رایانش ابری

کلان داده یا big data چیست و هر آنچه بایستی در مورد کاربرد بیگ دیتا بدانید

در این مقاله به بررسی مفهوم big data چیست می پردازیم و در پاسخ به سوال بیگ دیتا به زبان ساده چیست بایستی گفت big data به فارسی به معنا‌ی میزان عظیمی داده‌های ساختاربندی شده و نشده است که این پتانسیل را دارد که به شرکت‌ها کمک کند تا عملیات‌های خود را، بهبود بخشیده و تصمیمات سریعتر و هوشمندانه‌تری اتخاذ نمایند. در پاسخ به پرسش بیگ دیتا چیست باید گفت: کلمه بیگ دیتا ( معنی big data ) یک اصطلاح نه چندان جدید است که اخیرا زیاد به گوش می‌رسد. در حال حاضر تمام کسب و کارهای بزرگ داخل و خارج از ایران با این مفهوم درگیر هستند.

big data به معنا‌ی میزان عظیمی داده‌های ساختاربندی شده و نشده، بوده‌است. تعداد این داده ها به قدری بود که پردازش آنها به وسیله دیتابیس‌های سنتی و نرم افزارهای موجود، دشوار بود. در اکثر سازمان‌ها میزان داده‌ها خیلی بزرگ است یا با سرعت زیادی حرکت می‌کند و ظرفیت پردازش فعلی سازمان‌ها را، رد کرده است. در کنار این مشکلات بیگ دیتا پتانسیل این را دارد که به شرکت‌ها کمک کند تا عملیات‌های خود را، بهبود بخشیده و تصمیمات سریعتر و هوشمندانه‌تری اتخاذ نمایند. حال که با مفهوم Big Data چیست آشنا شدیم در ادامه مقاله، به بررسی جزییات آن می‌پردازیم.

منظور از میزان و حجم یا فناوری در big data چیست ؟

علی رغم اینکه واژه بیگ دیتا به نظر می‌رسد که به حجم داده اشاره می‌کند، اما همیشه اینگونه نیست. در خیلی از مواقع بیگ دیتا (Big Data) به فناوری خاصی گفته می‌شود که وظیفه ذخیره سازی و پردازش حجم زیادی از اطلاعات را، در زمان بهینه دارد.

برای دسترسی آنی به سرور با منابع کاملا اختصاصی از سرور های ابری ایران هاست استفاده کنید.

همین امروز سفارش دهید

اصطلاح بیگ دیتا مخصوصا وقتی به وسیله ارائه دهنده خدمات میزبانی به کار می‌رود، ممکن است به فناوری خاص اشاره کند (شامل ابزارها و فرآیندها) که سازمان برای رسیدگی به حجم عظیم داده و ذخیره سازی آنها بدان نیاز دارند. این باور وجود دارد که واژه‌ی بیگ دیتا از شرکت‌های جستجوی وبی منشا گرفته است که می‌بایست داده‌های بی ساختار خیلی بزرگی را، فراخوانی نمایند.

منظور از میزان و حجم یا فناوری در big data چیست ؟

 

یک مثال ساده از Big Data (داده های بزرگ)

یک مثال برای بیگ دیتا می‌تواند پتابایت‌ها (Petabytes) یا اگزابایت‌ها (Exabytes) دیتا باشد که این حجم عظیمی از اطلاعات شامل میلیاردها تا تیلیاردها رکورد از میلیون ها نفر هستند و هرکدام از آنها در منابع مختلف (مانند حراجی ها، مراکز خدمات مشتریان، شبکه های اجتماعی و غیره) وجود دارند. این داده‌ها عموما بدون ساختار مشخصی هستند و یا ناقص در دسترس قرار گرفته‌اند و در برخی مواقع دسترسی به آنها مقدور نیست. هدف از بیگ دیتا، ارایه راهکار یا فناوری جهت مدیریت و پردازش اطلاعات فوق است به صورتیکه قابل استفاده و بهره برداری باشند.

Big Data و دیتابیس‌های تجاری

وقتی در تعامل با دیتابیس‌های حجیم هستیم، سازمان‌ها در ایجاد، تغییر و مدیریت بیگ دیتا با مشکلاتی مواجه می‌شوند. بیگ دیتا به خصوص در بخش آمار و تحلیل داده مشکل ساز است، زیرا ابزارهای استاندارد و روال‌های فعلی برای جستجو و آنالیز دیتابیس‌های عظیم، طراحی نشده‌اند. دیتابیس سرورهای طراحی شده فعلی برای پردازش داده‌های خیلی بزرگ بهینه سازی و طراحی نشده‌اند. این مورد به این معنا است که شما برای پردازش اطلاعات بزرگتر خود نیاز به ابزارهای مخصوصی دارید که توانایی پردازش حجم اطلاعات شما را داشته باشند.

ساختار بیگ دیتا چیست ؟

بیگ دیتا می تواند با سه وجه توصیف گردد:

  1. حجم عظیم داده
  2. تنوع بسیار گسترده‌ی داده
  3. سرعتی که می‌بایست داده‌ها پردازش شوند.

با وجود اینکه بیگ دیتا به حجم مشخصی اشاره نمی‌کند، اما عموما این واژه زمانی به کار می رود که در مورد پتابایت و اگزابایت داده، صحبت می‌کنیم.

از آنجاییکه بیگ دیتا زمان و هزینه ی زیادی برای بارگذاری در دیتابیس‌های سنتی برای تحلیل در بر دارد، تحلیل بیگ دیتا روش‌های نوینی برای تحلیل و ذخیره سازی داده‌ها به وجود آمورد که کمتر به الگو و حجم داده توجه می‌کنند. در عوض داده‌ی خام در محلی جمع آوری شده و به وسیله‌ی ماشین‌های یادگیرنده و هوش مصنوعی ، بررسی می‌شوند تا بتوانند به وسیله استفاده از الگوریتم‌های بسیار پیچیده، الگوهای تکرار شونده‌ای را بیابند. سپس این الگوریتم‌های تکرار شونده مورد استفاده قرار گرفته و اقدام به تحلیل داده می‌نمایند. با این روش بار دیگر نیاز نیست کل داده‌ به صورت تک به تک به صورت مستقل، پرداز شوند. تنها کافیست نتیجه‌ خروجی الگوریتم‌های به کار گرفته شده استخراج، و از آنها برای تحلیل و پردازش استفاده کنیم.حال در امتداد مقاله بیگ دیتا چیست به بررسی کاربرد big data و اهمیت بیگ دیتا چیست می پردازیم.

همینطور بخوانید  هوش مصنوعی چیست و کاربردهای آن

ساختار بیگ دیتا چیست

 

کاربرد big data و اهمیت بیگ دیتا چیست ؟

در پاسخ به پرسش کاربرد و اخمین big data چیست بایستی گفت شرکت‌ها از بیگ دیتا جمع شده بر روی سیستم‌های خود جهت بهبود عملیات‌ها، ارایه خدمات پس از فروش مناسب‌تر، کمپین‌های تبلیغاتی اختصاصی‌تر و افزایش سود‌دهی، استفاده می‌کنند. شرکت‌هایی که از بیگ دیتا استفاده می‌کنند از مزیت رقابتی بهتری به نسبت شرکت‌هایی که نمی‌کنند، برخوردار هستند. این مزیت رقابتی به این دلیل ایجاد می‌شود که، آنها می‌توانند تصمیم‌های درست تر و سریعتری براساس اطلاعات جمع آوری شده، اتخاذ نمایند. البته به شرط اینکه از اطلاعات جمع آوری شده به صورت بهینه، استفاده کنند.

بیگ دیتا تقریبا در تمام صنایع کاربر دارد. در حال حاضر صنایع انرژی، غذا و پزشکی از بیگ دیتا جهت بهبود سلامت و کیفیت زندگی جامعه، استفاده می‌کنند. به عنوان مثال در صنعت پزشکی، “بیگ دیتا” توسط دکترها برای شناسایی ریسک فکتور بیماری‌ها استفاده می‌شود که در نتیجه به آنها کمک می‌کند تا بیماری‌ها را شناخته و برای هر بیمار، راهکار مناسبی را تجویز نمایند. همچنین این اطلاعات با ذخیره سازی در سیستم‌های بهداشتی دولت‌ها، آنان را قادر می‌سازد تا در کمترین زمان از شیوع اپیدمی‌ها باخبر شده و سریعا تصمیم‌های مناسبی را بگیرند.

امیدواریم با خواندن این مقاله با مفهوم big data چیست آشنا شده باشید.

 

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید

اشکان نصیری

مدیر سرور در ایران هاست با +۵ سال سابقه در صنعت میزبانی وب و کارشناسی ارشد MBA

نوشته های مشابه

‫۳ نظرها

  1. برای پیاده سازی بیگ دیتا در ایران بایستی بنظرم مفاهیم بیگ دیتا چیست؟ system data چیست data به چه معناست و در نهایت چیست big data را درک کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن