افزایش بازدید و رتبهعمومی

فعالسازی Google Analytics + آموزش کار با گوگل آنالیتیکس در ۱۰ دقیقه !

یکی از ابزارهای مهم و کاربردی در بازاریابی آنلاین گوگل آنالیتیکس است. با کمک این ابزار می‌توانید داده‌های بسیار ارزشمندی از نحوه ورود کاربران به سایت و چگونگی رفتار و تعامل آن‌ها با سایت دریافت کنید. کار با گوگل آنالیتیکس در عرصه کسب و کار آنلاین بسیار حائز اهمیت و حیاتیست و به دلیل گزارش‌های دقیقی که گوگل به صورت پیش‌فرض برای این ابزار در نظر گرفته است و اطلاعات خوبی که در اختیار صاحبان وبلاگ ها و وب سایت ها قرار می دهید، مانند تعداد بازدیدکنندگان، مدت زمان حضور کاربران در صفحه، منابع ورودی، صفحات بازدیدشده و … بر آن شدیم تا آموزش تحت عنوان کار با گوگل آنالیتیکس را تهیه و در وبلاگ ایران هاست قرار دهیم.

اگر تا به حال از این ابزار استفاده نکرده‌اید پیشنهاد می کنیم این مقاله را مطالعه کنید.

گوگل آنالیتیکس چگونه کار می کند؟

Google Analytics با ترکیبی از کوکی‌ها ، مرورگرها و کدهای JavaScript، داده‌ها را جمع آوری می‌کند. پس از ثبت نام،  آنالیتیکس یک قطعه کد جاوا اسکریپت را در اختیار شما قرار می‌دهد که با قرار دادن آن در سایت، داده‌ها بطور خودکار از طریق کوکی‌های مرورگر کاربر، جمع‌آوری می‌شوند.

به این ترتیب تمامی فعالیت‌های کاربر از لحظه ورود به سایت تا لحظه خروج او توسط آنالیتیکس ضبط شده و در قالب گزارش و نمودارهای مختلف به شما نمایش داده می‌شود. در همین راستا مقاله ای با عنوان ۷ گزارش مهم گوگل انالیتیکس برای افزایش نرخ تبدیل را پیشتر تهیه و در وبلاگ قرار داده ایم.

به طور کلی عملکرد آنالیتیکس بر اساس سه فرآیند انجام می‌شود:

  1. جمع آوری داده‌ها
  2. پردازش داده ها
  3. و ایجاد گزارش

آموزش فعالسازی Google Analytics

برای فعال سازی گوگل آنالیتیکس بر روی وب سایت خود به ابتدا وارد صفحه https://www.google.com/analytics شده و مطابق تصویر بر روی SIGN IN کلیک کنید.

ورود به صفحه گوگا آنالیتیکس برای ثبت وب سایت خود

از منوی باز شده Google Analytics را انتخاب کنید.

انتخاب گزینه گوگل آنالیتیکس از منو باز شده

در صورتی که از قبل به اکانت گوگل خود وارد نشده باشید صفحه ورود به جیمیل برای شما ظاهر خواهد شد اما در غیر اینصورت تصویر زیر را مشاهده می‌کنید:

ورورد به بخش شروع کار با گوگل آنالیتیکس

با کلیک بر روی Sign up صفحه‌ای به نام New Account  به شما نمایش داده می‌شود.

ایجاد حساب کاربری جدید

فیلدهای مورد نظر در این صفحه را تکمیل کرده و در نهایت بر روی Get Tracking ID کلیک کنید.

Get Tracking ID

پس از آن با قبول قوانین و کلیک بر روی I Accept  اکانت شما ساخته و یک قطعه کد جاوا اسکریپت به شما نمایش داده می‌شود. این کد را بین تگ‌های <head> وبسایت خود قرار دهید تا فعالسازی Google Analytics تکمیل شده و شروع به جمع‌آوری داده‌ها کند.

قبول قوانین و دریافت کد جاوا اسکریپت گوگل آنالیتیکس

اگر از وردپرس برای طراحی سایت خود استفاده کرده‌اید می‌توانید با نصب افرونه Google Analytics به راحتی فعالسازی Google Analytics را انجام دهید در غیر این صورت از طراح سایت خود کمک بگیرید.

پس از قرار گرفتن کد در سایت و فعالسازی Google Analytics ، شروع به فعالیت خواهد کرد و شما می‌توانید پس از گذشت زمان کوتاهی اطلاعات مورد نظر را در پنل آنالیتکس خود مشاهده کنید.

شروع کار با گوگل آنالیتیکس و آشنایی با بخش‌های مختلف آن

حال که فعالسازی Google Analytics را انجام داده اید، می توانید کار با گوگل آنالیتیکس خود را شروع کنید و از اطلاعات آن استفاده کنید. اما شناخت بخش های مختلف آن در ادامه برای سهولت کار با Google Analytics آموزش داده خواهد شد

بخش اول کار با Google Analytics صفحه Home:

پس از ورود به آنالیتیکس با صفحه Home مواجه می‌شوید که اطلاعاتی کلی را در اختیار شما قرار می‌دهد. البته با توجه به تازگی فعالیت شما احتمالا آمار چندانی برای شما نمایش داده نمی‌شود که با گذشت زمان این اطلاعات به روز و قابل دسترس خواهند بود.

Customization یا سفارشی‌سازی

این بخش به شما امکان می‌دهد تا تغییرات دلخواه خود را بر روی داشبورد ایجاد کرده و یا گزارش‌های مختلف به وجود آورید. با تنظیم این بخش در زمان کار با گوگل انالیتیکس می توانید به اطلاعات مورد نظر خود به راحتی دسترسی داشته باشید.

Realtime یا اطلاعات لحظه ای

با کلیک بر روی تب Realtime، آمار بازدیدکنندگانی که در همین لحظه درحال مشاهده صفحات مختلف سایت هستند، نمایش داده می‌شود.

نمایش آمار بازدیدکنندگانی که در همین لحظه درحال مشاهده صفحات مختلف سایت هستند، با realtime

Locations

این قسمت با توجه به ip  کاربران، کشورهای بازدیدکنندگان در لحظه را نمایش می‌دهد.

Traffic Sources

کاربران وارد شده به وب سایت از طریق منابع مختلف را نشان می‌دهد. این منابع ممکن است تبلیغات بنری، تبلیغات کلیکی، وارد کردن نام دامنه در آدرس‌بار، بک لینک‌ها و… باشد.

Content

با رفتن به این قسمت می‌توانید آمار صفحاتی که کاربران در حال حاضر در آنها حضور دارند را مشاهده کنید.

Events

Event یا رویداد تعاملاتی است که کاربران با یک صفحه برقرار کرده و قابل شناسایی و ردیابی هستند مانند دانلود، اسکرول در صفحه، کلیک بر روی قسمتی از صفحه و…

Conversions

Conversions یا تبدیل‌ها معمولا اهدافی هستند که هر کسب و کار برای خود مشخص می‌کند. اگر کاربران حاضر در سایت، فرآیندی را انجام دهند که به هدف شما منتهی شود در این بخش قابل مشاهده است.

بخش دوم کار با گوگل انالیتیکس صفحه Audience :

Overview

در تب overview در زمان کار با گوگل آنالیتیکس یک نمای کلی از تعداد مخاطبان، مخاطبان جدید، صفحات بازدید شده، میانگین حضور کاربران و … نمایش داده می‌شود.

Audience گوگا انالیتیکس بخش overview

Active Users

بخش Active Users ، کاربران فعال وب سایت را در بازه‌های زمانی مختلف مشخص می‌کند.

Lifetime value

گزارش Lifetime value به ارزش طول عمر کاربران برای سایت اشاره می‌کند. با استفاده از داده‌های این بخش می‌توانید کیفیت ورودی کانال‌های مختلف را با یکدیگر مقایسه کنید.

User Explorer

گوگل آنالیتیکس با توجه به کوکی‌های مرورگر برای هریک از کاربران یک ID در نظر می گیرد. با کلیک بر روی هریک از ID ها می‌‌توانید جزئیات بیشتری از کاربران مشاهده کنید.

Demographics

با بررسی این بخش می توانید سن و جنسیت کاربرانی که از صفحات سایت بازدیدکرده اند را مشاهده فرمایید.

Interests

این بخش مشخص می‌کند که میزان علاقه کاربران برای موضوعات مختلف سایت چقدر است و مقدار آن با درصد نمایش داده می‌شود.

Geo

اطلاعات جغرافیایی از دو قسمت تشکیل شده است که یک بخش به مکان جغرافیایی کاربر و بخش دیگر به زبان مورد استفاده مربوط می‌‌شود.

Behavior

بررسی رفتار کاربر یکی از فاکتورهای مهم در آنالیتیکس است که در بخش‌های مختلف مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. یکی از بخش‌های مهم آن تشخیص کاربران جدید و بازگشتی ( New vs Returning) است که می‎توانید به طور جداگانه آمار هریک را مشاهده و با یکدیگر مقایسه کنید.

تب Engagement نیز به مدت زمان حضور کاربران در سایت و میزان بازدیدهای آنان از صفحات مختلف می‎پردازد.

برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله لینک utm چیست را بخوانید.

Technology

در بخش Browser & OS می‎توانید گزارشاتی مربوط به نوع مرورگر مورد استفاده کاربران و ورژن آن‎ها را مشاهده کنید. در تب Network نیز سرور اینترنت کاربران به همراه متریک‎های دیگر نمایش داده می‎شود.

Mobile

اطلاع از دیوایس‎های مورد استفاده کاربران از این لحاظ دارای اهمیت است که می‎توانید میزان بازدیدکنندگان سایت  در مدل‎های مختلف موبایل را مشاهده کنید. این گزارش می‎تواند بر نحوه چیدمان عناصر در صفحه کمک کند.

Custom

در این بخش می‎توانید دسته بندی‌ها و مقایسه‌های بیشتری انجام دهید. مثلا مقایسه مدت زمان سپری شده توسط کاربران موبایل را با افرادی که خریدی در سایت انجام می‌دهند را مقایسه کنید.

Benchmarking

در این قسمت می‌توانید سایت خود را با سایت‌های مشابه دیگر از نظر حوزه کاری مقایسه کنید. همچنین می‌توانید با فیلتر کردن شهر و صنعت مورد نظر به گزارشات متنوعی دست پیدا کنید.

User Flow

اگر می‌خواهید نحوه تعاملات کاربران با سایت از لحظه ورود تا خروج را مشاهده کنید با بررسی این بخش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید به راحتی این کار را انجام دهید.

بخش سوم کار با گوگل آنالیتیکس صفحه Acquisition :

این بخش نحوه جذب کاربران به سایت از طریق کانال‌‌های مختلف را نشان می‌دهد.

Acquisition در google analytics

Overview           

یک نمای کلی از میزان ترافیک دریافت شده توسط کانال‌‌‌های مختلف مانند شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات، ورود مستقیم کاربران، سرچ در موتورهای جستجو و … رانشان می‌‌‌دهد که می توانید آن‌ها را با توجه به متریک‌های مختلف بررسی و مقایسه کنید.

All Traffic 

در این بخش نیز می‌توانید منابع مختلف را با یکدیگر مقایسه کرده و با کلیک بر روی هر قسمت جزئیات بیشتری از آن به دست آورید. مثلا با کلیک بر روی Social می‌توانید مقدار ورودی کاربران از پلتفرم‌های مختلف را مشاهده و مقایسه کنید.

Google Ads

اگر از تبلیغات گوگل استفاده می‌کنید می توانید با لینک کردن اکانت خود به اکانت آنالیتیکس اطلاعاتی جامع درباره نحوه رفتار کاربران پس از کلیک بر روی تبلیغ و ورود به سایت به دست آورید. با اگاهی از این اطلاعات می‌توانید میزان اثربخشی تبلیغات را ارزیابی کرده و استراتژی تبلیغاتی خود را در بلندمدت مشخص کنید.

Search console

این بخش عملکرد سایت در موتور جستجوی گوگل را نشان می‌دهد. برای دریافت اطلاعات این قسمت باید در ابتدا سرچ کنسول گوگل را به گوگل آنالیتیکس متصل کنید.

شاید مهمترین شاخص در این تب، کوئری‌ها (عبارات جستجو شده توسط کاربران) باشد. با بررسی این شاخص می‌‌توانید دریابید که کاربران با چه کلیدواژه‌هایی به سایت شما ورود کرده‌اند.

Social

اگر از شبکه‌های اجتماعی برای بازاریابی سایت خود استفاده می‌کنید این بخش مختص شماست. با این گزارش می‌توانید میزان بازخورد در شبکه‌های مختلف را بررسی کرده و برای آنها تصمیم‌گیری کنید.

Campaigns

در این بخش معمولا کمپین‌های فعال گوگل ادز نمایش داده می‌شود اما در صورت سینک کردن کمپین‌های مختلف از منابع دیگر  نیز، گوگل آنالیتیکس می‌تواند آنها را در این بخش به شما نمایش دهد.

Behavior

این بخش یک گزارش جامع درباره نحوه رفتار کاربران در سایت است که به شما کمک می‌کند تا صفحات مختلف سایت را بر اساس میزان بازدید، میانگین حضور کاربر، نرخ پرش و سایر فاکتورها مقایسه کرده و فعالیت‌های لازم را برای بهینه‌سازی  انجام دهید.

Overview

در این بخش متریک‌‌هایی مانند صفحات پربازدید، میانگین حضور کاربر در صفحه، نرخ خروج و البته صفحات پربازدید سایت به شما نشان داده می‌‌شود.

Behavior Flow 

مسیر حرکت کاربر در سایت را به شما نشان می‌دهد. با مشاهده این بخش می‌توانید صفحات ضعیف که دارای ریزش بالایی هستند را شناسایی و آنها را ویرایش کنید.

با نگه داشتن موس بر روی قسمت‌های سبز رنگ، می توانید از میزان ریزش کاربران که با  Drop-offs مشخص شده است مطلع شوید.

Site Content

یکی از ارزشمندترین بخش‌های گوگل انالیتیکس است. با رفتن به تب All page تمامی صفحات بازدید شده به همراه جزئیات آن قابل مشاهده است.

در تب Content Drilldown بازدیدهای سایت بر اساس اولین Path بازدید شده توسط کاربر  و سپس لایه‌های زیرین آن می‌پردازد.

تفاوت تب landing page  با تب All page این است که لندینگ پیج‌ها صفحاتی هستند که کاربران از آنها برای ورود به سایت استفاده کرده‌اند اما در All page بازدید کلی صفحات نمایش داده می‌شود.

Exit page نیز به صفحاتی اشاره می‌کند که کاربران از آن خارج شده‌اند و یا به اصطلاح آخرین صفحه مشاهده شده توسط کاربر است.

Site Speed

سرعت سایت یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که برای بهبود رتبه سایت در نتایج باید به ان توجه کنید. با بررسی این بخش جزئیات زیادی درباره نحوه بارگذاری سایت مشاهده خواهید کرد. میانگین لود صفحات مختلف، میانگین زمان لازم برای ریدایرکت شدن و مدت زمان بارگذاری کامل هر صفحه از شاخص‌های مهمی هستند که می توانید از تب Speed به آن دست پیدا کنید. همچنین با بررسی زیر منوی Speed Suggestions می‌توانید پیشنهادات گوگل برای بهبود صفحات را مشاهده کنید.

Site Search

بررسی این بخش به شما کمک می‌کند که از جستجوهای کاربران در سایت اگاهی پیدا کرده و اگر مقاله یا محصولی  که توسط کاربران سرچ شده در سایت موجود نیست، ان را به سایت خود اضافه کنید.

Events

اگر بخواهیم نحوه تعامل کاربران با صفحه  به طوری که کاربر از آن خارج نشود را محاسبه کنیم می‌توانیم با تعریف ایونت ها در صفحه، از اثربخشی عناصر موجود در صفحه آگاهی پیدا کنیم. به عنوان مثال کلیک بر روی یک دکمه برای دانلود فایل و یا تکمیل یک فرم که بصورت پاپ آپ در صفحه نمایش داده می‌شود.

این بخش شامل تب‌های دیگری مانند بیشترین رویدادها، تعداد رویدادهای صفحات مختلف و مسیر حرکت کاربران پس از کلیک بر روی یک ایونت می‌باشد.

Publisher

این تب مخصوص وب سایت‌هایی است که تبلیغات گوگل را درون خود نشان می‌دهند. برای این کار لازم است که در google adsense ثبت نام کنید. (با توجه به تحریم ایران، امکان ثبت نام برای وب سایت‌های داخل کشور وجود ندارد)

Experiments

در این بخش می‌توانید نتایج آزمایشاتی را که بر روی صفحات سایت خود انجام داده‌اید رامشاهده کنید. برای این کار می‌توانید از گوگل اپتیمایز (google optimize) استفاده کرده و آن را آنالیتکس خود متصل کنید.

Conversions

یکی از شاخص‌های مهم در میزان اثربخشی وب سایت، تعداد و نرخ تبدیل‌های آن است.  با این شاخص می‌توان نتیجه گرفت که فرآیندهای محتوایی و بازاریابی فعلی تا چه اندازه در رسیدن ما به هدف تاثیرگذار بوده است. این بخش از ۴ گزینه زیر تشکیل شده است:

Goals

با تعریف اهداف در آنالیتیکس می توانید به این موضوع پی ببرید که چه تعداد از کاربران، فعالیت‌های موردنظر شما را در سایت را انجام داده اند! مثلا خواندن یک مقاله یا مطلب در وبلاگ تا چه اندازه بر روی افزایش فروش شما تاثیر داشته است. به زودی نحوه ست کردن گل در آنالیتکس را، در مقاله‌هایی جداگانه اموزش خواهیم داد.

Ecommerce

اگر وب سایت شما یک فروشگاه آنلاین است می توانید با کمک این بخش اطلاعات متنوعی درباره کمپین‌های تبلیغاتی، تعداد فروش ها، مدت زمان حضور کاربران برای خرید از سایت و تراکنش‌های مالی به دست آورید. برای فعالسازی این بخش باید اسکریپتی که آنالیتیکس در اختیار شما می‌گذارد را درون سایت خود قرار دهید.

Multi-Channel Funnels

در بازاریابی آنلاین روش‌های متنوعی برای برقراری ارتباط و جذب کاربران به سایت وجود دارد. به همین خاطر آگاهی از میزان اثربخشی کانال‌های مختلف بسیار دشوار است. آنالیتیکس با بررسی این موضوع گزارشی کامل در ارتباط با میزان بازخورد و بخش‌‌های مختلف مانند تبلیغات، شبکه‌های اجتماعی، سرچ در گوگل، ورود مستقیم کاربران به سایت و… را به شما ارائه می‌دهد.

Attribution

با فعالسازی این بخش می‌توانید اعتبار اهداف در نظر گرفته شده در کانال‌های مختلف را مشخص و اندازه‌گیری کنید. سپس با توجه به این مسئله بودجه خود برای بازاریابی را تعیین کنید.

به عنوان مثال اگر یک کاربر از طریق شبکه‌های اجتماعی به سایت وارد شده باشد و و سپس از سایت خرید کند، مدل اعتبارنامه ما تعیین می‌کند که چه درصدی از اعتبار نصیب شبکه‌های اجتماعی و صفحه فرود می‌شود.

سوالات متداول

برای فعالسازی Google Analytics چکار باید کرد؟

برای فعال سازی گوگل آنالیتیکس بر روی وب سایت خود و کار با گوگل آنالیتیکس به ابتدا وارد صفحه https://www.google.com/analytics شده و مطابق تصویر بر روی SIGN IN کلیک کنید.

با کلیک بر روی Sign up صفحه‌ای به نام New Account به شما نمایش داده می‌شود.

فیلدهای مورد نظر در این صفحه را تکمیل کرده و در نهایت بر روی Get Tracking ID کلیک کنید.

پس از آن با قبول قوانین و کلیک بر روی I Accept  اکانت شما ساخته و یک قطعه کد جاوا اسکریپت به شما نمایش داده می‌شود. این کد را بین تگ‌های <head> وبسایت خود قرار دهید تا فعالسازی Google Analytics تکمیل شده و شروع به جمع‌آوری داده‌ها کند. می توانید کار با گوگل آنالیتیکس را شروع کنید.

گوگل آنالیتیکس چگونه کار می کند؟

Google Analytics با ترکیبی از کوکی‌ها ، مرورگرها و کدهای JavaScript، داده‌ها را جمع آوری می‌کند. پس از ثبت نام، آنالیتیکس یک قطعه کد جاوا اسکریپت را در اختیار شما قرار می‌دهد که با قرار دادن آن در سایت، داده‌ها بطور خودکار از طریق کوکی‌های مرورگر کاربر، جمع‌آوری می‌شوند.

منظور از Conversions در گوگل آنالیتیکس چیست؟

Conversions معمولا اهدافی هستند که هر کسب و کار برای خود مشخص می‌کند. اگر کاربران حاضر در سایت، فرآیندی را انجام دهند که به هدف شما منتهی شود در بخش Conversions قابل مشاهده است.

Behavior Flow چیست؟

مسیر حرکت کاربر در سایت را به شما نشان می‌دهد. با مشاهده این بخش می‌توانید صفحات ضعیف که دارای ریزش بالایی هستند را شناسایی و آنها را ویرایش کنید.

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا