سرویس ها اختصاصی

تفاوت سرور مجازی و سرور اختصاصی چیست؟

در این مقاله به بررسی سرور اختصاصی چیست و تفاوت سرور مجازی و سرور اختصاصی می پردازیم. در ابتدا بایستی گفت ممکن است پس از سپری شدن مدتی از زمان بارگذاری وب سایت خود که بر روی یک سرویس اشتراکی میزبانی می‌شود، با کندی سرعت نمایش مواجه شوید. یا از طرفی دیگر با توجه به خزش صفحات سایت (Crawl) توسط موتورهای جستجو ترافیک بالایی به سرور میزبان وارد شود، اما قطعی‌های مکرری بر روی سایت مشاهده نمایید. با بررسی علل بروز این موارد با مدیر سایت یا شرکت ارائه دهنده سرویس میزبانی خود، این پاسخ را دریافت می‎کنید که سرویس میزبانی فعلی شما نیاز به تغییر دارد و پیشنهاد تهیه سرور اختصاصی به شما ارائه خواهد شد. برای شروع می توانید برای آشنایی با انواع سرور، مقاله معنی سرور چیست را بخوانید.

تفاوت سرور مجازی و اختصاصی چیست؟

سرورهای اختصاصی در دو نوع اصلی سرور اختصاصی مجازی و سرور اختصاصی ارائه می‌شوند که بسته به نیاز وب سایت از لحاظ عملکرد، قدرت سخت‌افزاری، هزینه و… توسط کاربر انتخاب خواهند شد.

زمانی‌که وب سایت شما نیز با کمبود منابع مواجه شد و از میزبان خود پیشنهاد تهیه سرور اختصاصی را دریافت کردید، این سوال به ذهن شما خطور خواهد کرد که تفاوت سرور اختصاصی و سرور مجازی چیست؟ کدام‌یک جهت میزبانی وب سایت من مناسب‌تر خواهد بود؟ با هم در این مقاله به پاسخ این سوالات خواهیم رسید.اما برای کسب اطلاعات در حوزه سرور اختصاصی مجازی مقاله اختصاصی ما رادر حوزه سرور اختصاصی مجازی چیست را مطالعه نمایید.

برای دسترسی آنی به سرور با منابع کاملا اختصاصی از سرور های ابری ایران هاست استفاده کنید.

همین امروز سفارش دهید

تفاوت سرور مجازی و اختصاصی چیست؟  

 شما پیشنهاد می شود برای کسب اطلاعات بیشتر در حوزه تفاوت هاست و سرور مقاله ما را مطالعه نمایید.

سرور مجازی یک دنیای کوچک و مجزا

با داشتن سرور اختصاصی مجازی شما دنیای کوچک خود را خواهید داشت. تصور کنید در واحد مجلل و بزرگی از یک مجتمع مسکونی سکونت دارید. شما در واحد مستقل خود با امکانات ویژه‌‌ی آن سکونت دارید اما در نهایت عضوی از یک مجتمع بزرگ هستید. در این مجتمع برای رفت‌و‌آمد یا استفاده از آسانسور با تبعیت از قوانین آن با دیگر ساکنین واحدها مشترک خواهید بود. سرور مجازی هم با نوع پیکربندی که دارد درست شبیه این واحد مجلل و ظاهرا مستقل است. در برخی موارد شبیه یک میزبانی اشتراکی عمل می‌کند که در آن چند وب سایت (که در این‌جا ماشین‌های مجازی هستند.) بر روی یک سرور میزبانی می‌شوند. ماشین‌های مجازی مانند ساکنین واحدهای مجتمع در منابعی مانند برق، کارت شبکه و اینترنت با یکدیگر مشترک و تابع سرور میزبان هستند. در سرورهای مجازی، کاربران دیگر با ماشین‌های مجازی مختص خود از منابع سرور میزبان استفاده می‌کنند. تعداد این کاربران به مراتب کم‌تر از وب سایت‌های یک سرور اشتراکی است و به این ترتیب منابع سخت‌افزاری بیش‌تری نیز در اختیار سرورهای مجازی قرار داده می‌شود.
یک شرکت سرویس‌دهنده میزبانی می‌تواند از منابع بالای سرور اختصاصی به‌صورت مدیریت شده جهت چند سرور کوچک‌تر استفاده کند. از طریق مجازی‌‌سازی سرور با Hypervisor، Vmware و… منابع سخت‌افزاری موجود بر روی سرور اختصاصی به چند ماشین مجازی (VM) اختصاص داده می‌شود و Virtual Machine هایی با امکانات و ویژگی‌های منحصر به‌فرد ایجاد می‌گردد. در صورت تمایل میتوانید مقاله VMware چیست را مطالعه بفرمایید.

منظور از کاملا در اختیار بودن منابع در سرور اختصاصی چیست؟ 

در یک سرور اختصاصی منابع به صورت کاملا اختصاصی در اختیار وب سایت یا نرم‌افزار شما قرار می‌گیرد تا هر آن‌چه دوست دارید بر روی آن قرار دهید و هیچ‌کدام از امکانات سرور به‌صورت مشترک با کاربر یا سرور دیگری نخواهد بود.

نحوه مدیریت سرویس قرار داده شده در اختیار کاربران در سرورهای اختصاصی دقیقا مانند سرورهای مجازی است. یعنی کاربر با استفاده از ابزار مدیریت از راه دور می‌تواند به سیستم عامل سرور مورد نظر متصل شده و آن را مدیریت نماید. اما در خصوص منابع سخت‌افزاری یک تفاوت عمده بین سرورهای مجازی و اختصاصی وجود دارد. در سرورهای اختصاصی بر خلاف سرورهای مجازی محدودیتی در منابع سخت‌افزاری در نظر گرفته نمی‌شود. بدین‌ترتیب یک سرور به صورت فیزیکی و کامل در اختیار کاربر قرار داده می‌شود و می‌تواند مطابق میل خود آن را مدیریت کند. در سرورهای اختصاصی هیچ‌‌گونه محدودیتی در استفاده از منابع برای کاربر وجود ندارد و کاربر تا جایی‌که سخت‌افزار سرور توان و قدرت پردازش داشته باشد، از آن استفاده خواهد کرد.

به شما پیشنهاد می شود برای کسب اطلاعات در حوزه تکنولوژی مجازی سازی سرور چیست مقاله ما را مطالعه نمایید.

 

مزایای سرور اختصاصی در بررسی تفاوت سرور مجازی و اختصاصی

تفاوت سرور اختصاصی و مجازی

 • از جمله تفاوت سرور مجازی و سرور اختصاصی ، قیمت است که هزینه تهیه سرور مجازی کم‌تر از سرور اختصاصی است.
 • سرور اختصاصی منابع خیلی بالایی در مقایسه با سرور مجازی دارد. در نهایت سرور مجازی در برخی منابع مانند برق یا کارت شبکه با دیگر ماشین‌ها مشترک است. در مقابل سرور اختصاصی هیچ‌گونه اشتراکی ندارد.
 • نصب سیستم عامل‌های دل‌خواه بر روی سرور مجازی وابسته به Image هایی از آن‌ها است که در سرور میزبان قرار داده شده‌است. در صورتی‌که در سرور اختصاصی امکان نصب تمامی نسخه‌های سیستم عامل‌ وجود دارد.
 • همان‌طوری‌که پیش‌تر نیز گفته شد سرور اختصاصی را می‌توان به ماشین‌های مجازی کوچکتر تقسیم کرد و از هر ماشین برای یک عملکرد استفاده نمود. در صورتی‌که در سرور مجازی این مورد مقدور نیست.
 • در صورت نیاز و بروز هرگونه اختلال، انتقال به سرور دیگر در سرور مجازی خیلی سریع‌تر از سرور اختصاصی خواهد بود. سرورهای مجازی در این زمینه انعطاف‌پذیری بیش‌تری دارند و به آسودگی به سرور دیگر منتقل می‌شوند.
 • قدرت سخت‌افزاری در سرور اختصاصی به‌دلیل عدم اشتراک و محدودیت منابعی هم‌چون پردازنده، حافظه اصلی و فضای ذخیره‌سازی اطلاعات بیش‌تر است.
 • با عدم دسترسی کاربران دیگر به سرور اختصاصی، امنیت بالاتری برای اطلاعات آن وجود دارد.
 • از مهمترین تفاوت سرور مجازی و سرور اختصاصی پهنای باند است که پهنای باند اختصاصی و بیش‌تری در سرور اختصاصی ارائه می‌گردد.

با در نظر گرفتن این تفاوتها در صورتی که تصمیم به خرید سرور مجازی دارید بنا به نیاز خود می توانید اقدام به اجاره سرور مجازی ایران و یا خرید سرور مجازی کانادا کنید.

در بررسی تفاوت سرور مجازی و اختصاصی ، مزایا انتخاب سرور اختصاصی چیست؟

 • از برجسته‌ترین ویژگی‌های سرور اختصاصی به قدرتمند بودن و عملکرد بالای آن می‌توان اشاره کرد.
 • سرورهای اختصاصی مهم‌ترین سطح هاستینگ دنیا هستند.
 • کمبود منابع بر روی سرور اختصاصی معنایی ندارد و در صورت نیاز امکان ارتقای آن وجود دارد.
 • اگر عملکرد مطلوب و بی‌دغدغه برای شما الویت بالایی دارد، سرور اختصاصی گزینه مناسبی است.
 • امکان ایجاد چند ماشین مجازی بر روی سرور اختصاصی وجود دارد.
 • برخی از کاربران ترجیح می‌دهند در یک محیط خصوصی با امنیت بالا وب سایت خود را میزبانی کنند که در این صورت تهیه سرور اختصاصی به آنان توصیه می‌شود.

آیا زمان ارتقای میزبانی شما فرا رسیده است؟

ابتدا باید مشخص شود که چه میزان پردازنده، RAM و فضای ذخیره‌سازی مورد نیاز است و میزان ترافیکی که ماهانه وب سایت شما دریافت می‌‌کند چقدر است؟ اگر کسب و کار بزرگی دارید که نیاز به منابع سخت‌افزاری بالا بر روی آن مشاهده می‌شود و مدیر سایت شما نیز این مورد را تایید می‌کند، از سرور اختصاصی استفاده کنید. اما اگر کسب و کارتان بزرگ نیست و سایت کوچکی را مدیریت می‌کنید که منابع یک سرور اختصاصی مجازی برای آن کفایت می‌کند، بهترین گزینه خرید سرور مجازی است. سرور اختصاصی مجازی همه‌ی قابلیت‌های سرور اختصاصی را به طور محدود و با قیمت پایین‌تر در اختیار شما قرار می‌دهد. در این مسیر می‌توانید از مشاوره کارشناسان خبره شرکت ارائه دهنده هاست خود نیز بهره‌مند شوید و مناسب‌ترین سرور را انتخاب نمایید.

سوالات متداول

از نظر قیمت تهیه سرور مجازی کم‌تر از سرور اختصاصی است. سرور اختصاصی منابع خیلی بالایی در مقایسه با سرور مجازی دارد. در نهایت سرور مجازی در برخی منابع مانند برق یا کارت شبکه با دیگر ماشین‌ها مشترک است. در مقابل سرور اختصاصی هیچ‌گونه اشتراکی ندارد. نصب سیستم عامل‌های دل‌خواه بر روی سرور مجازی وابسته به Image هایی از آن‌ها است که در سرور میزبان قرار داده شده‌است. در صورتی‌که در سرور اختصاصی امکان نصب تمامی نسخه‌های سیستم عامل‌ وجود دارد.
از برجسته‌ترین ویژگی‌های سرور اختصاصی به قدرتمند بودن و عملکرد بالای آن می‌توان اشاره کرد. سرورهای اختصاصی مهم‌ترین سطح هاستینگ دنیا هستند. کمبود منابع بر روی سرور اختصاصی معنایی ندارد و در صورت نیاز امکان ارتقای آن وجود دارد. اگر عملکرد مطلوب و بی‌دغدغه برای شما الویت بالایی دارد، سرور اختصاصی گزینه مناسبی است. امکان ایجاد چند ماشین مجازی بر روی سرور اختصاصی وجود دارد. برخی از کاربران ترجیح می‌دهند در یک محیط خصوصی با امنیت بالا وب سایت خود را میزبانی کنند که در این صورت تهیه سرور اختصاصی به آنان توصیه می‌شود.
ابتدا باید مشخص شود که چه میزان پردازنده، RAM و فضای ذخیره‌سازی مورد نیاز است و میزان ترافیکی که ماهانه وب سایت شما دریافت می‌‌کند چقدر است؟ اگر کسب و کار بزرگی دارید که نیاز به منابع سخت‌افزاری بالا بر روی آن مشاهده می‌شود و مدیر سایت شما نیز این مورد را تایید می‌کند، از سرور اختصاصی استفاده کنید. اما اگر کسب و کارتان بزرگ نیست و سایت کوچکی را مدیریت می‌کنید که منابع یک سرور اختصاصی مجازی برای آن کفایت می‌کند، بهترین گزینه خرید سرور مجازی است.

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا