای اتباع ایرانی و شماره گذرنامه  و کد ۱۰ رقمی اتباع غیر ایرانی، نشانی پستی، پست الکترونیک، پرسش محرمانه و پاسخ محرمانه خود را، وارد نمایید.

تعیین شناسه حقیقی یا حقوقی در آموزش ثبت دامنه ir

با انتخاب شناسه حقوقی نیز می‌بایست نام سازمان و مدیر عامل، اطلاعات احراز هویت مانند شماره ثبت و شناسه ملی، نشانی پستی، پست الکترونیک، پرسش محرمانه و پاسخ محرمانه مجموعه را وارد نمایید.

با انتخاب ایجاد شناسه، برای سازمان‌های دولتی هم باید نام سازمان و مدیر، اطلاعات احراز هویت مانند نوع سازمان و استان و شهر، نشانی پستی، پست الکترونیک، پرسش محرمانه و پاسخ محرمانه را درج فرمایید.

با انتخاب مرکز آموزشی و پژوهشی نام موسسه و نام صاحب امتیاز موسسه، اطلاعات احراز هویت مانند نوع موسسه، استان و شهر فعالیت آن، نشانی پستی، پست الکترونیک، پرسش محرمانه و پاسخ محرمانه را درج کنید. در هر دو نوع شناسه‌های حقیقی و حقوقی، باید رابط‌های مجازی که امکان مدیریت شناسه و دامنه‌های شما را خواهند داشت، مشخص کنید. اگر رابط مجاز را خصوصی انتخاب کنید، تمامی اختیارات دامنه‌های خود را به  شناسه ایجاد شده  واگذار می‌کنید. اگر رابط مجاز را آزاد برای نمایندگان فروش ایرنیک انتخاب کنید، این امکان را فراهم خواهید کرد که از طریق تعریف نمایندگان ایرنیک، مدیریت تمدید یا تغییر DNS دامنه و مدیریت رابط‌های خود را به نمایندگان مورد تایید ایرنیک مانند “ایران هاست” واگذار نمایید.

و در آخر اگر گزینه آزاد را برای همه در زمان ایجاد شناسه برگزینید، تمامی دارندگان شناسه فعال ایرنیک می‌توانند مدیریت DNS های دامنه، فعالیت‌های مالی شناسه را بر عهده بگیرند.

رابط های مجاز در آموزش ثبت دامنه ir

پس از انتخاب دکمه “بازنگری” به مرحله بازبینی اطلاعات خواهید رفت و اگر موردی نیاز به ویرایش و تغییر داشته باشد، باید دکمه “بازگشت” را انتخاب کرده و به یک مرحله قبل باز‌گردید تا امکان اعمال هرگونه تغییر در اطلاعات درج شده مقدور ‌گردد.

در مقابل با انتخاب دکمه ” موافقم، دریافت شناسه” به مرحله نهایی شدن ایجاد شناسه خواهید رفت و پیغام موفقیت آمیز بودن ثبت شناسه برای شما، ظاهر می‌گردد و نیک هندل خود را مشاهده خواهید کرد.

مشاهده نیک هندل

توجه داشته باشید به محض ایجاد شناسه برای شما، یک ایمیل با رمز عبور یکبار مصرف رسال خواهد شد که می‌بایست در اسرع وقت به شناسه کاربری خود وارد شوید و در اولین ورود رمز عبور نیک هندل یا همان شناسه ایرنیک خود را تغییر دهید تا از این پس به راحتی با اطلاعات صحیح، امکان ورود برای شما مقدور گردد. درهمین ابتدای کار نیز، یکبار سوال محرمانه ایجاد شده نمایان شده و با وارد کردن پاسخ صحیح آن تغییر رمز یکبار مصرف سیستمی، با موفقیت انجام خواهد شد.

ارسال ایمیل نام کاربری و رمز عبور در مرحله پایانی ثبن شناسه ایرنیک

ثبت دامنه ir. در ایران هاست

ایرنیک نمایندگان معتبری مانند “ایران‌هاست” دارد که می‌توان به راحتی از طریق آنها، ثبت دامنه را به سرعت و بدون ایجاد شناسه کاربری ایرنیک انجام داد.

ثبت دامنه ir در ایران هاست، با توجه به سابقه چندین ساله فعالیت آن در زمینه خدمات دامنه و میزبانی وب به عنوان یکی از بهترین شرکت‌های ارائه دهنده سرویس‌های متنوع در راه‌اندازی کسب‌و‌کارهای آنلاین است. به راحتی و در کوتاه‌ترین زمان، از طریق ورود به بخش سفارش آنلاین وب سایت مجموعه، مراحل خرید دامنه و ثبت آن برای کاربران فراهم کرده است و به شما پیشنهاد می کنیم برای ایمن شدن وب سایت خود پس از ثبت دامنه اقدام به خرید ssl برای دامنه ir خود کنید.

ثبت دامنه ir در ایران هاست

با توجه به ویژگی ای که در بالا اشاره شد، چنانچه شناسه ایرنیک فعال خود را هم در اختیار داشته باشید، می‌توانید با وارد کردن شناسه و بررسی آن از طریق API موجود بین ایرنیک و وب سایت ایران‌هاست، مراحل خرید دامنه ir. را تکمیل کرده و در ادامه از خدمات دامنه و سرویس‌های دیگر این مجموعه بهره مند شوید.

در مورد دامنه فارسی در مقاله دامین فارسی چیست مطالعه کنید.

مهترین مزایای ثبت دامنه در ایران هاست

از مهمترین مزایای ثبت دامنه ایران هاست می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • امکان ثبت دامنه به صورت آنلاین و ۲۴ساعته
  • پرداخت سفارش به روش های متفاوت آنلاین، کارت به کارت یا حواله بانکی در کمترین زمان ممکن
  • امکان دریافت مشاوره تلفنی، ایمیلی یا حضور در گفتگوی آنلاین از تیم فروش ایران هاست
  • عدم نیاز به ایجاد شناسه ایرنیک و ساخت شناسه از طریق API
  • امکان تمدید و تغییر DNS دامنه از طریق کاربری ایران هاست در کمترین زمان ممکن (برای کسب اطلاعات در حوزه dns چیست به شما پیشنهاد می شود مقاله ما را مطالعه نمایید.)
  • پشتیبانی ۲۴ ساعته حقیقی، برای پاسخ به پرسش‌های کاربران و پیگیری سریع درخواست‌های کاربران
  • امکان ثبت دامنه با شناسه ایرنیکی که از طریق خودِ سایت ایرنیک یا دیگر نمایندگان ایجاد شده است.
  • امکان پیگیری مراحلو مدارک ثبت دامنه در ایرنیک از طریق ارتباط با کارشناسان خدمات دامین ایران‌هاست
  • امکان آپلود و ارسال مدارک کاربران جهت ثبت هر دامنه، توسط کارشناسان ایران هاست

یشنهاد می‌شود  مقاله ما با موضوع  انتقال دامنه را مطالعه نمایید.

گام‌هایی که در ایجاد یک شناسه ایرنیک اعلام شد به راحتی با کلیک بر روی یک گزینه در قسمت سفارش آنلاین دامنه در وب سایت ایران هاست انجام می‌شود. با یک میانبر ساده می‌توانید دامنه با پسوند ir خود را سریعا ثبت کنید. ایجاد شناسه و صفر تا صد این کار را به ایران هاست واگذار کنید و پس از ثبت دامنه خود، کافیست با ورود به آدرس whois.nic.ir شناسه نیک هندل ایجاد شده را در مشخصات دامنه رزرو شده مشاهده نمایید. در عرض چند ثانیه شناسه خود را در اختیار داشته باشید. پس از نهایی شدن نام دامنه و ثبت آن نیز، به راحتی می‌توانید مدیریت کامل دامنه‌های خود  اعم از تغییر DNS، تمدید ، تغییر رابط‌های مجاز و… را از طریق پرتال کاربری ایران هاست، انجام دهید.

در انتها باید بگوییم که مقاله ای در خصوص  هویز دامنه چیست وجود دارد که نیاز شما برای اشنایی با این بخش ها را رفع خواهد کرد.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا